0 oy
504 göst.
Diğer kategorisinde (438 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Az önce birevimden görüştüğüm bir kız vardı benim mesaj attım aradı konuştuk. 

Taksitler size bağlı oluyor maaşınızin durumuna göre ödeme planı yapıyoruz, peşinat ödeme zorunluluğu yok ama ödenirse içerde birikimimiz olduğu için çıkar dedi ben dedim çıkmaz diyorlar inanmayın diyorlar dedim oda pandemi zamanına denk gelmişti kimse peşinat ödemeden yazıldı çıkma süresi uzadı o zamanlar şuan öyle bir durum yok teslim oluyor dedi zaten teslim edilmese devlet bizi kapatır dolandırıcı durumuna düşeriz falan dedi

Sosyal konut projesine katılmıştık ama bir şey çıkmadı malesef, evler olmuş bir dünya en som çare bunlar. Bu işler nasıl oluyor acaba geçen sene eşim görüşmeye gitmişti ama bişey çıkmaz bize bundan falan dedi sadece şimdi kiramıza zam geldi kiraya vereceğinize oraya veririz dedikte bilgisi olan varmı aydınlatır mısınız beni kızlar?

10 Cevaplar

0 oy
(673 puan) tarafından
Bende bekliyim burda 
(4,198 puan) tarafından
sistemleri nasil detayli bilmiyorum da cekilisle oluyor sanirim ve atiyorum cekiliste son ay sen ciktin   Senin ev alinip teslim edilene kadar hem kira hem de kurada cikan kisinin odemelei mi oluo atiorum ayda  10 kisi olsa ayda herkes 10 bin verse bir ayda yuzbin toplanir.  Kurada ilk cikan adamin evinin odemesi teslimi icin   8 ay bekliomu  mesela 800 binlik bir ev aliosa.  Yada her ay bir kisiye ev de alinmazki ozaman cok imkansiz okadar oara her ay toplanmasi.  Sistem nasi tam net bilmiom ama eger boyle ise sistem kurada sonra cikan kisi yillarca hem kirasini odeyip hemde o sistemdeki taksitlerini odemis olacak. Bu durumda bu en mantikli uyan evinilup kira vermeyip de. Yatirimlik ev alacak kisiye uygun olur kem kira hem oranin odemeleri cok koyar heleki su devirde
(438 puan) tarafından
Konuştuk kızla az önce kafama baya yattı benim oluru var gibi inşallah oluryaa çok istiyorum açıklamaya yazdım konuştuklarimizi bı bak bakalım öyle mi
(4,198 puan) tarafından
Aynn boyle olabilir icerde birikimi olana cabuk cikabilir.  İnsallh canim bu devirde zor ev sahibi olmak pandemi oncesi biz bir  ay ile kurtardik coksukur. Suan imkansizdi almak
(673 puan) tarafından
Allah yardımcın olsun ya işin zormuş
(438 puan) tarafından
Hemde ne imkansız:( kızda öyle dedi peşinat olursa çıkıyor dedi peşinat yoksa süresi uzuyor sadece dedi
-Reklam-
0 oy
(1,279 puan) tarafından
Canm çekilişle oluyo ama ne zaman çıkacağı belli değil şansa bikac kere abim konuştu peşinat yüksek verilirse yardımcı olur daha çabuk cikaririz demislerdi
(438 puan) tarafından
Kız bunu dedi az önce peşinat verme zorunluluğu yok ama verilirse içerde birikimimiz olduğu için çıkar size ev çıkmaz diye bir düşünceye kapılmayın dedi çıkmazsa zaten devlet denetimindeyiz kapatilirdik bu zamana kadar dedi
(1,279 puan) tarafından
Veriliyo canm bizim bı tanıdık 3 sene önce aldı borcuda bitti peşinatı olana daha kolay işte
(438 puan) tarafından
İnşallah yaa eşim görüşmeye gitsinde bi. Mahkemesi var eşimin mahkemeden bişey çıkmazsa inşallah gorusmeye gidecek çok istiyorum ya
(90 puan) tarafından
Kapatilan şirketlerden insanlar paralarını alamadilar herkes mağdur oldu, yakın çevremde var.
(1,279 puan) tarafından
Canm dediğin doğru ama onlar küçük sirketlerdi bunları devlet binasında aratabilir bizim tanidik eminevimden aldı
0 oy
(3,586 puan) tarafından
Ev değilde eşimin arkadaşı araba almıştı bir evim den 
(438 puan) tarafından
Bize ikiside lazım ama ilk önce ev olursa daha iyi olur başımızı sokacak bir yer olsa yeter
0 oy
tarafından
Benim arkadaşım birevimden aldı yıllardır çıkamadı ama 
(438 puan) tarafından
Bende bunu dedim aciklamaya yazdım tekrar böyle böyle diyorlar dedim oda peşinat ödeyenlere daha çok çıkıyor peşinat ödeme zorunluluğu yok o yüzden geç çıkar peşinat ödenirse yardımcı olunuyor dedi
(90 puan) tarafından
Peşinat olursa çok çıkıyor diye bir şey yok, kaç kişilik gruba yazildiginiz önemli. 50 kişilik grup mu 200 kişilik grup mu?
Güne girdik diyelim 200 kişiyiz kura çekiyoruz en sona kalırsak eyvahlar olsun.
0 oy
(90 puan) tarafından
Ben daha önce o şirketlerden birinde çalıştım, iki sene önce 150-200 bine yazıldı insanlar ve yaklaşık 5 yıl bekleme durumunuz bile oluyor, şans bu kime çıkacağı belli olmaz. Şu an o paraya evin mutfağı bile alınmaz.

Siz her ay para ödüyorsunuz artık size ne zaman çıkarsa. Diyelim 100 kişilik gruba yazildiniz adınızın en sonda çıkma ihtimali var.

Paranın zaman değerinden kaybediyorsunuz. 

Arkadaşım 37 kişilik gruba yazılmıştı hala bekliyor 2 yıl oldu ve 250 bin araca yazılmıştı, şimdi o paraya şahin anca alır ama ilk yazildiginda o paraya müthiş araçlar geliyordu.

Ha bu arada ilk aydan ödeme yapıyorsunuz, yani hem kendi kiranizi ödeme durumunda kalacaksiniz hem de bu sistemin aylık ödemesini. Bu da biraz külfet olacaktır sizin için 
0 oy
(6,381 puan) tarafından
Canım en basit yoldan anlatayım,

birden fazla grup var örnek peşinat vermeyip aylık 2 bin TL ödeme yapacak kişilerin grubu ayrı, peşinat verip aylık 5 bin TL ödeyecek kişilerin grubu ayrı. Her grupta 50 kişi olduğunu düşün her ay bu 50 kişiye sıra sıra kura çekilecek para çıkıyor ama bir süre veriyor Çekilişte adınız çıkmazsa diyelim 4 yıl oldu hala çıkmadı teslimat yapıyoruz diyorlar. Sana ev vermiyorlar sen 1 milyon için yazılıyorsun sana çıkınca da 1 milyonu veriyorlar o fiyata artık ev yoksa yükseltiyorsun miktarı. Yazıldığın andan itibaren her sene de 2 kedi sanırım taksitlerin yükseliyor basit ödeme yok ve ilk girişte en son %10 Du komisyon alıyorlar şimdi ne kadar bilmiyorum.

Canım yani şansına süreç uzunda olabilir kısada olabilir. Kısa olursa şanslısın hemen evini bulup parayida onlardan alıp alırsın ama uzun olursa hem taksit öde hem bekle hem evlerin fiyatı yükseliyor yeniden yapılandır falan büyük işler. Ama toki çıksaydı da aynı olacaktı bir farkı yok. Tek fark toki ev veriyor burası para veriyor. 
(438 puan) tarafından
Tokiyede yazıldık bişey çıkmadı yaa zaten anlamadım çoğu emekliye çıktı zaten bişey anlamadım bu kuradan ben, zahmet edip yazmışsın eline sağlık canım. Valla eşimin Şubat'ın 14 ünde mahkemesi var kaza yapmisti kazadan bı ceza falan çıkmazsa o da işte görüşmeye gidecek. Zaten kazadan 60 bin geldi daha yeni başladık ödemeye geçen ay asgari ücretin 4/1 i kesiliyor :( inşallah bu mahkemede de bişey çıkmazsa o şekilde bu yoma baş koycaz olmazsada yapacak bir şey yok
0 oy
(770 puan) tarafından
Valla bi yazıldık pesinatta verdik emin evime dosya parası bi kaç taksitte ödedik sonradan eşim vazgeçti ev fiyatlari uçunca geri paramızıda alamadık iyi düşünün canım
(438 puan) tarafından
Eşin vazgeçtiği için alamamistim odeseydi çıkardı kız belki.. çoğu yorumda yakınları almış ev veya araç bize ikiside lazım ama ev öncelikli ne yapalım ev sahibi çıkartmak için yer arıyor zaten başka yere verecegimize oraya veririz ne yapam
(770 puan) tarafından
Belki çikabilirdi ama ev fiyatları uçtu canim ciksa bile biz o ödeyebilirmiydik bilmiyorum yani bana kalırsa bosuna yazilmayın her gün yeni zam geliyor evlere
0 oy
(6,441 puan) tarafından
Var çok arkadaşlarım aldı eşim kabul etse bende yazılırım
(438 puan) tarafından
Ya bende çok istiyorum keşke elimizde paramız olsa direkt borçsuz harcsiz alabilsek ama tek çözüm yolu bu şuan da ne yapalım
0 oy
(4,216 puan) tarafından
Bizde yazılmayi düşünüyoruz ama eşim güvenmiyor arkadaşı katilim evim de çalışıyor geçen konuştuk güvenilir dedi bı sıkıntısı olmadığını söyledi yinede ne bilim devir kötü kimseye güven olmuyor
(438 puan) tarafından
Kızda biz devlete bağlıyız teslimat olmuyor diye bir şey söz konusu bile olamaz biz devlet denetimi altındayız zaten mağdur olsalar çoğu kişi gider şikayet eder kapatırlar bizi ama yıllardır bu işleri yapıyoruz diyor.
(4,216 puan) tarafından
Eşimin korkusu miletten parayı toplayıp toplayip vurgun yapip kaçmaları ama ben ihtimal vermiyorum yinede ne kadar güven olur bilinmez hakimizda hayırlısı

İlgili sorular

0 oy
9 cevap 1,145 göst.
4 Nisan 2022 Diğer kategorisinde Kaan.m (99 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 227 göst.
4 Mart 2023 Diğer kategorisinde _Forbidden_ (1,159 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 160 göst.
12 Aralık 2021 Diğer kategorisinde Fatmaaa... (61 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 204 göst.