0 oy
263 göst.
Aile kategorisinde (14 puan) tarafından
Kızlar fikir almak istiyorum herkesten . Ben köy hayatını görmüş biriyim yaşadım yani aylarca senelerce, şehirde 2+1 evimiz var herhangi bir sosyal hayatım yok, iş hayatım yok , dört duvar arasında yaşayıp gidiyorum. Gelenim gidenim yok, kimsem yok kısaca. Bir hasta yaşlı annem var işte ona bakıyorum, eşimin iş düzeni yok 2 ay orda 3 ay burda gece gündüz karışık bazen para alamiyo düzenimiz olmadı hiç yani . Ailesi köyde yaşıyor arazimiz var eşimin yani, evi satıp köyde 3+1 ev yapsak , hayvancılık ve tarım ile uğraşsak diye düşündüm aile düzenim olsun istiyorum çünkü. Ama annem sıcak bakmıyor, ev satılıp köye gidilmez orda onlarla anlaşamazsan nolacak diyo , evim ayrı mesafemi de korursam iki tarafta birbirinin huyuna giderse yaşayamaz miyiz . Şehirde beni tutan bişey yok, bunaliyorum hasta bakmaktan evde oturmaktan ,köyde bağ bostan ilgilenince hayvanlarla vakit geçirince iyi gelir diye düşünüyorum. Kalorifer sistemli ev yaptırıp oturalım diyorum sizce nasıl olur ,

8 Cevaplar

+1 oy
(692 puan) tarafından
Ev malzemeleri uçtu su an kapı pencere bi ev yapmak çok da kolay değil bu 1.

Buyuk baş da küçük başda fiyat olarak uçtu alıp bakmak kolay değil bu 2.

Yem fiyatı/saman fiyatı/onun ilaç fiyatları vs. Uçtu onlarda ayrı masraf.dusun 1 çuval yem 500 lira /bir balye saman 80-100 TL arasında değişiyor.****** sadece saman da yemez kışın otta lazım yulaf/yonca vs onlar samandan daha pahalı bu 3.

Tarim demişsin;

Buğdayın tonu bilmem kaç para,mazotun litresi ibreyi zorluyor.Tarim aletleri desen aldı başını gitti,bostani sürmeye traktör çağırsan saati 300 400 lira,ekimi dikimi gübresi ayrı bi para.sonra bicmesi yapması ayrı bi para.

Evi sattın köye gittin,ev mi yaptiracaksin,****** mı alacaksın,onlara yem saman mi alacaksın.yoksa tarım mi yapacaksın.

Evet bana göre dünyanın en güzel yaşamı koy yaşamı ama artık köyde ekmek yok baci kolay kolay önceden düzenin olsa evin olsa hayvanın olsa bi şekilde geçirirsin ama sifirda  başlamak zor.

Eviniz varmış ne güzel kira derdiniz yok eşinle otur adam akıllı konuş,düzenli bi ise girsin 2 Ay 3 Ay çalışma ile olmaz bu işler.hersey düzene girince sende oturtturursun düzenini çıkarsın dolaşırsın komşu edilirsin Eşinin iş arkadaslarinin eşleri ile tanışırsın zaman akıp geçer ama koy riskli hemde çok.

Kayinvabam kaç senedir ****** içinde ondan kazanmış ondan büyütmüş çoluğu çocuğu wma su an satma derdinde gelirinden çok gideri oluyor diyor.

Babamlar aynı şekilde geçen 2 tane buzağı sattılar başımızdan bi dert gitti diyorlar.
(692 puan) tarafından
Öncesinden de varsa olabilir ben İstanbul gibi bi yerden koy hayatına geçeceksiniz diye düşündüm o yüzden bu yorumu yaptım canim,hayvanlar varsa iş daha kolay tabi ,sadece ev yapılacaksa olabilir ama şehirdeki evi satıp köyde yapmak da pek cazip değil gibi bana göre inşallah hersey gönlünce olur
(14 puan) tarafından
Evet tereddütlerim var zaten ama evi satmadan da ev yapamayız işte malzemeler almış başını gitmiş nerden baksan 400 bin tutuyo dedi ustayla konuştuk da , bilmiyorum valla hayırlısı neyse o olsun inşallah yanlış bişey yapmak nasip olmasın
(692 puan) tarafından
Istihareye yatsana canim,yada senin yerine güvendiğin biri yatsın bakalım hayir mi ser mi öğrenirsin.
(14 puan) tarafından
İyi fikir aslında niyetlenip yatayım bugün
(692 puan) tarafından
Aynen canım insallah hakkında hayırlısı olur.
-Reklam-
+1 oy
(9,247 puan) tarafından
Köye ew yaptırıyorum maddi acıdan zorluyor
(692 puan) tarafından
Evi nereye yapacaksın demişsin ya o da köye demiş sjsj orası güldürdü valla baci ☺☺☺ annemle bi diyaloğum geldi aklıma okuyunca☺☺❤
(9,247 puan) tarafından
Yani köyde nerenin köyü :) köy var köy var mesela eşimin köyğ şehir gibi benim köy dağ başı
(692 puan) tarafından
Bende tam olarak ona güldüm☺☺❤ bazı köyler gerçekten gelişmiş güzel oluyor☺
(9,247 puan) tarafından
Ewet eşimin köyüne ew basladık aslında kabası vardı içini yapıyoruz. Ama köy denmez minibüs işliyor balık restoranları var ilçeye 30 km ama sebzecısı hamsiciziisi geliyor çöp arabası geliyor
(692 puan) tarafından
Yakında ilçe olur baci orası ☺☺☺Rabbım mutlu mesut oturmayı nasip etsin inşallah❤❤❤
0 oy
(332 puan) tarafından
Evet canım ben koy hayatını seviyorum 1.5 yıllık evliyim 2.5 aylık çocuğum var evden çıkamıyorum köyde olsam en azından bı bahçeye çıkarım komşularım olur şehirde komşuluk yok ... Alışamadım burada yaşamaya ama şuan için maddiyat buna müsade etmiyor 
0 oy
(1,045 puan) tarafından
Köyde ev yaptım 2 katlı alt kat komple ambar dükan vs petekli yaptım tabi tam 2 yil once yaptık ve 450 binden daha fazla giti ozamanın parası ile çok zorlanırsınız heleki çoçukta varsa bizim araba giti inek giti yani satık  madi olarak çok zorlanırsınız dahada borcumuz var 2 yıla anca biter
0 oy
(5,268 puan) tarafından
Bende köyde büyüdüm ama köyde hiçbi imkan yok . Küçük çocuğum var burda her türlü sosyal aktivite ye götürüyorum eğitim sağlık açısından da şehir daha uygun yani bana uygun öyle söyleyeyim. Benimde komşum yok . Arada kizkardesime yada kaynanama anneme ziyarete gideriz. 

Özellikle hastane benim için çok önemli kızımı hastaneye götürmek önceliğim. köyde her zaman bu işler kolay olmuyor . Ben gitmezdim tercih senin tabi. Bide kaynana ya ne kdar uzak mesafeli olsan da aynı köyde Olcan huyunu bilemem ama bazıları zırt bırt çağrıyo yada zırt bırt geliyor. Bazen belki tarla bağ işi olcak sizi çağıracak filan ne bilim hiç mantıklı gelmiyor .bide ****** bakmak zor iş helede kış mevsiminde
0 oy
(702 puan) tarafından
Valla biz esimin ailesine yerden isitmali sistem kazanli ev yaptirdik normal modern bir tek katli ev kocamann mutfaklk fln.Missss gibi yasiyorlar hic koy evi gibi degil istanbulda ki evimizden guzel sicak ve konforlu bagli bahceli.Hayvancilik bag bahce artik para etmiyor ama sizin oralari bilemem,zaten köy de yasamisliginiz da varsa gidin derim.Koy hayati kolay degil evet ama şehir de degerlendirilmiyorsa cok gereksiz ve boş gecen gunlerle geciyor
0 oy
(5,406 puan) tarafından
Giderken anneni de götürecek misiniz 
0 oy
(6,793 puan) tarafından
Annen haklı bence ben yerinde olsam kurulu düzenini bozmam yapcak bişey yok eşin bulur doğru düzgün bi iş düzene girer o raya gidersen sıkıntı çok yaşarsın ne yaparsan yap uzaktan tatlı oluyo dip dibe illa biseyler oluyo ne kadar mesafe varda o kadar iyi ben bizzat yaşamış bi insanım akrabalık öyle senin zannettiği gibi bişey değil bi laf etseler kaldiramazsan nolcak 

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 137 göst.
26 Ocak 2023 Aile kategorisinde 2cocukbiranne (14 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 324 göst.
13 Nisan 2023 Diğer kategorisinde 2cocukbiranne (14 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 372 göst.
6 Temmuz 2020 Diğer kategorisinde Efeninannesi (233 puan) tarafından soruldu
0 oy
22 cevap 511 göst.