0 oy
871 göst.
Aile kategorisinde (1,189 puan) tarafından
Kızlar benim bı abim vardı vefat etti evimde de TV unutesinde sadece 1 adet resmi var çerçevede annemlerde ve anneannemlerde de aynı şekilde bı resim var sadece konusu açılmaz konuşulmaz bile kızım daha önce 1 kere bizimle beraber mezarlığa geldi mezar ziyaretine (oraya götürmekle büyük hata yaptım galiba aklından çıkmamış 3  yaş civarındaydı o zman ) önce anneme sormus yeni 3 4 ay içerisinde başladı bu arada dayıma gitmek istiyorum ben dayımı çok özledim diye sorun etmedim 2 kere de bana sordu dayıma gitmek istiyorum dayımı çok özledim ben dayımı istiyorum gibisinden konuştu kizmadan dedim dayın çok uzakta büyüyünce daha detaylı anlatırım ama dayının yanına gidemeyiz şuan dayın bulutların üzerinde biraz daha buyu detaylıca anlatırım dedim ve o günden sonra bana bir daha sormadı fakat bugün kızıma bakan abla aradı kızım ablaya sürekli abimi soruyomus sorguluyomus  ben dayımı çok özledim , beni dayımın yanına götür annem babam beni dayıma götürmüyor gotur deyince bana kiziyolar , dayımın  mezarına gitmek istiyorum  dayim üşür orda tek başına , sonra en sonda yemek hazırlamış sofrayı kurmuş kızımı çağırmış gel yemek yiycez diye yemeği eliyle ittirmis benim canım istemiyor demiş abla niye demiş benim dayım orda tek başına benim dayımın karnı aç kimse ona yemek vermiyor aç bekliyor gibisinden konuşmuş abla bunları bana daha yarım saat önce anlattı dayımin karnı aç ben yemek yemiycem ben dayımla yemek yiyecem diyormuş 

Ne yapmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim ne demeliyim bilmiyorum Nisan'da 5 yaşına girecek kızım ve abimin konusu kesinlikle konuşulmuyor evde ki nerden nasıl aklında kalıyor böyle şeyler anlamıyorum ablaya diyormuş annemle babam beni dayımın yanına götürmüyor sen götürür müsün diye soruyormus bana fikir verin benim aklım beynim durdu nasıl anlatacağım bilmiyorum eşime anlattım telefonda eşimde abin dua istiyor diyor ama daha çok küçük benm kızım lütfen yardım edin sizce psikologa goturmelimiyim aklım beynim durdu birşey dusunemiyr ne diyeceğimi bilmiyo m 

19 Cevaplar

+1 oy
(2,132 puan) tarafından
Canım çok hassas bir konu bence profesyonel bir destek almalısın, uzmanı bilir nasıl açıklaman gerektiğini.
(1,189 puan) tarafından
Beynim durdu eşime diyorum abin dua istiyor birşey yok kurcalama diyr dua et bol bol dedi
(4,079 puan) tarafından
Benimki 5 yasindayien yazin. 5 gun dedesi annaesiyle koyde kaldilar koyde bababnnemin dedemin mezarina goturmus annemler. Baya etkilenmis uzunca bi sure cikmadi aklindan topragin altina niye gommusler ustune basmayalim falan.  Boyle tasli toprakli ara sokaklardan falan gidince dedemin annesiyle babasi bu topragin altinda falan diodu. Auan 6 yasinda bu sene baya idrak etmis sadece mezarlikta olur bilio
(1,189 puan) tarafından
Anladım
-Reklam-
+1 oy
(25,224 puan) tarafından
Bulutların üstünde çok uzakta demen hiç doğru olmamış önce bunu düzelt çünkü böyle birşey yok çocuga yanlış bilgi vermek daha fazla kafa karıştırır. Çocuga net bilgiler vermediğin için tatmin etmemişsin ve sürekli bu konuyu irdeliyor. 5 yaş ölüm anlatılabilecek bir yaş. Her canlı doğar yaşar büyür ve zamanı dolunca bu hayattan gider. Buna ölüm denir. Bu zamanı sadece Allah bilir hiç kimse bilemez. Dayın da doğdu yaşadı ve şimdi bu hayatta değil. Onun yanı gidilebilecek bir yerde değil ve bunu daha çok büyüdüğünde anlayabilirsin. Dayını özlediğin zaman ona dua edip sevdiğini söyleyebilirsin. 
0 oy
(1,118 puan) tarafından

:(:(:'(:'(:'( gercekten usuyorlar midir

(1,189 puan) tarafından
Bilemiyorum bu konu hakkında bişey diyemiyorum
(6,237 puan) tarafından
Hayır herseyin hisseden ruhtur candır. Mezar altında olan sadece et zamanla yok olur gider. Nasıl ki ameliyat olduğumuzda anestezi verilir hiçbir acı ya da üşüme hissetmeyiz uyanmayız o da öyle. Ama ben hala bu yaşımda ruhların gökyüzünde bizi izlediğine inanırım.
(1,118 puan) tarafından
Insallah izliyorlardir ☺️
0 oy
(7,596 puan) tarafından
Allah rahmet ve merhamet etsin inşallah abine 

Bence de bir götür bakalım 
(1,189 puan) tarafından
Amin inşallah beynimden vurulmusa döndüm ya nerden nasıl bukadar etkilendi bilmiyorum
(7,596 puan) tarafından
Yanında abimden bahsediyor musunuz
(7,596 puan) tarafından
Benimde 5 sene önce 18 yaşındaki kaynım vefat etti o zaman kızım 1 yaşındaydı hep mezarlığı gidip geliyorduk 4 yaşında kızım var onunla da 4 5 ayda 1 kere gideriz ama evde hiç konusu geçmedigi için sormuyor lar
(1,189 puan) tarafından
Hiç geçmez aksine ne ben ne eşim ne annem konusu dahi açılmaz ki abimin
0 oy
(5,311 puan) tarafından
Psikologdan rndevu alıp ordan destek almalısın çünkü budrum çok hasas  cnm senin anlatman yeterli olmaz
(1,189 puan) tarafından
Demi bencede öyle ama eşim abartiyosun diyor
(5,311 puan) tarafından
Erkeklere göre herşey abartı ama biz kadınalr için değil
0 oy
(982 puan) tarafından
Cnm beyni çocukların 3 yıl önceki olayı unutmuyor beyni fotokobi gibi bir anda o anı canlandırıyor bu konu hakkında destek alın pedokologlardan cnm çünkü bu ağır bir tramvaya ve günlük yaşantısını etkiliyor şuan bu ana tekrar dönmesi demek beyninin orada aslında takılı kaldım ve size uzun suredir göstermeyip birden bu tepkiler ile göstermesine sebeb oluyor yaşı kucuk bulutlarda demek yanlış bunu psikologum demişti konuyu değiştirerek zaman kazanarak yaşını beklemelisiniz anlatmak için ama beyin ne yazikki çektiği fotokobi gibi olan şeyi size yansımasına sebeb oluyor bu durum onu çok etkileye bilir pedokologlar ona durumu çok güzel izah ediyor biz ne yazikki onlar gibi asla edemiyoruz illaki bir yerde yanlış yapıyoruz onların ikna kabiliyeti çok etkili ve konuşarak aşabilir söz bu ara bir pedokolaga sıra alın ve o güne kadar dayısı ile ilgili konu açtığında onu oyalayim üzerinde durmayın bir dediğimiz şey onun yaşam hayatimi çok etkiliyor 
(1,189 puan) tarafından
Ya bana 2 kere sordu üstünde durmadım ilkinde 2. Sinde de biraz anlattım gecistirdim bulutların üstünde falan dedim bakicisinda annem babam kızıyor diyp anlatiyormis bunlari
0 oy
(1,105 puan) tarafından
Bilinç altında farklı bie algı yaratmış belli ki sen bir pedegogla görüş bence canım bir travmaya sebep olmasın çocukta 
(1,189 puan) tarafından
Sanırım öyle yapacağım
0 oy
(5,108 puan) tarafından
Bence pedagoga götürmelisin bu arada başınız sağolsun 
(1,189 puan) tarafından
Saolasin
0 oy
(119,126 puan) tarafından
kuzeyde subatta 3 yasa girecek defalarca kabre gitti su tasidi su doktu biz dua ederken amin dedi vs ama kabre goturdum hata ettim deme hata etmedin  benim dusundugum sey abimin konusu gecmez denissin cocuklar gunahsiz olur acaba bi hayra bi duayami ihtiyaci var abinin hani rabbim o melege onlarini soyletiyo bide o yonden dusun 
(1,189 puan) tarafından
Bilmiyorum aklıma bı o geldi yaşı küçük olduğu için mezarlığa sokmakta mi hata yaptım diye düşündüm
Bugün eşim abim için hayır yaptı belki de o yüzden dir kandil simidi dağıttı akşam ezaninda sonra da bakan abla aradı 1 saat falan oldu arayali arka arkaya nerdeyse
(1,189 puan) tarafından
Hayır Dua mi istedi ki  eşime anlatınca eşimde dedi aynısını
(119,126 puan) tarafından
benimde aklima dua estemesi geldi yazmissin ya hani hic konusulmaz diye acaba unutuldugunumu hissettide dua istedi dedim yomsa kabre goturmek kotu bisi degil aksine korkmamasi gerektigini ogrenirdi
(1,189 puan) tarafından
Ya hani duasını kuranı ni da okuyoruz ama yeterli gelmiyor demekki
0 oy
(551 puan) tarafından
Öncelikle Allah rahmet eylesin. Benimde abim vefat etti. Ben sürekli mezarlık ziyareti yaparım haliyle cocuklarimda yanımda gittigimizde dayının bahçesine geldik bu bahçeye her gelen dua eder çiçekleri sular dedim. Dua edip su döküp çıkıyoruz. Şimdilik daha ötesini sormadı ama siz konuyu degistirdikce sormaya devam edecek gibi duruyor. İnşallah bir travmaya sebep olmadan çözülür konu
(1,189 puan) tarafından
Nasıl anlatacagim açıklayacağım bilmiyorum ya yanlış birşey derim de aklında kalır diye de korkuyorum
0 oy
(3,721 puan) tarafından
Bence bunda yalnış bişey yok canım benim de kız kardeşim var küçüklüğünden beri büyükbabamın mezarını ziyaret ederiz çiçekleri sular dua eder arada oda söyler gidelim diye belki yavrucaklar vesile oluyodur. Belki de ısrarla istediği olmadığı için diretiyodur 
(1,189 puan) tarafından
İnşallah oyledir
0 oy
(8,267 puan) tarafından
Dayısını istediğinde götür dua okumayı ogret basına gidince okusun canım. Ya da dayıya diye cık baska yere ikna et 
(1,189 puan) tarafından
Bana söylemiyor işte kızıma bakan abla var ona diyormuş sürekli 2 kere anneme 2 kere de bana sordu gerisi hep bakan ablaya diyomus
0 oy
(13,824 puan) tarafından
Gerçekten her şeyden etkileniyor ve kapiyorlar☹️oğlum Ekim'de üç yaşına girdi kardeşiyle oynuyorlardı ben de ateş kuslarina bakıyordum telefondan bir ara oturduğum koltuğa doğru geldi ama dikkat etmedim aklı oyunda diye o sırada sokakta soğuktan donarak ölen kızın sahnesi vardı o konuşuluyordu sonra onu uykuya yatiracagim zaman bana dediki anne üzerimi ortmucem buz gibi olucam olucem ben başımdan aşağı kaynar sular döküldü ☹️
(1,189 puan) tarafından
Bilmiyorum ya ne yapicagimi
0 oy
(1,771 puan) tarafından
Öncelikle evde ölen kişilerin resimlerin konulması bana göre doğru değil hem namaz kılıniyor gözlü şeyler bulunmamasi lazım 

Evet çok hassas bir konu yardım alabilirsiniz artık baya etkilenmiş ve çok küçük daha 
(1,189 puan) tarafından
Ne yapacağımı bilmiyorum ya
0 oy
(4,061 puan) tarafından
Doktorla görüş bence canim onlar daha uygun dille nasıl anlatilmasi gerektiğini iyi bilirler baya kafasına takılmış hu senlikbyafa senin mezarlığa götürme gibi bir konudan değil bence bu konuyu duymuş olmalı evdeki resmini bi sürek kaldir bakalım unutur belki ama o yaştaki cocuklar biraz daha inatla takılıyor benm yeğenim de annem kanser olduğunda sürekli ağlıyor du babaannem ölmesin falan diye Psikiyatrist ile gorusturduk tek seferde unuttu konu kapandı anlican danisin
(1,189 puan) tarafından
Danisacagim büyük ihtimalle
(4,061 puan) tarafından
Senin içinde cocuk içinde en hayırlısı bu canim çünkü anlaşılması çok zor bir durum
(1,189 puan) tarafından
Sabah gorustum biriyle kafasını dağıtın dedi yeni kardeşi oldu 4 aylık ilgi ikiye bölündü diye ilgi çekmek için kullanıyormuş tek ilgi kendinde olsun istediği için bu yola başvurmuş her hafta sonu bir yerlere götürmeye çalış dedi ilgi bebekte olduğu için dayisini kullanıyormuş ilgi ona yönelsin diye
(4,061 puan) tarafından
Oda mantıklı ama sen gene doktora danış canim
0 oy
(489 puan) tarafından
Kızım 2 yaşında ve neyi duysa bir kere bile zamanla onu pat diye söylüyor canım.Bir kere dillendirmeniz bile onun aklına işliyor heleki 2 yaştan sonra algıladıkları unutulmaz anılar oluyor.Bu konular elle tutulur birşey olmadığı içinde albet onların algılamaları biraz zor Destek alarak anlatmak daha doğru 
(1,189 puan) tarafından
Bencede sanırım öyle yapacağım
0 oy
(323 puan) tarafından
Eğer mezarlığın farkındaysa dayısının orda olduğunu biliyosa fikrimce götürün. Karşınıza alıp bakıcı ablaya böyle böyle anlatmışsın biz sana kızmıyoruz istediklerini bize söyleyebilirsin gitmek istersen gidelim de dayısının aç olmadığını üşümediğini anlatın. Dayın aklına geldiği zaman ona dua edelim mi de anlayabileceği şekilde dayıma güzellikler ver Allah'ım iyilik ver gibi şeyler söyleyin. Bu yaş çocuklar bir çok şeyin bilincinde olup sorarlar öğrenmek isterler ama en iyisi bi hekimden destek almak olur. 
(1,189 puan) tarafından
Öyle yapacagm
0 oy
(5,491 puan) tarafından
Çok hassas bi konu. Kayınbabam vefaat ettiğinde eltimin kızı 5 yaşındaydı, ona sormuştum yenge nasıl anlattın diye  o da zaten daha önce merak ettiği için biraz bahsetmiş, deden vefaat etti, bu dünyadan çok daha güzel bi yere gitti. Hiç korkma, çok daha güzel nimetlerin olduğu, bi yerde. Yanlız değil yanında peygamber efendimiz var, orası gerçekten güzel bir yer felan diye anlatmış. Bence büyüklerine danışarak daha kolay anlatabilirsin.yada bi çocuk psikoloğu sana yardımcı olabilir 
(1,189 puan) tarafından
Anladım teşekkürler
0 oy
(48,494 puan) tarafından
ben kızıma olenler mezarlıkta bulusup uzaga gidiyo demiştim sende oyle birsey uydurabilirsin
(1,189 puan) tarafından
İşte yanlış birşey söyleyip de kızımın hayatını etkilemesini istemiyorum içinde aklında bir korku şüphe kalmasindan korkuyorum bir tramvaya dönüşmesinden korkuyorum

İlgili sorular

0 oy
9 cevap 591 göst.
23 Eylül 2023 Aile kategorisinde sadeece (23 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 279 göst.
0 oy
11 cevap 175 göst.
27 Haziran 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 90 göst.
2 Kasım 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde 34. (351 puan) tarafından soruldu