0 oy
359 göst.
Diğer kategorisinde (25,224 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Malesef hep böyle zamanlarda birşeylerin farkına varıp ciddiye alıyoruz. Tedbir alıp tevekkül etmek çok önemli. Deprem çantası gerçekten çok çok önemli. Enkazda o çantaya nasıl ulaşıcam sanki diye düşünmeyin. Çantanın amacı deprem sonrası evden çıkarken almak için. Evim yıkılacak zaten enkazda çantayı napıcam demeyin. Ne biliyorsunuz evinizin yıkılacağını. Deprem anında sakin kalmak çok zor evet ama mecburuz buna hepimizin çocuğu var. Deprem çantasını daha önceden ailecek belirlediğiniz toplanma ve güvenli alana koyun evinizin içinde. Deprem anında yine önceden ailecek belirlediğiniz güvenli toplanma alanında hepiniz bir araya gelin ve yaşam üçgeni kurup depremin bitmesini bekleyin. Bittikten sonra hazırlanan deprem çantasını da alıp hızlıca evden uzaklaşın. Allah göstermesin enkazda bile kalsanız deprem çantanızı toplandığınız güvenli alana koydugunuz için yanınızda olur. Ben böyle düşünüyorum kızlar akıl akıldan üstündür sizde fikirlerinizi yazın birbirimize yardımcı olalım. Deprem çantasında bulunması gerekenleri yazın bu postta toplayalım. Ve bu depremde günler geçip izleri silinip unutuldugunda da lütfen çantalarınıza dokunmayın hep kapının önünde tutun. Ben çantaya koyduklarımı yazıyorum fikir amaçlı. Ben 1 küçük valiz ve sırt çantası hazırladım 3 kişilik aileyiz anca sığdı.

Valizde oğlum için 2 takım kıyafet eşime ve bana üst kalın polar, bere, eşime eşofman altı bana polar pijama birer çift çorap oğluma 3 çift çorap 15 bebek bezi ıslak mendil peçete. Battaniye oğluma. Evde cepli polar ile oturdugum için bir cebimde düdük bir cebimde şarjlı el fenerim var gecede onlarla uyuyorum bu çok önemli detay lütfen sizde bulundurun. Eşim yedek şarj da alıcak onuda eklicez. Sırt çantasını yiyecek çantası yaptım görüyorsunuz ki allah korusun bir deprem anında dışarı çıksan yiyecek 1 lokma bulunmuyor. 4 şişe su bisküvi koydum şimdilik biraz ekleme yapıcam markete çıkamadım. Kraker bisküvi ve marketteki paketli ekmeklerden koymayı düşünüyorum. Tarihleri yaklaştıkça kontrol edip onları evde tüketip yenisini alıp koyucam dönüşümlü, zaten eve hergün ekmek alınıyor bundan kolay bişey yok. Birkaç tane meyve suyu koymayı düşünüyorum, panikten heyecandan insanın kan şekeri düşüyor ve çocuklarımız için güçlü olmak zorundayız. Bu çanta ve valizi holde tutuyorum çünkü bizim toplanma alanımız holde çamaşır makinesi ve buzdolabı var onların yanına çökmeyi planladık sağlam oldukları için. Ve bu çantaların üstüne ekstra kalın bir battaniye koydum oğlum için montlarımız da hemen üstünde direk alıp çıkmak kolay olması için. Lütfen sizde aklınıza geleni postun altında yazın.... TEDBİR BİZDEN TEVEKKÜL ALLAH'TAN. 

8 Cevaplar

+1 oy
tarafından
Söylediklerine sonsuz katılıyorum bizimde hazır duruyor öyle aman aman doldurmadim küçük bir el çantası sadece kendime bir iç çamaşırı ve ped. Kızıma üç adet bez bir paket ıslak mendil zıbın külotlu çorap battaniye ve şapka koydum. Yine kızıma gece maması tarzında bişey koydum iki paket bisküvi iki küçük su iki küçük süt ve iki küçük meyve suyu koydum. Küçük bir kutuda ilk yardım kiti koydum içinde alkol bazlı mendiller gazlı bez pamuk yara bantları vs var. El feneri koydum iki tane. Bir tek düdük eksik kaldı onunda Trendyol dan çoklu olarak sipariş verdik gelmesini bekliyorum. Şimdi sayınca çok gibi gözüküyor ama küçücük hemen al çık yapabileceğimiz.bir çanta. Şunuda ekleyeyim eşim ve bana ağrı kesici ve vitamin, kızıma da fitil koydum. Çam şişe de bulunan şeyler koymak istemedim şurup vs gibi..
(25,224 puan) tarafından
El fenerini gece yastıgını altına veya cebine koyarak uyu canım. Yara bandı gazlı bez falan bende koycuam
tarafından
Çanta olduğu gibi yatağımın kenarında duruyor kızımın beşiği ve benim yattığım tarafın arasında. Biz elimizden geleni yapalım da gerisi Rabbimin bileceği
-Reklam-
0 oy
(13,150 puan) tarafından
Aynen bizim küçük valiz yok diye el çantasına yaptım kıyafete önem verdim daha çok herşey kapının ucunda bekliyor şimdilik evim küçük vestiyer tarzi biryerim yok o yüzden değişince öyle birşeyin içine koyarım inşAllah. 
(13,150 puan) tarafından
Yani şöyle tam uç noktada bizim bina 100 adım atsak uçurum var önümüzde ve bina yüksek düz şekilde yatsa bina üzerimize çöker kaçarken geriye yatsa bir nevi çıksak bile uçuruma düşeriz ben anlamadım nasıl olur
(25,224 puan) tarafından
Siz direk taşının ordan :D hayal edemedim binanı şuan
(13,150 puan) tarafından
Ahahaha görsen zaten kendin dersin kurtuluşunuz yok diye :D yani dikine cokse bile bittik 16 kat çöküyor :D
(25,224 puan) tarafından
Çanta manta hak getire:D tövbe estağfurullah :)
(13,150 puan) tarafından
Aynen öyle pek umudumuz yok açıkçası yine de tedbir alıyoruz :D iki depremi de hissettik zaten. İstanbul depremi de olacakmış sanırım o olursa da yine bizde İstanbul'da komsuyuz :)
0 oy
(11,113 puan) tarafından
Sabahtandır düşünüyorum deprem anında kaçanlar kurtulmuş akrabalarım. Kaçamayanlar vefat etti enkazda. Kaçtıktan hemen sonra ev yıkılmış. Kafamda senaryolar dönüp duruyor. Deprem olsa nasıl kaçarız, beklemeli miyim kaçmalı mıyım, kaçsak 3 çocuk var hangisini nasıl kaçırıcaz, ya kaçarken merdiven çökse...?? Kafam allak bullak oldu. Zaten sağlıklı düşünemiyorum.. Allah herkesin yardımcısı olsun 
tarafından
Öyle tabiki Allah'tan başka kapımız yok. Benimde uykularım kabus oldu her an bekliyorum resmen. Biz yine de doğru bilgileri alıp tedbir alacağız bu buyurmuş önce atını bağlayıp sonra tevekkül etseydin ya diyor rabbim. Bizde bize düşen tedbirleri alıp takdiri Rabbime bırakacağız.
(25,224 puan) tarafından
Yüksek katlı binalarda alt katta oturanlar riskten. En üst katta oturan asıl daha güvende. Böyle durumlarda orta katlardaysa insan en üste terasa çıkması aşağı kaçmasından daha güvenli
tarafından
Evet benim tek sıkıntım var. Ev sahiplerim dış kapının kapısını kilitliyor üç kere. Yani olası bir durumda tam dış kapıya inip orda kalmakta var. Kilitlemeyin diyoruz yapmayın etmeyin hırsız giriyor diye kilitliyorlar biri açık görse fark etse hemen kilitliyor ne olacak bilemiyorum.
(25,224 puan) tarafından
O çok sıkıntıymuş evet
(11,113 puan) tarafından
Haklısınız..
0 oy
(6,236 puan) tarafından
Bunların içine dilersen kendiniz için birer tane ağrı kesici çocuğun içinde bir de Powerbank O da çok yararlı olacaktır Umarım Bunlar sadece bir tedbir olsun yaşamayalım bu kadar büyük bir felaketi
(25,224 puan) tarafından
Evet canım powerbank eşim alıcak koyucaz doldurup şuan evimizde yok. Ağrı kesici de iyi fikir evet onuda koyayım bugün
(6,236 puan) tarafından
Evet canım en azından Ne bileyim bir yeriniz yaralanır bir yerinizi vurursunuz Hiç değilse insanın ağrısını durdurur Umarım ve inşallah böyle şeyleri yaşamayız ve İnşallah Türkiye bir felaketten daha kurtuldu deriz
(25,224 puan) tarafından
İnşallah inşallah canım yaralanma kanamaya karşılıkta oğlumun bebeklik ağız bezlerini koydum
0 oy
(13,968 puan) tarafından
Arabada da bir çanta durmali. Mutlaka arabada battaniye, su ve kuru gida olmali. Evden kaçip arabaya siğininca yardimlarin ulaşmasini beklerken ihtiyaç oluyor. Birde arabasi olanlar anahtari cebinde taşisin dişari çikinca siğinacak ilk yer araba oluyor. Çocuğunun kullanmasi gereken ilaci olanlar ilaç koysunlar mutlaka. 
(25,224 puan) tarafından
Herkesin arabası olsa çok iyi bu dediğin
0 oy
(6,441 puan) tarafından
Canım ben ne olur ne olmaz diye küçük sırt çantasına araba anahtarı emzik biberon cüzdan falan koydum deprem anında duracağım yerde litrelik süt ve su var olurda enkazda kalırsam çıkartıldığımda da o minik çantayı alabilirim diye düşünüyorum paraylada diğer şeyleri satın alırım gerizek.lı eşimde kabul ederse altın ve parayı banka hesabına kasasına koymak istiyorum olurda ani durumda naparız diye 
(25,224 puan) tarafından
İyi yapmışsın canım
0 oy
(178 puan) tarafından
Bebeğime elbise zıbın çorap mendil  ilaç bez ıslak mendil pişik kremi kendime iç çamaşırları çorap ped ilaclarim eşime iç çamaşırı çorap nakit para koydum şimdilik canim
(25,224 puan) tarafından
Ped bende koyucam
0 oy
(7,392 puan) tarafından
Bizde de öyle valla 3 çanta hazırladım biri bizim birer kat kıyafet ağrı kesici kağıt havlu battaniye tek kişilik 2si çocuk için bolca bez saymadım valla 30 tane vardır ıslak mendil alt açma pişik kremi bolca kıyafet 4 5 kat atlet kilotlu çorap hırka açılmamış calpol vardı onu koydum kaşık maması alıp koydum sütüm kesilir bişey olur su koydum çocuğa burun aspiratöru serum fizyolojik koydum enkaz altından çıkan çocukların genzi tıkalı çıkıyormuş hep zaten benimki hasta burnu bi tikaniyo bi çok akiyo kendimize çikolata koydum sadece eşim korkma sakin ol abartma diyip duruyo almadi başka bişey çikolataları da kavgayla aldırdım zaten koridorda vestiyerim var içine çantaları koydum üstüne oğlumun kalın battaniyesini koydum yedek şarjım yok diye onuda battaniyenin üstüne koydum lazım olunca kullanıp yerine koyuyorum montlarimizda orda ayakkabılar kapının önünde hazır duruyo benim holumde de hiç bişey yok halıdan başka bi duvarda petek var ona yaşlanır bekleriz ya da hangi odadaysak koltuk yatak kenarına sıkışıp bekleriz gitmesini biter bitmez hemen firlariz inşallah buz dolabimda çocuğun antibiyotiği var onu almam lazim sadece çantaya koyulmuyo buz dolabında saklayın yaziyo üstünde onu 2 meyve püresi bi yoğurdu da öyle posetledim dolapta duruyo antibiyotik almak için mecbur dolaba kadar gitcem eşim ccougu alıp çıksın bende dolaptakileri alırım çantaları alır çıkarım Allah'ın izniyle 
(25,224 puan) tarafından
Bence vestiyer den çıkar çantaları vestiyer devrilirse çantaları alamazsın
(7,392 puan) tarafından
Vestiyer duvara sabit canım devrilemez anca duvar yıkılır zaten o duvar da kiriş var orası yıkılırsa bina yıkılır bende açığa koymuştum montları da üstüne atmıştım eşim içine koy daha iyi olur dedi

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 235 göst.
16 Kasım 2021 Diğer kategorisinde kimsebilmesin (104 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 191 göst.
5 Şubat 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
41 cevap 1,325 göst.
5 Kasım 2020 Diğer kategorisinde Jamıla (13 puan) tarafından soruldu
+1 oy
36 cevap 816 göst.