+4 oy
1,068 göst.
Diğer kategorisinde (25,224 puan) tarafından

ŞU YAZI O KADAR HAKLI Kİ. ŞUAN Kİ DUYGULARIMIZ YERLE BİR VE BU DUYGULARLA SAĞLIKLI DÜŞÜNMEK MÜMKÜN OLMAYABİLİR. LÜTFEN EKRAN BAŞINDA TV LERDE İZLEYİP AĞLAYIP VİCDAN YAPIP BEN SAHİPLENİCEM DİYE KARAR VERİP BAŞVURMADAN ÖNCE SAKİNCE VE ETRAFLICA DÜŞÜNÜN. BİR ANLIK ALINMIŞ KARAR DOĞRU OLMAYABİLİR. ÖMÜR BOYU O ÇOCUKLARA YETEBİLECEKMİSİNİZ?

BEN KENDİ ADIMA KONUŞUYORUM EVLAT EDİNME VEYA KORUYUCU AİLE OLMAYI DÜŞÜNMÜYORUM. ÇÜNKÜ BUNA GÜCÜM YOK. O ÇOCUGUN GÜNAHINA GİREMEM. LÜTFEN DUYGULARINIZI KONTROL ALTINA ALDIKTAN SONRA HAREKET EDİN...

image

21 Cevaplar

+2 oy
(6,221 puan) tarafından
Selin Gerçekten çok doğru bir noktaya değindin.

benim de aklımda yani şu an hani Haberleri izliyoruz 7/24 ve çocuklarımız da yanımızda, Benim 4 yaşındaki çocuğum diyor ki anne o Bebekler niye oranın altında diyor, Amcalar Niye pis olmuş diyor, Niye evler yıkılmış Kim yıkmış diyor,

yani ona bile bunu anlatırken 50 tane aklımda cümle kuruyorum, nasıl anlatsam nasıl anlar diye.

bizzat o olayın içinde yaşayan bir çocuk ömür boyu onu o psikolojiden çıkarmak çok zor olacak.

en ufak bir Sarsıntı da çok korkacak Gerçekten bu çok hassas bir nokta.

Yani o yüzden dolayı 50 kere düşünüp bir kere hareket etmek lazım şu an çok hassas davranıyoruz onlar oradan Kurtarmak istiyoruz ama bunun birçok da zorluğu var
-Reklam-
+1 oy
(15,984 puan) tarafından
Linc alir belki ama bunun dini boyutu da araştırılmalı bence 
(688 puan) tarafından
Yok linç edilecek bir konu değil doğru bir düşünce. Evdeki çocuklarımizla nikah düşüyor. Yani benim evlatlık aldığım soyadima geçirdiğim bir çocuk kızıma nikahı düşüyor. Bunu dün eşimde söyledi bir kız evlat alıp soyadimiza geçirsek bu çocuklar büyüdüklerinde birbirine başka Gözle Bakarsa biz napcaz diyor. Sonuçta oda kimlikte çocuğumuz oğlumuzun yada kızımızın kardeşi diyor.
(15,984 puan) tarafından
Evet hem bu var hemde siz ve eşinizin mahremiyeti de var. Mesela kiz evlat edinirseniz eşinizle ayni odada kalması caiz değil. Ya da kendi oz evladını banyo eden baba ustunu giydiren baba evlat edindiği kiz cocuguna ayni ilgili göstermesi caiz değil. Ayni sey erkek evlat edinip sizinle olan ikiski de oz evladinizla olan iliski gibi caiz olmaz
0 oy
(11,217 puan) tarafından
Kiz kardesim bekar tek basina yasiyor hemsire. Illa bir cocugu alim anne yanima gel bak diyor. Anneminde bekar cocuklari var babam hasta bana guvenme ben ona yetemem sende calisiyorsun. Cocuk bakamazsin alio dahada magdur etmeyelim dedi. Bencede suan cogu kisi duygusal yaklasio. Kosullarini durumlarini iyice tartamiyor
0 oy
tarafından
Çok çok çok haklısın evet bir hafta on gün bi süre bakılabilir ama ilerisi için çok iyi düşünmek gerek öyle kolay değil bir çocuğun sorumluluğunu almak
0 oy
(11,265 puan) tarafından
Benim.icimde hep oldu bu yıllar önceden beli var isterim de ama denildiği gibi o kadar büyük sorumluluk ki kendi evladından ayirmayacaksin of bile demeyeceksin hersey maddiyat değil maddi imkan olabilir ama cocuk büyütmeye sabrın var mı o enerjin var mı çok çok büyük sorumluluk ben bunu göze alıp diyemedim hiç eşime 
0 oy
tarafından
Vallahi billahi aynısını düşündüm benim 1,5 yaşında kızım var ilk onla birlikte büyütürüm dedim sonra Bi düşündüm öğretmenim çalışmaya başlayacağım kızımı zaten bakıcıya vereceğim hadi onu geç ya kendi kızıma daha yakın davranıp onu kırarsam diye düşündüm ya ikisi ağlarken kızıma bakarsam insanım hata yapabilirim çünkü

Alacak aileler kesinlikle küçük çocuğu olmamalı ya da hiç çocuğu olmayan özellikle anne ev hanımı alan insanlar olmalı ama niyetim bu çocuklar için eğitimlerine destek olmak ihtiyaçlarına destek olmak diğer türlüsü şahsen benim için şüpheli 
(4,229 puan) tarafından
Bende aynisini dusundum. Kimse kendi annesi gibi olamaz. Yeri geliyo kendi evladimiza terbiye verme amacli kiziyoruz uyariyoruz. Yetim cocuga kizsam vicdanim da rahat etmez. Hersey maddiyatta degil manevi boyutu var saglikli sekilde buyutmek ileride topluma duzgun bi birey olarakta yetistirmek onemli.
tarafından
Kesinlikle katılıyorum bu yoruma
0 oy
(3,823 puan) tarafından
Çok doğru diyorsun canım. Ekonomik olarak değil belki ama psikolojik olarak ona yetebilir miyim bilmiyorum. Yeri geliyor kendi evlatlarımıza bile sesimizi yükseltiyoruz ama onlara kızamayız bile ne hale gelir o çocuk sonra.

Dün eşime dedim koruyucu ailemi olsak diye o da ev müsait değil. Yetebilir miyiz o çocuğa boşuna günahına girmeyelim. Üzüntümüzle dedi ki haklı da..
0 oy
(1,567 puan) tarafından
O çocuğa bakmak büyük bir yükümlülük o kadar ince davranılmalıki büyüse bile incitmeden naif bir şekilde davranmak gözünün nuru bilip o hassaslıkta üzerine titremek bakmak gerek yoksa büyük vebal her insanın harcı değil başka bir çocuğa bakmak eminimki gerçektenyi şekilde bakacak kişiler vardır çok iyi düşünmek ona göre hareket etmek gerek
0 oy
(438 puan) tarafından
Dünden beri eşimin basının etini yiyorum evlat edinelim ailesi olsun sıcak yuvası olsun diyorum. Eşimde ben kendime zor bakıyorum bide iki kızımız var diyor üstelik küçük kızım havale geçirmeye başladı maalesef artık. Onunla ilgilenmekten o çocuğa bakabilcekmisin diyor, evlat edinmenin bir sürü şartı vardır o şartları gecebilcekmiyiz bir dünya borcum var, evi geçirdirmeye uğraşıyorum o çocuğun günahına neden girelim diyor. Eşim o kadar doğru şeyler söylüyor çok katılıyorum ama bir yanım o kadar çok istiyorki anlatamam görsen ne kadar güzeller nasılsa çaresiz bakıyorlar :( ama bunu deprem olduğu için vicdan yapıp istemiyorum hep diyodum zaten biri çöpe birakacaksa yavrusunu keşke ben bulsam keşke benim kapımın önüne bıraksalar benim olsa diyorum evlat edinme düşüncem hep vardı ama eşimin düşünceleri engelliyor bitek ona da hak veriyorum o yüzden yavrular için dua etmekten başka bir şey gelmiyor elimden :( 
0 oy
tarafından
7 aylık bir kızım var daha geçenlerde eşime bir daha çocuk yapmayacam her anlamda çok zor evlat sevgisini tattık bu yeter dedim ama şu an gördükçe  benim bile içimden geçti evlat edinmek ama kendime güvenemedim açıkçası hiç çocuğu olmayan insanlar için daha uygun bir durum olur sonuçta hepimiz insanız bı an bile ayrım yaparsak çocugumuzdan vicdan azabı cekeriz
0 oy
(4,889 puan) tarafından
Psikolojin sağlam olmalı,  sabırlı olman gerek,  maddi manevi yeterli olunabilecek mi? Bunun bide ilerleyen zamanda dini boyutu da var. Çok büyük bi sorumluluk kesinlikle. 
0 oy
(3,012 puan) tarafından
Ben de eşime dedim bskamam psikolojik olarak çocuklarıma bile yeterince anne değilim gibi kendi çocuğuna kızarsjn da ona anneliği hissettiremem o sorumluluğu alamam 
0 oy
(1,944 puan) tarafından
Bu mevzu çıktığından beri ayni düşünceyi savunuyorum.suanlik duygusallık hafifleyecek ve o zaman başvuruda bulunanlara ciksa bile cogu istemiyecek malesef:( gerci sosyal hizmetler bu konuda hassas davranacaklardir 
0 oy
(3,012 puan) tarafından
Bugün o bebeğe çocuğa acıyarak üzülerek bakarsın yarın aynı gözle duyguyla bakabilir misin bu soru sorulmalı bence aynı çocuğuna kızarsın seversin sahiplendiğin çocuğa da kızamazdın ama sevebilir misin bende o sorumlulupu alamam 
0 oy
(4,229 puan) tarafından
Cok dogru ve yerinde bi paylasim olmus. 1 cocugum var baska cocuk dusunmuyorum. Anca buna bakariz maddi manevi. Seneye ise baslayacagim dogum iznim bitiyo. Bi cocuk alsam bakariz buyuturuz ama mesele bakmak buyutmekte degil. Onun istedigi gibi bi ortam ve sartlari verebilir miyim. Annesi gibi asla olamam kimse olamaz. Yeri geliyo kendi cocugumuza kiziyoruz. O cocuga kizsam yanlisinda vicdanim da rahat etmez. Ne sartlardan gelecek. 

Zaten kimseye vermesinler suan. Dogruda bulmuyorum. Kotu insan cok. Baska bi travma daha kaldiramazlar.
0 oy
(17,761 puan) tarafından
Bu konuda kesinlikle bende böyle düşünüyorum anlık bir vicdan ile anlık duygular ile hareket etmemeliler mesela dün burda birinin kaynanası anne olmak istemiş o yavrulara ne güzel ama anlık bi duygu ile demiş sonrası ? Önemli olan sonrası bence çok detaylı düşünüp karar verilmeli böyle post açtığın için teşekkürler ayrıca selom
0 oy
(1,766 puan) tarafından
Kendi adıma konuşayım 2 çocuğum var kızımı 19 yaşındayken kucağıma aldım. Kendine güvenmeyen çoğu kişi var ama ben kendime güveniyorum. Çocukları da çok seviyorum elbette öz annesi veya babası gibi olamayız travma diyorsunuz da devlet koruması altındayken travma yaşamayacaklar mı? Tabikide devletimiz iyi bakar şüphemiz yok ama o çocukların anne baba sevgisine ihtiyaç var, bizlerde gerektikçe psikolojik tedaviye götürürüz, ben bunu borç veya vicdanım rahatlatmak için yapmıyorum o çocukların bu süreçte Bi anne ve baba sevgisine ihtiyaç var başvurdum İNŞALLAH verirler. Maddi manevi her türlü desteği yapmaya hazırım. 
0 oy
tarafından
Çok doğru. Ben de düşünmüyorum mesela hadi maddi bir şekilde yetebilirim ama manevi olarak yapamam, ömür boyu sorumluluğunu alamam
0 oy
(2,132 puan) tarafından
Yorumlara şöyle katılmıyorum; benim çocuk esirgeme kurumda kalan öğrencilerim vardı. Onları ziyarete gitmiştim, maddi eksikleri yoktu ama bir odaları yoktu. Özel alanları yoktu. Bana hocam çok merak ediyorum mutfak, salon olan bir evde yaşamak nasıl bir şey diyorlardı. Biz çocukların psikolojisine yeter miyiz vs diyorlar ama ailelere verilmeyen çocuklar daha iyi şartlarda yaşamıyor ki daha iyi bir psikoloji ile yaşamayacak. 
0 oy
tarafından
Istiyorum benim 3 tane bebeğim var ve çok küçükler bazen bunlara yetemiyorum bakamıyorum endime bile zaman ayıramıyorum Ben de istiyorum Bir tane daha olsun ona da bakayım bir yardımda bulunayım İnsan bir çocuğa baktın mı öbür tarafta yeri cennetlik o yüzden ben de bakmak istiyorum hatta eşim dedi ben bakarım diyorsan olur dedi ama bir yandan da diyorum hani Bir de diyorum ki yani en ufak bir kırsam bile söz etsen bile onu üzersem bile yani çok korkuyorum onun altından çıkabilir miyim çünkü o yetim olan çocuk gerçekten çok hassas bir çocuk ben alsam bile çocuklarımdan daha çok üstün tutmam gerekecek şimdi bir de benim etrafımdakiler cahil yapıda ben onu alsam 1000 tane laf diyecekler o çocuğa kötü gözle bakacaklar o çocuğun yüzüne vuracaklar ben o günahın altına kalmak istemiyorum benim kaldığım yer o kadar modern insanlar değil ben bir şey demesem bile diye diğer taraftakiler bir şey dese yine o çocuğun günahına girmiş olacağım gerçekten ben çok düşünüyorum düşünüyorum yani tekrar eşimle düşüneceğim bakalım hayırlısıysa zaten olacak adımızı alnımıza yazılması olacak

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 364 göst.
24 Kasım 2020 Aile kategorisinde Dark Swan (290 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 508 göst.
10 Şubat 2023 Diğer kategorisinde Kederlianne (688 puan) tarafından soruldu
0 oy
35 cevap 766 göst.
9 Ocak 2021 Aile kategorisinde Umber (2,252 puan) tarafından soruldu
0 oy
20 cevap 386 göst.