+1 oy
385 göst.
Diğer kategorisinde (73 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

image

Kızlar ortaokul zamanımda 13 14 yaşındayken 3 sene Kuran kursuna gittim Kuran'ı Kerim'de Okuyorum ama Allah affetsin ara ara namaz kılar ara ara Kuran'ı Kerim'den okurdum evlendim evleneli Kuran hiç okumadım nerdeyse ara ara kandil gecelerimde namaz kıldım sadece Allah'ım affetsin şimdi namazımı her vakit kılıp Kuran'ı Kerim okumak istiyorum ama ben namazda hep duaları karıştırıyorum unutkanlığım var benim yanlışta kılmak istemiyorum internetten de araştırdım duaların surelerin namazda okunurken sırası varmış ben böyle unuturken duaları karıştırırken o sıralamaya göre nasıl okuyup kılacam yanlış kılıpta günaha girmek istemiyorum...:pouty:

10 Cevaplar

+1 oy
(2,159 puan) tarafından
Ogrenene kadar bildigin gibi kıl ama boşlama bir yandan sırayı ezberlemeye çalış canim. Kisa sürede ezberlersin merak etme
(73 puan) tarafından
Amin inşallah cnmezberlerim
tarafından
Canım bende Allah'ın izniyle başladım bugün.biliyorum eksik  bazen kılıyorum ama öğrenene kadar bildiğim gibi kılıyorum zamanla ezberlerim inSAllah rahat doğru birsekilde kilarim.Tek isteğim devamı gelsin hiç aksatmim...
-Reklam-
0 oy
(1,970 puan) tarafından
Duaları biliyorum çok şükür ama asla sırasıyla okuyamıyorum çok üzülüyorum ama illa unutuyorum. Rabbim inşallah kabul eder.
(73 puan) tarafından
Amin cnm inşallah kabul eder
0 oy
(423 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Yani bende sürekli namaz kılarım benim bildiğim farz namazlarının son iki rekatinda Fatiha okunur sadece 

Diğerlerinin sırası sana kalmış aynı rekatta üst üste okuma ama 

İlk önce Felak sonra nas 

İlk oturuşta sadece ettayhiyatu 

Son oturuşta ethaihatu + salli, barik rabbenalar 

Yatsı namazının selatifi fitirindede eğer konut dualarını bilmiyorsan rabbena firli okuyabilirsin 

Şunu da söylemek istiyorum niyet herşeyden önemli sen yeterki namaz kılmak için Rabbimin huzuruna dur o her şekilde kabul eder zaten ❤️
(73 puan) tarafından
amin cnm seninde
(73 puan) tarafından
sağol cnm resmini de atayım bak sana
(73 puan) tarafından
attim cnm ustte bak boyle diralamasi varmis
tarafından
Bayanlar konuyla ilgili değil depremle ilgili bişey sorucam kaderin ne yasaticagi belli olmaz... şimdi  3 katlı bir yeni binanın üstdubleks oturan aile deprem anında nasıl ne yapmalı sizce üste beklemeli mi disarimi çıkmalı.hep avantaj geliyor ustkatlar bana bilmiyorum. Ama
(423 puan) tarafından
Demin gördüm Japonlar yukarı cikarmis deprem anında Türkler aşağı halbuki yukarı çıkmak daha iyiymiş kapıya kosmaktan
0 oy
(1,017 puan) tarafından
Canm günah olmaz ama sıradan kasıt yukarıdan aşağıya okunur dualar arkadaşım dedigi gibi Sübhaneke Fatiha ve bı sure :)o surelerin sırası var benim bildiğim elemtere,lillafi,ereytellezi,izaca ,bu şekilde aşağıya gelir:)genelde iki rekatlı namazlardada kısa süre okunur Inna atayna ve kulhuvallahi Ehad gibi canm :) yine yakında bayan hoca varsa sor ayrıntılı öğren öğrenen kadar karışık oku kabul olur önemli olan niyet:))
(73 puan) tarafından
aynn cnm bir hocayada danışacağım inşallah kabil eder rabbim
0 oy
tarafından
bazen  namaza başlamadan kılınışı  internete bakıyorum ama 
0 oy
(4,988 puan) tarafından
Karışık okumak namazını bozmaz canim ama mekruh olur. Mekruhta Allahin sevmedigi seydir. Sen her namaza baslamadan once okuyacağın sureleri belirle. Bak mesela ben sunnet namazlarda hep 

Kafirun

Ihlas

Felak

Nas 

Bak onemli olan yukaridan asagiya dogru okumak ve uzun sureyi ilk okumak kisa sureyi ikinci okumak

Farz namazlarda da ilk iki rekatta fatihadan sonra sure okunur kafirun ihlas oku diger iki rekatta sadece fatiha okunur 
(194 puan) tarafından
Canım bu bütün farz namazları için mi geçerli?    Birde ikindiyle yatsının 2 rekatindan kalkınca subhaneke sonra fatiha okunuyor değil mi yanlış mi duydum yoksa ?
(4,988 puan) tarafından
Evet butun farz namazlarda ilk iki rekatta fatihadan sonra sure okunur, son iki rekatinda sadece fatiha okunuz sure eklenmez. Evet ikindinin ve yatsinin sunnetlerinde ettahiyatu den sonra salli barik eklenir ayaga kalkinca subhaneke okunur
(194 puan) tarafından
Allah razı olsun canım doğru biliyormuşum Allahtan
0 oy
(400 puan) tarafından
Ben de önceden sırasına dikkat etmiyordum tam bilmiyordum da sıralamayı. Artık misal ikindi namazının sünnetini kılarken bir sure olanları Tebbet ihlas Felak nas şeklinde yapıyorum arka arkaya olmuş oluyor yani. Tebbeti bilmiyordum onu ezberledim sıralama olmuş oldu diğer sureleri bilmiyorum kevseri biliyorum ama onu okuyamıyorum arasında çok fazla sıra atlamış olurum diye.
0 oy
(914 puan) tarafından
Kilmadan bi planlama yap deki ilk rekatte misal fil suresi okuyacağım ikinci rekatta kevser süresi okuyacağım. Öyle yap.
0 oy
(1,937 puan) tarafından
Canım öğrenene kadar kıl Allah affedicidir 
0 oy
(7,744 puan) tarafından
Yok ya ezbere bildiğini okuyacaksın ben o surelerin içinden sadece 4 tanesinin ezbere biliyorum bence öyle değildir sadece bir namazda aynı süreleri okumayaksin

İlgili sorular

0 oy
13 cevap 279 göst.
26 Mart 2024 Diğer kategorisinde Prenseees Annesi (144 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 166 göst.
11 Ocak 2024 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 221 göst.
7 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Zuhalll (736 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 185 göst.