0 oy
402 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (137 puan) tarafından
İyi akşamlar hanımlar lütfen bilgisi olanlar yardımcı olsun.13 aylık oğlum var yaptıkları ve yapmadıklarını soyliycem.

Yaptıkları.. göz teması kuruyor konuşunca ne dediğimi anlıyor

Birşey istediğinde eliyle gösteriyor bu diyor

Televizyon kapandığında kumandayı getirip açmamı istiyor 

Ver yada al dediğimde elindeki şeyleri verir benden alır

Kucağıma almak istediğimde kollarını uzatır 

Diğer odadan bagirdigimda sesime tepki verir

Anne aba kız kardeşimin ismi Azra azza diyo kızımın ismi derin dedin diyo gel gel diyo bu kadar

Yürüyor

Alkış dediğimde alkış yapiyor 
Biz guldugumuzde oda gülüyor ce e oyununu oynamayı seviyor 
Yapamadıkları..

Seslendigimde ismine her zaman tepki vermiyor ama ablası yada babası seslendiginde hemen bakıyor 

Dişleri hala çıkmadı 

Kilo olarak geride internette okuduğumda gelişim geriliği belirtisi vardı 

Bay bay yapmiyor

Kaç gündür kafayı yemek üzereyim Allah rızası için yardımci olun 

17 Cevaplar

+2 oy
(13,824 puan) tarafından
Otizmi nerden çıkardin 13 aylık bebeğin daha ne yapması gerekiyor 
(6,164 puan) tarafından
Doğrudur cnm alışmaya çalış ama kuzum
(13,824 puan) tarafından
Evet işte olamadi bı...zor bana zor yani olan bana oluyor
(6,164 puan) tarafından
Doğrudur cnm bende 4 sene olacak daha yeni alıştım
(13,824 puan) tarafından
Umarım ben de alışırım ☺️böyle çok zor
(6,164 puan) tarafından
İnşallah cnm ❤️
-Reklam-
0 oy
(5,491 puan) tarafından
Bişey yok gibi görünüyor, 24 aydan sonra belli oluyo zaten böyle şeyler 
(137 puan) tarafından
İnşallah öyledir kaç gündür internette okuya okuya kafayı yiycem
0 oy
(1,138 puan) tarafından
Bacım asıl önemli olan çoğu şeyi yapıyor zaten.daha çok küçük benim kızım da bay bay biraz daha geç yaptı.en önemlileri komut alması göz teması kurması iletişim de olması  vs bunlar varmış zaten.

Evet dişleri geç kalmış kilosu geride olmasi gelişim geriliği ama başlı başına otizmi göstermez.

Doktor ne diyor dış ve kilosu için 
(137 puan) tarafından
Dışı için daha zamanı var 18 aya kadar normal dedi ama pazartesi günü için çocuk diş hekimine randevu aldım goturcem kilo olarak da 9 kilo ama doktor çok düşük değil diyo ama bana göre çok zayıf
(1,138 puan) tarafından
Evet kilosu çok ta düşük değilmiş.bence dişi biraz sıkıntı ama o da vitamin eksikliği vs var mı acaba.geç te çıkabilir tabii doktor 18 aya kadar diyorsa oyledir.bekle bakalım biraz daha var.
Evham yapma gayet iyi bebişin
(137 puan) tarafından
Kansızlık var ilaç kullanıyor dişleri kabarmış aslında ama çıkmadı
(1,138 puan) tarafından
Ondan da olabilir mi acaba.pekmez vs de veriyor musun vitaminli şeyler.iştahı azsa pek veremezsin belki de..
Çıkar ya ama otizm i at aklından.kabarmışsa yakındır çıkması
(137 puan) tarafından
Çok iştahsız hiç bir şey yemiyo.Allah razı olsun içim rahatladı
0 oy
(2,467 puan) tarafından
13 aylık bebek daha ne yapsinki 
0 oy
tarafından
cok kucuk daha annesi bende senin gbi surekli internetten bakar dururdum ama yokmuş oglumda dil geriligi cikti ama otizm cikmadi şukur
(137 puan) tarafından
Geçmiş olsun kaç aylıktı bebeginiz
tarafından
3 yas
0 oy
(7,376 puan) tarafından
Canım anlattiklarin yani bebeğin yaptiklari normal yapmadıkları da normal bir anda her şeyi aynı anda yapmaya bilir yani bu otizm göstergesi değildir her bebek aynı zamanda bay bay yapmaz dışı aynı zamanda çıkmaz kilosu az sa gelişim geriligini göstermez internetten her okuduğumuzda doğru değil biz çocuk nörolojisine gidiyoruz bunların hepsini detaylı biliyoruz yani gelisimi normal bebeğinin  
(137 puan) tarafından
Geçmiş olsun size de teşekkür ederim yorumunuz için
(7,376 puan) tarafından
Saolsin canım rica ederim
(7,376 puan) tarafından
Aklında bir soru işareti varsa çocuk doktoruna götür o bir sıkıntı görürse seni yönlendirir
(137 puan) tarafından
Yarın randevusu var sorucam teşekkür ederim
0 oy
(1,022 puan) tarafından
Benim kizim 14 aylik dedigin gibi ayni bi sorun yok bence 
(137 puan) tarafından
İnşallah teşekkür ederim
0 oy
(3,584 puan) tarafından
Ay Allah aşkına yapmayın böyle şeyler ya. Dişi çıkmayabilir daha çok zaman var. Baybay yapmaması çokta önemli değil,belki vedalardan hoşlanmıyordur çocuk:) şaka şaka. Dertlenmeyin herşeye, ismini söyleyince bakmaya bilir, usanmıştır çocuk ismiyle her hitap edene bakmaya. İşine gelene bakıyordur,ya da dikkatini başka birşeye vermiştir. Oyun oynayan,birşey dinleyen ya da derin bir odak kurduğu herhangi bir eylemdeyken çocuğun ismini söyleyip durmayın, bu sefer de dikkat problemi yaşayacak çocuklar. 
(137 puan) tarafından
Normal durunca bakıyor.oyun oynarken yada birşeyle ilgilenirken bakmiyor
(3,584 puan) tarafından
Normal Bi tepki veriyo çocuk, bakmıyor. Odaklanmış çünkü
(137 puan) tarafından
Teşekkür ederim Allah razı olsun
(3,584 puan) tarafından
Rica ederim.
0 oy
(914 puan) tarafından
Cidden hastalik hastası mısın daha ne yapsın bu çocuk Bismillahirrahmanirrahim:) bay bay benim oğlum bir aydir yapıyor şuan 16aylık :) ama dişlerinin çıkmaması genetiktir senin veyahut eşinin ne zaman çıkmış bilginiz var mi? İnternete değil de en basitinden sen aşı için ebe kontrol etmiyor mu kilosunu boyunu anormal bir durum sezseler zaten seni çocuk hekimine yönlendirirler.
(137 puan) tarafından
Dediğiniz gibi galiba artık her şeyi en kötüsüne yoruyorum.norml olan bebeğime
0 oy
(3,663 puan) tarafından
Daha çok küçük otizm bu yaşta belli olmaz maşallah yaşının gereği şeylerin hepsini yapıyor 2 yaştan sonra bakılıyor 
(137 puan) tarafından
Teşekkür ederim
0 oy
(1,298 puan) tarafından
Maşallah herşeyi yapıyor otizm o su yok çocukta 
0 oy
(48,531 puan) tarafından
sen seslendiginde isine gelmiyordur seslendiginde cevap vermediginde aa bu neymis de hemen doner bakar 

diş ve otizm alakali mi bilmiyorum gec cikacaktir 

kilosu minyon dur saglik ocagi takiplerinde bisey demediler mi 

bay bay da yapasi yoktur
0 oy
(140 puan) tarafından
Canım bende senin gibiydim  hele internette bakınca iyice panik oluyordum şuan 23 aylık 20 aydan beri konuşuyor yani zamanı gelince konuşacak şuam herşeyi normal duruyor daha bir yaşında bebek ama sana tavsiyem ne yapıyosan ona anlat mesela evi süpür çeksem süpü erken anlat bak evi süpürüyoruz veya evi topluyoruz falan bide vücudundaki bölümleri anlat kulak burun 
0 oy
(320 puan) tarafından
İnternette yazan herşey doğru değil sürekli üzerinde durmayın bu konunun çocuğunuzla iletişime geçin oyun oynayın eğitici öğretici oyuncakları kartlar alın televizyondan telefondan uzak tutun bire bir iletişim halinde olacağınız aktiviteler yapın ve yazdıklarında ben bir sorun göremedim açıkçası normal bir bebek ne yaparsa hepsini yapıyor sadece dişi geç kalmış onunda vardır bir sebebi içinizi ferah tutun 
0 oy
(3,814 puan) tarafından
Gözünü seviyim nerden cıkardın otizimi yazarken de öi fafketmedın
0 oy
(1,752 puan) tarafından
Her çocuğun gelişimi farklıdır. Bence gayette iyi Maşallah önemli olanları yapıyor en iyisi de adına tepki vermesi istediği şeyi bir şekilde anlatabilmesi ve seni anlaması. Kilo kısmına gelirsek gelişimi geriden gelebilir eğer az yiyorsa anne sütü almıyorsa bir Dr. İle görüşüp devam sütü vs kullanabilirsiniz. Benim ablamın oğlu 1. Sınıfa gidiyor görsen kemikleri sayılıyor o kadar zayıf çok Dr. Götürdüler mama süt vs neler verilmedi ama kilo almayınca almıyor yemesi de pek yok. Önemli olan sağlıklı olması. 
0 oy
tarafından
Allah aşkına neden herşeyi otizm bağlıyorsunuz gayet güzel bence gelişimi o bebek daha ne yapsın istiyorsun,

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 342 göst.
20 Haziran 2022 Aile kategorisinde egc01 (625 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 273 göst.
31 Aralık 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Kader hamza (25 puan) tarafından soruldu
+1 oy
10 cevap 527 göst.
31 Aralık 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Kader hamza (25 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 192 göst.
4 Nisan 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde 175766 (270 puan) tarafından soruldu

378,405 soru

11,326,609 cevap

34,780 kullanıcı

...