0 oy
364 göst.
Aile kategorisinde (121 puan) tarafından
Hanimlar bnm eşim o kadar merhametli saygili temiz kalpli bir adam ki anlatamam şimdi burda bnm için öl desem asla düşünmeden yapar ailesine sadik işine eşine sadık bir insan ama ne namaz kılıyor ne oruç tutuyo bn cok üzülüyorum kuran ogrettim yarida bıraktı iki defa hergun kavga ediyorum cvp bile vermiyor doğru düzgün sigara bni zorluyor yapamıyorum diyor namaz kilinca da sanki tüm işlerim yarım kalmış hissediyorum diyor. Bende ne yüz veriyorum ne ilgi. Ben iki gündür adetliyim sırf o oruc tutar diye gece kalkip sahur hazırlıyorum kalkip sahurunu yapıyor sabah işe gidince arıyorum orucumu bozdum diyor ne yapacagimi bilmiyorum hep dua ediyorum onun icin . Ama aslinda hic bir huyu kötü degil cok mükemmel bir eş tek sorunumuz namaz oruç kuran... İki gündür de konusmuyorm ne yapacağımı bilmiyorum 

7 Cevaplar

+1 oy
(8,778 puan) tarafından
İbadet kişiye özeldir allahla kul arasına lütfen girme 
(121 puan) tarafından
Cok üzülüyorum ama evimizin bereketli huzuru icin istiyorum yapmasini
(8,778 puan) tarafından
Insan  biseyi istemiyorsa içinden gelmiyorsa zorlamayla olmaz bu yüzden eşinle arani bozma bozarsan asıl evin bereketi kalmaz bolca dua et Allah esinede versin ibadet aşkından diye sen böyle yapıp allahla kul arasına girersen iyice soğutur uzaklasirsin sanane namaz kılmıyorsa oruç tutmuyorsa sevabı günahı kendine esinin sen bunu sorarak kendini Allah yerine koyuyorsun allahin kula soracağı değil kulun kula soracağı soruları sor esine
(121 puan) tarafından
Haşa tövbe olmaz öyle şey ama sadece ben nasilsam esimde oyle olsun ki cocujlarimiz da bizi örnek alsin istiyorm
(8,778 puan) tarafından
Elbette bunu istemek en doğal hakkın fakat istemiyorsa zorlamayla olmaz bazı şeyler
(121 puan) tarafından
Aynn haklisin Rabbim dogru yolu gosteriri insllh
-Reklam-
0 oy
(1,408 puan) tarafından
Sen elinden geleni yapmışsın. Artık o Allah'la kul arasında. Benim düşüncem bu. Dediklerini aynısını yaşadım geçen sene hiç tutmadı ama bu sene kendiliğinden tutmaya başladı. Cumaya bile. Gitmiyor  herşeyin bi zamanı var sanırım bilmiyorum o kadar kavga ettim ki benim günah ı'm diyor yapacak bi şey kalmadı
0 oy
(6,516 puan) tarafından
Sen elinden geleni yapmışsın canım artık onunla rabbim arasında dua etmekten vazgeçme inşallah düzelir 
0 oy
(11,089 puan) tarafından
Sen örnek olacaksın. Çocuk gibi düşün onu. Yap desen yapmıcak ama göster hep, namaz oruç seni nasıl daha da güzel bir insan haline getiriyor onu görsün. Gözüne sokma tabi bunu bırak o görsün. Sen dua et onun için. Ara ara da iyi vakitlerinde, bıktırmadan cennette birlikte olmak istiyorum gibisinden konuş. Rabbim bizleri cennetine kabul etsin...

Tabi bu bence olan kısım. İçinden gelmezse sen ne kadar çabalarsan çabala yapmayacak. İlgini alakanı da kesmek yersiz olur bana göre. Daha doğru bilgiler için güvenilir hocaların sohbetlerine bak. 
(121 puan) tarafından
Aynen dedigin şeyleri söylüyorm vallahi hep namaz kilarken beni görüyor izliyor konusurken diyirum bak öbür tarafta birlikte cennette olalim Rabbim bizi ayirmasin diye sende kıl diyirum kuran okurken bakiyir bana ama ne zmn istek gelecek cok merak ediyorum
(11,089 puan) tarafından
Sen çok üstelemişsin ama.. Zorlama adamı. Zorla yapacak olan bile soğuyo.. Anlıyorum seni gerçekten istediğin şey çok güzel çok doğru.. Olmadı mı olmuyor işte. Senin en iyi yapabileceğin şey dua etmek. He bi de Allahla kul arasına girme demişler ama o iş öyle değil. Müslüman olan diğer müslümanı yanlışı konusunda uyarmalı. Sen uyardın yapacağını yaptın daha da çok üsteleme.
Bi ailenin dini durumundan da erkek sorumlu diye biliyorum ben. Yani senin ve varsa çocuklarının namazı da ona da sorulacak. (sen kendi ibadetinden kendin sorgulanacaksın tabi bu dediğim o değil) Sizi ibadete teşvik de erkeğin görevi diye biliyorum ben. Sen hoca sohbetlerine bak bi. Neyse dua et elden gelen en güzel şey dua...
0 oy
(5,575 puan) tarafından
Sen üzerine düşeni yapmışsın ama senin zorunla yaparsa içten gelmeyen bir şekilde onun ne kadar hayrı olur bilemedim sonuçta yüce Allah'ın emri ve rızası için değil senin için yapmış olucak. 

Çevresindeki insanlar nasıl peki çevrede önemli 
(121 puan) tarafından
Bnm anne babada onun anne babasida çok şükür temiz insanlar kaynanam evde hep nama kilar zaten kayinpederimde imamdi vefat etti onun is arkadaslari oruc tutmaz namaz  kilmaz sanirim ortami oyle ondandir
(5,575 puan) tarafından
Arkadaş çevresi gerçekten önemli evet içinde olan insan her şekilde yapar ama maalesef çevre çok etkili bu bir gerçek
0 oy
(1,138 puan) tarafından
Kavgayla olmaz ki.daha çok geri teper.bu durumlar güzellikle tebliğ edilmeli.islam da böyle söylüyor.

Sen üstüne gitme.kalpler Allah'ın elindedir.yalnizca sen yap senden görsün ve dua et.Allah dilerse döndürür 
0 oy
(264 puan) tarafından
Canım seni anlıyorum insan boşveremiyor, sevdiği insanın cehenneme gitmesini kim ister hemde göz göre göre..

Bence çok ısrar etme inat eder sonra belki, çok dua et ve örnek olmaya çalış. Mesela evinizin duvarlarına etkileyici ayetler Hadisler alabilirsin. 

İlgili sorular

0 oy
11 cevap 609 göst.
21 Haziran 2022 Aile kategorisinde Deniz acar (335 puan) tarafından soruldu
+1 oy
9 cevap 416 göst.
21 Eylül 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 449 göst.
4 Ağustos 2023 Aile kategorisinde Emine_Ertunc (250 puan) tarafından soruldu
+1 oy
12 cevap 241 göst.