0 oy
1,078 göst.
Diğer kategorisinde (1,937 puan) tarafından
Kızlar kızım 10 yaşında 4. Sınıfta arkadaşlarından bazıları kapanmış bu yıl oda gördükçe heves ediyor kapanmak istiyor bende istiyorum elbette kızım kapansın ama şu var şimdilik evde takıyor alışana adapte olana kadar namaz falan kılıyor geçen komşunun kızı kapıda görmüş dalga geçmiş oda ağladı konuştum ettim ama 5.sinifta tamamen kapanmak istiyor kısa şeyler giymek istemiyor bende giyim olarak onun seveceği şeyler bakıyorum ama yaşı küçük gibi geliyor okulda falan aynı zorbalığa maruz falan kalırsa ne yapacak bilmiyorum vazgeçer yada bir travma olarak kalmasından korkuyorum tamamen vazgecmesinden korkuyorum var mı kızı kapanan yada kendi gençliğinden hatırlayan ben ortaokulu liseyi hep açıktan okudum o yüzden bilmiyorum

41 Cevaplar

0 oy
(6,465 puan) tarafından
Empati yaparak konuşuyorum. Benim çocuğum 10 yaşında kapanmak istese izin vermem heves ediyor derim. Ergenlik çağına gelince yine kapanmak isterse müsade ederim. Çocukluğunu yaşasın. Başında başörtü ile sokakta oyun oynamak bana yanlış geliyor. Her ailenin kendi tercihi tabi ki. Ben izin vermem sen verirsin. Herkes kendi çocuğu hakkında karar verebilir elbette. Hakknda hayırlısı olsun. 
(1,937 puan) tarafından
Yani açıkçası ben çocuklara karışılmaması taraftarıyım açılmak istiyorsa açılsın kapanmak istiyorsa kapansın yaşları küçük neyi ne için yaptığını bilene kadar kendini tanıyana kadar yapmalı hata da yapmalı doğruyu da kendi isteği olmalı
-Reklam-
0 oy
(1,855 puan) tarafından
Benim kızımda 3.sınıfa gidiyor site arkadaşlar ı var 5.sınıfa giden onlarda İmam Hatip ortaokulu na gidiyor onlar kapandı die heves etti bende seslenmedim 2 3 gün kapattı sonra baktım biri geldiğindede başını kapattı.. babasıda bırak hevesini alsın dedi .. çocuk bunlar kapanacam deyip sonra hevesi gecer .. bilincinde olması bile yeter..ama kıyafet konusunda muhakkak dikkat ederim eşimde çok hassastır..şort mini etek asla almam askılı da giydirmem.. 
(1,937 puan) tarafından
Bende çok açık giydirmem ama bu başka tam anlamıyla tesettür giyim tunik, Pantalon, etek yaz da olsa uzun kol baş tamam da bunlar da nefse ağır geliyor helede çocuğa başı kapalı kısa kollu gezdirmem
(1,855 puan) tarafından
Bence oluruna bırak tamam hadi kapan deyip tesettüre sokma.. hevesi gecer die düşünüyorum.. çünkü kızım içinde düşündüm ve etektir tuniktir fazla gelir bu yaşta .. ergenlik yaşında zaten kapanacağını söyle anlat..
(1,937 puan) tarafından
Bakalım bir giyimi değişince ne olacak tepkisi ne olacak ona göre hareket edeceğim
0 oy
(6,919 puan) tarafından
Onunki heves   hevesi gecince açılmak isticek  
(1,937 puan) tarafından
Yani bilmiyorum inşaallah değildir devamı gelir
(6,919 puan) tarafından
Kendi kendine isteseydi    çok sevinirdim ama arkadaşları kapandı demişsin heves gibi görünüyor
(1,937 puan) tarafından
Bunun altyapısı elbette var evde namaz kılarken kapanıyor Ben kapalıyım çevrem kapalı ondan sonra ara ara kendi kapanıyor Aynanın önüne geçiyor Ben nasıl olmuşum diye arkadaşlarından önce de bu yıl sadece arkadaşları kapanınca bu içindeki istek arzu daha da arttı
(6,919 puan) tarafından
İnşallah sonuna kadar gider çok güzel bir şey
(1,937 puan) tarafından
Amin inşallah
0 oy
(983 puan) tarafından
Bence cok erken asla izin vermemelisin.lise cagindaki fikirleri bile degisiyo insanin.acildi kapandi yapmakta hic hos degil ona karsiyim o yuzden buyusun gonulden istiyosa kapansin.siniftakiler kapandi diye kapanilmaz cok pisman olur.simdi sinifindaki kizlar sacini boyatinca bende boyaticam diye aglasa izin vericek miydin? Ki bu ömurluk bi karar bence bu yasta karar verilmemeli
(1,937 puan) tarafından
Canım ben kızım evde namaz kıldırıyorum mesela arkadaşlarla alakası yok 7 yaşında üretmeye başladım ve şu anda namazlarını kılıyor evin içinde ara ara kapanıyor ara ara böyle açılıyor yani zaten bir altyapısı var bir kızın bu yüzden aslında heves ediyor istiyor arkadaşları kapandıkça hevesi iyice arttı bilmiyorum şu an önceliğim aslında giyim kuşam ve kuşam olarak olduğu zaman sonrasında kapanma hala aynı fikirdeyse olabilir
0 oy
(13,148 puan) tarafından
Görümcemin kızı 6 sınıfa gidiyor gelen yaz kapandı 12 yaş oluyorlar galiba 
(1,937 puan) tarafından
Maşallahın var inşallah kızım da kapanır ve hiç açılmaz ama şimdi mi daha sonra mı Allah bilir
0 oy
(3,772 puan) tarafından
13 yaşında kapandım bana arkadaşlarım annesi sorarlardi kendini istedindiye bnde kendim karar verdim derdim Allah o sevgi verdiyse kapanir
(1,937 puan) tarafından
Amin inşallah olur
(3,772 puan) tarafından
Amin cnm
0 oy
(181 puan) tarafından
Ben ortaokul bitince yazın kapanmıştım sonra liseye başladım açıldım. Hevesti ilk kapanmam .Aradan yıllar geçti yine kendi isteğimle kapandım. Çok şükür kimse de zorlamadı giyinmiş çıplaklardan da değilim 
(1,937 puan) tarafından
Maşallah darısı kızıma
(181 puan) tarafından
Aminn
0 oy
(3,259 puan) tarafından
Sonradan kapanması daha zor olacaktır. Benim gibi bende kapalıyım ama Allah kabul etsin. Dışarıda sorun yokda evde kafam açık gezerim pencere balkon felan da dikkat etmiyorum yani Allah affetsin. 

O yaşlarda bende de bi heves gibi bisey olurdu. Sizinki kızınızın o duyguları daha sağlam gibi. Destekleyin. Zorbalık karşısında nasıl durması gerektiği hakkında da bilgi verin. Umursamaması gerektiğini başındakinin Allahim ayetiyle desteklendiği gibi bilgiler verin 
(1,937 puan) tarafından
İnşallah öyle yaparım iyi bir anne olabilirim
0 oy
(914 puan) tarafından
13yasinda kapandim daha hâyız olmamıştım ama okula açık gidiyordum. O zaman serbest değildi.
(1,937 puan) tarafından
Anladım canım bakalım inşaallah kızımda kapanır hayırlısı ile
0 oy
(2,947 puan) tarafından
11 yaşında kapandım o zamn okulda yasaktı basortu ev okul çok yakındı ama yine de okula kadar kapanirdim. Kimse zorlamadi kendi isteğimle kapandım. Bir sıkıntı da yaşamadım. Önceleri annem kandil günlerinde anneme amcalara giderken kapattırdı başımı görenler de çok yakışmış falan derdi çok hoşuma giderdi. 
(1,937 puan) tarafından
Anladım canım bakalım nasip artık
0 oy
(2,132 puan) tarafından
Ben lisede kapandım ama beceremedim, yapamadım açtım başımı. hiçbir travma vs olmadı 24 yaşında tekrar kapandım çok şükür hala tesettürlüyüm. Küçükken kapanmam ve vazgeçmem kötü etkilemedi tam tersi hep aklımdaydı uygun zamanı bekliyordum. 

Kız kardeşim de üniversiteye başlarken kapanmak istedi, yapamazsın iyi düşün dedik çok hata ettik. Şimdi dini konulardan çok uzak bir hayatı var. Arkadaş çevresi vs vs. Keşke o zaman engellemeseydik, yapamasa bile içinde olurdu.

Kızın için ise evet bence yaşı çok küçük ama engel olamayın, vazgeçmek isterse de zorlamayın. Tadını alsın, denesin belki vazgeçmez. Vazgeçerse bile ileride Rabbim yine nasip eder inşallah 
(1,937 puan) tarafından
Amin inşallah elbette ki zorla kapatmam kızımın kararlarında arkasındayım
0 oy
(2,217 puan) tarafından
Bizim bır komşu vardı kızı 5.sinifta kapandıasAllah şuan 17 yaşında kapalı öylede güzel bir genç kız olmuş ki maşAllah 
(1,937 puan) tarafından
Maşallah darısı kızıma inşallah
(2,217 puan) tarafından
İnşallah canm bırak bı denesin kendi karar versin daha küçük belki bir iki takip hevesini alır
(1,937 puan) tarafından
Bakalım canım giyim kuşam sonra kapanmak
0 oy
(85 puan) tarafından
Amcamin kizlari 6 yasinda kapandi düğünlere bile başörtüyle gidiyolardi suan buyuduler iyiki kucuk yasta kapanmisiz diyolar hafiz olma yolundalar 
(1,937 puan) tarafından
Maşallah onu da istiyor hafızlık ama burada 17 yaşındaki kızda 10 yaşındaki kızda aynı yerde malaesef küçük yaşta giden insanlara baktım konuştum kimse tavsiye etmedi
0 oy
(4,171 puan) tarafından
Ay bu neslin çocuklarına bu yaşta bir şey mi olıyor yeğenim de aynı yaşta tutturdu kapancam kapancam ablam hayır dedi okulda rehberlik öğretmeni ile görüştü ben Allahın farzını yerine getireceğim bana engel olamazsınız beni vazgeçirmeye günaha sokmaya çalısıyosunuz ne cümleler kurdu dinlemedi okula kapalı gitti peşinden 3 4 kız daha kapandı resmen sınıfta akım yapmış biz 3 teyze annesi günlerce konusmalar yaptık iyi mi ettik kötü mü bilmiyorum sonunda vazgeçti ama bizm tek korkumuz erken yaşta yapıp pişman olup sonra tekrar açılması ve bu yöne bir daha dönmemesi idi çünkü gerçekten çok küçük iki gün sonra bi açılıp Bi kapanıp bunu oyuncak etmesin bilinçli yaşa gelsin öyle karar versin dedik 
(1,937 puan) tarafından
Anladım canım bakalım bir anda kapatmam önce giyim kuşam eğer onda sıkıntı çekmez ise neyi niçin yaptığını anlatarak bilerek yapmasını sağlarım
(4,171 puan) tarafından
Hadi hayırlısı Rabbim yardımcınız olsun canım
0 oy
(1,576 puan) tarafından
Kapalı değilim çevremdeki kimse değil ama senin yerinde olsam kapanmasına karışmazdim ama eğer sonradan açılmak isterse de karışmaz bunun yanlış olduğunu birdaha kararlarını net vermesi gerektiğini oyuncak olmadığını günah olduğunu açıklar ve birdaha bunu istemesini beklerimdim atıyorum açıldı iki yıl saonra yine istedi o zamanda iyice konuşur karar vermesi için mühlet tanır yine günahını anlatırdım sonuçta insanız belkide hiç açılmaz inşallah bu yolda ilerler 
(1,937 puan) tarafından
Kesinlikle her kararında arkasındayım ama neyi niçin yaptığını bilerek yapmasını istiyorum
0 oy
(832 puan) tarafından
Zamana bırak akışına bende yazları kapanrdm ablamda kapanmıştı ama o açıldı kaç kere biraz içinden ne gelirse bence engel olmayın ama karar da vermeyin ben liseden tamamen kapanmıştm önceleri de genelde kapalı kapalı kıyafetleri ablamda aynıydı birşeye maruz kalmakla alakası ne kdr var bılmem kişiden kişiye de değişir bnde sessz bir çocuktum hep koca kadın sanarlardi benj kg dum üstüne 
(1,937 puan) tarafından
Kızımda öyle herşeyi icselleştiren dert eden kafaya takan bir yıl önce olan olaylar için bile üzülen biri birşey olursa soğumasından korkuyorum
0 oy
(2,387 puan) tarafından
Liseye giderken yaşadım ben. Çok ******** vardı dalga geçen. O zaman okulun kapısında açıyorduk başımızı. Girmek yasaktı öyle okula. Daha zordu ve utanç vericiydi müslüman bir ülke de okula bile öyle girememek. Şimdi çok şükür kalmadı öyle şeyler 
(1,937 puan) tarafından
İnşaallah da tekrarı olmaz
0 oy
(4,390 puan) tarafından
Kızım 5 e gidiyor kapalı suan ve cokta guzel yapabiliyor.Vallahi ben kul ne der diye bakmam Allah ne der diye bakarım çünkü ahirette çocuklarımizdan sorguya çekileceğiz ozaman millete degil cehennem kapısı bize açılacak bırak kapansın kızın önünde sakın durma 
(1,937 puan) tarafından
Çok haklısınız ama zorbalığa maruz kalıp bu seferde soğumasından korkuyorum fıtrat meselesi kızım malaesef kendini savunmuyor herşeyi icselleştiren ve dert eden biri
0 oy
(2,568 puan) tarafından
Bence yasi kucuk, lisede olmasi akran zorbaligina maruz kalmamasi acisindan daha uygun bir zaman olur fikrimce. Suan muhtemelen arkadaslarina ozeniyor.

Tabi ozeniyor diye direk kapan veya kapanma demeyin. Ters tepebilir. Ilk kiyafetler ile baslayin. Jile elbiseler vs var cogu markada uzun olarak. Ben bazi kucuk kizlari goruyorum bandana gibi bisey takiyolar tam ismini bilemiyorum  mesela onlarla baslayabilir. Zamanla duruma gore hareket edersiniz. Cunku bu yaslar net karar verilebilecek yaslar degil.
(1,937 puan) tarafından
Önce giyim kuşam sonra kapanmak ya namaz kılarken falan kapanıyor evde kapanıyor arkadaşları kapanınca hevesi şevki artı bakalım ne olacak
0 oy
(3,298 puan) tarafından
Ben de 4. Sınıfta kendi isteğimle kapandım. Annemle sohbetlere gide gide çoğu şeyi idrak etmiştim. O zamanlar bu kadar yaygın değil herkes illa ki tepki verdi ama aklıma kazınan bi kaç olayım vardır. Komşu teyze vardı beni dışarıda gördü kenara çekti annen mi zorla kapattı bak yaşın küçük niye kapandın gençliğini yaşa vs diye aklınca bana iyilik yaptığını sanardı. Yine okulda eteğim uzun diye öğretmen tahtaya kalktığım da laf söyledi bir daha o derste kalkmadım tahtaya. Dayım bütün kuzenlerimin içinde beni rezil etmişti kıyafetimle dalga geçerek vs vs daha çok sinir bozucu olaylar. Ama bunlar beni asla yıldırmadı aksine daha da çok bağlanmama sebep oldu. Hiç bir zaman pişman olmadım Rabbim de olmayı nasip etmesin. Şu an 30 yaşındayım 20 yıldır kapalıyım. 15 yıldır da siyah giyinirim özgğvenim aksine çok yerinde tesettürümün beni herşeyden koruduğuna özel kıldığına inanıyorum. Benim de kızım olsa o yaşlarda kapanmak istese keşke. Korkma sadece boş bi tesettür olmasın içini doldurun anlat bol bol neden kapandığını niye kapanmak istediğini vs diye. Heves olarak değil bilinçli plarak yapmasını sağlamalısın 
(1,937 puan) tarafından
Çok sağol teşekkür ederim ailede bunu yapacak kimse yok ama komşu okul arkadaşları var bilmiyorum dediğinde haklısın benim ailem çok katı idi kapanacaksın bitti ne için neden diye anlatmadı ben öyle olmak istemiyorum neyi niçin yaptığını anlatarak bilerek yapmasını istiyorum bakalım inşallah yapacağım
(3,298 puan) tarafından
Bu gibi her şeyde karşısına olumsuz birileri çıkacak illa ki ama neyi neden yaptığını bilirse inanın kendisini o kadar güzel ifade eder ki. Dediğim gibi bolca anlatın konuşun bilinçli olarak istiyorsa yapsın. Mesela komşumun kızı liseye geçerken kapanmış 25 yaşında açıldı bilinçli bi kapalılık değildi diyo annesi. O yüzden kesinlikle kitap veya bi hoca eşliğinde anlatarak ilerlemenizi tavsiye ederim. Ama ben çok sevindim böyle bi kız çocuğu yetiştirdiğiniz için size de maşallah. Rabbim bağışlasın Saliha evlat eylesin

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 148 göst.
1 Ağustos 2021 Aile kategorisinde Pamuk şekeri (1,324 puan) tarafından soruldu
0 oy
39 cevap 572 göst.
3 Haziran 2023 Aile kategorisinde Korkmazayse (17 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 178 göst.
3 gün önce Aile kategorisinde iki bebek (67 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 91 göst.