0 oy
690 göst.
Diğer kategorisinde (121 puan) tarafından
Benim düşüncem eger gercekten kendilerine bakamiyorlarsa gelin bakmalidir diyorum...

Sizce ?

48 Cevaplar

+2 oy
(5,607 puan) tarafından
Hayır tabiki öyle bir zorunluluğu yok bakarsa Allah rızası için tabiki çok büyük bir sevaba girer ama gelin ve damadın kaynana kayınpedere bakma zorunluluğu yok diye biliyorum 
-Reklam-
+1 oy
(8,908 puan) tarafından
Zorunlu değil kesinlikle fakat zamaninda çektirmiş her türlü eziyeti yapmış Bi kaynana kayinpederse gelin asla bakmamali bakmasada problem olmaz zaten Haa iyi kayinvalide kayinpedere kesinlikle bakılmalı vicdanen 
+1 oy
(2,003 puan) tarafından
Eğer insansa bakılır neden bakılmasın. Büyük konuşmayayım ama kayınbabamın eşime bir iğne ucu kadar desteği olmadı. 11 yaşından beri psikolojik olmak üzere çeşitli şiddete maruz bırakmış. Şimdi eşim 26 yaşında hala eşime faydası yok aksine zararı var. Eşimi sağa sola hep rezil etti. Kendisi başkasını hep başının üzerinde taşıdı. Açıkçası insan olsa bakardım ama şimdi imkansız. Zaten eşim de istemez. 
0 oy
(9,626 puan) tarafından
Allah elden ayaktan düşürmesin şuan kendilerine bakabilicek potansiyeldeler ama işlerini yapamayacak duruma gelirler o zaman Allah rızası için sonra da eşim için bakarım aynı şeyi eşimde benim ailem için düşünür,oda hep der Allah kimseye muhtaç etmesin ama olduki annen baban bakıma muhtaç olur alırım yanıma beraber bakarız der 
0 oy
(2,804 puan) tarafından
Bunu bir hoca anlatmıştı gelin bakmak zorunda değil eğer içinden geliyorsa bakabilir günahı yok sevabı olur demişti, Allah elden ayaktan düşürmesin geçen eşimde böyle bişi sordu o gün gelmeden bişi diyemem dedm ne bakarım ne bakamam demedim 
0 oy
(11,243 puan) tarafından
Bakmak zorunda  değil nette bi kac hocadan da dinlemiştim 
0 oy
(1,084 puan) tarafından
Bakmak yükümlülüğü yok kendimden örnek vereyim bakarım ama 1 kızı daha var beraber ortaklaşa tabiki de bakarız ama sadece ben bakamam çünkü benimde özel hayatım olur ailem gelmek ister kalmak ister ama kızıyla beraber biraz onda biraz bende tabiki kalabilir ama saglikliysa kalma diyorum şimdi bile yakın zaten herkes evinde uyusun 
0 oy
(10,023 puan) tarafından
Zorunluluk yok canim bakmak isterse baksr sevabini alir. Benim 5 tane dayim var hepsi annrannemle ayni binadalar anneannemler en ust katta. Sirayla yemek temizlik yaparlar. Mesela hastane isi olsun anneannem bile yatsa hastaneye alti bile alinacak olsa dayimlar yaparlar gelinlere birakmazlar mecbur degiller derler
0 oy
(5,316 puan) tarafından
Mecbur degil ki sonuçta öz anne baba değil. Halam yatalak kayınpederine baktı. Düşün erkeğe baktı altın üstünü temizledi. Adam da halam için ev aldı. Sonra kayınpeder vefat etti. Eniştem Bi güzel batırdı evi sattı halama kredi çektirdi sonra boşandı halamın hayatını mafvetti.o yuzden kimse gençliğine kiymasin bida gelmiyor . Bide iyilik yapın ada kimse iyilikten anlamıyor nankör 
0 oy
(360 puan) tarafından
Ben bakarım yaa ne kadar kötü olursa olsunlar bende o konuma gelicem gelinim baksın isterdim sanırım 
0 oy
(4,635 puan) tarafından
Rabbim annesini elden düşürüp bana muhtac etmesin ama babasina olene kadar bakarim aeve seve
0 oy
tarafından
İyi kaynana kayınbaba olurlarsa bakarım ama boşandıgımda esımın annesı babası gıbı olurlarsa asla bakmam
0 oy
(1,271 puan) tarafından
Bence  bakmak zorunda degil ama diyelimki sevabini almak istiyor bakar ama ben buyuk konusmak istemem ben bakamazdim heralde zor ya hasta yatalak birinr bakmak cok zor annem babaanneme bakiyordu sirayla herkesin evinde kaliyordu ama ben o sorumlulugu alamam heralde
(3,765 puan) tarafından
Ben babaaneme baktım çocuk gibi oluyolar yaşlanınca altından almak zorunda kaldık annem psikolojik yipranmisdi bnde ona destek olmak için baktım sonra vefat etti .Allah rahmet eylesin
(1,271 puan) tarafından
Allah rahmet eylesin insallh obur dünyada  mukafatini en guzel sekilde alirsiniz
(3,765 puan) tarafından
Amin inşallah
0 oy
(2,301 puan) tarafından
Bence öyle bir zorunluluğu yok ama Allah rızası için bakarsa o ayrı rabbim kimseyi kimseye muhtaç etmesin inşallah 
0 oy
tarafından
Doğurduğumda çile çektirdi ya bana her saat ağlattı. Rabbim düşürmesin elime daha birşey demiyorum. Çok ağlatırım. 
(5,607 puan) tarafından
Çok ağlatırım mı??
tarafından
Evet çok ağlatırım. Hem ailemi çok üzdü, hem eşimle aramı açmaya çalıştı hem beni mahvetti. Napıcaktım başımda mı taşıcam?
(5,607 puan) tarafından
Başında taşıma ama ağlatma da ne farkın kalır o zaman onlardan? Vicdanın ile Allah rızası ile bakacak san bakarsın intikam almak için değil zaten Allah yukarıda her şeyi görüyor biliyor şüphesiz yemişlerse hakkını zsten yanlarına kalmaz
tarafından
İnan hiç umrumda değil biliyor musun. Ben diyorum elime düşmesin. Ne yaptıysa karşılığını görür. Daha fazlasını değil. Ama canımın yandığı yerden yakarım canını. Bana öyle böyle acı vermedi. Çok kötü belkide ama öldüğünü duysam yüzümde tebessüm oluşur. Ben kötü bir insan değilim ya da vicdansız asla. Ama aklımın ucuna gelmezdi birinin ölmesinden mutlu olacağım.
(5,607 puan) tarafından
Doğru dur ne yaşadığını bilemem ama sen yinede elinden geldiğince böyle düşünmemeye çalış
0 oy
(580 puan) tarafından

Zorunda değil.vicdanina kalmış.

Ben kvaldem ve kpederimden kötü bir sey görmedim 10 yıldır 
O yüzden bakarim
0 oy
(1,279 puan) tarafından
Tabi ki zorunlu değil, eğer gelin bakmak isterse bakar..
0 oy
(2,297 puan) tarafından
Eger iyilerse ve yardıma nuthac ise bakarim ben.yaslilara cok acıyorum dayanamam yani.. suan evin içindeyim malesef iyiler ama arada sorunlar oluyor 
0 oy
(15,171 puan) tarafından
Dini açıdan benim bildiğim böyle bir zorunluluk yok. Ama insan vicdanen öyle bırakmak istemez. Kaynana kayinbaba zamanında kendinden tiksindirecek davranışlarda bulunmadiysa bakmak en güzeli 
0 oy
(1,885 puan) tarafından
Hayır değil.  Hatta bununla ilgili bkr video izlemiştim.  Tamamen gelinin merhametine kalmıştır diyor. Neden gelin bakmalıdır dediniz onu anlamadım ama.

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 133 göst.
13 Şubat 2024 Aile kategorisinde Asdfhlya (73 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 187 göst.
28 Şubat 2023 Aile kategorisinde Mihrenur77 (23 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 196 göst.
13 Ocak 2023 Diğer kategorisinde Elif aydmeir (682 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 411 göst.