0 oy
191 göst.
Diğer kategorisinde (1,700 puan) tarafından
Kenara azcık olsada bi birikim yapmak istiyorum fikir verin nasil tasarruf yapabilirim bir markete gitsem para gidiyor ne bilim manava insem bitiyor kalmıyor resmenn

9 Cevaplar

0 oy
(8,934 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Öncelikle elektrik dogalgaz sudan kisacaksin haftada 1 gün dolmadan makine calistirmayacaksin tasarruflu ampul kullanıp tek lamba yakacasin dogalgazi ise tamamen kapat artık mevsimi geldi zaten su içinde vanadan biraz kıs az aksın evin eksiğini mutlaka telefonun not bölümüne yaz listesiz alışverişe çıkma bu sayede gereksiz şeyler almazsın market alışverişini aylık yap pazara 2 haftada Bi çık manavi zaten unut manav pahalı çünkü pazardan al ne alcaksan pazara listesiz çıkma kendine haftalık yemek listesi yap buzdolabına yapıştır bu sayede ne yiyeceğini bildiğin için eksiğini ina göre bilirsin abur cubur ne sen ne çocukların yesin zaten sağlıksız bide onlar dünya para tutuyor kıyafetler için mutlaka indirimleri takip et yada 2.el al sigara kullanıyorsaniz tütüne geçin aylık olarak alın daha tasaruflu esin maaşını alınca ilk önce kira elektrik su telefon internet faturalar vs ayni anda ödeyin market için fiyat listesi belirle kendine örneğin 1500 2000 gibi o gün eşinle birlikte gidin markete elinde liste olacağı için aylık yapın o sırada fiyatlara bak ki aşağı yukarı Bi sonraki ay için market fiyatlarını belirlemiş ol sonra 400 500 pazar parası ayır kendine geri kalan elinizde ne kadar kalıyorsa o ay onunla idare edin extra biseye girmeyin 
-Reklam-
+1 oy
(4,424 puan) tarafından
Neyden kismak istedigine bagli market manavdan bence kisilmaz bigazdan yani. İki tsort aliosan bi tane alirsin bi ayakkabi aliosan  onu almaz kullandginla idare edersin. Yada kasari kuratbey kasar degilde nebilim uygun markadan alirsin  peyniri bimden uygun olani secersin vs vs  
(4,312 puan) tarafından
Uygun olan marka peyniri ,kasari alinca bogazdan kismis olmuyo mu. Evet haklisiniz bogazdan kisilmaz da.
(4,424 puan) tarafından
Hayir en fazla oyle kisilir yani.  Ekmege margarin salca surup doyup kalkmaktansa uygun peynir alinir demek istedim.  Benim kuzenimde  paragoz   Benim onun 5 kati gelirim var ama o birikim yapar nasl yapar makarna yogurt yeyip kalikorlar sofradan . Bulgur pilavi  corba yeyip kalkiyolar sofradan ev aldi esinin maasi 4 kusurdu 3 kusur kredi odemeyi gozu yedi o donem.ben mesela  buyuk konusmim ondan kat kat fazla gelirim var iki kusur kredi odemeyi gozumuz yemiodu zorluk cekmeye aliskin degilim cunku babamda gak deyince alir guk deyince yapardi esimde oyle.    Mesela kuzenin kinetix ayakkabi alir uc ay kullanir bir sezon yani. Ben adidas alirim. Bikac yil kullanirim Fazla para vermek istemez. Bez  ben prima kullaniyorum diye bana dioki cope atamam okadar paraya yazik. Yazikda cocugum rahat edio slepy denedim rahatsiz olsu gece *** sık uyandi mesela. Kuzenime gore o tarz seyler lux. Birikim yapmak daha onemli onun icjn
(4,312 puan) tarafından
Tabi ki bu konuda haklisiniz. Benimde dusuncem bu yonde. Ama o ucuz peynirlerde patates ve nisata var 1 litre sute bunlari katip yapiyolar. 1 blok kasar oluyo. Demek istedigim buydu.
İndirimler takip edilebilir. Stok yapilabilir. Bu sekil belki biraz birikim olur.
(4,424 puan) tarafından
Tabiki oyle aynn .
0 oy
(1,408 puan) tarafından
Ben şurda bekliyim 
(1,700 puan) tarafından
Hoşgeldin:)
0 oy
(1,043 puan) tarafından
Almayarak az alarak tek çeşit yemek yiyerek gezmeyerek 
(4,424 puan) tarafından
Sirf birikim icin bunlardan kismak bana cik sacma geliyor. Her durum yoksa kitin kitina ay sonu gelmiyosa tabiki bu sekilde yapilir. Ama ay sonu 300. 500 liram fazladan kalsin cebimde birikim yapayimde makarnayla ekmek yerim tarhana cirbasina ekmek dograr yerim evden cikmam hic yeterki param biriksin mantigi bana sacma gelio. Dedigim gibi ay sonu gelmiosa kitin kitina geciniliyorsa tabiki gezmez cesit yenmez az alinir falan
(1,700 puan) tarafından
Sen öyle mı yapıyorsun cnm bir markete bile mi gıtmıon yada ne bilim manava ben günlük illa bişeyler bitiyor market manav kalmıyor ya
(1,043 puan) tarafından
Birikim için malasef kendindeb odun vermek gerekiyor diger türlü cok zor
(1,043 puan) tarafından
Malasef biz çok  bir birikim yapamiyorz esim yemeyi sever iki bebek var manava gitmiyorum pazardan alıyorum bide aylık alışveriş yapıyorum bakliyatlari falan ve indirimleri takip ederim
0 oy
(3,507 puan) tarafından
Ben hiç dışarı çıkmadığım için harçlıklarım hep birikiyo evin ihtiyaçlarını eşim karsiliyo zaten o yüzden nasil tasarruf ederim hiç düşünmedim 
(1,408 puan) tarafından
Bütün her şeyi ben alırım faturaları ve gün parasını eşim öder ama bi markete gidince dünyanın parasını götürüyor bende diyorum benim para mı bereketsiz
(1,700 puan) tarafından
Aynıyız onu anladım :)
(3,507 puan) tarafından
Pazarcilik yapiyo canım aylık kazancı ne kadar bilmiyorum ama geçim sıkıntımız yok çok şükür
(1,700 puan) tarafından
Benım kayınım da manavcı o yüzden çok pazara gitmiyorum kapımızın yanı sonuçta o kadar kazanıyor mu bilmiyorum ama bizim mqnav güzel işliyor onu biliyorum
(3,507 puan) tarafından
İyi kazaniyolar canım
0 oy
(7,654 puan) tarafından
Bence eşinin verdiklerinden bir kısmını kenara at yok kabul et kalan paraya göre de alışverişini yap indirimleri takip et kenara attıkların belli bir miktar olunca da gram altın yap.
(1,700 puan) tarafından
Cnm günlük ya bir market ya bir manav derken derken hepsı bitiyor resmen ya :(
(7,654 puan) tarafından
Orası öyle tabi canım bol para olacak ki arttırsın insan günümüzde artık geçinebildiğimize şükrediyoruz.
(1,700 puan) tarafından
Elhamdülillah çok şükür kuzu ama paraanda yoksa bir kenarda adam yerine koyan yok bısey olsa insan bulamıyor bi 10 bın bulamadık biz kımse yanaşmadı inanır mısın o yüzden para biriktirmem lâzım
0 oy
tarafından
Boğazdan kısılmıyor illaki alınıyor onun yerine su, elektrik, doğalgaz bunlara dikkat edin fuzuli kullanmayın 
(1,700 puan) tarafından
Evet valla
0 oy
(5,240 puan) tarafından
Valla biriktiremem yiyorum geziyorum gözümü hic biseyde birakmiyom cok sukur birde evim olsun hayatı yasiycam ne kadar ömrüm var ne bilim altin alsam yada kenara para koysam ne işime yarayacak deprem oldu okadar altin para çıktı devlete kaldi doya doya belki yasayamadilar birikim yapcam diye valla ben bu kafadayim
(1,700 puan) tarafından
Cnm sen'de haklısın ama nasıl güzel günler varsa kötü günler de oluyor hastalık oluyor acil bişey oluyor yanlış anlama öyle bir an geliyor ki insan bir liraya bile muhtaç kalıyor bulamıyor tabi ye iç gez gözünden koyma ama varsa fırsatın birikimin de olsun
(5,240 puan) tarafından
Ya öyle tabide bu devirde artk cok zor kuzum birikim bir markete gidiyorum iki kizim var inan zaten zar zor yetişiyor insan valla
(1,700 puan) tarafından
Ymn ederim öyle cnm Allah can sağlığı versin inşallah ama sırf depremde insanlar öldü diye biz ölmedik hala canlıyız ve başımıza ne gelecek bilmiyoruz Allah korusun ölüm de bile para lazım bir mezar yerı satın almak için bir kere acil paraya sıkıştık bulamadık cnm o günden beri birikim yapmam lazım diye kendime söz verdim yıne yiyorum geziyom ama eskisi gibi değil
(5,240 puan) tarafından
Dogru sende haklısın ne diyim :)
0 oy
(13,546 puan) tarafından
Alacağın her şeye benim buna ihtiyacım var mı diye sorarak alışveriş bağımlılığımı ben bu şekilde yendim 
(1,700 puan) tarafından
Çok iyi (◍•ᴗ•◍)

İlgili sorular

+1 oy
15 cevap 288 göst.
15 Aralık 2021 Diğer kategorisinde Ikiz anne adayi (1,113 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 158 göst.
12 Şubat 2024 Diğer kategorisinde ayse.gul (582 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 129 göst.
30 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Busraaa1 (38 puan) tarafından soruldu
0 oy
15 cevap 226 göst.
22 Eylül 2023 Diğer kategorisinde Havin06 (2,175 puan) tarafından soruldu

382,863 soru

11,460,814 cevap

35,046 kullanıcı