0 oy
753 göst.
Diğer kategorisinde (1,317 puan) tarafından

O kadar çok istedim ki bebeğim olsun diye, hamilelikte de doğana kadar heyecanla bekledim... Doğduktan sonra da herşeyimi en iyisi yapmak için çabaladım kıyafetlerini özenerek giydirdim, çeşit çeşit oyuncakların en kalitelilerinden aldım, ek gıdalarını tarifler bakarak hazırladım, eğitici oyunlar-kitaplar-aktiviteler vs vs... Hep bi araştırma içinde neyi daha iyi yapabilirim diye çabaladım. Ama olmuyor yetistiremedim bı çocuğu memnun edemedim terbiye edemedim... 26 aylık ama doğduğundan beri beni terbiye etti hep bı memnuniyetsiz hep bı ağlama sürekli dediğini ettirme çabası tükendim artık. Sabah kalkiyorum bugün iyi geçecek kizmayacam diye ama yok olmuyo memnun edemiyorum istediği biseyi yapıyorum yada veriyorum oyalanma süresi en fazla 5 dakika istediğini yapmazsam oyuncaklarını fırlatıyo, bana saldırıyor ısırıyo, cimdikliyo kasıtlı şekilde canımı yakmaya çalışıyo ama bu tarife sadece bana. Babasına yapmiyo babannesine yapmiyo. Ben artık yeteerrr diye bağırana kadar şansını deniyo. Mesela bugün kalktık güzelce kahvaltı hazırladım bikac lokma zor yedirdim. Markete götürdüm oyuncak istedi aldım eve geldik az bişey ilgilendi tamam bitti o oyuncakla işi. Başka oyuncaklarıyla da öyle ilgilenme süresi 5 dakika. Üşenmiyorum aktiviteler hazırlıyorum ya yirtiyo ya eve saçıyo. Kitaplarını istiyo ama okumama müsade etmiyo etrafa dağıtıyo. En sonunda ortalıktan tüm oyuncak ve kitaplarını kaldıracağım hiç bişey bırakmayacağım o olacak. Demin uyutmaya çalıştım uyumadı istediğini yapmadım diye verdiğim suyun bardağını fırlatıp kırdı en son bağırdım çağırdım gidip yatiyosun diye öyle gıkı çıkmadan gitti uyudu. Ben napacam çok çaresiz hissediyorum kendimi. Hiç istediğim gibi yetistiremedim. Çocuk psikiyatrisine randevu aldık. Nerde hata yaptım bilmiyorum herşeyi gönlünce yapmaya çalıştım diye beni kullanmayı öğrendi sanırım :'(

24 Cevaplar

+3 oy
(5,073 puan) tarafından
İstediği her şeyi yaparak onu sen böyle yapmışsın maalesef. Evet çocuklarımızın her şeyi olsun istedikleri her şeyi alalım istiyoruz ama çocuklar aslında doyumsuz olarak yetişiyor. Çok üstüne düşüyorsun anladığım kadarıyla. 1,5 yaşına kadar bende böyleydim ama artık her şeyi ağlayarak yaptırmayı öğrenmişti. Ben yapmasam babası yapıyordu. Artık önünü alamayınca istediklerini yapmayı bıraktım. Yemiyor mu bırak yemesin, uyumuyor mu uyumasın illa bir yerde uyuyacak. Olmaması gereken bir şey yapmasına asla izin vermiyorum. Aralarında çok bi fark yok benimki de 29 aylık. Asla sözümden çıkmaz. Yapma diyorsam yapmaz bekle diyorsam bekler. Bu korkutarak bağırarak yaptığım bişey değil bu arada. Asla sesim yükselmez kızıma. Çocuklar sınırlı alanları sever, otorite sever, düzen sever. Otoriteyi kurunca inan her şey daha kolay oluyor
(2,593 puan) tarafından
:))) valla aynen.  Benim biri 22 aylık biri 35. Bir ara beni eline bir aldılar bunlar :)) az önce yemeğini  ters çevirdi oğlum. Topladım kaldırdım keyfi bilir akşama kadar, açlıktan gözü dönene kadar yok daha
(5,073 puan) tarafından
Bende öyleyim yemeyecek misin diyorum hayır diyor tamam hadi git istediğin zaman yersin diyorum. Zorlayınca evde kaos çıkıyor :D
-Reklam-
+1 oy
(7,980 puan) tarafından
Daha çok küçük yani bu çocukların huyu sürekli olarak değişiyor malesef piskiyatriye randevu alarak iyi yapmışsın inşallah düzene girer çok zor tabi her koşulda..
(1,317 puan) tarafından
Ne komşularım ne de akrabalarımda benim kadar zorlanarak çocuk büyüten görmedim. Benim anamdan emdigim süt burnumdan fitil fitil gelsi artık
+1 oy
tarafından
Hepimiz bunları yaşadık yasıyoruz benim oglumda öyle ne eksik ne fazla aşırı sinir oluyorum ama ona hiç yansıtmıyorum kızmıyorum çünkü biliyorumki geçicek biliyorumki bu günleri bile özlicem suanda yanımda sağlıklı Allaha hamdolsun gercekten zor ama hep böyle kalmicak 
(1,317 puan) tarafından
İnan her anın tadını çıkararak yetiştireyim bugünleri geri gelmeyecek fikri bende de var ama senin kadar sabırlı değilim. Beni çileden çıkaran kadar cabaliyo sakın pozitif uyanıyorum öğlene kadar sabrımı tüketiyo.
tarafından
Benimkide öyle kendi kendimi yiyorum ama yapacak birsey yok kizmaktanda anlamiyoki
(1,317 puan) tarafından
Bende bu bardak kirmasindan önce dişimi sıkıyordum kizmamak için ama bardagı firlatinca patladım
0 oy
tarafından
Pozitif disiplin diye bir kitap var. Okuma fırsatınız oldu mu acaba?
tarafından
Jane nelsen.
Kesinlikle vakit bulabilirseniz tavsiye ederim. Sorularınıza orada cevap bulacağınızı eminim
(1,317 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Bakayım bı. Hem ev hem çocuk ne yalan soyleyim çok okuyamıyorum kitap
tarafından
İnan ben de çok okuyamıyorum. 2 aydır bi kitabı bitiremedim. Çocuk gece uyuyunca 20 sayfa olsun okumaya çalışıyorum.
(6,339 puan) tarafından
Zaadece bu kitap yeterlimi yoksa alt kategoriler de baya bu tarz kitap var çocuğa sınır koyma çocuğunuzla iş plbirligi yapın vs
tarafından
Önce bununla başlayın bence. Her çocuk farklı malesef. Her taktik her çocukta işlemiyor. :)) Bundan verim alamazsanız değiştirirsiniz. Doğan Cüceloğlu'nun kitapları da çok güzel.
0 oy
(13,923 puan) tarafından
Benim kizimin babasina karşi tavrini anlatmişsin. Benimleyken sorun yok ama babasi eve gelince tam senin anlattiğin gibi bir hal aliyor. Evde her akşam huzursuzluk oluyor. Babasi evden gidince uyuyor ve sakin biri oluyor. Bizde nerde yanliş yaptik diye düşünüyoruz. 
(1,317 puan) tarafından
Yaa evet benimkide bana karşı böyle. Mesela dışarda babannesiyle gezip geliyo güle oynaya gelen çocuk bana ağlamaya basliyo sebep yok ortada ve doğduğundan beri böyle. Kolik döneminde de sakinlestiremezdim babasında susardı. 1 yaşındayken de böyle pacama yapışıp ağlardı hala böyle
0 oy
tarafından

Bagırıp cagırdıgında gıdıp yatıyosa ınan dısıplın etmıssın, ben ustumu yırtsam camları acıp kendımı atsam yerınden kalkmaz kızım :D

(1,317 puan) tarafından
Normalde sözümü dinlemezdi bardak şangırdayınca kendi de korkup suçlandı ondan
tarafından
Bak 32 aylık tuvalet egıtımı vermeye calısıyorum tuvalette mezdeke acıp oryantal oynadım sabah ınadından kaka yapmıyo cocuk dusun
(3,378 puan) tarafından
Bir daha ki sefere horon dep gözde:)))
0 oy
(3,329 puan) tarafından
Mutlu bebek yetiştireyim derken simarik ve doyumsuz bir birey yetistiriyorsun canim. Bebekler doğduktan 6 saat sonra insan kullanmyi ogreniyor. Sende farkindasin zatn olayin ama çözülmeyecek birsy degil 

Umarim az hasarla atlatirsin
(1,317 puan) tarafından
Evet gerçekten öyle mutlu olsun diye cabaladikca dibe vuruyorum... Aslında herşey kolik doneminde başladı çok ağlıyordu artık göbeği fıtık oldu ağlamasın diye işi gücü bıraktım yeri geldi aç kaldım yeri geldi wc ye gitmedim kucakta tuttum gezdirdim o zamandan beri köle oldum anne olamadım
(3,329 puan) tarafından
Bebeklerin dogasinda var canim üzülme inan asarsin yani bu durumu degistirebilirsin. Kolik bebek gercekten zor seni anlıyorum
0 oy
(1,666 puan) tarafından
Oyuncak almayı bırakmalısın 5 dk oynuyorsa ne faydası var kendinide suçlama psikiyatri sizi yönlendirir elbet 
(1,317 puan) tarafından
Evet farkındayım kaldıracağım hepsini zaten
0 oy
(1,821 puan) tarafından
Çocuklar kullanacağı kişiyi taa bebekken seçiyorlar gözüne kestiriyor lar.. her istediğini yapan her istediğini alan sürekli arkasında dolanan kişiler hoşuna gidiyor ve ben buna ne yaparsam yapayım yine istediğimi yapacak alacak yine beeni sevecek yine bana kıyamıyacak dio.. bu  çoğu zaman anne oluyor kimi zaman baba ... pedegog yardımı almaya karar verdiğin güzel olmuş canım erkenden halledersin.. eşinle beraber git muhakkak.. 
(1,317 puan) tarafından
Evet yalnız gitmem zaten. Gerçekten kolik doneminden beri ağlaması bana.  2 yıldır işi gücü bıraktım tüm ilgimle ona yöneldim ama kendim tükendim ona da hiç birşey katamadim
0 oy
(3,431 puan) tarafından
Kuzum önce sakin ol bu süreç gecici bir surec cocuk yetistirmek kolay olsaydı cennet annelerin ayakların altına serilmezdi . Benim oglum daha yeni yaşına girdi ama sana kuzenimden örnek verebilirim kuzenim kizı o kadar yaramazdı ki anlatamam parmagına mermer sehbayi devirip parmagini kopardı acil konyaya ambulansla gitti bu yaptiklarindan biri sadece hic soz dinlemezdi aksi inat bir cocuktu simdi hala yaramaz ama aşırı zeki kuzenim pedegoga bile göturdu bu cocukda birsey yok demis ufacik yasında kendini cok guzel ifade ediyordu suan okula gidiyor sinif birincisi kitap okumada birinci asiri hirsli sulalede lakabi avukat zati hepsi geciyor bir bakmissin büyümüs okullu olmus
(1,317 puan) tarafından
İnşallah o günleri görene kadar akıl sagligim yerinde kalır
0 oy
(89 puan) tarafından

Canım çocuk bu adı üstünde. Senin saydıklarını bende hep denedim ama istemedi bende zorlamadım. Alıyorum parka götürüyorum hava iyi olunca daha memnun oluyor :D

(1,317 puan) tarafından
Bende güneşi görünce elimde iş olsa bile bırakıp dışarı çıkartırım. Evde daha çok bana sarıyo diye  genede yeterli gelmiyor. Havalar az ısınsın doğru köye götürüp salacagim tozun toprağın içine
(89 puan) tarafından
En iyisi canım. Anne olarak yoksa çok yıpranıyoruz. Venim yardım edenimde yok oturup ağladığımı biliyorum ama iatemiyorlar çoğu şeyi. Aldığımla dışarı çıkıyorum. Evin işini vs yapabildiğim kadar artık.
0 oy
(2,387 puan) tarafından
Ataklar sendromlar... 

Geçecektir inşallah
0 oy
(5,406 puan) tarafından
Kız sen bizim evi anlatmışsın, erkek çocuk değil mi, ben oğlumu akşama kadar itip kalkıyorum, anneme kardeşlerime ses kaydı atıyorum artık bana cevap bile vermiyorlar. Yemin ederim binlerce kere üst üste anne anne anne yavv ne var =) ve ben 37 haftalik hamileyim  kızım olacak onun akıllı olacağını düşünüyorum umut ediyorum =)) biz geçen hafta götürdük psikiyatriye maşallah gelişimi cok iyi dedi 2 yaş sendromu daha hırçın olur her istedigini yapmayın falan dedi, ağlasın dursun dedi, cümle kurmuyor dedik dil terapistine yönlendirdi pazartesi de oraya götüreceği,. Benimki de uyuyor şimdi canları sagolsun büyürler unuturuz 
(1,317 puan) tarafından
Cesaretini tebrik ediyorum. İnşallah kızın gönlünce olur. Önceden 3 tane isterdim şimdi çocuktan gözüm korktu 2. Ye cesaret edemiyorum. Ne olacak bu bebelerin halleri bilmem
(5,406 puan) tarafından
Bizim bir arkadasta senin gibi asla çocuk istemiyorlar 1 oğlu var usanmışlar, bunun şımarıklığı yeter canim tek olmadığını anlasin hayat onun etrafında dönmüyor. İnşallah kardeşi ile anlaşıp oynarlar
0 oy
(418 puan) tarafından

Öncelikle sakin ol yavrum emin ol hepimizin ya da bir çoğumuzun çocuğu aynı öyle. Bak benimki 3 yaşında. Her istediğini yapmıyorum. Her gördüğü oyuncağı almıyorum. Hayırı bilmeli. Önce hayır sonra dursun diye evet dersen öyle olur. Bir dünya oyuncağı var ama yokmuş gibi gördüğünü almak istiyor mesela hayır diyorum ağlasa bile yapacak birşey yok. Ağladı diye kötü anne değilim 10-15 dakika sonra susup geliyor. Gözünü hiç birşeyde birakmiyoruz bizde ama bizimki de istediği olmadığında hırçın ve inatçı. Eline ne alırsa ya vuruyor ya kırıyor. Sorun degil kendine zarar vermesinde kırılan eşya olsun. Isırma cimcirme huyu da var acidigini üzüldüğümü söylüyorum bırakıyor yapmıyor bir daha. Şimdi zaten inatlaşma zamanları kendileri birey olduklarını fark ettikleri için kontol altına almaya çalışıyorlar. Stres yapma bu günler de geçici :)

0 oy
(385 puan) tarafından
Çocuklara hayır demeyi öğrenmeliyiz birşeyi isterken aceba annem kabul edermi diye düşündürmeliyiz. Net düşüncem 
0 oy
(544 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Selam canım seni çok iyi anlıyorum benim kızım da aynı doğduğundan beri çok zordu hala da çok zorlanıyorum ikinci kızım 7.5 aylık küçük onla zorlanmam gerekirken hala ilgim büyükte Temmuz da 4 yaşı bitecek ama dediğin gibi zamanla biz de bittik hergün gerginlik.Kesinlikle sınırlara uymak istemiyor dediği olsun istiyor oyun oymamazdı uyumak istemezdi ben çok uğraştım şuanda oynamaya boyama başladı ama çok sabır gerekiyor daha bu hafta kendime kitaplar aldım.Bir 6 ay öncsinde de ınsta da video izledim bir çoçuk çok daha fenası ergoterapiye başlamışlar ve çok fazla gelişme olmuş.Bizim ki çok şükür azalmaya başladı doğru tutum ve davranışlarla. ben de terapiye başlamayı düşünüyorum bu hafta aradım bile randevu için.İlerisi daha zor oluyor biran önce kendimizi geliştirip destek almamız lazım
0 oy
tarafından
Baştaki hatan her istediğini vermen sen şimdide vermeyince sana karşı geliyor böylelikle ortaya böyle davranışlar çıkıyor onu artık düzeltme çok zor
0 oy
(915 puan) tarafından
Anahtar kelimeyi kendin kullanmissin istediği herşeyi yaptıysan şu an o patron sen köle psikyatrist bakalım sana ne tavsiye verecek umarım mutlu olursunuz 
0 oy
tarafından
Benim oğlumda aynı anlattigin gibi ama ben çocukların yani bebeklerin normali bu sanıyordum bizim bütün sülale deki çocuklar yaramazdir düz duvara tirmanirlar , bence mizaç ile ilgili hele kardesimi öyle zor buyuttuki annem anlatamam  yapmadığı yaramazlık kalmamıştı evden gezmeye gitmezdik zap edemezdik dışarda kardeşimle üç kişi bakıyorduk evde dönüşümlü yani bütün gördüğüm çocuklar yaramaz olduğu için benim bebeklerin normalleri bu sanıyordum 
0 oy
(588 puan) tarafından
Psikiyatriye randevu almanız çok iyi olmuş. Biz ne desek boş. En iyi tanıyı.doktor koyar belki bu davranışlarının altında bambaşka bişey vardır. 

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 26 göst.
9 Aralık 2023 Diğer kategorisinde Prensesp (7,450 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 331 göst.
16 Mart 2023 Diğer kategorisinde LMihrace (7,208 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 136 göst.
4 Ocak 2022 Diğer kategorisinde 2323 (2,165 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 211 göst.