0 oy
209 göst.
Diğer kategorisinde (2,393 puan) tarafından
Kuran'ı Kerim de namaz kelimesi neden yok bilen var mi (sadece bilgisi olanlar cevap versin) merak ettiğim için soruyorum.

8 Cevaplar

0 oy
(8,327 puan) tarafından
Arapça'da namaz kelimesi yokmuş salat ve zikir olarak geçermiş canım
(2,393 puan) tarafından
Salat ve zikir farklı şeyler ama? İkisi de sözel namaz fiziksel yapılan birsey
(8,327 puan) tarafından
Yan anlam diye birşey var yada Türkçede olduğu gibi bazı kelimelerin farklı anlamları olabiliyor onun gibi birşeydir çokta ince düşğnmemek lazım sonuçta olmayan birşey dinimizin şartında neden var
(2,393 puan) tarafından
Bende onu algilayamiyorum zaten araştırdım ve öyle 2. Bi yan anlam bulamadim.
-Reklam-
0 oy
(435 puan) tarafından
Canım arapçada namaz diye bi kelime yok salat  yada zikir diye geçer ayrıca kuranın 99 yerinde namazdan bahsedilir araştırabilşrsin yada bi hocaya sorabilirsin tam emin olmak için
(2,393 puan) tarafından
Anlamadim herkes farklı bisey söylüyor hadislerde geçiyor ama bazı hocalar hadislere inanmayan dinden çıkmaz diyor bazıları kafirdir diyor hiç birsey anlamadim kuranda geçmeyen kelime nasıl hadislerde geçiyor onu da anlamadım
(48,690 puan) tarafından
hadis peygamber efendimizin sözü demek degll mi yaptigini bu günümüze gelmesi demek degil mi imanin şartları ne peygamberlere inanmak peygambere inanmazsan dinden cikarsin tabiki  .eger dine cok dalarsan cikamazsin kafayi yersin derdi babannem
(2,393 puan) tarafından
Peygambere inanmakla hadis ne alaka güzel kardeşim ya ben peygambere inanıyor musunuz demedim ki , sorgulamicaksak beynimiz boşuna mı konmuş derdi ananem öğrenmek için sormak lazım,,
tarafından
Aslında Kuran'da geçiyor. Yazıma ek olarak buraya yorum bırakayım. Arapça ilimleri olmadan sadece bir kelimeye bakarak bir emre var ya da yok vs diye yorum yapmak yanlış. İsimleri hoca olduğu için ve ilimsiz Bilgi aktarımı yaptıkları için bambaşka bir dini sunar gibi İslami sunuyorlar. Maalesef .... Mesela ingilizce de Run hand kelimeleri gibi düşün gramer bilmeyen cümleyi yanlış okur yanlış anlar ve yanlış yorumlar
0 oy
tarafından
düzenlendi

image

Geçiyor ayetlerde var 

(2,393 puan) tarafından
Ayeti atar mısın lutfen
tarafından
Ekledim
0 oy
(6,188 puan) tarafından
Bakara Suresi, 3. ayet: Onlar, gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler.

Bakara Suresi, 43. ayet: Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin ve rüku edenlerle birlikte siz de rüku edin.

Bakara Suresi, 45. ayet: Sabır ve namazla yardım dileyin. Bu, şüphesiz, huşû duyanların dışındakiler için ağır (bir yük)dır.

Bakara Suresi, 83. ayet: Hani İsrailoğulları'ndan, "Allah'tan başkasına kulluk etmeyin, anneye-babaya, yakınlara, yetimlere ve yoksullara iyilikle davranın, insanlara güzel söz söyleyin, namazı dosdoğru kılın ve zekatı verin" diye misak almıştık. Sonra siz, pek azınız hariç, döndünüz ve (hala) yüz çeviriyorsunuz.

Bakara Suresi, 110. ayet: Namazı dosdoğru kılın, zekatı verin; önceden kendiniz için hayır olarak neyi takdim ederseniz, onu Allah Katında bulacaksınız. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızı görendir.Nisa Suresi, 43. ayet: Ey iman edenler, sarhoş iken, ne dediğinizi bilinceye ve cünüp iken de -yolculukta olmanız hariç- gusül edinceye kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta veya yolculukta iseniz ya da biriniz ayak yolundan (hacet yerinden) gelmişseniz yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız, bu durumda, temiz bir toprakla teyemmüm edin, (hafifçe) yüzlerinize ve ellerinize sürün. Şüphesiz, Allah, bağışlayandır, esirgeyendir.

Nisa Suresi, 77. ayet: Kendilerine; "Elinizi (savaştan) çekin, namazı kılın, zekatı verin" denenleri görmedin mi? Oysa savaş üzerlerine yazıldığında, onlardan bir grup, insanlardan Allah'tan korkar gibi- hatta daha da şiddetli bir korkuyla- korkuya kapılıyorlar ve: "Rabbimiz, ne diye savaşı üzerimize yazdın, bizi yakın bir zamana ertelemeli değil miydin?" dediler. De ki: "Dünyanın metaı azdır, ahiret, ise muttakiler için daha hayırlıdır ve siz 'bir hurma çekirdeğindeki ip-ince bir iplik kadar' bile haksızlığa uğratılmayacaksınız. 

Daha bunun gibi bir çok ayette geçer hatta.

Maide suresi, suresi,araf suresi enfal suresi 
0 oy
tarafından
Salat namaz demek.

Türkçe ararsan oruçta yok oda savm demek...
0 oy
(7,039 puan) tarafından
Namaz Türkçe bi kelime canım Kuran'da salât olarak geciyo 
(2,393 puan) tarafından
Tamamdır teşekkürler

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 151 göst.
15 Mart 2023 Diğer kategorisinde Yagmurn404gmail.com (1,271 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 153 göst.
2 Nisan 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
17 cevap 621 göst.
21 Ocak 2021 Aile kategorisinde Cemile tontil (39 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 123 göst.

380,068 soru

11,377,450 cevap

34,864 kullanıcı

...