0 oy
142 göst.
Diğer kategorisinde (2,103 puan) tarafından
Anneler bebeğim 4 ay 6 günlük daha önce 2 doktor 4.5 aylıkken başla mama içiyor bebeğim diyordu hatta bu konu hakkında postumda var bir doktor da 6. Aydan önce olmaz dedi bizde eşimle 5.5 dedik en erken ama bebeğim biz yemek yerken uyanık olduğundan mama sandalyesinde oturuyor ve her yediğimize bakıp istiyor kaşığı ona uzatınca da ağzını açıyor istiyor geçen gün puding yiyordum kucağımdaydı vermedim diye ağladı parmağımın ucunu değdirip onun ağzına sürdüm ( linçleyecek olanlar olabilir sorun değil kalkıp ta kaşık kaşık vermedim nokta kadardı) ve elime saldırdı erken biliyorum ama yeşil sebzeler ile başlasam 5. Aya kadar tadımları bitirsem? Çok hevesli iştahlı görünüyor

14 Cevaplar

0 oy
(738 puan) tarafından
Çocukların geneli öyle isterler:) benim kızımda oğlumda o aylarda ne yesem ağzımın içine bakıyorlardı . Doktoruna sormuştuk kiloları iyi olduğu için başlama daha erken demişti . Annesi olarak sen daha iyi bilirsin ama bence biraz daha beklemelisin en azından 5 aylık olsun 
(2,103 puan) tarafından
Canım benim oğlum da 2 600 doğdu 4 aylık şu an 7 kilo kilosu gayet iyi en kötü 5'e kadar oy alacağım onu
-Reklam-
0 oy
(934 puan) tarafından
Kız az az ver n'olacak. Ama tuzu vs olmasın, çocuk zaten siz yerken bakıyorsa tamamdır demişti biri bana:)))
(2,103 puan) tarafından
Canım pudingi yerken vermedim diye ağlamaya başladı parmağıma Nokta kadar değdirip artık öyle vermek zorunda kaldım Evet şekerli çok kötü bir şey ki zaten ek gıdaya meyvelerle başlamayacağım yeşil sebzelerle başlayacağım eşimle akşam yemeği yerken onu da mama sandalyesinde oturtturup yanıma çekiyorum sürekli ağzını kapatıp açıyor heyecanlanıyor bizim yediğimiz yemeklere bakıyor Yani istiyor Aslında yani ona şöyle mevsim sebzeleri ile 3 gün kuralına uyarak tadımlarına başlasam 5 aylıkken tadımları bitirsek Annem de ne kadar erken başlarsan o kadar iyi diyor doktor um da Kilosu iyi kilosu ile ilgili bir sıkıntısı yok Sadece ek gıdaya başladığın için ilk başlarda kilo kaybetmeye başlayabilir ama düzelir Tek yaşayacağın sorun bu dedi ama benim kilo ile ilgili hiçbir takıntım olmadı şimdiye kadar bilemedim şimdi
0 oy
(271 puan) tarafından
Canım bence en azından 1 ay daha bekle. Tabii yine de sen bilirsin
(2,103 puan) tarafından
Vallahi canım Çok kararsızım Çünkü çok istekli Şimdi başlarım dedim fikrim değişir başlamam başlamam derim Bir bakmışsın Yarın ek gıda vermişim buraya post açmışım çocuğum şunu şunu verdim böyle oldu diye şu an asla kendimi bile kestiremiyorum ne yapacağımı
(271 puan) tarafından
Verirsen azar azar verirsin tadımlar doyumluk olmuyor zaten. Benimki de çok hevesliydi kilo alımı da senin bebiş gibi değil çok az alıyor doktor 6. ayı bekle diyince ben 6 aylık olmasına 1 hafta kala başlamıştım. Kakasını takip edersin, vücudu ters bi reaksiyon göstermezse devam edersin canım. Belli eder hemen zaten
0 oy
(84 puan) tarafından
Sonuçta tabak tabak vermiceksin bence başla yani herşeyin tadını alsın hicbirsey olmaz bende kızımda 4 aylıkken tadlarını alsın diye ağzına veriyordum 
(2,103 puan) tarafından
Canım Zaten ilk başlarda Tadım olarak gideceği için çok zararlı olacağını düşünmüyorum Onun için bir çay kaşığı 2 gün tatlı kaşığı 3 gün yemek kaşığı deniliyor zaten yani yavaş yavaş böyle kabak patates havuç tarzı şeylerden başlayayım arada yoğurt gireyim diyorum çünkü çocuk Doktorum bana öyle demişti benim bebeğim de kabızlık geçmişi var ani yoğurt verirsen İlk başlarda daha kötü edebilir kabız olabilir diye yoğurdu dedi ortalara koyarsın dedi sonra zaten meyvelere geçip onu böyle tadımlarını bitirdikten sonra mama yapayım yine devam sütünü içsin Hani bunu istiyorum Benim Annem de Dedi 4 aylıkken başla dedi kardeşini öyle yapmıştım dedi ne kadar erken başlarsan o kadar iyi dedi de işte bilemiyorum destekli oturabiliyor Biz yerken çok istekli yemek istiyor da
(84 puan) tarafından
Valla ver gitsin bence ilerde bir gün herşeyi yemiyor bazı çocuklar
0 oy
tarafından
Bizde mama içiyorduk 5.5 aylık başladık en erken. Kilosu filan da iyiydi. Çocuk istiyor diye ek gıdaya başlanmaz canım. Bakar özenir ama henüz yediğini sindirebilecek midesi tam gelişmemiştir bağırsakları filan iyice gir gelişsin önce. 
0 oy
(11,235 puan) tarafından
Doktorun onermedigini yapma derim linclemek değil derdim çok erken bağırsakları için ki puding gibi şeyler heleki çok zararli 1 yaşında kızım daha ben vermedim öyle şeyler ilerde önüne geçemezsin sağlığı için zaten kendin de biliyorsundur diye düşünüyorum 1 ay daha sabredebilirsin ve bide mama sandalyesi dedin bebegin çok küçük kucağında kısa süreli oturacakken mama sandalyesine oturtmamaljsjn bence henüz bu kadar acele etmeyin bazı şeylere 
(2,103 puan) tarafından
Canım bebeğime üç farklı Çocuk doktoruna götürdüm iki tanesi en basit örneği ile şu anda mama kullanıyor bir aylıkken başladı aralarda su ver mama kullanıyorsun bağırsakları kötü olmasın içi yanar dedi 2 tanesi mesela öteki Doktor dedi ki hayır dedi Sakın dedim su verme mesela iki doktor Evet başlayabilirsiniz bir sıkıntı olmaz Sadece ek gıdaya başladığın için kilo kaybına neden olabilir dedi yani Tek yaşayabileceğin sorun bu olarak anlattılar pudingi de öyle kaşıkla vermedim çok istedi olmaz dedim Ondan sonra ağlamaya başladı Parmağımın ucunun Nokta kadar değdirdim az da onu sürdüm yani ağzına onu sürdüğümde yok oldu diyebilirim oturtma konusunda da götürdüğüm bebeğimi ilk doğduğu andan beri bilen çocuk doktorum Evet oturtabilirsin varıp da 7-8 saat oturtma Hani oturması güçlensin desteksiz oturabilecek kıvama gelebilsin diye oturtma çalışmalarını öneriyoruz dedi Ona da söyledim ama sandalyesini de oturuyor gibisinden Sonuçta ben bu çocuğu böyle dik bir şekilde oturtmıyorum mama sandalyem dört kademeli olarak arkaya yatıyor ve en yatık pozisyonda yani hafif yatık bir şekilde oturuyor yani tam olarak ana kucağımda yatar gibi olduğundan Doktorum oturtabilirsiniz sıkıntı yok dedi dik olmadığı sürece hiçbir sıkıntı olmaz dedi öyle yani canım
(11,235 puan) tarafından
Oturtma konusunda anladım canım o şekilde ise mama sandalyelerin geneli normal oturma pozisyonunda ya o yüzden dedim
Ek gida için de evet farklı görüşler var sadece mama alıyorsa bebeklere erken başlayabiliyorlar ama kilo alımı iyiyse bence biraz daha bekle derim bide bizim için yok gibi görünenler onlar için fazla maalesef tat gelişimi için söylüyorum şeker kakao bunlar verilemesi gerekiyor tabi senin tercihin canım 1 ay uzun bi zaman değil ben olsam beklerdim mama almadı kızım ama çevremdeki her kes yavaş yavaş başla demeye başladı kimseyi dinlemedim ben
(2,103 puan) tarafından
Beklerim canım 1 ay daha zaten 25 gün kaldı şunun şurasında kilo alımı çok iyi onda sıkıntı yok 2600 doğdu 4 aylık 7 kilo şuanda beklerim en kötü
(11,235 puan) tarafından
Maşallah canım bekle hiç bi seyde acele etme hepsinin bi vakti var hepimiz her şey çabuk olsun istiyoruz ama onların gelişimi sağlığı için bazı şeyleri zamana yaymaliyiz millet eline şeker tutusturuyor arkalarını dönünce hemen alıyorum ellerinden yani gere var mı zaten ilerde istediklerinden yiyecekler biz zararlı şeyleri ne kadar erteleyebilirsek o kadar iyi  ♡
0 oy
(3,578 puan) tarafından
5 aylıkken Dr ek gıdaya yavaştan başla demişti ama ben 6. Ayı bekledim sen baktığına istediğine bakma bekle hele puding falan tatlı şeyler hiç verme sonra 12. Ayında yine post açarsın çocuğum hiç birşey yemiyor sadece tatli şeyleri severek yiyor yemek yediremiyorum diye 
0 oy
(4,216 puan) tarafından
Bebekler herseyi ister :) benim bebegim agac yapraklarini kemirmek istiyodu. İstiyo diye vermelimiydim. Suan bebeginiz oral donemde agzina ne uzatsaniz agzini acar. 

Ek gida icin erken. Puding nokta kadar olsa bile zararli. Ha bi kasik ha bi nokta. Neyse istediginizi verin tabi. 

Ayrica 5.aydan once bebekleri oturtmak saglik acisindan zararli. 

5.5 aylik olmasini bekleyin en azindan ek gida icin.
(2,103 puan) tarafından
Ek gıda için yaptığınız yorum için teşekkür ederim fakat oturtma konusunda doktoru sorun yok dedi sabit mama sandalyesinde değil arkası 4 farklı kademe ile yatan mama sandalyesi yani ana kucağında nasıl duruyor ise aynı o şekilde öyleyse ana kucakları da otomatik olarak zararlı oluyor ve evet bebeklerin her yemek istediği şeylere bakmamak gerekli ona katılıyorum fakat bebeğini doğduğundan beri tanıyan 2 çocuk doktoru başla bir sorun olmaz sadece kilo kaybı yaşanır az bir oranda demişti
(4,216 puan) tarafından
Rica ederim. Mama sandalyesiyle ilgili kullaniminizi belirtseydiniz ona gore yorum yapardim. Benim yorumum klasik mama sandalyeleri icindi. Puset tarzi urunse kullanmada sıkıntı olmaz tabi. Ama bebeklere o sekil yatar pozisyonda besin vermekte dogru degil. Ek gida baslangic kurallarindan biriside bebegin oturur sekilde olmasidir.
Kilo sorunu ile ilgili hic bilgim yok ek gida doneminde aksine benim bebegim daha fazla kilo aldi zaten gelisimi kilosu iyiydi.
Erken ek gidaya baslamak migde ve bagirsak sorunlarina sebep olabilir. Suan bebeginizin sindirim sistemi henuz ek gidaya hazir degil. İlk 6 ay su bile onerilmiyo. Dunya saglik orgutunun de gorusu bu yonde. İlk 6 ay sadece anne sutu veya formul mama.
Ben erken verdim bisey olmadi diyenler olabilir ama vucuda zararlari ileride de ortaya cikabiliyo.
0 oy
tarafından
Ben 4 buçukta meyve lleri damla damla taddirmsys başladım çok istekliydi kızımda 5 ay 15 günden sonra çay kaşığıyla vermeye başladım oturtma konusunda da o aylarda benimkide destekli oturuyordu kendisi istediği için doktor süre uzamsdikca oturt demişti 
(2,103 puan) tarafından
Benim doktorum da oturtma konusunda öyle dedi zaten mama sandalyesi sabit olandan değil 4 ayrı yatma kademesi var ana kucağında yatar gibi oturuyor mutlu olsa ana kucakları da zararlı olurdu niye bu kadar oturtmaya takıldılar hiç anlamış değilim
tarafından
Canım kızım tam 2 buçuk aylıktı kucakta yatar pozisyondan ağlayıp karnimizda oturur şekilde duruyordu sırf bunun için götursdm doktorum hayır uzun süre ve desteksiz olmadığı sürece çok güzel kendisi istemesi oturthicbisey olmaz dedi tabi alıp en fazla 10 20 dakika öyle saatlerce değil ben de beli için sorun olur sanıp korkmuştum başta çok şükür 5. Ayda nerdeyse desteksiz oturuyordu her çocuk ve gelişimi farklıdır  doktorun okey verdiyse gerisini boşver
0 oy
(258 puan) tarafından
Bizde erken başladık tadımlarla 6. Aya kadar sonra öğün olarak vermeye başladım şimdi 7 aylık
0 oy
(5,021 puan) tarafından
Bebekler hep ister. Önemli olan bebeğin sindirim sisteminin buna hazır olması. 4,5 ay çok erken..
0 oy
(465 puan) tarafından
Kızımda alerji yok ama besin hassaslığı var yoksa bizde dördüncü ayda başlayacaktık öyle olunca beşinci ayı bekliyoruz doktorumuz öyle dedi 
0 oy
(1,892 puan) tarafından
Verme verme benimki de öyle hevesle istedi verdik 8 aya kadar maşallahı vardı sonra bir kusma başladı mide bulantısı derken şuan sadece mama ve yoğurt veriyoruz öbür türlü kusuyor 
0 oy
(1,447 puan) tarafından
Bi 20 gün dhaa sabret canim suan artik hersey dikkatini çekiyo benm bebegimde mamayla beslenen bebekti 4.ayda doktorum kaşık mamasina basla dedi 5te ek gidaya basladim bebegin mama ile besleniyosa su ver günlük bibsekilde

Oturma konusunda zaten 4.ayda baslatin 6.ayda ek gida zamaninda düzgün otursun diyolar sende dik bi pozisyonda zaten oturtmuyosun normal yani
(2,103 puan) tarafından
Canım sabrederim zaten dik oturduğu da oluyor ama çok kaykıkarak oturtuyorum ama kendisi dik oturmaya çalışıyor niye herkes oturma için erken demiş anlamadım çocuk doktoru çok iyi devam dedi   20 gün var şu arada ne olacak ki zaten
(1,447 puan) tarafından
Kucakta dik oturabilir ama mama sandaliyesi yada koltukta oturtmama beli icin daha iyi  tabi doktorun onu görüp konustigu icin burda kimsey bisey diyemez sen doktorunu dinle bende bisey yerken oarmagin ucunda tattırıyodum bisey olmaz yani ben bu düsüncedeyim sakinan göze cöp batar
(2,103 puan) tarafından
Bende öyleyim ne kadar sakınırsan o kadar başıan iş geliyor eşimin yengesi 1 aylık bebeğe yemek suyundan kaşık kaşık veriyor alışsın diye ben yapsam hastanelik olur 4 aylık oldu hala da bekliyoruz

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 126 göst.
22 Mayıs 2022 Diğer kategorisinde Bernnn (204 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 30 göst.
5 Aralık 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Deflin (547 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 92 göst.
9 Ağustos 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde ...... (643 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 262 göst.
27 Mart 2023 Aile kategorisinde Brf.... (39 puan) tarafından soruldu

379,360 soru

11,355,536 cevap

34,831 kullanıcı

...