0 oy
346 göst.
Diğer kategorisinde (582 puan) tarafından
Kızlar kuzenim evlenecek. Oturduk tüm yapilmis masrafları ve yapılması planlanan işlerin olası masraflarını yazdık. Dudagimiz ucukladi. 

Ev kiralanması (6 aylık sözleşme ve 2 aylık kira, 2 aylık kapora ödedi)

Söz, Nisan, kına, düğün masrafları

Balayı

Ev için yatak, oturma grubu, beyaz eşyası,  küçük elektrikli ev aletleri vs. İhtiyaçlar.

Takılacak altin, pırlanta ve takılar  gibi tüm kalemleri detaylıca hesabini tuttuk, 500 bin lirayı geçti. Şaka gibi. Bu devirde evlenmesi çok zor çok. 

Bizim zamanımızda ev alındığında bile bu kadar para gitmiyordu.

Yeni evlenenler Allah kolaylık versin.

11 Cevaplar

0 oy
(9,626 puan) tarafından
Kuzenim 2-3 ay kadar önce evlendi şu saydiklarının dışında sadece ev içine 400 milyar harcamışlar içinde ev kirası balayısı düğün salonu kınası verdikleri yemekler 2 kere yapılan dış çekim alınan altınlar takılar cartı curtu da yok yani bunlar hariç 400 milyar 
(582 puan) tarafından
Doğrudur. Ev almak. Araba almak imkansız olmuş zaten.
-Reklam-
0 oy
(2,035 puan) tarafından
Süleyman solunun oooohhhhh ooohhhhh repliği canlandı gözümde :D ekonomi çok iyi lütfen bi patates soğanın lafı olmaz. :D şaka maka ben çok üzülüyorum ev kuranlara. Faizsiz 150 bin kredi veriyor devlet yeni evlenenlere bi araştırsınlar gerçek mi o 
(5,515 puan) tarafından
Euro ile maaş alsam ben de sevinirim. Valla benim de varsa o kadar hakkım, haram zehir zıkkım olsun
(582 puan) tarafından
Ben de ayni şekilde düşünüyorum.
(356 puan) tarafından
Demi valla herkes düzelecek dendi ekmek yine zam geliyor
(2,035 puan) tarafından
Düzelecek olan şimdiye kadar bu hale gelmezdi zaten bu hale getirenler mi düzeltcek değişen ne var ki :)
(169 puan) tarafından
Urfada bugün zamlandi ekmek Allah yardımcımız olsun
0 oy
tarafından
Malesef çok zor gerçekten 500 bin lira ise de o daha da artar yemesi içmesi zarti zurtu derken Allah yardım etsin inşallah evleneceklere ev geçindirmeye calisanlara
(582 puan) tarafından
Amik inşallah,  borcsuz evlenmek imkansız olmuş
tarafından
O zaten zordu da şuan daha zor
0 oy
tarafından
Canım bizim oturma odası evlensigimizden beri boş duruyordu bir şey alamamıştık maddiyattan. Geçen gün artık gelen giden salonda ayak altında kalıyor bir koltuk alalım dedik açılan yatak olan en uydurugu 15 binden başlıyor. Allah gerçekten kolaylık versin. Bir tane üçlü koltuk bu fiyatsa gerisini düşünemiyorum.
(582 puan) tarafından
Çoğu şeyi markasiz ya da düşük marka aldılar. Düğün yemeksiz vs
tarafından
Maalesef canım Allah kolaylıkla ödemelerini nasip etsin :(
0 oy
(5,515 puan) tarafından
Mobilya+Beyaz eşya 30 bin tutmuştu. Evi 260 bin tl ye almıştık 2 sene önce:) ev şu anda 1.5 milyon
(582 puan) tarafından
Ev almak imkansız olmuş. Istanbulda 1+1 40m² ev, ortalama bir mahallede 1milyon 300bin civarında.  Arabayı vs saymıyorum.
(5,515 puan) tarafından
Gelinliğim 4bindi, damatlık bin, düğün salonu 4bin, foto çekimi 2 bin, evin içine 10 bin harcadık boya, elektrik tesisatı avizeler, mutfak vs. 20 gün balayı yaptık. 2-3 güne bir şehir değiştirdik. Araba bozuldu yolda, araba masrafı dahil bütün balayı 16 bin tutmuştu. Benzini, oteli, yemesi, içmesi. Güney egenin her yerini gezdik. Şimdi evlenenlerin vay haline. O zaman evi almasaydık şu an hayatta alamazdık. 2600 ev kredisi ödüyoruz şu an kiraya versek 7-8 bin
(5,515 puan) tarafından
Adanada yaşıyorum tabii ki İstanbul gibi değil evim 3+1 mesela ama sıfır bina değil
(582 puan) tarafından
Şimdi ev kredisi de çıkmıyor. Kuzenim başvurdu. Eve 1milyon700bin TL istiyorlar. Banka 300 bin e kadar onaylıyor. Onu da yüksek faizden veriyor. Kuzenim 20 bin maaş alıyor, müstakbel gelin de o civarda kazanıyor, ev alamıyorlar.  Para pul olmuş
(5,515 puan) tarafından
Eve 40 bin maaş giriyor, çöp dahi alınamıyor. 2 sene önce 40 bin maaş alsaydık göl manzaralı 7-8 odalı villa alırdık 2 de araba çekerdik altımıza sıfır. Kalan paraya da biraz altın alıp geri kalanını da yerdik :) yazık şu halimize
0 oy
tarafından
Sen ne zaman evlendin canım. 2 sene önce evlendik isteme,söz,nişan aile arasında oldu evde. Kına istemedim ama öyle olmaz diye 3 bin düğün salona vermiştim sadece nikah yaptık 5 bin tl gelin ve bindallığa verdim özel dikim oldu. 4 eşimin ailesi 3 kendi ailem bilezik taktı onların fiyatını bilmiyorum. Evi komple yatak odası oturma odası salon 23 bin tlye dizdik. 13 bin tlde beyaz eşyaya verdim 5.5 bin tlde balayına verdik. Evet şu an herşey dahada pahalı ama şu an bile evlenmiş olsak yine herseyin uygununa kaçardık yine aynı sade bir nikah yapardık. Sonuç olarak koltuk takımım olmasa da evlenirdim tabak çanağım olmasa da evlenirdim. Çünkü evlenmek için çoktım yola haa 8 bileziğim olmuş ha hiç bileziğim farketmiyor. Her iki tarafı da zorlamadan evlenmek en iyisi bence yazık günah düğünden sonra borç harç kalıyor. Bir süre sonra çiftler borç altında kalıyor o borcu öderken yeni borçlar çıkıyor filan. 
(582 puan) tarafından
Benim 7 sene önceydi. O zamanlar çok uygunmus evlenmek
tarafından
Tabi ki o zamanla bu seneyi kıyaslamamak lazım canım
0 oy
(4,590 puan) tarafından
sulonun ohhhhh diyisi geldi kiz aklima..d.d
(582 puan) tarafından
Benim de :))) herkes bizi kıskanıyor, her geçen ay daha iyiye gidiyoruz maşallah:)))
0 oy
(1,723 puan) tarafından
Geçen sene Şubat ayında evlendim. O zaman bulaşık makinesi, çamaşır makinesi ve buzdolabı üçünü 12 bine almıştık. Şimdi tanesi 12-15 binden başlıyor. Nerede en uygun şey var onu aldım kiraladım derken 250-300 bin arasi tutmuştu. Rabbim kolaylık versin gerçekten çok zor.
0 oy
(1,189 puan) tarafından
Valla cnm çok iyi 500 binse hiç düşünmeden evlensin bizim sadece gelinin altınları 500 den fazla tutuyor
(582 puan) tarafından
Hesapladık kalanı ama geçecek gibi 600 700 e doğru gitmez inşallah, vallahi bunun borcunu ödemek de insanin ömrünü tüketir
(1,189 puan) tarafından
Zor valla cnm Allah kolaylık versin
0 oy
(1,798 puan) tarafından
Evet hayat pahalı ama şu da bir gerçek ki du yazdıklarının çoğu fuzuli borcu ödendikten sonra parca parca yapılabilir herkes 4 4 lik esya ile eğlenmiyor ki evlenen de ya kredi çekiyor borç harc altında eziliyor evliliginin huzurunu yaşayacağına geçim sıkıntısı yaşayarak ömrünü tüketiyor tükenmiş evlilikler tükenmiş hayatlar malesef 
(582 puan) tarafından
Beyaz eşyaları, oturma takımı yatak odası vs outlet mağazadan aldılar yari fiyatından ucuza, balayına amcamlarin yazligi var rica ettiler oraya gidecekler, düğün yemeksiz, ev kira, araba yok zaten.  Bu durumda evlenirken bile dünya borca girildi. Her şey ateş pahası olmuş
0 oy
(356 puan) tarafından
Enflasyon düzelecek dediler daha kötüye gidiyor kirada oturanlara üzülüyorum hep herşey kötüye gidiyor 
(582 puan) tarafından
Ev sahibi 1 yıllık yerine 6 aylık sözleşme istedi, bir de evi tahliye etme kağıdı imzalanmış aralarında.  İstediği zaman çıkarabilir de. Toplam 2 kapora 2 kira 36bin lira parayı önden almış

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 120 göst.
12 Eylül 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 162 göst.
16 Nisan 2021 Aile kategorisinde Gizem coban (13 puan) tarafından soruldu
+1 oy
12 cevap 410 göst.
9 Temmuz 2023 Alışveriş-Hediye kategorisinde ayse.gul (582 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 109 göst.
28 Nisan 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Umber (2,252 puan) tarafından soruldu

377,330 soru

11,292,119 cevap

34,710 kullanıcı

...