0 oy
67 göst.
Aile kategorisinde (2,195 puan) tarafından
Kızlar Bebeğim 4 aylıkken 7 kiloydu Dün 5 aylık doktor kontrolü vardı 7 kilo 200 gram çıktı Doktor aylık alması gereken sınırın çok çok altında dedi ek gıdaya başlayabilirsin dedi takviye etmesi amacıyla Bebeğimin kabızlık geçmişi var diye de yoğurtla başlama kabız olabilir dedi annem de kafam karıştırdı yoğurtla başla kabız etmez iyi gelir diyor sizin başınıza geldim böyle bir şey Sizce şu anda ek gıdaya başlamalı mıyım yoksa 6 ayı beklemeli miyim

7 Cevaplar

0 oy
(8,935 puan) tarafından
Yani kilo alımı evet düşük böyle durumlarda erken başlatılabilir evet ama yoğurdun kabiz ettiğini ilk defa duyuyorum bizde aksine kabız olunca yoğurt yediririz sen doktoru yanlış anlamış olabilir misin 
(2,195 puan) tarafından
Hayır canım üstüne başa basa dedi ama bilmiyorum 2 numara mama aldım şimdi iştahlı içiyor bide diş çikartma dönemi oldu atak zamanı aynı anda denk geldi ondan da yiyip içmedi pek şimdi güzel içiyor 6 aydan önce çok başlamak istemiyorum yani en azından 5 . 5 aylık olsun
(8,935 puan) tarafından
Haklısın canım beklemek daha doğru mama vermen iyi olmuş atak dış falsn derken evet kilo alımı azalabilir ama bu kadar olması normal değil sen mamayı ver 1 hafta 10 gün sonra bi daha tarttir bakalım düzelecek mi o zamana da 5 buçuk olur zaten
-Reklam-
0 oy
(486 puan) tarafından
Ek gıda başlasan bile 1 ay sadece tadim olacak yine öncelik anne sutu olacak. 

Yoğurt ile başlanıyor genelde ama doktor oyke dediyse doktoru dinle derin.  Yada zeytinyaği katabilirsin. Her tadimin içine kat kabız olur
(2,195 puan) tarafından
Aynen canım 2 numara mama aldım şimdilik çok iyi içiyor diş ve atak dönemi aynı anda oldu ondada içmedi
(486 puan) tarafından
2 numaraya erken ama. 6 ay bitince alınır
0 oy
tarafından
Soğuk sıkım zeytin yağı koy ne verirsen o zaman kabız olmaz 
0 oy
(120 puan) tarafından
4 aylıkken benimde 7 kiloydu ama sağlık ocağında takip cizelgesi veren hemşire her zaman normal diyordu bana. Biz çok zayıf diye gidiyorduk bakıyordu gayet normal diyordu
(2,195 puan) tarafından
Ya canım benim zayıf ya da kilo ile ilgili birşeyim yok sadece koskoca ayda 100 200 gram aldoğı için öyle dedi doktor ama ben beklemek istiyorum 6. Aya bebeğim zaten gayet fazla kilo aldı 2600 doğdu şuan 7 kilo oluşu bile onun için fazla Çinli küçük ve erken doğdu
0 oy
(7,458 puan) tarafından
6 aylık olmasını bekle mama ver şu an canım 
(2,195 puan) tarafından
Öyle yapıcam canım geçen ay atak ve diş dönemiydi 2 tane diş patlattı ondan olduğunu düşünüyorum bu yüzden de 6. Ayı beklemek istiyorum  2 numara mama aldım çok iştahlı şuan neyse ki
(7,458 puan) tarafından
Aynen canım 180 günün dolması çok önemli ve dişte iştahı etkiler
0 oy
(4,687 puan) tarafından
yavas yavas tadımlara baslayabılırsın zaten doyumluk degıl hiçbirsey kabak ver havuc ver patate spüresi ilk olarak çay kasıgı ıle denersın ana besin anne sütü takvıye mama verebılırısn
0 oy
(441 puan) tarafından
Oturabiliyor mu mama sandalyesinde, kaşık uzattığınızda ağzını açıyor mu bunlara dikkat edin. Ek gıdaya başlayıp başlamamanızı bebeğiniz yönlendirir ama 5 ay 2 haftalık iken tadımlara başladım ben 1.5 ay kadar tadım yaptım. Önce sebzelerle başlamıştım havuç patates kabak. Kabak kabızlığa çok iyi geliyor. Halen daha kabak çorbası veriyoruz haftada en az 1 kere. Onun haricinde yoğurtlarını activia sade ile mayalayabilirsiniz probiyotikli yoğurt mayası olarak yazıyor zaten üstünde kabızlığı önlüyor her günlüğü mutlaka yoğurdunu yer benim kız. Yoğurt ilk tadım için biraz ekşi gelebilir, sonraki tadımlarda güçlük yaşayanları duyduğum için sebze ile başlamıştım ama her bebek aynı değil tabi. Ayrıca zeytinyağı her yediği püreye koymak lazım olacak 
(2,195 puan) tarafından
Canım bebeğim 4. Ayda oturmaya kaşık uzatımca ağzını açmaya başladı hatta yemese bile mama sandalyesinde yanımızda oturuyor biz yemek yerken ağzını açıp kapatıyor istiyor verniyorız diye ağlıyor
(441 puan) tarafından
5 aydan itibaren tadımlara başlanabilir öyleyse zaten tadımlarda 1. Gün çay, 2. Gün tatlı, 3. Gün yemek kaşığı kadar verip alerjisi var mı gözlem yapacaksınız.

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 103 göst.
18 Nisan 2022 Aile kategorisinde kubraugur (2,529 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 51 göst.
3 Temmuz 2024 Moda kategorisinde Beyzanurw (414 puan) tarafından soruldu
0 oy
16 cevap 546 göst.
0 oy
4 cevap 87 göst.

397,123 soru