0 oy
172 göst.
Diğer kategorisinde (81 puan) tarafından
Merhaba ikinci doğumum olcak. Birincisi normal oldu. İkincisini epidural ile normal istiyorum. 

Soru 1-Sizce çatı muayenesine gerek var mı zaten birinciyi normal doğurdum? 

Soru 2- Epidural normal doğumun can acıtıcı aşamaları neler? 

10 Cevaplar

0 oy
(13,825 puan) tarafından
Ben bilmiyorum ilkim normaldi ama doktorum tavsiye etmemisti sormadim nedenini ama 
-Reklam-
0 oy
(105 puan) tarafından
Bende şurda bekleyeyim benimde ikinci doğum olacak inşallah ama çatı muayenesi yapacaklarnı sanmıyorum canım bende ilk dogumda bile yapmadılar
(105 puan) tarafından
Anladım canım rabbim sağ salim kucağımıza almayı nasip etsin inşallah şimdiden doğumu takma kafana canım hamilileğin güzel geçsin inşallah:)
(81 puan) tarafından
Bebeğim 11 aylık. Beklenmedik bir hamilelik oldu o yüzden çok kaygılıyım:( Amin sizin de inşallah. Sizin kaç haftalık
(105 puan) tarafından
Anladım canım rabbim kolaylık versin inşallah benim 4 yaşında bir kızım var 21 haftalığım şuan
(81 puan) tarafından
Size de Allah kolaylık versin:)
(105 puan) tarafından
Amin inşallah canım:)
0 oy
(5,363 puan) tarafından
Tek doğum yaptım suni sancı da verildi ben sezeryan diye yalvarinca epiduralli yapıldı. Ama iğne Bi kere vuruldu bida vurun dedim vurmadilar açılman yavaşlar dediler. Bide her gelen parmakla kontrol etti o kısmı zordu 
(81 puan) tarafından
Epiduralden sonra alttan muayeneyi hissediyor musunuz ki
(5,363 puan) tarafından
Evet dikiş atıldığını bile hissettim doktor iğne yaptım uyuşmadı diyor mecbur böyle yapcaz dedi. Doğumum zordu benim. Nerdeyse bir gün yattım açılma çok yavasti suni sancıyla bekledim oyle
(81 puan) tarafından
Dikiş atılırken zaten hissediliyor ama acı olmuyor. Siz acıyı da mı hissettiniz:(
(5,363 puan) tarafından
Evet maalesef iç dikişler i hissettim yırtık çokmus 45 dk sürdü nerdeyse. Doktora dedim kaç dikiş attınız söylenmez dedi sayısını demiyo bana. Bide aksi gibi doğumdan sonra iki kere daha açıldı dikişlerim bida dikiş atıldı. Yani herkesin böyle değil tabi ama ben gerçekten zor Bi doğum yaptım. Üstüne oturamadım kaç ay acidan
0 oy
(383 puan) tarafından
Oncelıkle Allah saglıkla huzurla kavuşmayı nasip etsin evladına. Ben iki dogumumu da epidural olarak yaptım. İkinci dogum oldugu İcin catı muayenesine gerek yok. Epidural dogum da 4 cm acıklıktan sonra bele takılan ince bir kateter ile uyusma saglanıyor. Ama yine yurume hareket etme imkanın var. Sadece acı hissedilmiyor. Doktor ıkınma çiş gelme hissi olursa haber ver demişti bana gercekten de bir cok ozur dileyerek kakan gelmıs gibi bir his olusuyor sonrası dogum zaten 
(383 puan) tarafından
Valla o alttan muayeneden sonra ben de dogumun en zor kısmı orası diyorum :) yani yine var tabi acılma kontrolu ama inan cok rahat hıc his yok agrı yok sadece tuvalete gitme ihtiyacı hissi o kadar. Epidural alacaksan inan hıc dusunmeye korkmaya degmez. Bana bel agrısı yapıyor falan diyen de oldu ama epidural yaptırmayanlarda yasanılan yorgunluk ile ıkınamama ve doktorun mecburi mudahalesı ile onlarda daha cok oldu. Ben hıc bel agırısı da yasamadım
(81 puan) tarafından
Peki epiduralden sonra alttan muayeneyi hissediyor musunuz
(383 puan) tarafından
Yok onu da hissetmedım ama ilk muayeneleri hissettim tabi ama oyle cok acımadı henuz sancı tam baslamadıgı İcin. 4 cm oluncaya kadar birkac kontrol var tabi.
(81 puan) tarafından
O zaman mesela epidural takılmaya yetecek kadar açılma olduğunda hastaneye gitmeyi başarabilirsem  ,o önceki muayeneleri de yaşamam dimi. Bi de epidural iğnesi zor mu
(383 puan) tarafından
Yani hıc degılse bir kere kontrol ederler bence. Dogru zamanı ayarlayabılmek İcin. Epidural iğnesıni hissetmezsin Ki incecik bir tel zaten onu yapmadan once de oraya bir sıvı surup uyusturuyorlar. Ben kan aldırmaya bile aglayarak giden biri olarak bile hıc zor degil diyorsam guven bana :) bana agda yapmak daha zor geliyor mesela:)
0 oy
(12,686 puan) tarafından
Bilgim yok canım

İlki normaldı bu seferde inşallah normal düşünüyorum 
0 oy
(54 puan) tarafından
Benim 2 çocukta sezeryan ile oldu normal istiyordum nasip olmadı ama normal doğum yapma sansin varsa normal yap derim çatı muayenesine gerek yok zorlu tarafları var 
0 oy
(1,001 puan) tarafından
Merhaba canım 3 bebeğimde epidural istedim korktuğum için. Belden iğne vuruluyor ama gerçekten iğne vurulurken hissetmedim. 4 cm açıklık olması lazım . Saat başı alttan muayene yapılıyor. Suni sancı da aldım . Az hissettim onu sanki karnın hafif sancılanıyor sonra hemen geçiyor. Saatlerce bekledik açılma olmadı nabızım düştü hem bebeğin hem benim her tarafım titremeye başladı nedense. Sonra acil sezeryana alındım. Keşke normal yapsaydım. Sezeryandan sonra çok sıkıntı çektim.. sağlıkla kucağınıza alırsınız inşallah 
0 oy
(8,961 puan) tarafından
Canım epidural sanciyi azalttığı için çok tavsiye edilmiyo. Benim doktorum sancı olacak ki bebek doğsun. Epidural ağrıyı azaltıyor ama doğumu da yavaşlatıyor demişti. Ben iki doğumumu da epiduralsiz normal yaptım. İkinci doğum çok kolay oldu 
0 oy
(615 puan) tarafından
Bende şuan ikinciye hamileyim ilkinde almadım bunda almak istediğimi doktorumla konuştum ama önermedi gerek yok ikinci çok kolay olur diye tavsiye etmedi 
0 oy
(119,364 puan) tarafından
1. cati muayenesini her dr mutlaka yapiyo sonucta acilmana bakiyolar

2. bemde epidjralle dogurdum ilk dogumumda hic bo cam acitici asamasi yok belden bi igne sinek issirigo gibi hissediliyo sadece yapilirken kimildamaman gerek sonraso oh mis bosuna prenses dogum dememisler ☺️
(1,707 puan) tarafından
Ben de yaptım miss gibi oldu suan yine hamileyim eğer gerek duyarsam yine yaparım düşünüyorum
Ama abla yaptı çok pişman çünkü yapacağın hastane ve yapacak olan kişiler çok önemli çünkü ablamın sırtında o iğnenin ucunu bırakmışlar bir de çok geç yaptılar ona
(81 puan) tarafından
Ama çatı muayenesi açıklık için yapılmıyor. Normal doğum yapabilir mi yapamaz mı diye bakılıyor. Doğumdan 1 2 hafta önce bakılıyor
(119,364 puan) tarafından
eee bakilsin cati muayenesi zor degilki 3saniyelik bi islem epidural yapilirken uzman isteyin kizlar uzmana yaptirin ogrencilere yaptirmayin

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 67 göst.
12 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde rkelleci (81 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 478 göst.
0 oy
21 cevap 2,236 göst.
14 Şubat 2021 Diğer kategorisinde Deryaengiin (388 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 116 göst.
7 Şubat 2023 Diğer kategorisinde 1anne (763 puan) tarafından soruldu