0 oy
1,032 göst.
Diğer kategorisinde (625 puan) tarafından
Bazı insanlar kardeşi olmadığı için çok mutlu. Bazıları da kardeşlerim iyi ki var diyor. Bazıları da (benim eşim mesela) kardeşi olmasına rağmen olmasaydı da olurdu  diyip görüşmüyor etmiyor hatta zararını görüyor. Çok karışık işler yani.

Peki aranızda hem kardeşi olmayıp hem de tek çocukta kalacak olan var mı?

41 Cevaplar

+3 oy
tarafından
4 kardeşiz biz ama keşke 10 kardeş olsaydık 

4 çocuğum var iyiki varlar 

Tabi sana varoşça gelebilir bu
(816 puan) tarafından
Çok güzel :)
tarafından
Rabbim herkese gönlünden geçenlerin hayırlısını versin diyelim o zaman
(3,586 puan) tarafından
Ben o postu okudum burda ki herkes İngiliz kraliyet ailesine mensup olduğunu anladım  kimse çalınan müzikten hoşlanmıyor tahminen diyenlerin hepsi kokteyl tarzı düğün yapıp klasik müzik eşliğinde dans ettiler :)
tarafından
Kız ne güldüm :D düğüne karşı değilim ama bazen çok geç saatlere kadar rahatsızlık vermeleri hoş değil silah olayını söylemiyorum bile
tarafından
Doğrusu burda da oluyor gece 11-12 ye kadar devam ediyor geç oldu gürültü iyi olmuyor evet ama idare ediyoruz bizde napalım
-Reklam-
+1 oy
(189 puan) tarafından
11 kardeş olup 

4 üncü çocuğa hamile olan ben sesice postan cikiyorum 
(625 puan) tarafından
Maşallah:)
+1 oy
(7,618 puan) tarafından
Valla biz dört kardeşiz hepsi düşmanım gibi iki yüzlü haset hepsi olmasalarda olurdu zaten mümkün olduğunca görüşmüyorum tek gibiyim şikayetimde yok.
(2,094 puan) tarafından
Merak ediyorum bu hale nasl geliyor insanlar yabi neden kardeşler arası böyle düşmanlık oluyor
(7,618 puan) tarafından
Şunu söyleyebilirim dara düşmeden kardeşlerim iyi dememeli insan.
+1 oy
(1,796 puan) tarafından

Kardeşim var asla anlaşamıyoruz......

Ben tek çocukla kalicam Allah'ım ona layigiyla annelik yapmayi nasip etsin bu dünyaya ortalığa sırf kendi egomu tatmin etmek için yok kardeşi olsun yarın öbür gün bana birşey olursa tutunacak dalı olsun diyerek çocuk yapmayı asla düşünmüyorum anlasacaklarinin garantisi varmida yarın birde neden doğurdun bunu diyorlar ilk çocuklar!!!öyle zihniyetle çocuk yapanlarda acayip itici sevimsiz geliyorlar bazıları ortalığa çocuk çıkartmayı baya marifet sanıyor hakkından gelemiyor annelik yapamıyor bakamiyor edemiyor yok koca ilgilenmiyor 3 tane çocuk nerden oldu?

Hem bu dünyaya fazla çocuğa gerek yok hemde ortalık çok kötü hem insanlar çok kötü  Rabbim 1 tane verdi sağlıkla büyütmeyi büyümesini hayırlı insan olmasını nasip etsin...
(24 puan) tarafından
Yok eşim kardeşiyle düşman yok kardeşi eşimle düşman saçma sapan laflar. Sen düzgün aile olmayı basar onları güzel yetiştirmeyi öğren bak bakalım ilerde kardeş nasıl oluyormuş. Lafa bak tutuncak dalı olsun diye kardeş yapamam. Bunedir ya iyi siz ölünce ozaman sağdan soldan sahiplenme bekler yavrucaginiz yazık çok üzüldüm simdiden
(24 puan) tarafından
Kaldı ki ilk çocuğun kalkıp sana neden doğurdun bunu diyebilecek cesareti bulabiliyorsa sen hiç anneyim diye gezinme
(24 puan) tarafından
Ama boşver sen kalkıp sakın 2. Çocuğu yapma aile kavramının sadece paradan ibaret olduğunu sanan bir kişilik bu dünyaya 2.cocugu getirerek bu dünyaya kötülük eder
(24 puan) tarafından
Şunuda ekleyeyim. 12 yıllık Avukatım boşanma için gelenlerin %80 i aile olmayı anne baba olmayı becerememiş kişilikler
(362 puan) tarafından
herşey maddiyat olmuş çocuğun yalnızlığı umurlarinda değil kendilerini düşünüyorlar aslında rahatlığa alıştıkları için tekrar aynı düzen zorlayacak biliyorlar çocuğunu değil kendini seciyorlar  halbuki bir ekmeği kardese bölmek zor olmasa gerek sonra 2çocuk sahibi olup onları gelecekte kendilerine bakacak bakıcı diyede bir güzel iftirada bulunuyorlar ne alaka derler adama  sizin aileniz mutsuz anlasamiyorsa herkez öyle olacak diye kanun mu var para içinde gelecek kaygısı yaşamakta ayrı abes geçinmek dert olsaydi asgariler ölmüştü demekki geçiniyorlar birsekilde belki sizden daha mutlu bakıyorlar hayata bir saniye sonrasina garantimiz yokken üstelik al deprem oldu kim ne götürdü enkazdan altın neler çıktı kimin olduğu bellisiz nice vefat eden var kimliği bellisiz huzur sevgi ile olur parayla olmaz şükür etmeyen daha fazlasını arar hep arayis icindedir herzaman peygamberimizin 3gun aç gezdiğini kafamda tutarım ve üzülürüm herşey yiyebiliyorum diye
+1 oy
(3,895 puan) tarafından
Ben tek çocuğum annem babam ikinciyi yapmamış bana tek çocuk olmak zor geldi.Bu yüzden çocuğuma kardeş yaptım.Allah sağlık versin iki çocuğum var.
(3,895 puan) tarafından
Benim annem küçükken öldü eğer kardeşim olsaydı onunla oynardım.Okula giderken kendimi çok yalnız hissederdim,sınıfta biri bana sataştığında şikayet edeceğim bir abim ablam yoktu.Sıkıntılarımı hep içime attım başka arkadaşlarım kardeşleriyle eğleniyordu kardeşini seviyordu bende öyle izliyordum.
(1,974 puan) tarafından
Rabbim bu yavruma uzun hayırlı sağlıklı hayat versin ama ben tek çocukta kalmayı düşünüyorum
(3,895 puan) tarafından
Her zaman yanında olun sıkıntılarını hep dinleyin.Benim annem de yoktu o yüzden bana zor olmuştur ama siz hep onun yanında olun.
(1,974 puan) tarafından
Allah rahmet eylesin canım. Rabbim mekanını cennet eylesin
(3,895 puan) tarafından
Teşekkür ederim. ❤️
+1 oy
(362 puan) tarafından
Keşke çok çocuğum olsa diyenlerdenim çocuklarımın arasındaki o aşkı görünce benden mutlusu yok tek olan çocuğun psikolojisi yok ama anne babalar bunu gozardı ediyor olayı masrafa getiriyor tek olan kaç çocuk gorduysem önüne gelen parkta herkesle oynayıp kendini kabul ettirmeye çalışıyor su zamana kadar konuştuğum hiçbir çocukta tek olmak istiyorum demedi uzgunler tek olan çocuğu anlamak için kendinizi onun yerine koyun oyun çağı tek evlense en yakın arkadaşı kardeşi olmalıyken derdini anlatacağı yakını yok hersey anne babaya söylenmez gençlik heyecanlarını anlatacağı kimse yok başı sıkıştığında gideceği kimse yok hasta olsa donöru yok say say bitmez kardeşi olupta mutsuz olan sınırlıdır ama tek olup mutsuz olan cogunluktur 
(362 puan) tarafından
Sizin kardeşiniz varmı aranız kötü mü eğer böyleyse tek suçlu anne baba birini kayirip diğerini alcaltirsa kucuklukten başlayan kin o çocuğu yer bitirir düşman eder kardeşine sonra mal mülk davası da var o anne baba yine diğerini kayirirsa arada bağ tamamen biter bunun yerine eşit sevgi eşit mal paylaşımı eşit ilgi ile çocuklar sevgi ile büyür en azından çocuklarım öyle
(832 puan) tarafından
Oğlum şuan öyle kendıni kabullendrmek için  canını yaklaslar bile sesini çıkarmıyor bir sürü şey inslalalh kardeşi olacak istiyorum Baskalsyla ilestim kursun diye ne uğraşlar veriyorum vururmu kardeşi vursun birbirlerini yesinler benm oğlum biriyle oynamayı vakit geçirmeyi çok seviyor bende tekim ayrı anne den abim ablarim var inanın o karakter meselesi abim canını koyar brısey olsun aynis şekilde bende eşi bile öyle sağolsunlar ablamlar bencil ikiside bunu bana Özelikle yapmıyolar birblrnede aynilar keşke annemden olsa hep dedim o Duygu merak ettim vefat etti bebekken hep birilerne bende kendimı kabul ettirmeye calstm. o konuda halada öyleyim maalesef herkes herşeye aynı şekilde bakamıyor
(625 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Eğitim seviyesiyle çocuk sayısı ters orantılı
(362 puan) tarafından
Çocuğu ergenlikteyken 70lerde dede ile nene olacaklar eğitim seviyesi çocuğu belirlemez kişi çocuk sayısını çocuğuna bırakmalı anda kalmalı gelecek kaygısı yaşamak gereksiz anksiyete sanki bizim mesleğimiz yokmu bak işte bu bile kişinin sadece kendi statüsünü düşündüğünun kanıtı
+1 oy
(677 puan) tarafından
Bu kardeş olayı karışık biraz kardeşi çok olanda mutlu olmayanda mutlu olup mutsuz olanda var olmayıp mutsuz olanda var valla çelişkili biraz ama bizler yapıyoruz herseyi buda Bi gerçek 
+1 oy
(245 puan) tarafından
Bence bu zamanda tek çocuk yeterli, karnı doysun kendi kendine büyür diyorsan 10 tane de yaparsın. Evladım iyi bir eğitim alsın maddi manevi yetiyim geleceği rahat olsun derseniz en iyisi tek çocuk yani. Bizim bile ne olacağımız belli değil. Her gün her şeye zam gelirken, iklim, su vs sıkıntılardan dünyanın nereye gideceği belli değilken bu üreme çabasına anlam veremiyorum.
(626 puan) tarafından
Eskidende yokluk vardı.Herkes zenginmiydi.Dusunun kendinizi bir cocuk ve anneniz babaniz yaslandikca yaslaniyor.Iyi hissedermiydiniz kendinizi
(245 puan) tarafından
Şahsen benim babamın bir sürü kardeşi var ama selamı zor veriyolar birbirlerine kardeş demek illa iyi anlaşmak zorunda olmak demek değil ki kardeşiyle kanlı bıçaklı olup kendi seçtiği bir arkadaşıyla kardeşten öte olan insanlar var. Çocuğunun geleceğini sağlayamayacaksan yapmamak en doğru karar eskiler doğru yapmamış bence, illa büyük zenginlik bırakmanız şart değil ama sizin bi çocuğunuza bırakacak 1 eviniz bile yoksa ikinciyi üçüncüyü yapmak anlamsız
0 oy
(13,887 puan) tarafından
Benm kardeşim var iyikide var 

Tosbigim 3.5 yaşında tutturmuş bir kardes çok istiyor olmasını çevremde kardesi olmayan bur çocuk var tanıdığım kardeşi olanlara çok özeniyor onu öyle görünce ben bile üzülüyorum 
0 oy
tarafından
Tek çocuk kalmamalı bence kımse ya anne babadan kalan mirastır kardeş dün teyzemler dayımlar eşim kuzenım fln hep ırmAğa gittik çimdik eğlendik hopladık zıpladık abim kardeşim vs de vardı daha eğlenceli oluyor kardeşi olmalı ınsanın bence ❤️
tarafından
Herkes öyle değil ama çocuklara kardeşliği öğretmek te büyüklerin görevi
0 oy
(2,762 puan) tarafından
İki tane abim var ikisiyle de gorusmuyorum. Çünkü gorussem ancak üzecek sıkacak insanlar. Ama eşimin ailesine bakıyor tüm kardeşler birbirine bağlı, birbirlerini gozetiyorlar. Çok güzel yetismisler. Anne baba olarak çocukları güzel yetiştirdik mi? Kardeş büyük nimet. Ve bende çocuğumun hemen kardeşi olsun istedim. Rabbimde çok şükür nasip etti. Yeter ki merhametli vicdanlı çocuklar yetistirelim
0 oy
tarafından
Biz 4 kardeşiz evet iyiki varlar ama ben tek çocukla kalmayı düşünüyorum 
tarafından
Bencede öyle annem şuan diyor mesela ben sizi nasıl büyütmüşüm vs diye Allâh razı olsun anne babamdan manevi olarak çok güzel yettiler bize ama maddi olarak eksiğimiz oldu ben kızımın öyle olmasını istemiyorum ha iki çocuk olsa yeterim elhamdülillah ama evim yıkıldı düzenim yok ne zaman kurulacak Allâh bilir
0 oy
(1,475 puan) tarafından
Eğer aile bütün çocuklarına aynı derecede imkan sunacaksa kardeş güzel bir şey. Ama ona vardır ama sana şuanda yok olacaksa kardeşler birbirinden nefret ediyor sadece. Şuanda tek kızım var, bazen bir kardeşi olsun istiyorum ama kızım için kurduğum gelecek hayallerini iki çocuk için yapabilir miyim bilmiyorum. O yüzden tamamen kararsızım
(625 puan) tarafından
tarafından yeniden gösterildi
Ben de öyle. Fiyatlar her gün kat kat artıyor mesela. Doğurup doğurup başının çaresine bakar, yok rızkı gelir bilmem ne diyenlere hayretle bakıyorum. Ülkenin durumunun ne olacağı bile belirsizken bi çocuk daha gözümü korkutuyor.
(35 puan) tarafından
Aynı şekilde düşünüyorum 2,5yasinda kızım var..hem eşimle yetebilir miyiz diye düşündük hemde gelecek kaygısı ülkenin belirsizliği bizi durduruyor..
(1,475 puan) tarafından
Ben o şekilde düşünüyorum. Kardeşsiz olmaz mantığı ile çocuk yapmak bana saçma geliyor. Anne ve babanın hem maddi hemde manevi olarak çocuklarına eşit şartlar sunabilme gücü olmalı
0 oy
(1,785 puan) tarafından

Ben tek kardeşim ama şöyle düşünüyorum eğer aile arayı koruya bilirse kayırma ayırma gibi durumlar yapmazsa eşit davranırsa bir sorun olmuyor ben kardeş istemezdim o ayrı çünkü benim annem hakkaniyetli bir insan değil tek çocuğu benim biz bile kırk yılda bir görüşürüz :D

(1,785 puan) tarafından
Benim bir ama tek bırakmayı düşünmüyorum annem çok çocuğa bakamazdı ama ben bakabilirim çünkü
0 oy
(7,376 puan) tarafından
Canım eşimin 12 kardeşi var ve diyor ki hiç biri varlığını hissettirmiyor bende kızıma bir tane kardeş düşünüyorum en azından ikisi birbirine destek çıksın diye bu birazda nasıl gecindiklerinle ilgili sanırım inşallah iyi gecinirler 
(3,895 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Benimde eşimin kardeşleri 6 kız 6 oğlan toplam 12 kardeşti ama üç görümcem küçük yaşta vefat etmişler.İnsan isterse on iki tane doğurur ama gerek yok.Benim kayınvalidem o kadar çocuk doğurmaktan hastalandı şimdi yatağa bağlı yani o kadar çocuk doğurmak insan vücuduna zarar verebilir.Eşim ve kardeşleri yiyecek ekmeği bile zor bulmuşlar kıyafetlerde gözleri kalmış nice zorluklarla büyümüşler iki kardeşi kendi çalışıp para kazanıp üniversite okudu diğerleri ilkokul okumuşlar devam etmemişler, özellerde çalışıyorlar.Eşimde 18 yaşından beri özelde çalışıyor.Hayatları çok zor geçti.Geçiyor.En iyisi çocuğun az olması her imkanı sunmaktır.
(3,895 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Şimdi önceden doğuran görümcelerim eltilerim üç dört çocuğu büyüttüler son yıllarda doğuran biz elti ve görümceler olarak iki çocuğumuz var.Bizim çocuklar küçük bu zamanda yeterli zaten aile çok kalabalık daha fazlasına gerek yok.
(7,376 puan) tarafından
Canım bende sende katılıyorum zaten banamiyirlar benim kişiye demem 40 tab sinra doguruyorlar bebekte sağlıklı oluyir yabi yaşı olarak sıkıntı yok benim de bir kızım var ikinciyi düşünüyorum yeter yani bizimde düşüncemiz bu yönde
(3,895 puan) tarafından
Öyle şimdi herkes özelde ya da devlette çalışıyor herkes kendi derdine düşmüş.Arkadaş 12 çocukta tek anneden mi? dedi şaşırdı ya bnde kendi kayınvalidemi örnek vereyim dedim.Evet tek anne on iki doğurabilir ama on iki çocuğa bakamazlar.
(7,376 puan) tarafından
Evet canım
0 oy
(13,169 puan) tarafından
6 kardeşiz çok çocuk olmanın hep hayrını gördüm bir derdim olur herkes seferber olur aynı şehirde değiliz ama benimle üzülür benimle sevinirler her biri iyiki var bu zamana kadarda birinin birine art niyetli hareketini yanlışını görmedim kendimde iki çocuk istiyorum hem devir değişti hem ben çalışıyorum hem de anneme üzülüyorum bu kadar çocuk her birinin derdine ayri üzül işine derdine ayri koştur çok yıprandı 
0 oy
(7,959 puan) tarafından
Maşallah 10 kardeşiz ve iyiki 10 kardeşiz hepinden büyüğüm ve hepside beni çok sever saygı verir bende onlara ölürüm 

2 çocuğum var çok bir kız bir oğlan çok isterim 1 kız 1 oğlan daha dogurmayi ama nasip 9 yılda anca 2 tane yaptım şuan düşünmüyorum
(7,959 puan) tarafından
Kardeşlerim mi 6 kız 3 oğlan.
Çocuklarım 1 kız 1 oğlan
(3,895 puan) tarafından
Hala dört çocuk mu düşünüyorsun kız :D
(7,959 puan) tarafından
Kız düşünmüyorum hayal işte çok isterdim ama şuan çocuk düşünmüyorum eşimi ikna etsem tamamdir eşim çocuk istiyo dün gecede diyordu 1 tane daha dedim yat uyu
(3,895 puan) tarafından
Benim eltimin dört çocuğu var ama hepsini büyütmüş 15-16 yaşındalar.İki kız iki oğlan şahsen bu pahalılık olmasaydı bnde üç çocuk düşünüyordum ancak bir kız bir oğlan iki çocuğum var anca büyütüyoruz masrafları çok oluyor ikisine anca bakabiliriz yani yeterli olduğunu düşünüyorum.
(7,959 puan) tarafından
Maalesef hayat çok pahalı böyle olmasaydı bende isterdim ben çok seviyorum kalabalık aile ama öyle çokta kalabalık değil yani böyle 5.6 vs çocuk değil maşallah helal olsun anneme 10 tane doğurdu.. Rabb'imin gücüne gitmesjn inşallah çarpılmam ama ben sevmiyorum çok çocuk benim için kalabalık aile 4 tane yeterli ama bir yandanda iyiki 10 tane doğurmuş kardeşlerime bir tlfunum yeter koşup her işimi yapiyolar kardeşim ebe sürekli IBAN at para atayim diyo diğer erkek kardeşim oğluma oyuncak kıyafet aliyo evli 2 kız kardeşim ben ayrı eve çıkınca perdeden tut halı örtüsüne kdr tavuktan tut balığa kdr çekirdeğe kdr ellerinden ne gelirse aldılar birde durumdalarida öyle yok. Yani bir yandan çok kardeş çok güzel bir şey ama işte benim pskolojim çok çocuk kaldıramaz ztn imkanimda yok
0 oy
tarafından
8 kardeşiz biz ama bana kalırsa tek çocukla kalmayı düşünüyorum eşim çok istiyor bir kardeşi olsun diyor ileride ne olur bilemem yani ☺
0 oy
(2,387 puan) tarafından
Kardeşlerim iyiki varlar. Ne istesem yaparlar. Gelin derim o dakika yola çıkar gelirler. Şans işte şimdi sana desek olmaz. 
0 oy
(683 puan) tarafından
3 kardeşim ni tane çocugum var çocuguma bi kardeş istiyorum Rabbim nasip ederse şöyle diyeyim bizim sülale kalabalık sadece 1 amcamın tek çocugu vardı ve kızı vardı annesi ölünce tek başına kaldı evet bizlere geliyor gidiyor ama hep diyor keşke bi ablam abim yada kardeşim olsaydı diyor 
(177 puan) tarafından
Katılıyorum annen baban ölünce acını paylaşcsk kimse kalmıyor ardında çok zor ben tekım

İlgili sorular

0 oy
24 cevap 682 göst.
20 Ocak 2023 Aile kategorisinde ZeynApp (712 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 99 göst.
19 Kasım 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde rkelleci (81 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 157 göst.
0 oy
1 cevap 49 göst.
27 Nisan 2024 Aile kategorisinde Fatmaaaa33 (306 puan) tarafından soruldu

380,376 soru

11,389,013 cevap

34,894 kullanıcı

...