0 oy
379 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (492 puan) tarafından
Kızlardan pilavı normalde çok güzel yaparım ama en fazla 3 bardaktan yapmışlığım var bir de yağını kendime göre ayarlarım çok yağlı yapmam ama güzel oluyor Kayınvalidem Mevlit yapacak 30 kişilik 3 kilo pirinç almış hiç o kadar pilavı bir seferde yapmadım sen yaparsın dedi birer kilo 3 kere de yapayım sonra hepsini karıştırırım diye aklıma geldi ama mesela 1 kilo yani 5 bardak pirinç için ne kadar yağ ve ne kadar su koymalıyım

11 Cevaplar

+1 oy
tarafından
5 bardak pirince 6 bardak su 

Yani hep bir bardak fazla su koymalısın yağ olayına gelince de 1 çay bardağı sıvı yağ koy kavur 5 yemek kaşığı kadar da tereyağinı bir küçük tavada hafif rengi dönünceye kadar kokusu yayılana kadar beklet pilav suyunu çekince üzerine dök.
tarafından
Ben 1’e 2 koyuyorum hep 1’e 1 nasıl oluyo?
(492 puan) tarafından
Pilavın üzerine dökmeyi ilk duydum nasıl oluyor öyle
(56 puan) tarafından
Bende 1 e 2 koyarım pirinçten dolayı mı ki
tarafından
Gizem aslında eskiler tereyağını yakıp dökermiş pilava yani ben trabzonluyum Anneminde babaanneminde yemekleri meşhurdur cevremizde babaannem düğün hacı yemeklerinde pilav yapan biri. Şuan 90 yaşında yapmıyor ama üşenir isen tereyağını sıvı yağ ile eritirsin ama şöyle enfes tereyağ kokusu da alayım dersen ayrıca hafif kokusunu çıkarınca yanmaya dönük ama kararmadan dökersin. 1 e 2 olmuyor mu genelde ben 2 bardak pirincten yaparım 2 bardak pirince 3 su koyarım burda da 5 bardak pirince 6 bardak yazmışım ben mi yanlış yazmışım
-Reklam-
+1 oy
(20 puan) tarafından
Bn hep goz ayari yaparim yagi cogu kiside oyle yapar o yuzden yagin miktarini kimse veremeyebilir cnm
+1 oy
(2,564 puan) tarafından
Cnm 1 su bardagi pirinç 1 buçuk su bardagi sh katıyorum  3 yemek kaşığı yağ iyice kavur bir sey OLMAZ  yani 5 bardak pirin 7 su bardagi su 1 su bardagi yağ köy cnm 
(492 puan) tarafından
Normalde bende 1 e 1.5 yaparım öyle deneyeyim bakalim nasıl olacak :)
(1,025 puan) tarafından
1e 1 buçuk diri kalır normal pilav ölçüsü 1e 2 canım
+1 oy
(4,237 puan) tarafından
Bence en mantiklisi senin goz kararin canim bnde cok guzel yaparim ama herseyini goz karari ayarlarim
0 oy
tarafından
Allah kolaylık versin canım inşallah aramizda ascilarda vardır :)
0 oy
(1,025 puan) tarafından
Canım pilav iki katı su şeker 1e 2 yapman lazım mesala 5 bardak pirinçmi koydun aynı bardakla 10 bardak su koyman lazım ama yağa bişey diyemem
0 oy
(1,294 puan) tarafından
Ben hiç ölçü kullanmam göz kararı yaparım göz kararı yap bence  bide birer kilo yap ama karıştırma lapa olur ayrı ayrı tencereler de kalsın bence
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Canım ben pilavı ölçerek değil göz kararı yaparım. Elim buna alışkın. Mevlüt pilavı için püf nokta pilava mutlaka su koyduktan sonra birkaç damla limon sık parlak olsun. Pirinci sadece sıvı yağ ile kavur ve suyunu koymaya yakın tereyağını koy ki sarı olmasın pilavın. 1 kilo pirinçten 10 kişilik pilav çıkıyor. 3 kilodan tam 30 kişilik çıkar. Yinede biraz fazla olsun ne olur ne olmaz yarım paket fazladan koy pirinç. Pirinci sabahtan ılık tuzlu su ile ıslat. Dediğin gibi 1 er kilo yap büyük tencereye dök daha kolay okur. Biz böyle yapıyoruz mevlüt pilavlarını harika oluyor
0 oy
tarafından
Ben olsam büyük bir kapla ölçerdim bir paket pirinci alacak bir kapla mesela ve o aynı kapla da iki kap su koyardım çünkü pilavı bir e iki ölçü yaparım ben pirincide bulguru da öyle yaparım yağı göz  kararı koyarım ben ama beş kilo pirinç e bir paket katı yağ ve burçay bardağı kadarda sıvı yağ yeterli olur sanırım 
0 oy
tarafından

Canim her pirinç ayni miktarta su almaz her zaman ki pirinçle yaparsan kendin bilirsin ölçüsünü besmele çek mevlut pilavlarina hastayim zaten bereketleniyor lezzetleniyor yanlız sehriye katmiycagin için 1/2 su fazla olabilir sen 1/1.5 dene Allah kabul etsin şimdiden :)

0 oy
(497 puan) tarafından

1e 2 oranında yapıyorum canım harika oluyor. Sevmeyen eşim bile yer. 

İlk önce tereyağ ya da margarin + sıvıyağ eritiyoruz. Sonra sehriyeyi atarım kavururum. 

Sonra pirinci ekler 5 dk kavururum. Kaynar suyu 2 bardak eklerim, ocağın altını sonuna kadar açarım. Göz göz oluyor ya kaynıyor gibi altını kısar kapağı kapatırım.

Kendi yapacağın miktara göre ayarla :)

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 347 göst.
22 Mart 2020 Diğer kategorisinde Betül'ün Annesi‍‍ ❤ (3,078 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 147 göst.
0 oy
5 cevap 208 göst.
17 Mart 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 324 göst.
23 Aralık 2020 Yemek-Tarifler kategorisinde ogulcanmums (1,084 puan) tarafından soruldu

380,085 soru

11,378,598 cevap

34,863 kullanıcı

...