0 oy
317 göst.
Aile kategorisinde (2,103 puan) tarafından
Kızlar bebeğim 2 gün sonra 8 aylık olacak 

Sabah 7 8 gibi formül mama içiyor ardından 10 gibi ilk uykusunu yapıyor 

12 de çorba içiyor ama büyük bir kase yanında 1 kase dolusu yoğurt yiyor 

4 e kadar da elinde ya ekmek olur ya da muz yer 

16. 00 16.30 gibi 1 adet muz yarım elma yarım şeftali pirinç unu irmik  birde evde kendim yaptığım 6 adet cici bebe ile hepsini muhallebi yapıyorum onu yiyor doymazsa aynısınk tekrar yiyor ardından ekmek kemirir 

18. 00 19.00 gibi eşim işten geliyor bizimle oturup bir daha yemek yiyor  

Gece de uyurken formül mama içiyor 

Doğdu zaman 2600 dü en son 7. Ayında 9 kiloydu 

Çocuk doktoru da biz bebeklerin 1 yaşında 10 kilodan fazla olmasını istemiyoruz diyet yaptır dedi 

Ama bebeğim o kadar görüntü olarak kof bir görüntüsü yok 

Duyanlar ya bu yediklerine inanmıyor ya da çok fazla yedirme diyor 

Çok şükür iştahlı bir bebek ama ne bileyim artık dünya duysun sıkıldım ne yani yiyor el kadar bebeğe yeme mi dıyecem  birde yarından itibaren kahvaltı yaptırmaya başlıcam tuzsuz lor yumurta sarısı ile muhallebi yapayın diyorum 

17 Cevaplar

0 oy
(6,336 puan) tarafından
3 ana 3 ara yapması gerekiyor yapiyormu ekmeği kes boş ekmek verme
(2,103 puan) tarafından
Canım o ana öğünü çok yediği için ara yapacak vakit olmuyor geçenlerde o kadar yedi ki ikindi de yaprığım meyve mamasını 2 kez yedi üstüne yoğurt yedi attık midesinden ses geliyor kusacak yok bana mısın demiyor ekmek konusunda da dişleri kaşınıyor onları kaşıyor
(4,258 puan) tarafından
8 aylik bebegin 2 ana ogun yapmasi gerekir. Oda gunde toplam 2 cay bardagi kadar olacak sekilde.
(2,103 puan) tarafından
Canım biliyorum fakat bebeğimde mama reddi var sabah kavga dövüş içiyor bir daha da içmez bir Allah'ın kulu içiremez mecbur karnını el hoca ile doyurmak zorunda bir de 2 bardak ölçüsüne gelşnce de bebeğim mama sandalyesinden doymadan kalkınca ağlama krizine giriyor hep gittiğim doktor da ( bu diyet yaptır diyen değil) kesme yediği kadar yesin elleme dedi
-Reklam-
0 oy
(10,073 puan) tarafından

Masallah valla kiz ben o kadar yiyorum :D benimkide 30unda 8 ayini dolduracak saydiklarinin 10da birini yemiyo. Cogunluklla anne sutu aliyor. 11.200 suan kilosu

(2,103 puan) tarafından
Canım şuan da son zamanlarda iştahlı bir bebekti zaten ama şimdi daha da arttı artsın zaten de bu insanlar çok konuşuyor yaa
0 oy
(2,593 puan) tarafından
Halt etmiş o .iki cocugumda 6 aylıkken 10 kiloydu.  Kalkıp diyet yaptirmadim.  Elimden geldiği kadar dikkat ettim sadece . Fazla da değil kilosu yani diyet yapacak kadar 
(2,103 puan) tarafından
Canım zaten öyle gözle görünüe kilo da yok haaa hareket etmesini de kısıtlamıyor kendini görsen dersin ki bu mu 9 kilo
(2,593 puan) tarafından
Pirinç unu ,irmik, cici bebe verme kuzum.  Bunları yemek için çok küçük daha
(2,103 puan) tarafından
Valla canım açikçası ilk bebeğim internetten baktım hep böyle tarifler var bende öyle ysptım verdim
(2,593 puan) tarafından
Anladım canım.  Ben hiç vermedim onlardan o aylarda . Verme sende faydası yok onların ki
0 oy
(7,978 puan) tarafından
Maşallah bencede çok yiyo ama ekmeği kes
(2,103 puan) tarafından
Ekmek dediğime bakma dişleri kaşınıyor onlsrı kalıyor dilimli ekmekten küçük yiyor yarım desem daha iyi olur ince dilim zaten
0 oy
(4,217 puan) tarafından
Ekmek cok verme cnm gereksiz kılo almasın. Bebejlikten yag depoları dolmasin oyle olunca ileride vucut buna müsait olup kılo almaya eğilimli oluyor 
(2,103 puan) tarafından
Canım dişlerini kaşıyor bu dilimli ekmekler var ya onlardan küçük veriyorum yani yarım ebatında
(4,217 puan) tarafından
Anladım cnm sebze ağırlıklı besle bakalım. Masallah diyeyim
(2,103 puan) tarafından
Sebze garanti var canım öğlen full sebze yer
0 oy
(1,785 puan) tarafından
Aşko ekmeği irmiği falan azalt bence çok karbonhidrat bar beslenmesinde onlar azalırsa zaten düzene girer yani
(2,103 puan) tarafından
Canım ekmek dişleri kaşınıyor diye dilimli ekmeklerden en fazla yarım yer o da yarısı ıslatıp dışarı gidiyor
(1,785 puan) tarafından
Has o zaman sayılmaz o ya bence yesin takma dr u ama mesela hem pirinç unu hem irmik olmasın ikisi de kıvam aldırır bence yani
(2,103 puan) tarafından
O zaman ikisinden biri ile yapayım ikindi mamasını
(1,785 puan) tarafından
Şimdi benim kız çok zayıf doğdu bende aynı tarifi yapıyordum ama kilo alsın diye
(2,103 puan) tarafından
Ha yok ben kilo alsın diye değil kilo takıntım yok zaten isterse çöp gibi olsun sorun yok ama hep karşıms böyle tarifler çıkıyor bende yapıyorum ben bu ikisini çıksrtırsam ikindi de meyve maması nasıl yapıcam kii
0 oy
(3,120 puan) tarafından
Cânim ekmek ve cici bebe vermeyi ve gece yatarken mama vermeyi birak . Geri kalani yesin. 
(2,103 puan) tarafından
Gece mama yemezse kudurur canım ekmek dişleri için çok yemez hatta ıslatıp dışarı atar
(3,120 puan) tarafından
O zaman sadece cici bebeyi bırakıcan
(1,369 puan) tarafından
Cici bebe kilo mu aldırıyor. Bilmediğimden soruyorum :)
(2,103 puan) tarafından
Evet canım kilo aldırır ama brn paketli olanı kullannıyorum yulaf unu ve meyveler ile yapıyorum evde kendim
(1,369 puan) tarafından
Anladımm tamam teşekkürler :)
0 oy
(11,084 puan) tarafından
Benim büyük oğlan da tombikti bebekken  çok güzel yerdi hem de, hâlâ yemesi iyi ama şimdi o kadar zayıfladı ki kemikleri sayılıyo. Diyet falan bence gereksiz ekmeğe abanmasın yeter. Fos kilo alacağına besin değeri olan şeyler yesin. Ekmek yerine salatalık armut vs meyve ver onu kemirsin daha iyi
(11,084 puan) tarafından
Onlar olur ben de yaptım hep hâlâ da yaparız öyle. Çok verme diyorum ben. Dişlerini havuçla salatalıkla da kaşır ama kesinlikle yanında olmalısın küçük daha dikkatli ver verirsen.
(2,103 puan) tarafından
İşte ben boğulma olayından çok korkuyorum yani ona bişey olmasa bile olay anında kalpten giderim ondan eline öyle şeyler vermekten korkuyorum
(11,084 puan) tarafından
Yumuşak meyveler tercih et. Sadece muz olmaz kabız olur çocuk.
(2,103 puan) tarafından
Sadece muz değil canım elma armut şeftali kayısı gibi ayında şuan da ne yiyorsa bütün meyveleri yer günlük olarak
(11,084 puan) tarafından
Çok  güzel o zaman :)
0 oy
(2,315 puan) tarafından
Maşallah BarekAllah çok dile getirme takılma doktorun dediğine bebekler hareketli olur eritir hemen 
(2,103 puan) tarafından
Canım zaten gör dersin  bu mu 9 kilo öyle diyorum ya gözle görünür taragı yok
(2,315 puan) tarafından
Benim oğlumda 18 aylık 12 kilo herkes şişko diye seviyor 2 yaşında gibi görünüyor geçen okulda bir kadın yaşını sordu 18 aylık dedım onunkide 18 aylikmis ama çok zayıftı kadın tuhaf oldu artık görenlere gerçek yaşını söylememeye karar verdim
0 oy
(4,258 puan) tarafından
Canim bebegine ayina gore cok veriyosun. 8 aylim bebegin gunde 2 ogun yapmasi gerekir. Toplam 2 cay bardagi kadar olacak sekilde. 

Muhallebi tarzi karisimlar onerilmiyo.

1 yasinda bebeklerin dogum kilolarini 3 e katlamalari boylarinin da +25 cm uzamasi normal kabul edilir. 
(2,103 puan) tarafından
Canım ama bebeğimde formül mama reddi var yani 120 cc bile içmiyor gün içinde desen asla bir allahın kulu içirmez ve tek seçeneğim ek gıda ondan kaynaklı gece formül mamayı uyurken veriyorum uyandığı an içmiyor
0 oy
(4,391 puan) tarafından
12 aylık kızım 9 kilo ki 4 kilo doğdu. Yani çok fazla şeker ve karbonhidrat veriyorsun. Kilolu olması çok normal. Ekmek, muuz, pirinç unuuu, irmiikkk yani bunlar zararlı şeyler. Yeme alışkanlıkları çocukluktan gelir. Belki şimdi değil ama büyüdüğünde bu alışkanlıklarla beslenmeye devam ederse çok sıkıntı çeker. Protein ağırlıklı beslemeye çalış. Diyet yaptırmana gerek kalmaz. Kendisi ideal kilosunu bulur zaten
(2,103 puan) tarafından
Canım ekmek diş kaşımak için veriyorum  öğlen sebze yer full ikindi de meyve maması şuan mevsimden dolayı muz ve elma verebilirim pirinç unu irmik ile de muhallebi yapıyorum hep internette görüyorum böyle yapıyorlar ben bunları çıkartırsam nasıl yaparım meyve mamasını ki hep insanlar böyle yapıyor gördüğüm kadarıyla
(4,391 puan) tarafından
Canım protein yok protein. Balık yok kırmızı et yok yumurta yok. Diş kaşımak yerine buzluğa sulu diş kaşıyıcılardan at ondan ver. Meyve çook veriyorsun meyve dediğin şey şeker
(2,103 puan) tarafından
Canım zaten buzlukta diş kaışıyıcı da oluyor ama haliyle buz olduğundan belli bir süre sonra eriyor yumurta sabah kahvaltıda yer peynir yer balık yediği de oluyor ben sadece 1 günlük örneği verdim
(2,103 puan) tarafından
Kırmızı et ise 8. Ayda diyorlar doktorlar 8. Ayına 2 gün kaldı yani bu ay içinde yiyecek inşallah
(4,391 puan) tarafından
Valla sen bilirsin canım.
0 oy
(9,021 puan) tarafından
Yani evet bakınca çok yiyor 3.5 yaşında oğlum o kadar yemez. Ama hareket edemicek kadar kilolu değilse istediği kadar yedir 
(2,103 puan) tarafından
Ha yok canım 8 aylık ama bütün evde fıldır fıldır dolaşır
0 oy
(1,968 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Canım  öyle birşey yapma sana tavsiyen benim bebeğim 6 aylikken 10 kilo 600 gramdi doktor o zaman banada kızmıştı ama  bu bir diş çıkarma ve yürüme dönemi geldi iştahsızlık hastalık derken şimdi 25 aylık 14 kilo yani zaten kilo alımı yavaşlayacak ,19 ayda sadece 3 kilo 400 gram aldı yavaşlıyor kilo alımı şuan bence siz  diyet yaptırılacak bir durumda değil bebeğin bence kilosu normal geldi bana sadece sağlık açısından  ekmek  ,muhallebi ,cici bebe ve irmik  yerine besin değeri daha yüksek gıdaları seçmelisin çünkü bu saydiklarinin bebeğe faydası yok 
(2,103 puan) tarafından
Ekmek dişleri çıkıyor kaşıması için irmik ve pirinç unu ise her zaman karşıms çıkan tarifler bunlar mesela öğlen full sebze beslenir ikindi de de onu sıkmamak adına meyve maması yer başka ne yapabilirim ki pirinç unu irmik çıkarsa
0 oy
(3,038 puan) tarafından
Maşallah ama küçük bir tavsiye karbonhidrat ve meyve şekerini çok abartmayın kuru bakliyat tahil grubu (ozellikle bulgur tarahana tam bugday ekmek )sebze protein ağırlıklı beslenin.Irmik cici bebe ekmek fazla porsiyon meyve 

acıktırir sekeri yükseltir düştükçe tekrar acıkır aynı durum fazla ekmek bisküvi makarna pilav gibi yiyeceklerin fazlasıyla olur. Zayıflaması için değil benim kizim (1 yaşında 12 kg 86cm boydu) sağlıklı beslenerek kilo almasına takılmayın 

Yetişkin bile makarna pilav fark etmez ekmekle yesin tekrar acıkır surekli şeker ani çıkar tekrar düşünce açlık hissi oluşur. Siz karbonhidrat ve şekerin gunluk tüketimindeki fazlalığı azaltıp yerine tokluk süresi uzun sindirimi kolay gıdalara yönelin 

mesela köfte  veriyorsanız yanında sindirim için sebze muhakkak verin (haslanmis brokoli bezelye ispanaka pazi pirasa vs )ve besleyiciligi artması için bir miktar bulgur pilavı yanında yogurt gibi.
(1,968 puan) tarafından
Yani canim şunu soyleyeyim esas mesela eti cici bebe yada muabllebi gibi tatlı  şeyler verirsen sebzelerden sıkılır çünkü bir yaşına kadar tuz yok ,salça yok ,domates yok ee tatsiz oluyor haliyle yemekler  , sen şekerli şeylere yada ekmek gibi hafif tuzlu şeylere alistirirsan esas sebze yemek istemez onlar daha tatlı gelir
(2,103 puan) tarafından
Şuanlık çok severek yiyor hepsini cici bebe de evde kendi yaptığım içinde şeker yok yani domates yiyor salça olarak ta ona özel biber salçası kullanıyorum ekmek te ince dilimli ekmekler olur ya onun yarısımı yer yemez
(3,038 puan) tarafından
Ben bulgur pilavini 7 aylıkken sade (salcasiz -sebzesiz) pişirip verdim irmikten ve pirinç unu hatta cici bebeden daha sağlıklı. İsterseniz sadece haşlayıp yogurt ile karsiitip verin ,isterseniz bulguru haşlayın elma rendesi ile verin pirasali (rendelenmis yada kucuk dogranmis) bulgur pilavi yaptim verdim sebze yemeklerinin icine ekledim bulgur daha sağlıklı bir tahil.
6 ay sonunda 3 cekim kuzu kiyma tadimi ile sebze yemeklerine ekledim verdim Ekmegi eline verdiğinizde yiyorsa köfteyi de yer (haslanmis yada fırınlanmis gayet yer merak etmeyin )dis icinde kesinlikle pirasa beyaz kalın yerlerinden ve kereviz sapı tavsiye ederim nerdeyse 0 dis sikintisi ile geçirdik o süreci hem damagi sebzeye göre gelişir hemde içindeki maddelerden dolayı agrisi sizi kasinti hafifletir haberiniz olsun.

Ben yazdiklarinizdan anlıyorum zaten tedirgin olup purelere yöneldiğinizi ama damaklari ile eziyorlar korkmayın biraz fazla haşlayın önce minik boy yemeye alışsın sonra yavaş yavaş nasıl koparak yediğini görürsunuz .☺️
(2,103 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim ss alauım bunu da unutmayayım açıp aöıp bakarım sağolun bugün yarın için ona bezelye yemeği yaptım akşama da bulgur yapar yoğurt ile veririm teşekkür ederim sağolun
(3,038 puan) tarafından
Rica ederim inşallah sizede faydası dokunur biz de çok işe yaradı çünkü.
0 oy
(2,474 puan) tarafından
Ekmek ve cici bebeyi çıkar onun yerine sebze pureleri meyve öğünleri ekle hem vitaminli hem fazla kilo yapmaz kızım 1 yaşında tam 10 kiloydu
(2,103 puan) tarafından
Ekmek diş kaşımak için canım çok yemez amaç diş kaşımak cici bebe evde kendim yaptım meyveli ve öğlen sebze ikindi de meyve yiyor
(2,474 puan) tarafından
Maşallah canım seninki yemesine göre kilosunu göstermiyor benim kız neredeyse hiç yemez kilosuna yok zaten ama toplu duruyor zayıf durmuyor kemik yapısından herhalde gören kilo almış diyo 1 gr almıyor halbuki hep aynı kiloda
(2,103 puan) tarafından
Canım eltimde 3 yaşindaki kızı ile kıyas yapar şişman der bence tamamen kemik yspısı ile kaynaklı kızlar daha ince oluyor benimki erkek odun gibi kalın yani bacakları olsun el ayak bilekleri falan  bşrde bence anne baba dan da geliyor yeme alışkanlığı eşim ve ben bayılırız
(2,474 puan) tarafından
Doğru söylüyorsun bizde ailecek zayifiz mesela yemekle aramız yok çocuklarımda öyle sen bakma millete bosver yesin diş çıkarma dönemi yürüme dönemlerinde zaten kilo kalmıyor çocuklarda birde açmı kalsın bebe ne anlar diyetten huzursuz olur sürekli ağlar
0 oy
(1,369 puan) tarafından
E bu çocuk yarın bi gün Allah nasip ederse yürüyecek tin tin yerinde durmayacak. Gider kilo. 

Hem o bi bebek yani şuan yeme demekten anlamaz ki ne bilsin doymayınca tabii kıyamet kopar. 

Sadece sen beslenmesini düzenle yani yediği yiyecekleri. Az ama tok tuan şeyler keşfet bence. Gerisi artık bebeğin durumuna kalmış yani her çocuk bir olmaz kimi iştahlı olur kimi olmaz vs. 
(2,103 puan) tarafından
Canım yürüyor zaten yğrğteç ile bitin evi finkliyor ve yerinde durmaz
0 oy
tarafından
yaa cok degil mi cnm 8 aylik cocuk yani midesini cok buyutmussun.. yiyor die vermissin sankim.. Soyle de birsey var ki buyudukce gidebilir, lakin yemeye devam edip obeziteyede gidebilir yani ortalamak lazim dikkat et yinede
(2,103 puan) tarafından
Evet canım çok ama doymadığı zaman Ağlama krizine giriyor ve bu sefer Doktora da doymadan sakın kaldırma diyor

İlgili sorular

0 oy
12 cevap 280 göst.
20 Ocak 2024 Aile kategorisinde Meldaaaaa (303 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 353 göst.
22 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde Esra_esra (2,581 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 166 göst.
10 Mart 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
9 cevap 142 göst.