0 oy
332 göst.
Aile kategorisinde (887 puan) tarafından

Kızlar oğlum 16 aylık ama konuşmuyo. Hiç kelimesi yok önceden anne derdi artık demiyo sürekli anlamsız kelimeler çıkarıyo. Sürekli konuşuyo aslında ama kelime yok kitap okuyoruz kartlar gösteriyorum sürekli konuşuyorum yok. Biz konuşurken ağız hareketlerimize bakıp kendi ağzını hareket ettiriyo ama kelime çıkarmıyo. Acıkınca yemeğin susayınca suyun uykusu gelince yatağının yanına götürüyo al ver getir götür hepsini yapıyo anne kim baba kim dede kim biliyo. Mesela babanın yanına git sana su versin diyorum koşarak babasına gidiyo falan ama asla kelime çıkarmıyo biz konuşurken karşılık veriyo ama garip sesler çıkararak harflerle. Tv de izletmiyorum napabilirim başına gelen var mı çok üzülüyorum :(

16 Cevaplar

+1 oy
(8,030 puan) tarafından
Kız bismillah delirmek için daha çok erken benim 4 yaşında hata bugün doğum günü 4 bitecek 5 ten gün alacak yeni yeni konuşuyor o zmn ben kendimi intihar edeyim..tabiki kelimerinin olması lzm ama delirmek için erken.hikaye oku masal anlat bol bol konuş çocuk ortamı varsa içine götür yada ne bilim.sarkikar söyle belki açılır.bende bunlar işe yaramadı dil terapistine başladık çok şükür yeni yeni konuşuyor 
(887 puan) tarafından
Bizde yapıyoruz ama bizde de pek işe yaramıyo gibi
-Reklam-
0 oy
(7,359 puan) tarafından
15 aylık anne baba abi çok nadir dede diyor dün doktor gayet iyi dedi bize 
0 oy
(1,604 puan) tarafından
Hiç kelimesinin olmaması can sıkıcı tabi ama bence bir sorun olmayabilir. Bazı çocuklar bir süre konuşmayı reddediyor. Karşı komşumun kızı 5 yaşına kadar konuşmayı reddetti sonra bir anda konuştu. Ama tabi doktora götürdüler bir sorun olup olmadığını öğrendiler. Siz de bi doktora gidin bir sorun yoksa üzerine düşmeyin
(887 puan) tarafından
Bi anda konuşsa da şaşırtsa keşke bizi. Annelik işte üzülüyo insan
0 oy
(590 puan) tarafından
16 aylık daha çok küçük.. Konuşup cümle kurmasını beklemeyin.. Hiç kelimesi olmaması da onun gelişiminin bir parçasıdır bu acele neden. 4 yaşına kadar konuşmayan da var. 17 aylık kızımın 20 ye yakın kelimesi var ama daha hangisini nerede kullanması gerektiğini bilmiyor bazen al yerine ver ver yerine al diyor mesela karıştırıyor. Yani kelimeyi ağzından çıkartsa bile daha bu ayda anlamlı konuşmaz ki zaten. Sizi taklit edip kendince sesler çıkarıyormuş zaten zamanla anlamlanacaktır. Delirecek bişey yok yani çocuğa da konuş diye baskıyı hissettirmeyin
(887 puan) tarafından
Canım bende bülbül gibi şakısın demiyorum ama en azından birkaç kelime çıkarsa rahatlicam benim canımı sıkan bu ama yapacak bişey de yok maalesef
(590 puan) tarafından
Çıkarır daha zamanı vardır her çocuğun gelişim süreci farklı. Endişelenecek bişey yok bence sizde ferah tutun içinizi yani. 2 yaşında falan olsa neyse ama 16 ay gerçekten daha çok küçük normal yani
0 oy
(3,457 puan) tarafından
18 olcaz bizim de kelime sayimiz az baba mama meme arada anne uykusu gelince nenni diyor anlamasiz kelimeleri var ben onlara bebekce diyorum bebekce konusuyor benimle birsey sordum mu anlamsiz kelimelerle cevap veriyor bende sohbet etmeye calisiyorum
(887 puan) tarafından
Bizde öyle kızıyo böyle biseyler söyleyerek konusuyo evet ama birkaç kelime de duymak istiyorum işte
0 oy
(350 puan) tarafından
Benim kızımda öyleydi sonra düzenliyorlar ama
(887 puan) tarafından
Ay inşallah canım ya
0 oy
(13,179 puan) tarafından
Arkadaşımın oğluda öyleydi konulur dediler ama 26 aylık oldu hala aynıymış dr götürmüşler 

Oda anlamazsın kelimeler  çıkarıyormuş  
(887 puan) tarafından
İnşallah düzelir ya o duruma gelmeyiz
(13,179 puan) tarafından
İnşaallah ama öocuktan çocuğa da değişiyor
Oğlum 17 aylık bir çok kelimesi var etlimin kızı 14 aylık oğlumla kelimesi aynı hatta hala demeye başladı
Biz gurbetteyiz çocukların topluluk  görmesi konuşmasını çok etkiliyor
0 oy
tarafından
16 aylik mi gercekten delirmişsın
(887 puan) tarafından
Canım hiç kelime olamaması canımı sıkıyo yoksa tabiki cümle kursun demiyorum
0 oy
(5,912 puan) tarafından
Kelime çıkarması için ekstra çabaya girme zaten anlamsız şeyler söylüyorsa zamanla anlamlı şeylerde söyleyecektir.. Mesela ona bişeyleri çok basit olarak anlat bu top topun rengi mavi topu attım de at yani çok basit konuş sürekli kitap okurkende basit dille oku 
(887 puan) tarafından
Bende akışına bırakmayı düşünüyorum sanki çabaladıkça olmuyo
(5,912 puan) tarafından
Çabalama akışına bırak basit bir dil kullan daha çok erken.. Oyuncaklarıyla öğretmeye çalış kartlar al renklerin hayvanların olduğu onları göster ona bul tak oyunlar al ordan hayvanları göster oyun oynayarak konuş onunla sürekli zamanla konuşur
0 oy
(53 puan) tarafından
Seninki 16 aylıkmış benimkiler 23 aylık şuan anlattığın gibiler 
(887 puan) tarafından
Aslında yalnız olmadığımı bilmek rahatlatıyo beni demek ki olabilir böyle çocuklar var diye düşündürüyo
(53 puan) tarafından
Ya şu devire bakınca bana normal geliyor aslında tabi ben devre göre yetiştiremiyorum asla ellerin e tablet telefon vermıyorum sadece tv oda belirli saatlerde üçğz olmasalar onuda yapmam ama oda mecburiyetin oldu  yeni yeni konuşuyolar amca demeyi  falan hala teyze demiyolar bir ara oğlum dayday diyodu dayıma ama onuda unuttu
0 oy
(1,059 puan) tarafından

Konuşmayan çocuk mu var? Elbet bir gün konuşacak Allah'ın izniyle annesi daha küçücük o, acele etme. Önemli olan komutları alması, onu da yapıyormuş maşallah. Salın biraz şu bebeleri yahu :) Dili bi açılsın hele, sonra da diyeceksin ki lütfen azıcık susar mısın yavrum :))) 

(887 puan) tarafından
Ya evet aslında öylede düşünüyorum illaki konuşacak niye acele ediyosun diye çok kızıyorum kendime
0 oy
(4,355 puan) tarafından

Bu bu ayin ozelligi heralde:)) bizimki anne dede mama  dayisina dada suya püff diodu cis elleme dedigim seye dızdız diyodu cis cis cis diyorum ben diye:) simdi herseye püfg diyor su veriyorup puf dio baska bise gosterio yemek oyuncak  evdeki esyalar falan. Anlamadim hersey bir anda puf oldu . Anne baba dio da puf dio cigu seye.

(887 puan) tarafından
Evet aslında bende çok görüyorum böyle postlar noluyo bu çocuklara anlamıyorum
0 oy
(1,076 puan) tarafından
Bebekler belli kelimeleri söyledikten sonra duraksama dönemine giriyor. Tam da benim oğlumda böyleydi. Anne baba dede lamba kedi gibi birden sustu. Duraksama dönemine girdi. Sadece anne der oldu. Şu an 31aykl yeni yeni ikili cümle kuruyor. 

Şüphe duyuyorsanız çocuk doktoruna yada sağlık ocağı ebesine sorabilirsiniz. Sizi bilgilendirebilir. 
(887 puan) tarafından
Ya inşallah en kısa zamanda düzelir erkek çocuklarında daha fazla sanki bu durum
(1,076 puan) tarafından
Genel olarak çevremden duyduğum da bu erkek çocuğu geç öğrenir diye
0 oy
(2,013 puan) tarafından
oglum 22 aylik hala konusmuyor bi anne abla demeyi biliyor önceden baba dede derdi onuda demiyor ne yapacağımı bilemiyom tv telefonda izlemez
0 oy
(7,312 puan) tarafından
Çocuk kendi kendine konusuyo bacım ogreniyo işte benimki de 18 aylık 8 aylıkken mama baba dedi yaşını doldurmadan dede dedi şuan bu kadar kelimeleri ama ağzının içi dolu sürekli kendi kendine konusuyo ama kelime yok anane diyo bazen bu kadar herkes bi anda açılacak ağzı dolu diyo seninki de öyledir 
0 oy
(3,154 puan) tarafından
Çünkü her istediğini elinden tutup götürdüğün için anlamamazliktan gel belliki beden dilini kullanıyor 

İlgili sorular

0 oy
9 cevap 581 göst.
16 Kasım 2020 Aile kategorisinde Aygün24 (1,337 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 496 göst.
21 Nisan 2024 Aile kategorisinde hayallhanem (172 puan) tarafından soruldu
0 oy
14 cevap 267 göst.
9 Şubat 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Kralice (19 puan) tarafından soruldu
0 oy
24 cevap 835 göst.
26 Ocak 2024 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu

382,003 soru

11,436,259 cevap

35,004 kullanıcı

...