0 oy
942 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Tüm masrafları abim karşıladı 1 kaşık bile almadı kız tarafı düğünde toplanan parayı biz alacaz biz gittikte millet geliyor diyormus kızın annesi sizce kimin hakkı para altını verecem size sadece diyormuş 

41 Cevaplar

0 oy
(624 puan) tarafından
Galiba sizi sessiz görmüşler ne koparırsak kâr demişlerdir
-Reklam-
0 oy
(425 puan) tarafından
Buyuk sacmalik oglanmi evlendiriyormus ki parayi aliyir kiz veriyor oglan evlendirmiyor oglanim yerinde olsam boyle ac gozlu kaynanaya damat olmam neyse benim duyunujde tum takilari kaynanam kayinoeder aldi bi onkadr da esya taksitlerinin senedini uzerimize kkydu yani kisacasi dugun oaramizi aldi bizide birclandirdi 5 sene borc odedik imizde maasi hic klamiyirdu cok zor zamnlar yasadim valahi masindan 10 tl kaldigi aylar oluyirdu
0 oy
(6,378 puan) tarafından
Ay böyle görgüsüz ailelerden kız almamak lazım. Yok başlık parası yok şu kadar altın yok herşey erkek tarafina ait yok takılar kız tarafının cart curt. Aç gözlülükten başka bir şey değil. Uyanık olun bir kuruş bile gelin ve damada aittir vermeyin de almayinda.
0 oy
(2,701 puan) tarafından

Ha başlık almışlar ha gelinin altınlarını şuan bi fark yok

Canım sizde keşke kına ile düğünü ayrı yapsaymışsınız öylede olmuyor ki 
0 oy
(832 puan) tarafından
Erkek tarafı takani o zaman da biz alırız deyin aynı şey annem kinads toplanni eşimle bana verdi kına masrafni dugundekininde düğün masrafını ödedik altınlae saadece kalmıştı bize kendi işimizi kendimiz gördük 
0 oy
(826 puan) tarafından
Para gelinindir. Ailelere verilmez. 
0 oy
(2,373 puan) tarafından
Kıza takılan altınlar kızın erkeğe takılan altınlar erkegin kızın ailesi kıza vermek isterse amenna ama kendi haklarini kıza vermek isteemzse gene kendi aralarında sizin takilariniza karisamazlar karistirmayin
0 oy
(2,471 puan) tarafından
Kizlarini mal gibi ve gelir kapisi olarak goren cahil bir aile daha. Altin ve para yasal olarak geline, dogal olarak kari kocaya aittir. Gelenek olarak bakarsan erkek tarafi alir. Takmasaymis o zaman ne alaka, takiyosa kizi icin takiyodu kendine mi takiyomus.
0 oy
tarafından
Bizde kız için zaten altın isteniyor o altınlar kıza ait ona dokunulmaz zaten ama düğün takısı erkek tarafına ait. Bizde düğünü erkek tarafı yapar. Babam yaptı eşyayı masrafları elini neye atsa tamam dedi babam. Genç kız ziyaret derdi içinde birşey kalmasın düşüncesindeydi. Herşey gönüllerince de olunca gelin tarafı pek ses etmedi yani. Abimin de fikriyle takılar düğün masraflarına verildi. 

Bizimkilerin cebine birşey girmedi.
0 oy
(583 puan) tarafından
O para gelin ve damadındır ki balayına giderler yada borç öderler vs vs vs . Abin ne diyor bu duruma 
0 oy
(678 puan) tarafından
Farklı bir yorum yapmak istedim böyle olmadık diye mi kıymetimiz bilinmedi acaba ailem 6yıl oldu bir kere evime karışmadı evlenirken hiç yorum bile yapmadı herkes evladına yapıyor dedi
0 oy
(3,021 puan) tarafından
O düğün yeni kurulan çekirdek aileye destek için yapıldı.Gelin ve damada aittir bizde.
(3,021 puan) tarafından
Bu arada nakit para ile düğün salonu parasına da gelin ve damadın raziligi varsa destek olunur.
0 oy
(2,400 puan) tarafından

Ben adanaliyim. Kinada parayı kız evi alır düğünde oğlan evi alır. Takılar da gelin ile damadın olur :angel:

0 oy
(5,378 puan) tarafından
Gelin damat alsın ailesine nye veryor
0 oy
(365 puan) tarafından
Bizim burda da genelde öyle erkek tarafının taktığını erkek tarafı alır kız tarafının taktığını da kız tarafına aittir.ama anne babanın insafına bağlı bazıları almıyor mesela kıza damada bırakıyor.benm babam takılan altınları bize vermişti.
0 oy
(357 puan) tarafından
Kına da takılanlar kızın ailesine verilir ,düğünde takılanlarda etkrk evindr yani karı koca evinde kalır. Mehir değil ki kızda kalsın. Kız sadece mehir hakkı kadar olanını alır gerisini kocasına vetir genelde. Kız tarafı çirkeflik yapmaya çalışmış. Erkegin annesine babasına bike verilmez . Başta konuşup kesinleştirsinker yoksa düğün günü arıza çıkar
0 oy
(33 puan) tarafından
Evet bizde de böyle Kına gecesinde kız tarafı taki taktığında geline gider tabi bunuda anne alir ama kimisinin annesi bu parayla kızın haftasına gittiğinde taki olarak götürebilir kimisi tatlısını alır yani her halükarda gelin evine gider düğün günüde damada takilani da damat kendine alır bizde de böyle işte her yörenin örf ve adetleri bir değil 
0 oy
(2,565 puan) tarafından
Normal şartlarda gelin ve damadın olur takılar ve paralar ama bizim dugunumuzde şöyle oldu kayinbabam gilde annemgilde hep borçla yaptı düğünü geline takılan para ve ceyrekler kız tarafına damada takılan çeyrek ve paralar erkek tarafına verildi herkes borcunu kapattı bize de düğünden hiç borç kalmadı 
0 oy
(2,350 puan) tarafından
Bizde şöyle olur düğünü anne baba yapıyor erkek tarafi yani . Mesela biz de abimin düğünü olacak hiçbir şekilde annem babam geline ve abime borç bırakmadı şu an sadece düğün kaldı salon falan yani onları da annemler halledeck bir sürü borca girdiler annemgil. Gelinin babası durmuş bütün parayı altını kızıma vereceksiniz diyor annem kabul etmedi benim bir sürü borcum oldu çocuklara borç koymadım dedi veremem dedi oğlan da istemiyor zaten dedi eğer düğünü yapacaklarsa veriyim yapsınlar kendileri o zaman dedi onu da kabul etmiyorlar neymiş kızın mehiriymis o. Zaten soyup soğana çevirdiler bizimkileri her ay 30 bin liralık alışverişe çıktılar 6 bilezik kolye yüzük seti bilmem ne derken daha ne bo.k yesinler insanlar
0 oy
(2,919 puan) tarafından
Biz nişanlıyken ev aldığımız için düğün takıları sadece çeyrek ve paralar oraya gitti bilezik kolye gibi şeyler aldırmamıstım zaten 

İlgili sorular

0 oy
15 cevap 770 göst.
7 Temmuz 2021 Aile kategorisinde Mavi-beyaz (1,683 puan) tarafından soruldu
0 oy
29 cevap 580 göst.
27 Ekim 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 269 göst.
4 Temmuz 2023 Aile kategorisinde El1997 (1,913 puan) tarafından soruldu
0 oy
26 cevap 624 göst.