0 oy
924 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Tüm masrafları abim karşıladı 1 kaşık bile almadı kız tarafı düğünde toplanan parayı biz alacaz biz gittikte millet geliyor diyormus kızın annesi sizce kimin hakkı para altını verecem size sadece diyormuş 

41 Cevaplar

+3 oy
(5,727 puan) tarafından
Düğünde takılanlar yasal olarak geline aittir. Aile içinde senin benim olmaz. Takılar o eve ait olur. Ne erkek tarafı ne de kız tarafının almaması gerek
tarafından
Yeni adet cikariyorlar bizim buralarda da hepsi gelinle damadın olur
(5,727 puan) tarafından
Biz de hep böyle gördük
tarafından
Niye gelinin ailesinin oluyo ama . Damat borç içinde oluyo genelde düğünden sonra beraber o parayla borçlarını kapatsinlar diye destek olsun diye millet takıyor . O zaman direk gelinin annesine taksinlar
-Reklam-
0 oy
(15,854 puan) tarafından
Gelin ve damadın hakkı tabi kız tarafı ne alaka 
(1,125 puan) tarafından
Aynen öyle bahsettikleri şey başlık parası giriyor resmen
0 oy
(2,224 puan) tarafından
Bence altın gelin ve damadın olmalı. Yaptıysa kızi için gitmiş yapmis ne ayıp bir sey
tarafından
Edepsizler dedim annem susturdu beni
0 oy
(9,971 puan) tarafından
Parada altinda gelinle damadindir
0 oy
tarafından
Öyle şey olur mu ya takılar paralar gelinle damadın olur eşimde ben de takılan takıları ortak harcadık ailelerimiz karışmadı 
0 oy
(763 puan) tarafından
Kız tarafı fazla uyanık sanki :) 
0 oy
(1,016 puan) tarafından
Canım biz de öyledir. Yani şöyle kız tarafı kına da takar,kızın annesi onları toplar alır kendisine. Çünkü onlarda başkaları takmış gibi bakıyor sadece kıza ğelen altınları geri veriyor. Ama misal düğünde erkek tarafının taktığı altınları ve paraları hiç bir şekilre almaz. 

Benimkini böyle yaptılar misal eşimin tarafın da öyle kızın tarafından getirilen altın hariç paraları annesi alıyor 
tarafından
Kına düğün birlikte olacak paranın hepsini alacaklarmis
(1,016 puan) tarafından
Hayır ona izin vermeyin ya. Zaten eminim kadının demek istediği kızın ailesinin attığı paraları alacağız denmiştir.. Biz de kız tarafının attığı paralar verilir..nereliler kız ailesi
(831 puan) tarafından
Ah anneciğim 50 TL bile geleni verdi masraflari ödeyelim dıye bizim gormedigimizide verdi
0 oy
(6,199 puan) tarafından
Kınada kız tarafı taki takılır düğünde erkek tarafı takar bizde
(6,199 puan) tarafından
Yani sonuç olarak bütün herseyi kayinpederim yaptı biz sadece bir miktar borç ödedik ama sonuçta taki onun o takıyor bana neden versin ?

Bugün kayjnpederim her düğüne en az bir altın takmaya çalışıyor yarın öbür gün karnımın düğünü var diye eee karnım takmiyorki kayinpwder takiyprr neden onlara versin yani
(2,346 puan) tarafından
Esma bizde de senin dediğin gibi olur
(2,346 puan) tarafından
Bizde şöyle olur düğünü anne baba yapıyor erkek tarafi yani . Mesela biz de abimin düğünü olacak hiçbir şekilde annem babam geline ve abime borç bırakmadı şu an sadece düğün kaldı salon falan yani onları da annemler halledeck bir sürü borca girdiler annemgil. Gelinin babası durmuş bütün parayı altını kızıma vereceksiniz diyor annem kabul etmedi benim bir sürü borcum oldu çocuklara borç koymadım dedi veremem dedi oğlan da istemiyor zaten dedi eğer düğünü yapacaklarsa veriyim yapsınlar kendileri o zaman dedi onu da kabul etmiyorlar neymiş kızın mehiriymis o. Zaten soyup soğana çevirdiler bizimkileri her ay 30 bin liralık alışverişe çıktılar 6 bilezik kolye yüzük seti bilmem ne derken daha ne bo.k yesinler insanlar!
(6,199 puan) tarafından
Evet evet bizdede hersey erkek tarafindadirda ben bu kız tarafını anlamıyorum ne diye araya giriyorlar
(2,346 puan) tarafından
Aynen ya kızlarını sanki paraya altına satar gibiler
0 oy
(2,524 puan) tarafından
Ne var ne yok abinin ve eşinin 5 kuruşa tamah etseler bile büyük ayıp 
0 oy
(12,779 puan) tarafından
Böyle şeyler okuyunca ben çok mu iyi niyetliydim diyorum millet evlenmeye yuva kurmaya değilde paralara konmayı planlıyorlar eşimin ailesinden bir çöp istemedim görmedim de düğün takilarini da salon borcunu düştükten sonra bana verdiler ( onların taktıkları idi hiçte gözümde yoktu) millet iyice soyguncu olmuş 
(1,733 puan) tarafından
Ben evlenirken de bunu düşünmüştüm hep, kimse yardım etmedi aksine herkes cebine para atmaya çalıştı. Yazık gençlere borç harçla düğün yapıyorlar bide büyükler üzerine konmaya çalışıyorlar.
(280 puan) tarafından
Aradığım yorum
0 oy
(7,358 puan) tarafından
benim senin olayına cok gıcık oluyom ben ya kusura bakma ama o altınlar geline ozaman almasaydınız bişey ozaman banada aynısı söylüyolar dı hep bende kacarak evlendim herşeyi eşim yaptı ama benim senin davasına girmedik
(7,358 puan) tarafından
gelinin ve damadın diyom zaten onların kimsenin diğil belki kızın yapacak durumu yoktu alamadı bişey
(2,647 puan) tarafından
Aynen oyle bende büyük  esya almamıştım  çünkü  esim zorlanma birlikte alır  oderiz demisti bizde herseyi birlikte  ödedik  ama tek kuruş  aileler almadi bence ailenin almasida saçma  ya
(7,358 puan) tarafından
aynen sacma ben az eşyayla evlendim eşiminde birikimi vardı beyaz eşya öyle alındı yatak odamı taksitli aldık  perde ve halılar ceğizimden di koltuk ta eşimin halası aldı tv kendimiz aldık evlendikten bi süre sonra
(2,647 puan) tarafından
Aynen hersey  oluyo yeterki  huzur  olsun gerisi boş  bizde herseyi kendimiz  ödedik  kimse bisey almadı  karışmadi
(7,358 puan) tarafından
şu 2 senedir tv koltuk takımı halısı buzdolabım bulaşık makinam yoktu onuda aldım aygaz ve fırın ayrı aldım perde hepsini değiştirdim kendi isteğime göre yaptım
0 oy
(1,075 puan) tarafından
Bizde de gelin ve damada oluyor. 
0 oy
(48,508 puan) tarafından
gelinle damadin olmasi lazim iyice yuzsuzluge cevirmisler ne ac gozlu insanlar var. mümkün oldugunca duyurun kimse para takmasin sizden elden versinler annene
0 oy
(472 puan) tarafından
Bizim burda da bazı kız tarafı . Kız tarafının taktıklarıni aliyolar evet 
0 oy
(301 puan) tarafından
Bizimkinde gelen paralarla bilezik almıştık bence gelinle damadın olan birşey ama çoğunlukla parayı damadın ailesi alıp düğün masrafı olarak kullanıyor takı zaten gelinin ben kabul etmemiştim masrafa kullanmalarını tabi kayın validem de kendi ailesine bu durumu anlatıp düğünde değilde kayın validem onların tarafı takıyı falan vermislerdi
0 oy
(395 puan) tarafından
Ben olsam senin tarafij taktiği paralari al derim o kadına sizin tarafdakilere dokunmasın.kiz taraftan birinin düğünü olduğu zamanda abin gidip hiçbir şey takmasin dengesizler ya
0 oy
tarafından
Evli çiftin hakkı kiz ailesi saçmalamış 
0 oy
(4,612 puan) tarafından
Valla 7yıl önce babamlar bunlar cahil iki tarafta parayı toplayalım çocuklara ev alalım dediler anasıgil kabul etmedi bizde toplanan parayı babamlar aldı o tarafta düğün yapıldı taki töreni yapılmadı düşün.d.d sadece koluma takilanlari aldık biz 
0 oy
(159 puan) tarafından
Bizim derken? Gelin ve damadın olur. Herşeyi abin yapsın veya yapmasın. Evet altın gelindir ama aynı evde olunca ikisinin oluyor.
0 oy
(12,779 puan) tarafından
Bu arada aklıma gelmişken diyeyim erkek tarafından damadın anne babası da dahil 10 TL bile takmazdım onların taktıkları onların olsun öyleyse 

İlgili sorular

0 oy
15 cevap 766 göst.
7 Temmuz 2021 Aile kategorisinde Mavi-beyaz (1,679 puan) tarafından soruldu
0 oy
29 cevap 573 göst.
27 Ekim 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 268 göst.
4 Temmuz 2023 Aile kategorisinde El1997 (1,901 puan) tarafından soruldu
0 oy
26 cevap 620 göst.