0 oy
86 göst.
Diğer kategorisinde (48 puan) tarafından
Oğlum da konuşma geriliği var  doktorda denver testi istedi ben çocukta otizim görmüyor ama küçük ihtimal olur diye yapalım dedi nasıl birşey bu test kadın onu normal muayene eti ama soradan bunu  çıkarması üzdü açıkçası  bilgi verir misiniz nasıl bir test

3 Cevaplar

0 oy
(914 puan) tarafından
hangi doktor istedi bizmde var 21 aylikken cocuk psikiyatrisine gittim otizm olabilir olmayada bilir 3 ay sonra gel dedi 25 aylikken cocuk doktoruna soyledm o da cocuk gelisimine yonlendirdi o da 3 ay sonra gel dedi halada tani koyulmadi cunku sadece konusamiyor diye otistik olabilirmis 29 aylik olduk bu seferde tekrardan cocuk psikiytrisne gittik otizm demedi dile bile getirmedi uyaran eksikligi falan vs demedi bu da 3 ay sonraya atti imkaniniz varsa dil terapistine goturun dediginiz testi cocuk gelisim mi gapiyor bu testi nerden yapiliyormus bisey dedi mi
(163 puan) tarafından
çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıklarına randevu almıştım 3 hafta sonra tekrar getirin dedi dil terapistine yönlendirdi denver testi istedi . Ömer de arkadaş seçiyor yani arkadaşıyla oynar kuzeniyle ama büyük kuzeniyle oynar küçük kuzenini iter kovar istemez biraz geçer küçüğüyle oynamak ister büyüğünü döver iter istemez kreşte de aynı şekilde bi kız var ona kızar oyuncaklarını alır bırakmaz kız birşeyler yapsın halbuki kızcağızın yaptığı karıştığı bişey de yok benle oynarken babasını istemez kızar babasıyla oynarken bana bağırır kızar çok ağlayınca veya içten ağlayınca  öksürür kusar Ekolali var komutları algılar bir Kelimeyi birden fazla söyler anne sıcak sıcak anne sıcak falan . Uyku düzeni de pek yok aslında geceleri ara ara uyanır zorla sallarım yatırmaya çalışırım ilk yatıracağım zaman . Takıntı olarak elini ağzına sokar genelde strese girince yapar ama yine de sokar . Yapma etme vurma dedikçe devam eder laf dinlemez asla . Göz temasımız çok iyi . Seslenince de bakar . Herşeyi sıralar dizer . Taklit çok var. Oyuncaklarını dizer biri hafif bozuldu mu sinirlenir düzeltir dikkatlice. Bi oyuncağını koyar yan koyar mesela tam yan durmazsa sinirlenir bağırır hatta ağlar . Öfkesini konuşamamasına bağlıyorum ama anlayamadım ya iki kişi aynı anda konuşamaz Ömer’le benim yanımdayken mesela babası bi ömüş dese kızar bağırır
(163 puan) tarafından
Oyuncakları dizdikten sonra izlemiyor ama bırakmaz asla elleyip bozalım . Normalde seslenince bakar ama televizyona telefona baktığı zamanlar kitleniyor resmen televizyona. Göz teması çok iyi . Ekolali var zaten anne sıcak der tekrar anne sıcak der yada su şişesini açmamı ister anne su aç der tamam annecim diyorum yine anne su aç anne su aç bazen de araba araba araba falan der üst üste . arkadaş seçiyor işte biriyle oynarsa sadece onla oynar yani başka kimseyi istemez başkası dahil olunca bağırır kızar hemen döver çok bağırır . İkili oynamayı sever yani kim ne yapsa onu da taklit eder arkadaşları ne yapsa aynısını yapar. Öpme sarılma vs bunlar var yalnızlığı sevmez . Parmak ucunda yürüme de var
(163 puan) tarafından
Benim oğlum anlamıyor bizi ya komutları yerine getiriyor ama birşey anlatınca soru sorunca nerdeyiz nasılsın kim geldi kim gitti vs yada kreşte etkinlik yapacaklar ama sorulan soruları yapılan etkinliklerin hiçbirini anlamıyor renkleri anlatmaya çalışıyorum olmuyor bunlar düzelir mi acaba çok üzülüyorum çevreden birileri görünce seviyor ömeri nasılsın Ömer nereye gidiyorsun benzeri sorular soruyorlar Ömer hiç anlamıyor sadece tekrarlıyor
(48 puan) tarafından
Hayır kalbini ferah tut çocuk belki telefona çok baktığında da olabilir yada yanında kavga bağırış olmasında ama korkma dil terapistine gönder inan çok faydasını görürsün çocuk iki buçuk ayda düzelir ama araştır iyi bir yere götür sen yinede çocuğa hemen rapor çıkarma başka bir doktora da götür özel olmasın devletinki olsun orayada bir göster Allah'ın izniyle birşey olmaz çocukta göz teması konuşma varsa korkmana gerekmuok ama sen birtane daha doktora göster onu tamam haber ver kalbinide ferah tut ne çocuklar var Filistin'de ölen bu lösemi çocuklar depremzede çocuklar var beterin beteri var sabret dil terapistine de gönder oğlunu kimseyde kulak asma
(163 puan) tarafından
Devlet doktoruna götürdüm başka bir devlet doktoruna daha götürcem doktor Ömer beni çok arada bırakıyor dedi bazı belirtiler otizm belirtisi bazı belirtiler değil varsa da hafif otizm var dedi ama bilmiyorum ya buna da şükrediyorum tabi ama insan ister istemez üzülüyor kendisini ifade edemiyor ne söylediğimizi anlamıyor çok öfkeli hırçın şiddete meyilli o kadar yıpratti ki bu halleri
-Reklam-
0 oy
(91 puan) tarafından
Benim oğlumun başında da kist var kontrol amaçlı denver testi yapılıyor 3 ayda bir. Korkulacak bir şey yok çocuğun yaşına göre yapabileceği şeyleri teyit ediyorlar. Benim oğlum bir yaşında parmaklarını kullanıyor mu ayakta kalma süresi ne kadar tarzında şeyler sordu bi kaç oyuncağı almasını ses çıkarmasını falan istedi. 
(48 puan) tarafından
Anladım bizde yanında oluyormuyuz Rabbim şifa versin inşallah sana bağışlasın oğlunu ❤️
0 oy
(2,969 puan) tarafından
Korkulcak birsey degil aslinda 0-6 yas grubu her yil duzenli yapilan bir test. Cok bilinmiyor diye sasiriliyor. Ben her yil yaptiririm. Sizde yaninda oluyorsunuz. Kupleri ust uste dizme, oyuncak bebek gosteriyorlar agzi yuzu nerde vs.bunun gibi seyler soruyorlar. Yas grubuna uygun sorular.
(48 puan) tarafından
Anladım çok teşekkür ederim içim rahatladı
(2,969 puan) tarafından
Rica ederim
(2,969 puan) tarafından
Bi de sana tavsiyem evde yaptiginiz etkinlikleri videoya al. Onun yapabildigi seyleri falan cek. Cocuklarin dikkati dagilabiliyor. Baska bir yere girince cekingenlik yapabiliyorlar. Evdeki yaptiklarini yapmayadabiliyorlar. Ben ilk goturdugumde yapmamisti oglum aglamisti. Bende videolari gosterdim. Bizim yanimizda da yapsa iyi olurdu ama yapabiliyormus vs.denildi.

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 165 göst.
26 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 206 göst.
11 Kasım 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Ygurbet (163 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 223 göst.
13 Eylül 2022 Diğer kategorisinde Melekkk (10,046 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 147 göst.
30 Mart 2021 Diğer kategorisinde Seda_2 (108 puan) tarafından soruldu

380,202 soru

11,382,817 cevap

34,882 kullanıcı

...