0 oy
171 göst.
Diğer kategorisinde (79 puan) tarafından
Merhaba arkadaşlar ilk cocugunuza dogurunca hemen herseyi sanki doğuştan biliyor gibi mi baktınız yoksa tavsiyelerde alarak kendinizi o sekildemi ilerlettiniz. bana hastanede bir hemşire birsey sordum emerken kastiriyor vucudunu emmiyor gibisinden bana destek olan çocuk büyütmüş aile büyükleri de olmadı dedim ne alakası var bizde tek buyuttuk icgudusel o dedi sinirim bozuldu acaba Bn anne olmak için yaratilmadim mi kendimi çok yetersiz hissediyorum ilk günden çok bakımına karisan ama yardım etmeyen çok insan oldu her isimi dogumdan itibaren eşimle ben gordum kaynansm bile bir iki akıl verdi kılını kipirtadmadi veya diğer insanlar neyse bebegim Allah hepimizinkine ömür versin suan 2 aylik ama bnde ilk günkü ozguven yok artık birde sezeryan artı postpartum da eklendi kafam allak bullak kendimden artik hiç her bakimdan emin olamıyorum ve bebegimede çok soguklastim ilk günkü gibi olamıyorum çok üzerime gelindi

16 Cevaplar

0 oy
(48,652 puan) tarafından
31 yasimda anne oldum ilk kez kendi bebegime baktım icgudusel kimsenin lafina bakmadim
(79 puan) tarafından
Ben çok mu takıntı yapmisim sizce
-Reklam-
0 oy
(643 puan) tarafından
Bebeğiniz daha iki aylık çok kendinizi yipratmayin annelik elbette içgüdüsü içinde barındıran bir mesele ancak insanın makul tecrübeler ile hareket etmesi kendini geliştirip araştırma yapması doktoruna danışmasi gereken de bir şey çocuğunun fitratini tanimak mizacıni öğrenip ona göre haraket ederek çocuğunun ihtiyacını en iyi bilen kişi olmak da bir süreç meselesi iki ay tecrübe edinerek yol edinmeniz için elbette size biseyler öğretmiş bir zaman dilimi de olsa kısa bir zaman gün geçtikçe öğrenecek çok şey var çocuk değişkendir bir günü bir gunune uymaz zamanla anlayacak ona göre hareket edeceksiniz hayatta hiç kimse hiçbir şey için ben oldum dememeli 
(79 puan) tarafından
Iste evet sizin gibi dusundugumden o hemsirenin dedigini garipsetim o solemime karsi
(79 puan) tarafından
Onu iyi gozlemlemeliyim yani degilmi
0 oy
(447 puan) tarafından
Bana kalırsa içgüdüseldir. Ama bu sizin böyle yaratılmadığınz anlamına gelmez. İlk doğum yaptığımda ben de hiçbir şey bilmiyordum nasıl bakıcam nasıl üstesinden gelicem diye endişelendiğim çok olmuştur. Ama annelik içgüdüsüyle bilmediğim her şeyi kendim yaparak öğrendim zamanla, şimdi bebeğime benden iyi kimse bakamaz. Zamana ihtiyacınız var bebeğinizle mümkün olduğu kadar ten tene temas kurun kucak bağımlısı olur diye korkmayın birbirinize alışmak için bunlara ihtiyacınız var. Zamanla her şey düzelecek merak etmeyin annelik çok zor ama dünyanın en güzel en keyifli yorgunluğu...
(79 puan) tarafından
Ten tene temas kimseden akıl almadan yaptim zaten bu seferde indir kucagindan yatır ilerde ev işi yaptirmaz dediler ki Bn slingle evde iş yaparken gezmeyi bile dusundum
(447 puan) tarafından
Doğru düşünmüşsün yapabilirsin. Kucağından indir diyenlere aldırma
(79 puan) tarafından
Öle tabi işte bide lohusayken böle insanlar olunca psikolojik olarak coktum
0 oy
tarafından
Hiç kimseden fikir almadım, yardım almadım. İçgüdüsel bence her şey. 28 yaşında anne oldum şu an 30 yaşındayım normalde çocukları hiç sevmezdim. Ama insanın kendi çocuğu olunca farklı oluyormuş herşey. Annelik çocukluğundan gelen bir şey aslında. Annemizden ne gördüysek oyuncak bebeğimize onu yapıyorduk sonuçta. 
0 oy
(2,769 puan) tarafından
Bence öğrenilen birşey. Çocuğun olduğunda onunla beraber okuyup, araştırıp öğreniyorsun. Öğrenilen birşey olmasaydı herkes çocuk sahibi olmadan bile mükemmel anne profiline sahip olurdu. İçgüdüsel olan kısmı sevgi ve bağlanma kısmı benim fikrime göre. Kimseden yardım almadım, eşimle tek başımıza gül gibi de bakıyoruz. Hiç kendini yetersiz hissetme.
(79 puan) tarafından
O hemşire sevgi beslemedigimimi dusundu
(2,769 puan) tarafından
Olur mu öyle şey yahu.. Seninki lohusalık ve acemiliğin verdiği bir duygu. Sence sevmesen yetersiz hisseder misin kendini? Aman bu kadar bakabiliyorum der geçersin. Seviyorsun ki herşeyin en iyisi olsun istiyorsun bebeğin için. Mükemmel anne olmak istiyorsun.
(79 puan) tarafından
2 ay oldu hala geçmedi şu sendrom
(2,769 puan) tarafından
Uykusuzsun, yorgunsun çok normal. Sıkma kendini, bebeğin uyudukça sen de dinlen. Al yanına yürüyüş yap. Ev işlerini biraz boşver. Kendine ve bebeğine odaklan. Anne olmanın tadına var biraz. :)
0 oy
(4,959 puan) tarafından
27yasinda anne oldum buradaki yorumları okudum çok araştırdım sordum bazen yinede tek başıma baktım ikinci çocukta artık acemiliği bırakıyorsun daha da öğreniyorsun 29da ikinci geldi ikisini birden öylece büyütüyorum Rabbimin izniyle 
0 oy
(1,487 puan) tarafından
18 yaşında anne oldum yanımda ne anne ne kaynana vardı gözüm gibi baktım iç güdüsel oluyor anne oldugunu senin oldugunu biliyorsun ve sahip çıkıyorsun 
0 oy
(5,466 puan) tarafından
Yeri geldi içgüdüsel yeri geldi tavsiye duruma göre değişti ve en çok bı arkadaşım var benden hem yaşça büyük hem çocuğu çocuğumdan 1 yaş büyük kafama takılanı hep ona sorardım ve soruyorum da 
(79 puan) tarafından
Bndede var öle Bi arkadaş ama Bn sormadan soluyor o yüzden sormuyorum bnde
(5,466 puan) tarafından
Yok ben söylemeden birşey demez çok nadir söyler ve öyle birşey olmuş olsa bende sorman
0 oy
(11,246 puan) tarafından
Çocuğumu tek büyüttüm tek dinlediğim ebesi ve doktoruydu onun dışında deneyerek yaşayarak öğrendim içgüdüsel değildi 
(79 puan) tarafından
Bnde daha çok doktor tavsiyesi arastirma yapiyorum başka kimseye danismiyotum ama çok karisiolar disarda vmbebekle ilgilenirken butun herkes bakio gibi gelio bir iki insan görüyorum bana bakan stres oluyorum sanki bakamicagimi anlicaklardq elimden alcaklar psikolojisi olustu kimselere birakmiyorum ki kaynanayla oturuyoruz
(11,246 puan) tarafından
Bebek olduğu için herkese sevimli geliyor ve  yüzden bakıyorlar canım eminim şimdi benimki büyüdü mesela 18 aylık bu zamana kadar kendim baktım kimseye bırakmadım bi bebek görünce bende bakıyorum ama neden ağlıyor veya neden söyle bakamıyor mu diye düşünmüyorum kızımın o zamanları aklıma geliyor ki cok zor bi bebekti 4 ay ne çektim bi ben bilirim bi eşim kimin ne  dediğine kulak asma kızım hep zayıf gorunurdu herkes emmiyor mu aç mı yok çelimsiz neler dediler umrumda da olmadı sağlıklı mi çok şükür gerisi geliyor öyle 1 2 ayda öğrenilecek bisi degil annelik dene yanila öğreniyoruz
0 oy
(18 puan) tarafından
Canımmm sen çok fazla ince düşündüğün için böyle hissediyorsun her şeyi akışına bırak bence. Ben kendimden bahsedeyim annelik içgüdüsel ama aynı zamanda tavsiye alınması gereken bir şey. Mesela ben kendi bildiğimden asla şaşmam fikir alırım tavsiye alırım ama bana uymuyosa yapmam interneten araştırır doktora sorarım. Senin bebişin senden bir parça 9 ay rahminde taşıdın şimdide yanında tabiki bebeğine senden başka hiç kimse en iyisini düşünmez hasta olursa senden başka hiç kimse kendini yıpratıp çabalamaz onun için. Şuan kafan karışık al bebişini sev sarıl bi gülüşüne yine içinin yağları erir bitersin uzaklaştım soğudum deme onun şuan sana ihtiyacı var ve hepte olacak. Annelik bu yüzden kutsal gecemiz gündüzümüz yok uyku düzenimiz bile onlara göre :)
(79 puan) tarafından
Simdi birde ikimiz soğuk algınlığı geçiriyoruz keyifsizim iyice uzak durdum buna rağmen sarilayim surekli degilmi o zaman duzelirmi hersey
0 oy
tarafından
17 yaşında evlendim 18 de anne oldum bebeğe karşı hiçbir sevgi hissedemedim çünkü hamileliğimde doğumdan sonra lohusalıkta benim için berbat geçti sürekli ağlayarak eşimle defalarca boşanma aşamasına gelerek geçti kızım 1 yaşına gelene kadar annelik hissetmedim biliyormusun ve yanımda eşimde yok gibi biseydi ya vardı ama yardımı yoktu bebeğe kimseye bişey sormadan internetten araştırarak tek başıma baktım hastanede bile altını kendim değiştirdim eve geldik 2-3 sefer annem banyosunu yaptırdı geri kalan zaman hep kendim yıkadım zaten bende çocuk yastaydim bı bebeğe nasıl annelik duygusu hissedilir bilemedim evet zarar gelir diye çok korkuyordum ama resmen çocuğumu sevemiyodum şimdi 3 buçuk yaşında onun üzerine tekrar hamile kaldım onu çok istedim ilk kızımda herşey zehir olduğu için bişey anlamadığım için çok heveslendim ama maalesef doğuma 20 gün kala bebeğim karnımda öldü çok ağladım işte o zaman anladım annelik neymiş şimdi 3.ye doğum yaptım 83 gün oldu çok şükür daha iyi geçti hamileliğim ve doğumdan sonrasida daha iyidim yaşımda büyüdüğü için anneligide anladığım için şimdi çocuklarımi çok seviyorum onlar için ölürüm Allah kimseyi evladiyla imtihan etmesin ben kızımla büyüdüm ona her zaman sen benim arkadasimsin derim beraber güleriz saklambac oynarız ben kızımı insanlar yüzünden çok geç sevebildim sevgisini çok geç hissedebildim
tarafından
Kısacası kendini üzme daha herşey çok yeni zamanla yasyarak yaparak öğreneceksin annelik emin ol iç güdüsel bişey mesela bı erkeğe öğretmeye çalışsan da asla bir anne gibi bakamaz zaten Allah bize yaratılıştan vermiş o yeteneği
(79 puan) tarafından
Yani ben aslinda biliyorum dur ama bu üstte yorum yapan kadın gibimi olmusum
0 oy
(413 puan) tarafından
İÇGÜDÜSELLL...
0 oy
tarafından
Kesinlikle içgüdüsel bence 
0 oy
(271 puan) tarafından
İçgüdüsel tabıkide öğrenilen bişi degıl bu
0 oy
(1,010 puan) tarafından
19 yaşında anne oldum şuan 3 aylık bebeğim doğumum da tektiml refakatçi yoktu sonra ki ilk hafta zoralndim annemin yanına geldim yardımcı oldu ama yine ben baktım şimdi eşime dedim buraya yakın bir ev ve iş bulup buraya taşınalim.ic güdüsel olarak yapabilirim ilk hafta zor oluyor ama bir destekçi olması iyi oluyor arada 
0 oy
(4,216 puan) tarafından
Bence içgüdüsel 20 yaşında anne oldum sanki 10 tane çocuk buyutmusum gibiydi çok enteresan

İlgili sorular

+1 oy
4 cevap 172 göst.
8 Eylül 2021 Kültür-Sanat kategorisinde Hilalalya (734 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 368 göst.
3 Ağustos 2021 Diğer kategorisinde Eda06 (3,739 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 191 göst.
12 Mayıs 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu

379,428 soru

11,357,613 cevap