0 oy
200 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (52 puan) tarafından
Kızlar oğlum 20 gün sonra tam 2 yaşına giricek  anne, baba , gel , orda  ,ac ,hade   gibi şeyler  söylüyor bazen  leri ağzına bir kelime takılıyor sureklinonu tekrarlıyor sonra onu söylemeyi tamamen bırakıyor  

Örneğin  geçen gün amcasının ismini söylüyordu"yaşına diyordu şimdi demiyor 

2 li cümle hiç kurmuyor 

Anne gel baba  gel   anne  hade demiyor 

Herkez konuşmadığını söylüyor normal mi normal değilse ne yapmaliyim

13 Cevaplar

+1 oy
(6,825 puan) tarafından
Yaşına göre emin olmak için bı Dr a gitmelisin 
-Reklam-
0 oy
(119,150 puan) tarafından
cocuk dr gotur  o seni dil terapistine yonlendirir bana normal gelmiyo 
(7,871 puan) tarafından
Konuşuyorumda sohbet etmeye çalışıyorum gün icnde ilgileniyorum TV de izlemiyo artık ama hala cümleleri yok kendini ifade edicek kadar var ama asla akıcı konusmuyor
nasi normal demekki yeterince sosyallesmemis ki konusmasi zayif 27ayda akici konusma bekleme ama 4,5li cumle kurabilmeli mesela *anne babam eve geldi*gibi
(2,089 puan) tarafından
Banada sağlık ocağı kayıt yaparken ikili cümlesi yokmu vs demişti o zamanda daha küçüktü iki yaş öncesinde yapilan bi asiydi o zamanlar kelimesi vardi herşeyi anlatırdı ama ikili yoktu bunda bile suphelenmislerdi.
Ama şu an iki yaşında sohbet eder
Doktora götürün en iyi sizi o yönlendirir.
(7,871 puan) tarafından
Öyle değilde anne baba geldi felan diyor baba iş gitti araba tır felan diyor okadar bende bunu dikkate alacağım bakalım gerekirse götürürüm. Malesef sohbet etme derecesine kadar yok. Benim eşimin teyzesi 5 yaşina kadar konuşmamış ondan sonra konusmus. Aslında cocukdan çocuğa fark var der herkes. Ama ben yinede içim rahat etmedi şimdi götürmeyi düşünüyorum.
valla bencede gotur şimoşu kontorle goturdum dr sordu ne diyo diye bende lu cumle kuruyo son zamanlarda 4 lu kurmaya basladi dedim 4lu icin gec kalmis dedi yasitlarindan zaten dil olarak geride ana dili farkli extra ilgilenmen lazim dedi
0 oy
(2,803 puan) tarafından
Benim kizim 27 aylik anne baba abi gel mama dede nene bu kadar ikili cumlu anne gel bukadar ne abartmislar yahu cocuk bu konusur her cocugun gelisimi bir deilki 
0 oy
(645 puan) tarafından
Benimki bir buçuk yaşında hala hiç bişey demiyor 
0 oy
tarafından

Şuan bunun için uğraşıyoruz çocuk psikiyatrisi ile görüşmen gerekiyor dil tarapisti için daha çok erken ama kreşe yönlendirme yapa bilir bizi öyle yaptı 

toprak kac yasinda konusmuyomu
tarafından
2 buçuk yaşında gülüm kelimesi var ama cümlesi yok tadavi görüyor
neden ki sem ilgili bi annesin
tarafından
Bende bilmiyorum sevda bı ara eşim mekkeye gitti oğlum bunalıma girdi ondan sonra böyle oldu eşim bırakıp işi gelmek zorunda kaldı ondan sonra toparlamaya başladı tekrar
0 oy
(1,308 puan) tarafından
Pedogolağa gitmenizi tavsiye ederim. Yanlış anlamayın sorun gördüğümden değil çoğu kişi normal çoğu kişi erkek çocuğu geç konuşur diyecek . En doğrusu uzmanın görmesi. Ama benim fikrim kelimesi varsa konuşur 
0 oy
(1,043 puan) tarafından
Onunla normal eşiniz anneniz ile nasıl konuşuyorsaniz o şekilde konuşun sürekli iletişim kurun ısrar edip bir cümleyi yada kelimeyi söylemesi için ısrar etmeyin benim oğlum da 2 Aralık'ta 2 yaşına giriyor birçok kelimeyi tekrarlıyor ama en başından beri hiç bebek muamelesi yapmadım sürekli konuşuyoruz gece yatarken de sohbet Edip yatıyoruz çok etkisi var bana göre , birde kelime oyunlari oynatın ona biz şarkılarla ****** seslerini öğrenerek sonra isimlerini öğrendik. Farklı yollar deneyin yani 
0 oy
(12,531 puan) tarafından
Bir bucuk yaşında kızım 

Anne baba dede mama diyor 

O da mecbur kalmadıkça demez

başka kelimeler de birer kere soyledı demedi 

Normal mi bilmiyorum 

Salı götüreceğim dr
0 oy
(1,895 puan) tarafından
Benimde oğlum 2 yaşına yeni girdi ikili cumle kuruyor ama hadi bu ne su ne dediğim zaman cevap vermiyor ama kendisi canı isterse cevap veriyor bende sormuyorum anlatıyorum anne bu ne anne o hav hav felan demeye başladı
0 oy
(1,787 puan) tarafından
Ben artık böyle sorulara yorum yapmıyorum çünkü bir sorun olduğunu kabul etmeyip birde bilmeden tartışan çok insan var ama şuan çocuğun ihtiyaçlarını anlatması 2 kelimeye geçmesi gerekir. Yani dil geriliği en kolay çözülecek sorun sonuçta inkar etmeye çocuk bu konuşur yok anamın bebesi 5 yaşında konuşmuş yok eltimin sıpası 8 yaşında konuşmuş gibi saçmalıklara girmek yok devletin psikiyatrisi bedava randevu alınıp götürülmesi gerekiyor post sahibi işin demiyorum genel olarak. CAHİLLİK EDİP ÇOCUĞUNUZUN DİLİNDE KALICI HASARLAR BIRAKMAYIN. Bir özel çocuk annesi olarak söylüyorum devlet tüm sorunların tedavisini eğitimini ücretsiz imkanlar dahilinde sağlıyor kavga edeceklere cevap vermiyorum ben böyle postlarda soru sormak isteyen sorabilir
0 oy
tarafından
Benim eltimin oğlu 3 yasinda hala doğru düzgün konuşmuyor canım seninki çok normal bence 
(491 puan) tarafından
3 yaşta artık kendisini ifade etmesi gerekiyor 2 yaşta da cümleler kuruluyor şarkılar ezberlenp söyleneblyor dil geliştirici aktivite ler yapmak lazım bir de tv seyrediyorsa o da etkiler
0 oy
(2,089 puan) tarafından
Doktora götür bence bakalim o ne dicek

TV telefon izletme.

Bazı çocuklar geç konuşabiliyormus.
0 oy
(12,777 puan) tarafından
Benim oğlumda ikili cümleleri yeni kuruyor bu arada on gün sonra iki yaşına gireceğiz yanında bir şeylerin adını söyleyince öğreniyor ama bozuk bozuk söylüyor ve cümleleştirmiyor

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 111 göst.
0 oy
15 cevap 437 göst.
0 oy
16 cevap 413 göst.
3 Eylül 2023 Diğer kategorisinde Vidividi (1,535 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 117 göst.

378,338 soru

11,324,309 cevap