0 oy
836 göst.
Aile kategorisinde (1,312 puan) tarafından
Arkadaşlar merhaba şimdiden söylüyorum kınayanlar olacaktır ama içimi dökmek istiyorum. 

15 gün önce doğum yaptım ben ama kimse yardıma gelmedi. İki gün annem kaldı ama kavga ettik ve memlekete geri döndü. Kavga nedenimiz de çocuğun ağlaması. Emzirmekte zorlanıyordum çocuk memeyi tutamıyordu. Sinirlenip ağlıyordu. Annem psikolojimi çok bozdu doğumumun ilk iki günü beni sürekli eleştirdi, kendiyle kıyasladı. Küfür etti bana, eşime hakaret etti sonra gitti işte. Halam anneni çağırma dedi çünkü biliyor psikolojisinin bozuk olduğunu ama kendisi bir kere bile gelmedi evime ne çocuk görmeye ne bir eksiğin var mı diye. Diğer halam gelecekti o da gelmedi. Kardeşim ne arıyor ne soruyor sorsan çok heyecanlıydı teyze olacağı için. İnsan der abla bir ihtiyacın var mı falan. Kuzenlerimden de kimse gelmedi. Bı eşimin teyzesi geldi bir kaç saatliğine çocuğa baktı ben uyudum iki saat çocuğu yıkadı falan. O kadar. Ya tabiki kimse bana yardım etmek zorunda değil ama insan böyle günde yanında insan arıyor ki ben elimden geldiğince hepsi koşmuşumdur. 

Kız kardeşimle artık konuşmayı düşünmüyorum en azından hatasını anlayana kadar. Sizce konuşmamakta haklı mıyım? 

41 Cevaplar

0 oy
(625 puan) tarafından
Kimse kimseye yardım etmek zorunda diilciler geldi mi bilmiyorum ama böyle zamanda yardım etmeyen aile, eş, dost da olmaz olsun. Kırılmakta gayet haklısınız. Eğer kalmalarına engel bir şey yoksa en azından 40 gün kalmalıydı birileri. Doğumdan sonra insan kendini yalnız hissediyor çünkü ne yapacağını bilemiyor ama en önemlisi eşin desteği. Diğer kişiler çok da önemli değil eş destek oluyorsa. 
(1,312 puan) tarafından
Valla bir hafta kalan bile olmadı, eşim de pek destek olmuyor şu an çalışmadığı halde. Allah gerçekten yardım ediyor yoksa bu kadar uykusuzlukla bir insan ayakta kalamaz.
-Reklam-
0 oy
(3,456 puan) tarafından
Tuğçe şimdi bir yerde yorumunu gördüm hemen son paylaşımlarına baktım çok merak etmiştim doğum yaptın mı diye ama adını hatırlayamadığım için de kullanıcı kısmında çok aramama rağmen seni bulamadım. Asıl sana diyeceğim şu bebeğin hayırlı ve mübarek olsun. Kendini strese sokma aç kalma peynir ekmek tahin pekmez ye hani illâ yemek şart değil kahvaltı türü ye. Sen strest yaptıkça bebeğin de uyumaz çünkü seni hisseder. Şuan bebeğinin ve senin  en en güzel zamanları 15günü geride bırakmış son MaşaAllâh çoğu zorluğu atlattın alıştın. Ben altını bile alamıyordum elim ayağım titriyordu ilk 9gün yarım saat bile uyumadım memelerim öyle bir şişmiş öyle bir mastit olmuştu ki anlatamam o ilk ay en güzel zamanlarınız çünkü çok çabuk geçecek ve bi daha geri gelmeyecek bu anların fotoğrafını çekmeyi ihmâl etme günün stresini bırak. Bebeğini kucağına al beraber uyuyun ben ilk üç ay hep göğsümün üstünde yüz üstü ona sarılıp öyle uyumuştum yoksa hiç bir şekilde uyumuyordu. Her iki saatte bir süt sağmam gerekiyordu ama stresten süt az geliyordu sen de stres yapma kesinlikle ve 2-3litre su iç üzüm erik hoşafı kaynat iç. Hiiiç de üzme kendini en en güzel zamanlar. Eşinle de sarılın bebeğinizi koklayın sütün artar sen mutlu olursan vücudun güzel güzel süt üretici hormon salgılar. Bu arada ben İstanbul Arnavutköy deyim yakınsan sana yardımcı olmak adına hakikatten gelirim. 
(1,312 puan) tarafından
Birinin beni merak etmiş olması beni çok mutlu etti. Sanırım ben de ilgiye şu an çok muhtacım. Tavsiyelerin için teşekkür ederim. Hepsi çok kıymetli dikkate alacağım hepsini. Keşke yakın olsaydık. Bir arkadaş edinmek iyi olurdu ama ben Sakarya'da yaşıyorum.
(3,456 puan) tarafından
Yâââ İnşaAllâh rabbim gönlüne göre bir arkadaş nasib etsin. Kıyamam sana dediğim gibi mutlu olmaya bak bu anlar bir daha aslaa geriye gelmeyecek. Konuşmuştuk yorumda sen bebek hâlâ gelmedi korkuyorum sezeryanla olmaktan demiştin. Baş ağrım var yazmışsın o geçti mi peki ?
(1,312 puan) tarafından
Çok şükür geçti ama bel ağrım başladı maalesef topallayarak yürüyorum ağrıdan. Bir gün suni sancıdan sonra sezaryene alındım maalesef.
(3,456 puan) tarafından
Oy cânımsın geçmesine sevindim bi iznillâh bel ağrısı da geçer yürüdükçe açılırsın inşaAllâh
(1,312 puan) tarafından
İnşallah geçer:)
0 oy
(3,776 puan) tarafından
Hiç birini arama zor zmninda yanında olmayan iyi zmninda gerek yokk ..kimse kafana takma yaprsin tek başına başka çocuk yoksa  bakarsın iyi bide sekilde
(3,776 puan) tarafından
Evi boşver herkes küçük bebek varken toplayamiyodu  uyuyunca hmn yap yemek kacda uyursa  onu yemeğe çalış .
(1,312 puan) tarafından
Öyle yapacağım artık
(3,776 puan) tarafından
Allah kolaylık versin biyunce zor oldu ama atlayın diyosun  ikinci Hamileyim ilk kimss yoktu bundada ben kimse olmasa olur diyom
(1,312 puan) tarafından
Büyük konuşmayayim ama ikinci çocuk asla düşünmüyorum. O kadar zor ki annelik.
(3,776 puan) tarafından
Aynnzor hayırlısu
0 oy
(7,984 puan) tarafından
Lohusalıgi hep tek geçirdim kimseden bişey beklemedim lohusayken bende annemle tartıştım sen gibi zaten lonusaligin verdigi piskoloji insanı çok yıpratıyor doğal olarak haklısın ama beklenti içine girmezsen kendini yipratmazsin en azından zamanla alisacaksin inşallah...
(1,312 puan) tarafından
İnsan ailesinden bekliyor ne olursa olsun. Annemle tartışmak onun bana hakaretleri. Çocuğu öldürürsün sen dedi neler dedi. Ama Allah'ıma şükür 13 gündür çocuğuma tek bakıyorum. Kilo alımı da çok çok iyi. Her şeyini yapıyorum ama kendime ve evime yetişemiyorum.
(7,984 puan) tarafından
Sen ailenden bekliyorsun ama ailen yapmiyo canım yani yapicak bişey varmı bazı şeyler içten gelcek oyuzden tek başına yapmak zorundasın işte hayat böyle bende yalnızdım hep tek yaptım çocuğu gündüz uyutunca Yapıyordum ev işi yemek felan
(1,312 puan) tarafından
Peki sen ne zaman uyuyordun
(7,984 puan) tarafından
Benim gündüz uyuma huyum yoktu ozamanda gündüzleri hiç uyumamisimdir korkuyodm birazda lohusaymya geceleri çocuk yatınca uyuyodm işte valla bende neler çektim oğlum geceleri beşikte ağlardı ben sallardim geri uyanirdi sinirden ağlardım oy oy şimdi 2 buçuk yaşında inan yeni rahatladim
(1,312 puan) tarafından
Benimki geceleri uyumuyor maalesef. O yüzden gündüz o uyuyunca uyuyorum maalesef.
0 oy
(845 puan) tarafından
Maddi olarak sıkıntıda değilseniz yemeği arada dışardan halledin arada da menemen makarna kolay olan şeyler yapın birkaç ay böyle olsun neolcak bide hurma kayısı badem ceviz. Vs yanina al sürekli ağzına at süt olsun belkide bebeğin doymadığı için durmuyordur
(1,312 puan) tarafından
Mama da veriyorum doymamasi imkansız. Kilosu da normala göre bir tık üstte.
0 oy
(148 puan) tarafından
Ne olursa onlar senin ailen arayıp sormaları gerekiyordu. Say ki doğum yapmadın rahatsızlandın ameliyat oldun bir kaç gün yatman gerekiyor yine böyle mi yapacaklardı? Çok ayıp etmişler. Bence haklısın. Bende yerinde olsam mesafe koyardım arama. Görümceme bende çok koştum. Doğum yaptım hastaneye geldi ondan sonra annesi geldi 6. Gün o güne kadar ne aradı ne sordu. Annesi gelince geldi bize bende yine mesafe koyucam. Niye ben yaptığım da apt.al mıydım,? Benim yaptığımın aynısını yapmasın ama en azından bi arassydı. Valla kimse kusura bakmasın herkese hak ettiği değeri biçmek lazım. Fazlası bizim gibi saflara zarar oluyor. Sonuç olarak çok haklısın bacım. Hemde %1500 haklısın....
(148 puan) tarafından
Evet tam olarak öyle
(1,312 puan) tarafından
İnsan bekliyor ama işte tecrübe oldu ona göre davranacağım artık
(148 puan) tarafından
Yok hiç bekleme. 11 gün oldu doğum yapalı. İlk 5 gün annem yanımdaydı. 5. Gün kaynanam geldi annem gitti. 6 gündür kaynanam aynı evin içinde bir tabak yemek vermedi bana. Kendi yer koyar kaldırır bana yok:)
(1,312 puan) tarafından
E neden geldi kaynanan
(148 puan) tarafından
Bilmem. Dün gece iltihab aktı dikişler den bugun annemi çağırdım geldi tekrar bana baksın diye. Bugün de doktora gittim işte. Kaynanam da gidince bizden dicek ben geline baktım. Öyle görüyor şimdi bütün millet. Anneme dedim kaynanamın önünde ben iyileşene kadar gitme sen gittikten sonra kaynanam bana bir tabak çorba kaynatmadı demekki herkesin evladı kendine kıymetliymiş kızı doğum yaptığında geldi baktı el kızı olunca böyle oluyormuş diyor ki söylemedin ki halbuki geldiği günden beri eşim diyor ona yemek yap diye. tekken daha iyi en azından bi sorun yaşarsan tek olduğum için oldu dersin. Millet olunca bir de böyle herşeye karışıp bir işe yaramadıklarında zoruna gidiyor insanın cidden. Keşke diyorum hiç gelmeseydi en azından tek olduğumda daha rahat olurdum
0 oy
(1,289 puan) tarafından
Eşimle tek başıma yaşadım herşeyi aynı senin gibi coktuk ama tektik
(1,312 puan) tarafından
Benim eşim de sağolsun pekte yardımcı olmuyor babasına gidecekmiş kalmaya
(3,154 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Buna müsaade etme ya. Neden gidiyormuş babasina tek yapmadın ya çocuğu birde şuan çalışmıyor demişsin yukarıda.  Şimdiden nasıl giderse öyle devam eder. Ver kucağına 1 saat sende duşa gir yat uyu. Böyle davranan erkekleri görünce çok üzülüyorum:(( merhamet yahu çocuğu silah zoruyla yapmamışsındır ikiniz istediniz ikiniz de bakacaksınız
(1,312 puan) tarafından
İlk günler baktı çocuğa ama sonra hastayım dedi benden daha sağlam
(1,289 puan) tarafından
Mrvgule katılıyorum
0 oy
(1,583 puan) tarafından
Benim cocugum 5 bucuk aylik oldu kardesim sadce bi kere geldi gordu o kadr annem hasta bsey diyemiyorm hem calsio gelse bizde kesin kavga ederz anlasamiyorz benm erken dogum oldu gebzede otruyorm sivas a gezmeye gttik orduda dogum oldu annem de sinop daydi bikere geldi ama geldgine pisman ettirdi kavga ettik dogumumun ucuncu gunu cocukda yogunbakimdaydi kaynanam vardi hep yanimda iyiki o var valla o oda olmasa bakcak kimsem yoktu bi cocugum sivasta biri ordudaydi cok zor gecirdim ben ssn bu na da sükret enazndan cocugun yaninda kendi evindesin ben hic tanimadigim birinin evinde kaldim kimsem yoktu ve hic bilmedgim biyerde oldu dogumum 
(1,583 puan) tarafından
Ha demeyi unutmusum ben elin memleketinde kimse yoken yanimda aglayarak annemleri aradim gel yanimda dur diye annemde denizden denize gezdi kardesleriyle mangal keyfi yapti flan ama allah razi olsun kaynanam vardi yanimda
(1,312 puan) tarafından
Allah kaynanadan razı olsun. Bende o da yok. Ama haklısın en azından bebeğim yanımda sağlıklı çok şükür.
(1,583 puan) tarafından
Kaynanam valla bitane annemin yapmadigini o yapti ben tek de olsam annem gelmicekti biliyorm gayet iyi
0 oy
(714 puan) tarafından
Hayırlı olsun bebeğin öncelikle canım

Bende agır psikoloji yaşadım o zaman annem de vardı kaynanam da inanan ikisi de olmasa daya iyiymiş 

Ne yemek ne aş ikisininde umrunda olmazdı eşim derse yaparlardı 

Kaynanam sütün yok deyip durdu doğumdan bir saat olmuştu çıkalı vah vah etti oğluma ananın sütü yok deyip sinirimi bozdu 

Yetemedim fazla sütüm olmadı stresten ne zaman aklıma gelse ağlıyorum

Keşke yakın olsak seve seve yardımcı olmak isterdim

Aile konuşunua gelince de mutlu ol meleğime sarıl çek içine kokusunu tek başarınca bazı şeyleri insan daha güçlü oluyor Rabbim veriyor sabrını 

Eşine de şu mübarek günde bir şey demek istemiyorum:(
(1,312 puan) tarafından
Şu hassas lohusa zamanlarında neden bir kadın bir kadına bunu yapar. Bu süt meselesi o kadar önemli ki ilk zamanlar anneler için zaten çok hassas oluyoruz.
0 oy
(571 puan) tarafından
Böyle durumlarda zaten insan yardım arıyor bunlarda geçecek aynısını daha fazlasını sen yaparsin 
(1,312 puan) tarafından
İnşallah geçecek. Ve bu kalbimdeki yaralar asla geçmeyecek özellikle eşimin açtığı yaralar
0 oy
tarafından
Aynı şeyleri yaşamışız canım hatta bebegimle ben grip olmuştuk anneme söylediğimde bişey olmaz geçer demişti arkadaşlarımin annesi öyle iyilerki imreniyorum 
(1,312 puan) tarafından
Ben de imreniyorum burada 40 gün boyunca annesi yanında olan kadınlar var valla bize denk gelmedi işte böyle anneler
0 oy
(931 puan) tarafından
Lohisa zamanı o kadar zor bir zaman ki birde bebek uyumuyor ve kolikse. Ben iki lohusalik geçirdim ikisi de berbattı. En son ki çocuğumda  kafayi yiyecektim.  Allah'tandır esim hep destekcimdi.  Seni çok iyi anlıyorum ama yapacak hiçbir şey yok uzulsen kendine zarar edeceksin. Şu dönemde o yüzden bebeginle iyi vakit geçirmeye çalış çünkü bu günler çok hızlı geçiyor ve çok ozleniyor:(
(1,312 puan) tarafından
Bebeğim 16 gunluk oldu ve gerçekten zaman çok hızlı geçiyor. Her ne kadar zor olsa da anne olmak güzel bir duygu
0 oy
(837 puan) tarafından
Annen bile olsa o duruma düşmeden insan kimden ne gelecek bilmiyor bnde tek kaldım gurbetten ailemn yanına gttm halde eşimde yoktu aılesi 2 hafta sonra öyle ziyaret e geldi bildgn annemde calsyor tek destekçm annem ama çalşan bir kadın inan gidince işim artıyor eşin yokmu babalık izni yıllık izin alsaydı ben 2 ci ye öyle ayarladm cünkü sonuçta onla yaptık basta ondan birsey beklemek lazım yoksa hayal kırıklığına uğruyor insan 
(1,312 puan) tarafından
Eşim bir aydır çalışmıyor zaten. En çokta ona sinir oluyorum. Ufak tefek şeyler yapıyor ama daha fazlasını yapacak bir insan. İşine gelmiyor.
(837 puan) tarafından
Canım o zaman sitem edecegin ilk kişi eşin ortak cocugunz ortak hayatınız ztn esler elinden geleni yapsa anneye bile ihtiyaç olmaz bence
0 oy
(1,824 puan) tarafından
Bende hiç bir zaman konuşmazdım şahsen hatasını anlaması en yakınım olarak beni görmeye dahi gelmemesini geçirmez 
(1,824 puan) tarafından
Ben çok önem veririm birinci derece ailem benim iyi gümde kötü günümde bulunmuyor aramıyorsa silerim sana sil demiyorum ama mesafe koy nasıl seni kaybetmekten korkmaz da rahat davranır
(1,312 puan) tarafından
Çokta umrunda değilim demek ki. Ben de sildim zaten. Artık evime de sokmam gelmesin. Şu an yoksa hiç olmasın yanımda.
(1,824 puan) tarafından
Eşin yanındaysa evladın sağlıklıysa boşver gerisini hayatta en önemli şey bunlar
(1,312 puan) tarafından
Evet doğru söylüyorsun. Evladım iyi olduktan sonra gerisi hallolur bir şekilde
(1,824 puan) tarafından
Sen bu zamanını tadını çıkar bol bol fotoğraf çekinin ailecek kokusunu içine çek
0 oy
(1,602 puan) tarafından
Boş ver kimseyi takma öyle bir devir ki insanlar kendi menfaatince tanıyor birbirini eger maddi durumun iyiyse kendine hazır mantı hazır çorba tarzında getir iç 10 gün daha dinlen sonra Allah'ın izniyle turp gibi olur evini işini yaparsın bebeğine gözün gibi bakarsın beendee dogum yaptım eve geldim annem 10 dk uzak baana gelmedi neymiş ozamn görümce kocası ile komşu arasında sonun çıktı size geliirsek bizede sıçrar dedi gelmedi ben eve geldim 2 tane ufak çocuğum daha vardı yatağa bile gitmedim ayaktaa iyileştim 3,5 gün zorlandım ve bitti ki şuan o günleri geri yaşamamak için derin dondurucumu yemekle doldurucam pratik en azından ev kirlenirsede kirlensin yeterki aç kalmayalım 

Tek tavssiyem devir artık kötü başını dik tut Allah'a sıgın ve meleğine gözün gibi bak ve bu gün de sana ders olsun iyi gün ve kötü günü unutmamak lazım 

Allah'ım bebeğini sana bağişlasın hayırlı evlat eylesin amin 
(1,312 puan) tarafından
Amin teşekkür ederim. Zaten güçlü bir karakterdim yine yalnızım. Yine tek başıma ayakta duruyorum. İnşallah ilerde oğlum kıymetimi bilir.
0 oy
(13,367 puan) tarafından
İlk doğumum da annem kız kardeşim olmasa üstesinden gelemezdim 

Çok haklısın konuşmamakla bu günlerde aile dediğin isanşn yanımda olmalı zor gününde iyi günün de kahkaha atıp yiyip içmek kolaysa bugün gelip kalmaları gerekiyor 
(1,312 puan) tarafından
Bu durumu sindirdim şu an üzülmüyorum, umarım hiçbiri elime düşmez. Çünkü asla yardım etmem artık hiçbirine.
0 oy
tarafından
İnsanın zor gününde belli olurmuş çevresi bak bunu çok güzel çözdün kimseden daha medet umma kendin bak daha güzel milletin ağzına bakmaktan daha iyi 
(1,312 puan) tarafından
Elimden geleni yapıyorum çocuğum için
tarafından
Şansa uzaksın yakın olsan gelirdim yardıma aynı şehirdeyiz ama uzağız bee
0 oy
(1,411 puan) tarafından
İnsan yabancıya sorar.degisik bir aileymis ya ne duyim
(1,312 puan) tarafından
Hepsi kendi menfaatinde
0 oy
(2,887 puan) tarafından
Sevmesini biliyorlar huyunu bilmem neyini elestireceklerse tabiki gelip bakcaklarda ,

İlk bebekte insan bilmiyor ne yapacağını edeceğini illa yardım istiyor gercekten
(1,312 puan) tarafından
Alışıyorum Allah'a şükür yavaş yavaş. Eşime o kadar güvendim ki bu süreçte, herkese dedim bana eşim bana destek olur. Ama o fıs çıktı en çokta buna üzülüyorum.
0 oy
(2,928 puan) tarafından
Benimde gündüz yardım edenim olmadı ikinci çocukta. Annem 5 gün kaldı sonra tek başımaydım 6 ay dayanabildim geçen bı patladım annem geldi kaynana geldi kısa süreli de olsa nefes aldım annem 2 günde bir gelmeye başladı tabiki bakmak zorundalar Mecburlar birden bu kadar sorumluluk çok ağır geliyo belli bir süre imkan varsa bakmaları lazım büyüyünce isterse de bakamazlar önemli olan şuan 
(1,312 puan) tarafından
Yani kendim için söylüyorum annemle babam beni yapmış. Gerisini kendi halletsin demiş güçlü durmaya calisa çalışa yoruldum
(2,928 puan) tarafından
Sabret canım sabredelim inan hiç bı farkımız yok bu günlerde geçecek

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 43 göst.
22 Kasım 2023 Aile kategorisinde Aylin976 (15 puan) tarafından soruldu
0 oy
25 cevap 426 göst.
0 oy
1 cevap 40 göst.
13 Aralık 2023 Aile kategorisinde Aylin976 (15 puan) tarafından soruldu
0 oy