0 oy
414 göst.
Aile kategorisinde (2,882 puan) tarafından
Eltisinin cocgunu anlatan postu gördüm de, benimde hep aklımda bir soru vardı sormak istedim.

Bi arkadaşımın oğlu var 30 aylık, çocuk daha bir kelime konuşmuyor, bir araya geldiğimizde kızım var benimde 22 aylik, kızıma şiddet uygulamaya calisiyor sürekli, hiç rahat olamıyorum, o yüzden de artık çocuğu kayın validesine falan bırakınca ozaman görüşüyoruz.

Oyun oynamayı bilmiyor, ismiyle çağırsan gelmiyor, bakmiyor, Komut algilamiyor,  çıldırmış gibi sağa sola koşuyor  kızımı itiyor  ve arabaların tekerleriyle oynuyor.

Açıkçası erkek cocugum yok ama bana normal görünmüyor bu durum.

Son zamanlarda şu otizm konusunu çok okudum acaba öyle bir şey mi var, ve arkadaşıma bu konuyla ilgili söz etsem mi, hoş onun görüşü şu şekilde "her çocuk farklıdır" ki katılıyorum ama hastalık bile olsa  o bence farkına varamaz çocuğuna yakıştıramaz 

Erkek çocuğu olanlar özellikle bana bilgi verebilir mi sizce normal mi kizlar daha uslu diye biliyorum belki de ben yanildim

14 Cevaplar

+1 oy
(3,076 puan) tarafından
30 aylık çocuğun ismini bilmemesi normal değil. Aynı şekilde komut almaması da normal değil. İster kız olsun ister erkek farketmez. 
(2,882 puan) tarafından
Evet bende en çok ona takıldım kızım 22 aylık onun çok çok ilerisinde
(3,076 puan) tarafından
Normal değil zaten. Hadi kendi ismini söyleyememek tamam diyeceğim de ismine bakmamasi normal değil
-Reklam-
+1 oy
(675 puan) tarafından
Canım bence karışma çünkü benim de oğlum geç konuşmaya başladı her önüne gelen senin çocuğun otizmli dedi bütün doktorlara götürdüm hiç biri otizm demedi ama çevremdeki insanların sözleri çok canımı sıktı 
(2,882 puan) tarafından
İşte bende o yüzden söylemiyorum kararsızım ama bu dediğim belirtiler de varmiydi sizde yoksa  sadece konuşmak mı  ?
(2,475 puan) tarafından
Kesinlikle uzman psikiyatrlar bile temkinli yaklasiyorlar herkes olur olmaz hassas konularda (ssglik ozellikle) mumkun mertebe kacinsin
(675 puan) tarafından
Komut alir ismine bakar şiddet yok bazı erkek çocukları kız çocuğuyla oynamıyor benimki öyle annesi nasıl biri bilmiyorum ama ben zaten üzülüyordum çocuğum konuşmuyor diye çevremdekiler de iyice moralimi bozmuştu
(2,882 puan) tarafından
Zaten otizm bildiğim kadar en önemli belirtisi ismine bakmamasi sizinki bakıyormuş zaten
Annesi de darılır bence ama farkında da değil durumun
(675 puan) tarafından
Bu zamanda herkes her şeyi biliyor annesi ilgili biri ise boş ver bir gün farkına varır ya da uyar bilmiyorum nasıl tepki verir ben içime atıp üzülmüştüm
+1 oy
(1,550 puan) tarafından
Normal herkes kendi cocuguna baksn  bnce
(2,882 puan) tarafından
Ben bakıyorum zaten çocuğuma ama farkında xegil onu da görüyorum erken teşhis denen de bir şey var
(1,550 puan) tarafından
Sen söylersin sana yanlış tepki verir boswer bnce kendisi grmuyormu nie gryr blki biliyoda
0 oy
(11,060 puan) tarafından
Benim oğlanlar da birbirlerine karşı hoyrat davranırlar ama kızlara aşırı dikkat ederler. Öyle aşılamaya çalışıyorum. Erkek çocuğu illa ki yaramaz oluyo, büyük oğlum çok naiftir o istisna ama o bile çığrından çıkıyo bazen. Yine de her şekilde zarar vermeden oynamaları gerektiğini bilirler. 

Arkadaşının çocuğu yüksek olasılıkla konuşamamanın verdiği hırçınlık ağır basıyo ama asıl sıkıntı hiç kelime olmaması, ismine bakmaması, komut almaması vs. Kesin bi sıkıntı var ve doktora gitmesi gerek. Çünkü çok çok aşırı yaramaz çocuklar gördüm, arkadaşının çocuğununki yaramazlık değil belli ki hastalık
(2,882 puan) tarafından
Sanirim uyarmam gerek yanlış anlar mı bilemedim ama
(11,060 puan) tarafından
Bu zamana kadar bişi yapmadıysa yüksek ihtimal alınır. Ama birinin kibarca uyarması da lazım
0 oy
(2,475 puan) tarafından
Beni ilgilendirmeyen bana sorulmayan konulara yorum yapmamak en guzeli

Amentu gbi bu konu her yerde her zman on plana cikiyor yani arkadasinizin elinde telefon varsa bilmemesine imkan yok bence 
(15,658 puan) tarafından
Otizm i çoğu kişi bilmiyor malesef ve çoğu kabul etmek istemiyor o yüzden uyarmak lazım
(2,882 puan) tarafından
Hayır bilse bile yok öyle bir şey diyecek tiplerden ve kendisini tanıyorum arastirmaz anlamaz o yüzden ben uyarmak istiyorum ama yanlış anlar mı bilmiyorum
(2,475 puan) tarafından
Bilemiyorm ki en kotu sagkik ocagidaki dotkkr soru sorar rutin takipteki doktoru bilgi verir
Belki de vardir bilgjsj soylemiyordur
0 oy
(15,658 puan) tarafından
Söylediğin herşey otizm belirtileri malesef arkadasini uyar psikiyatriye gitsin erken teşhis hayat kurtarır 
(2,882 puan) tarafından
Sanirim uyarmam gerekli ben aslında biraz söylemeye çalıştım ama her çocuk farklıdır deyip geçiyor
0 oy
tarafından
Ay çok garip nasıl farketmez belkide gitmiştir doktora söylememistir sana
(2,475 puan) tarafından
Yani bencede su devirde bilmeyen mi var
(2,882 puan) tarafından
Bilmiyorum öyle de olabilir aslında
0 oy
(4,637 puan) tarafından
Arkadaşının yerinde olsam sanane derim çünkü otizmi bilmeyen yoktur oda farkındadır ama dillendirmek istemez bazen gerçekten genetik yatkınlık bazende otizm ama ilelerin çoğu kabullenmiyor
(2,882 puan) tarafından
Böyle bir şey varsa tedavisi nasıl olur bilmiyorum ama o da farkına varıp biseyler yapabilir çocuk için
Ben eminim ki onun haberi yok böyle bir durumdan sadece gec konuşacağını düşünüyor hareketleri için de çok hiperaktif diyor
(4,637 puan) tarafından
Tamam da canım gerçekten arkadaşının yerine koydum kendimi bir arkadaşım bana öyle dese aşırı derece sert çıkarım
(2,475 puan) tarafından
Su devirde imkansiz varmamasi eger kabullenmiyosa da kocasiyla kendisinin sorumlulugu vebal onlarin
(2,882 puan) tarafından
Evet darilabilir ozaman kendi anlasın cocugunu ne diyimv
(4,637 puan) tarafından
Bence de kimsenin hayatına müdahale edilmesi hoş değil
0 oy
(1,048 puan) tarafından
Bence hiç normal değil benim oğlum 26 aylik herseyi diyo ve unutmuyo esim 2 gün once sana ambulans polis arabasi alicam dedi hala aklinda baba polis ambulnas alcak diyo onu geçtim yolda ambulans görse ambulans diyo araba geliyo gidiyo diyo ve 6 aylıktan beri çizgi film izliyo ara ara simdi bile izliyo telefon açıyorum oyle yemek yiyo bi isim olursa televizyondan açıyorum izliyo reklam cikinca soyluyo acikinca aciktim corba getir anne diyo sabahlari benden once uyaniyo arabalariyla oynuyo acikinca cay yap diyo normal değil yani 
(2,882 puan) tarafından
Benim kızım 22 aylık çok rahat konuşuyor zaten her şeyi söylüyor renkleri biliyor İngilizce dahil sayı sayiyor
Ama belki dedim erkek çocuklar daha geç gelişiyormus öyle biliyorum ondandır diye ama bir anne de nasıl fark etmez bide üstelik ben sorunca anne baba diyor dedi ama ben hiç duymadım
(1,048 puan) tarafından
Maşallah maşallah nazar değmesin bebeklerimiz  ablamlarin hep erkek bebek hic boyle bisey yasamadik
0 oy
(2,435 puan) tarafından
Hiç mi göz teması yok anlık bile olsa. Anneye sarılma sırnaşma falan? 
(2,882 puan) tarafından
Goz teması var sanırım sarılma görmedim
Arkadaşım anne baba diyor dedi ama ben hiç şahit olmadim
0 oy
(2,701 puan) tarafından
Özek eğitim şart bizim okulda vardı kızımın sınıfında sürekli şiddete bulunuyor du öğretmen gğzek bir dille anlattı rehberlik öğretmeni de konuştu sizin dediğiniz herşey o çocuktada carsı şuan o çocuk özel eğitim alıyor 
(2,882 puan) tarafından
Bilmiyorum ya belki doktoru söyler kontrole gidince ben zaten çocuğumu onun yanına goturmuyorum artık belki kendi farkına varır
(2,701 puan) tarafından
Valla insanlar çok söyledi bana oğlum için neden hiç bakmıyor neden sinirli niye ismine tepki vermiyor sor sende, insanlar dese ztn bende farkındaydım tvyi kaldırdın pskiyatri dedi asosyal onu sosyal ortamlara koydum kitap şuan gayet normal davranıyor çoj şükür
(2,882 puan) tarafından
Zaten ikisi tüm gün  evdeler yazları bile çıkartmıyor her gün dışarıya tüm gün tv önünde
0 oy
(1,325 puan) tarafından
Eğer anlattığın gibiyse yüzde yüz otizm … 

Ama sen karışma derim seni düşmanı gibi görür belki anne kendide farkında ama konduramıyor. Eğer öyleyse tabiki yaptığı çok yanlış ama karışma derim benim oğlum otizm aynı anlattığın gibi 3 yaşında 
(2,882 puan) tarafından
Bence de konduramiyor. Peki otizm in bir tedavisi falan var mı oğlunuz şu anda nasil siz ne zaman fark ettiniz?
(1,325 puan) tarafından
Şöyle ben oğlumun otizm olduğunu bebeklik döneminde 5 aylıkken fark ettim 6.ayında dr götürdüm gelişim gerliği dedi. 9. Ayda tekrar başka bir dr a götürdüm o da aynısını dedi (çocuklarım ikiz ,ikiz bebeklerdr gelişim geriliği sık rastlanan bir durum . İleride kardeşini yakalar dediler. 1 yaşta tamamen emindim. Ama bunu başkasından duymak çok can alıcı bir durum 1 yıl kaybımız oldu 2 yaşında götürdüm tekrar . Sonuç otizm. Eşimin kardeşi fark etmiş otizm teşhisi konulmadan 3 ay önce bize gelmişti ilk defa yüze gördü oğlumu ama söylememiş. Bizde bu durumdan bahsetmemiştik kimseye. Yani demem o ki eşimin kardeşi bana deseydi çok üzülürdüm. Çünkü gerçekten başkasından duymak çok acı veriyor
(1,325 puan) tarafından
Otizmin evreleri var ucu çok açık bir konu tamamen kalıcı bir durum ama eğitimle düzelebiliyor normal çocuk seviyesine yaklaşıyorlar. Erken eğitim şart keşke hemen götürse .. 18 ay ile 3 yaş erken teşhiş
(2,882 puan) tarafından
Zaten bir çocuğu en iyi annesi tanır ve görür ama konduramamak basla bir şey inşallah yakında fark ederler ne diye ilirim
0 oy
(15,183 puan) tarafından
Baksana burda bile ne kadar çok insan sanane tarzında konusuyo. Çok garip ama ben olsam bı şekilde kulağına kar suyu kacirirdim. Arkadaşın senin niyetini bilir. Bu kizilacak bişey değil. Aksine sen bilmediği ve belki de böyle.bir durum varsa erken teşhis edilebilecek biseyi söylemiş olacaksın. Ama otizm falan deme bence sen. Sadece ya ismine falan bakması gerekir bu yaşta neden bakmıyor. Doktora danıştin mi şeklinde sor. Bence en yakın zamanda sor. Belki bunun icin yapılabilecek bişey vardır . Doktor sana söyler falan diyerek . Aklıma bu geldi
(2,882 puan) tarafından
Evet o şekilde söylemek daha mantıklı olur sanırım
0 oy
(2,803 puan) tarafından
Erkek cocugu uzerinden bir sey diyemem ama kizim 27 aylik daha tam konusamiyor bile ismini soyleyince nee diyor anne gel baba dede nene abi mama su git alo bu kadar ama ismine bile tepki vermemesine şasırdım doğrusu 

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 188 göst.
6 Mayıs 2022 Diğer kategorisinde HiraDeniz (2,471 puan) tarafından soruldu
0 oy
32 cevap 1,088 göst.
5 Nisan 2021 Diğer kategorisinde medvey (1,250 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 168 göst.
30 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde Zehra yasin art (565 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 225 göst.
26 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde Meriyadairem& (1,403 puan) tarafından soruldu

379,457 soru

11,359,306 cevap

34,836 kullanıcı

...