0 oy
85 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (890 puan) tarafından
Kızlar bugün 2 aylık aşımızı olduk şükür bebeğimin Bıngıldağı kapalıymış hemşirem kafasının 2 cm büyümesi gerekiyor demiş ben anlamamıştım 1aylık aşısın da o stres ile bugün baktı 2 cm büyümüş kafası korkma dedi ben takip ediyorum dedi bu ne oluyor? Başına gelen var mı? Sezeryan doğum 

5 Cevaplar

0 oy
(767 puan) tarafından
Çocuk doktoruna götür canım geçmiş olsun 
(890 puan) tarafından
Kalça çıkığı kontrolü var zaten ama ilk doğduğun da zaten sarılıkta hep gittik baktılar göbeğinde kanama oldu gittik gene baktılar 1 aylık kontrole götürdüm gene baktılar doktorlar herhangi bir sorun var demedi biraz da korktum
(1,960 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
O zaman bıngıldak kapanmamistir yeni kapanmış olabilir doktor görmeli canım burdan biz nedesek yalan olur bazı bebeklerde sorun olmuyor takip ile devam ediyor , ama bazı bebeklerde bu durum sorun olabiliyor bizim oyun evinde , bir kadının bebeği bıngıldak kapaliymis kafa tası gelişimide durmuş ( kraniosinostozis) tanısi konmuş yani kafatası kemikleri erken kaynamış ameliyat olacaktı bebek yani en iyi bunu doktor testlerle vs bilir biz ne desek yalan olur burdan doktor bilecek canım
-Reklam-
0 oy
(10,048 puan) tarafından
Benim 2side nerdeyse kapali bingildakla dogdular. Kafasi dogru orantida buyuyorsa sikinti yok
(890 puan) tarafından
Sizde mi sezeryan oldunuz? Kafası geçen aya kadar 2 cm büyümüş hemşirem normal dedi çocuk doktoruna gittiğim de hep baktılar mesela gayet normal demişlerdi bugün öyle konuşunca da bende korktum
(10,048 puan) tarafından
Sezeryan oldum ama onunla ne alakasi var :) kayinvalidem normal dogum yapmis esimde oylr dogmus ve asiri zeki :)
(890 puan) tarafından
Yok bende sezeryan oldum bana sezeryan mı oldun demişlerdi ilk bende onla mı ilgili ki dedim eşinizin zekasına bir şey demedim
(10,048 puan) tarafından
Kiz bisey dedin demedim :) bingildagin erken kapanmasi nelere yol aciyor bilmiyosun sanirim o yuzden dedim :)

Bebeklerde bıngıldağın erken kapanması sonucu beyin gelişimini engelleyen ve fonksiyon kayıplarına neden olan kraniosinostoz meydana gelmektedir. Aynı zamanda kafa içinde basıncın artmasına, görme ve işitmede problemlere ve zihinsel sorunlara neden olmaktadır.

Ama dogru orantida buyuyosa kafasi sikinti olmuyor genelde. O yuzden dedim oglumda masallah akilli bi cocuk
0 oy
(2,555 puan) tarafından
Benim 2. Kiziminda erken kapandi dogdugunda cok azdi kafasi ölculere gore buyurse sıkınti olmuyor daha iyi bence
(890 puan) tarafından
Çocuk doktorları gelişimi normal diyordu 1.aydan bu ayda 2 cm büyümüş kafası hemşirem de takip ediyorum dedi internetten araştırınca çıkanlar çok korkuttu
(2,555 puan) tarafından
Internete bas agrisi yaz seni mezara sokar canim yasayan cok var yazmislar bak hic bi sorun olmaz bende yasamis biri olarak soyluyorum 17 aylik kizim hic bi sorun olmadi sukurler olsun
0 oy
(11,082 puan) tarafından
Takipte kalırlar, büyüme oluyorsa sorun yoktur. Araştır Google dan bak, sütur denen yerler var kafatasında, onlar aracılığıyla büyüme devam ediyor genelde. Bi de kesinlikle çocuk doktoruna da git. O da muhtemelen takip diyecektir. 
(890 puan) tarafından
Hep takipliyim daha geçen 1 aylıkken gittik 1 aylık kontrol yaptıralım dedik doktor sağlıklı dedi  aynı gün 1 aylık aşımız vardı o  zaman demiş hemşire ama ben o aşı şeysine anlayamamışım
(11,082 puan) tarafından
Ya işte takip derken aylık kontrollerde bakacaklar büyüme var mı diye. Korkma Allah'ın izniyle büyür de.
0 oy
(1,960 puan) tarafından
Çocuk doktoruna götürün mutlaka
(890 puan) tarafından
Hep takipliyim daha geçen 1 aylıkken gittik 1 aylık kontrol yaptıralım dedik doktor sağlıklı dedi  aynı gün 1 aylık aşımız vardı o  zaman demiş hemşire ama ben o aşı şeysine anlayamamışım perşembe kalça kontrolü var o zaman gittiğim de söyliycem bu konuyu
Hemde 2 ayrı çocuk doktoruna gittim 2si de bu konu hakkında bir şey demedi
(1,960 puan) tarafından
Canım yukardada yazdım yeni kapanmistir bıngıldak bir ay önce ile bu arada değişkenlik gösterebilir

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 379 göst.
25 Ocak 2023 Aile kategorisinde Momery (15 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 116 göst.
24 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Prenses miray (168 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 160 göst.
16 Mayıs 2023 Diğer kategorisinde Abcdefkjlmn (218 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 64 göst.