0 oy
1,346 göst.
Diğer kategorisinde (736 puan) tarafından
Kaç gündür hiristiyanlarin bayrami yılbaşi diye yaziliyor .arkadaslar her ülkede yilbasi baska tarihlerde kutlaniyor .herkes yilbasini araligin son gunu kutlamiyor önce bu u bi anlayalim. Ayrica burda niet önemli yılbasinin gelisini kutlamak yeni yila ilk gun güzel ve eglenerek girmek isteyen insanlar icin yapilmis bi bayram  gibi dusunun .dini olarak musluman olmayanlar kutluyor biz muslumaniz kutlamamiz gerekiyoya ya baglamak dogru degil onlarin kutlama sebepleride yeni yila mutlu eglenceyle neseyle aileleriyle vs girmek .dini bir boyutu yok onlar icinde ki hepsi farkli tarihlerde kutluyolar arastirabilirsiniz.dinimize baglayipta cok büyük günah diye insanlari linclemek dogru degil .bu kimsenin bayrami ritueli yada dinini gosteren bir durum degil .insanlar yilbasiyi yil boyunca boyle olmak icin kutluyo dogum gunu gibi  herkes ömrü boyunca duymustur nice saglikli gunler dilerler yada diger yasina kadar ömrünce saglik vs diler arkadadlarimiz dostlarimiz.bunlarda bisey aramayan insanlar yilbasina takmis bulunuyo.benim fikrim bu ama yilbasi kutlayan hiristiyan olmuyo yada onlarin ibadetlerine destek olmus olmuyor yeni yilin gelisi hepimizi etkileyen bisey hepimiz sevinebiliriz.onlar bizim bayramlarimizi neden kutlamiyolar bende onlarinkini kutlamam demekte bana gore yanlos onlar muslumanlara ait olan birseyi kutlamak zorunda hissetmiyo olabilir kutlamazlarda zaten bizde onlarin geleneksel gunlerini kutlamiyoruz ama yeni yilin gelisi ilk gunu farkli bir gelenek bunu dinimize baglamak bana gore gereksiz .benim dusuncem.

33 Cevaplar

+14 oy
(3,422 puan) tarafından
Neye göre dini bir boyutu yok nerden araştırdın kaynağın ne 

Kutlamayanlar da size dert oldu galiba 

Bazı postların amacı sadece tartışma yaratmak 
(736 puan) tarafından
Sabahlari hocalari izlerim youtubda birsuru hoca cikiyor izlerim herseyde niet önemli senin icinden gecirdigin seyler onemli sen yilbasini hiristiyanlar kutluyo diye kutlarsan onlara ortak olursun tamam ama yilbasini yeni yilin ilk gunu yani bi dogumgunu yada evlilik yil donumu gibi  guzel gecirmek icin kutlarsan onun ne gibi bir zarari olabilirm
(3,422 puan) tarafından
Dinlediğin hocalara bence dikkat et yarım hoca dinden eder diye bir laf var evet ameller niyetlere göredir bu konuda haklısın onların yaptığının aynısını yapıp niyetim başka demen bişeyi değiştirmiyor malesef
(5,715 puan) tarafından
Zuhal kusura bakma da çok saçma şeyleri savunuyor sun şu an. Kimse kalkıp ta yılbaşı kutlayana ****** demiyor. Doğru olmadığını dinimizde yeri olmadığını söylüyor, ama nedense hemen biz ****** değiliz diyorlar demek ki kendileri de farkında vicdanları rahat değil

Günah değil diyor sun bütün senemiz öyle geçsin diye güzel geçiriyoruz o geceyi diyor sun. Bu sence dinimizde de ne kadar caiz? Bir yıllık umudu Allaha değilde o geceye bağlıyor sun bunu açıkla şimdi bana. Bizim dini günlerimiz mübarek gecelerimiz var kandillerimiz var neden onlar için de bir şeyler yapılmıyor?
-Reklam-
+13 oy
(194 puan) tarafından
Bir kavmi tekrar edip cam ağacı hindi vs vs onların yaptıgı rütielleri yapılmasına karşıyım. Onların kalpleri sagır dır doğruyu söylesende duymazlar
(1,175 puan) tarafından
Ztn kimse  ağaç süsleyip   onların yaptığını yapmıyor sadce yemek yenip hep birlikte TV vs bakmak hindi yesede bileler hindi haram değil  isteyen yiyebilir
(216 puan) tarafından
Yılın 364 günü hindi yemeyip yılbaşı günü hindi yemek onlara benzemek oluyor ama
(48,731 puan) tarafından
yok yapiyor çoğu kisi agac susleyip dibine hediye koyuyorlar
tarafından
Onlardan fazlasını yapıyolar…..
+6 oy
(4,510 puan) tarafından

kutlanacak birşey yok zira her gelen yıl geçen yılı mumla aratıyor :blink:

(13,887 puan) tarafından
+katılıyorum:)
(250 puan) tarafından
Kesinlikle geçen sene kutladılar 100 binlerce insan deprem felaketinde öldü kutlayanlar neyi goreceklerini bilmeden iş olsun kutluyorlar kutlanacak hiçbisi yok ortada
+5 oy
(216 puan) tarafından
Ramazan bayramı kurban bayramı artık bayram olarak kutlanmıyor çoğu insanlar bu bayramlarda tatile gidiyor ama yılbaşı kutlamaya ağaç süslemeye çok hevesli farkındaysanız kendi bayramlarımızı unutup yabancıların kutladıkları bayramlara hevesleniyoruz
(736 puan) tarafından
Ben kutluyorum kutlamam gerekeni yapiyorum yapmam gerekekbi dinimin gerektirdigi seyleri ama yabancilarin kutladigi bayram yada kutladiklari gibi kutlicam demiyorum ben yeni yil ilk gunu hep boyle mutlu olalim diye kutluyorum agac falan suslemiyorum ama yiyip icip oturuyoruz evimizde .napiyoruz muslumanliktan cikarcak
(216 puan) tarafından
Müslümanlıktan çıkaracak şeyler yapıyorsunuz demedim zaten sizin bu şekilde kutlamanızda bana göre yanlış değil ben ağaç süsleyip hindi pişirip hediyeleşip kutlayanlar için dedim birde hepimiz biliyor ki yılbaşını nasıl kutlarsan kutla bir gün sonra yine aynı şekilde hayatına devam ediyorsun hiç bir değişiklik olmuyor o sebeble bana böyle kutlamalar saçma geliyor.
+4 oy
(6,253 puan) tarafından
Kutlamayın bu yılbaşını da bişey olmaz ölmezsiniz,incileriniz dökülmez. Bak şehitler daha toprağa bile verilemedi yada kutluyosaniz da sessiz sedasız yapın bari ay biz ne milleti olduk böyle..
tarafından
Efulimm o kadar haklisin ki sagir ne dersen de duymaz
(5,391 puan) tarafından
Zuhal şuan verdiğin cevaba ne yazarsam yazayım içim rahatlamayacak. İğrendim . İğrendim. Şehitlerin ne yazıkki senin gibiler için döktüğü kana kurban olasın kadın
(1,273 puan) tarafından
Bu kadın hep böyle canım. Kaostan besleniyor resmen sadece tartışma çıksın diye konuşuyor.
(5,391 puan) tarafından
Ben böyle postlara yorum yapmıyorum ama bu cevap nasıl zoruma gitti insanlar böyleleri içinmi dul kalıyor çocuklar babasız ve anne babalar evladını kaybediyor .
(736 puan) tarafından
Ay yazdiklarinizi okudum siz napiyosunuz suan ben size soyleyim elinize cekirdeginizi almis cayinizi almis keyif yaparken dur bunuda surdan vuralim birdan bastiralim diyip ordan yuruyosunuz ama yemezler.igrenc olanda zihniyetsiz olanda sizin kötü fikir düşünceleriniz.benim nadil birisi oldugumu hic biriniz iki satir yazidan anlayacak alim degilsiniz.haddinizi bilmeden konusmanizdan seviyeniz belli oluyor . İnsanlarin evladi ölüyor ama kendileri birsekilde icleri yansada hayatta kalip yasamaya devam ediyolar .anneniz babaniz ölmüş olsa hayatiniz boyunca hic gülmeden eglenmeden yemeden icmeden hic bir sosyal aktivitede bulunmadan ömrünüzü gecirinde görüyüm.birakin su duygu somurusunu ya .herkez herseye üzülür hepimizin duygusu var.ama o duyguyla ömrümüzü hayatimizi yönetmiyoruz .siz savas var bugun şuraya gitmeyim evimde oturuyum yada misafir gelmesin simdi gülerim eglenirim aman gelmesinmi diyosunuz . Yada sehitlerimiz var diye  esinizle cocuklarinizla gülmüyomüsünüz.guzel yemekler yemiyomusunuz alisveris yapmiyomusunuz.herseyi  biraktiniz kanepede oturup öyle durup bekliyomusunuz ya kimi inandirabilorsiniz.hayatin akisina ters bikere sacma sapan konulara baglayip durmayin herseyi kim olursa olsun ölen o kısı icin en cok üzülen anne babasidir . Sen gece gunduz aglayip yas mi tutuyosunuz . Haddinizi aştiniz burasi sizin kafaniza gore konusup insanlara hakeret edebilceginiz biryer degil kendinize gelin!!!!!
+4 oy
(7,266 puan) tarafından
Bence sende dahil çoğu yılbaşı postu bilerek tartışma çıksın diye açılıyor 
(1,273 puan) tarafından
Öyle zaten
+3 oy
(3,828 puan) tarafından

Ben bu konudan o kadar sıkıldım ki her sene aynı mevzu.  Kim kutlamak istiyorsa kutlasın bizi ne ilgilendirir.  Bende kutlamıyorum yılbaşı ama kutlayana da günahtır öyledir böyledir de demiyorum . Çünkü beni ilgilendirmiyor yorum da yapmıyorum.  Ama bu postu görünce yazmak istedim . Bi insanları bırakın artık ya . Herkes neyin günah neyin günah olmadığını biliyor . Bırakın da kendileri karar versin kutlayıp kutlamamaya... her sene aynı muhabbet :getlost:

tarafından
+++++++++
+3 oy
(2,922 puan) tarafından
Sıkılmadın mı bu konudan.
+2 oy
(250 puan) tarafından
Kim bir kavme benzerse oda onlardandir. 

Nie kimse bize ait olana özenmiyor
+1 oy
(2,771 puan) tarafından
Buradaki bazı insanlar o kadar boş ki hayatlarında hiçbir şey olmadığı için kocalarından yeterli ilgiyi göremedikleri için hiçbir sosyal alanları bir komşuları bir arkadaşları dahi olmadığı için bütün gün burada takılıp linç edecek bir şey arıyorlar böyle postlar da onların ekmeklerine yağ sürüyor özellikle de dini her şeye alet etmeye alışmış bir grup insan var alakasız alakasız saçma sapan şeylerden insanları ayıpladıklarına linç ettiklerini yeryüzündeki tek Müslüman'ın onlar olduğunu herkese vaaz verme hakkına sahip olduklarını falan düşünüyorlar kılıf olarak da Müslüman'ın Müslüman'ı uyarması diye bir açıklamaları var halbuki kimse onların vaaz vermesine gerek duymuyor isteyen kutlar isteyen kutlamaz kimse kimseye karışamaz konu bu kadar basit ama anlamıyorlar işte bir türlü
+1 oy
(17,874 puan) tarafından
Ne yilbasisi ya her sene ayni mevzu bizene abi naparsaniz yapin ama sessiz saygiyla yapin şehit var kutlayacak neşeyi nerden buluyosunuz ya benim icim kan ağliyo bizim cocuklarimiz rahat uyusun diye kendi cocuklari babasiz kaldi biraz minnettar olun bu kadar cabuk unutmayin herseyi bi dua edin ardindan insanlarin bi nebze olssa saygiyi hakediyolar bizim icin bu vatan icin sehit oldular ya hani umrunuzda olmasada bi yilbasi kadar konusmasanizda saygi duymak zorundasiniz
tarafından
Biz herşeye üzülen ama çokta çabuk unutan bir milletiz
(736 puan) tarafından
Kimse yasayacaklarini dunyanin yada badkansinin yasantisina üzüntüsüne gore yasamiyor   kimse benim sevincimle sevinmiyor kimse benim üzüntümle üzülmüyor ne yasadigimi ben bilirim.evet kötü bi durum keske olmasa ama kimseye gore duygularimi isteklerimi degistirmem benim hayatim beni ilgilendirir .kimsenin ne yasadigi benim hayatimi yönlendirmiyo .kac gün agliyosunuz öz yakinlarinizin kaybinada bu durumu ona bagliyorsun ay sonuna kac gun var daha yani demogoji yapmayin .
(17,874 puan) tarafından
Demogoji oylemi senin benim icin cocuklarimiz icin can verdi o insanlar kimse icin yasama zaten ama saygi duymalisin bu kadar basit olamaz ya bizim icin can veren insanlari hice sayamayiz at gozluğunu cikar dunyada savas var sen yilbasi derdine dusmussun sehit var tam 12 tane sen halen neyin derdindesin biraz buyuyun ya
(17,874 puan) tarafından
Cabuk unutup 3 gun yas tutarlar bizim millet boyle
+1 oy
tarafından
E bu postu nıye açtın şimdi linç yemek için değil mi?
+1 oy
(2,361 puan) tarafından

konudan alakasız bişey dicem internette gördünüzmü bilmem ateis bir adam ben müslüman değilim dedi ve adama ayetel kürsüyi sordular adam okudu ve müslümanım namazımı kılarım diyen bi kadına sordular bu duayı bilmiyorum dedi ben şimdi bunu neden anlattım bilmiyorum :D boşver bacım burdaki insanlara laf anlatmak deveye hendek atlatmaktan daha zor inan bana en müslüman onlar yılbaşına karşı olan bi bayan geçen gün burda dudak dolgusunu soruyordu herşeyi onlar biliyolar ya 

+1 oy
(1,025 puan) tarafından
Canım yılbaşı hristiyanların bayramı kim ne derse desin yorumlar okudum peygamberimiz gayrimüslimlerin benzetmeyi onların yaptığını bize yasaklamıştır  peygamberimiz dedikten sonra söz bitmiştir.. Artık bizde normalleşti normalleşmesi günah olmadığı anlamına gelmiyor.. Hindi yapıyor ağaç süslüyorsan kutluyorsun..Bir de yazıyorlar başkası dedikodu yapıyor yok şunu yapıyor onun yapması sana faydası yok ki.. senin doğrusu yapman lazım hepimiz mutlaka öleceğiz bize çok uzak değil o zaman Allah sana senden hesap soracak

Kutlayan kutluyorsa günah değil demesin...
0 oy
(1,392 puan) tarafından
İsteyen kutlasın istemeyen kutlamasin ben o gün ful çalışıyorum kimsenin hayatida beni bağlamaz sksksk
0 oy
(2,666 puan) tarafından
Anlamıyorlar anlamayacaklar. Boşuna dil dökmüşsün canim
(736 puan) tarafından
Aynen
0 oy
(447 puan) tarafından
Ben seviyorum ve kutluyorum ağaç da süslerim kendimi de.Güzel yemekler de yaparım o gün mutlaka.Yeni bir yıl geliyor güzel dileklerde bulunuyoruz,yeni bir başlangiç yapmayi kutluyoruz hristiyan bayramini değil.Her sene aynı şeyleri duyuyorum tabi yok günah yok biz hristiyan mıyız?Sizi ilgilendirmez sevmiyorsaniz siz kutlamayin,kimseye de karısmayin.Ellerinde iphone var kullandiklari her şey gavur icadı sorun yok yılbaşına gelince günah.
(447 puan) tarafından
Kesinlikle.Ya herkes özgür değil mi isteyen kutlar istemeyen kutlamaz bu kadar basit
(83 puan) tarafından
Yazıkk... bence dilek dilemeyin zira her yeni senemiz geçen senemizi aratıyor daha da beter bi yıl oluyor,onun yerine her gün dua etmeyi deneyin
(736 puan) tarafından
Duayi nerde edecegimizide nerde ne yapacagimizida biliyorum elhamdulillah
(83 puan) tarafından
Evet evet yaptığın yorumlardan da anlaşılıyor gerçekten nerde ne yapacağını bildiğin.
(447 puan) tarafından
Gören de dilek ağacina ip bağladiğimizi sanacak o eski cahiller gibi.Yeni bir yıldan güzel dileklerde bulunuyoruz onu da zaten Allah'tan istiyoruz.Yilbaşi kutlayinca hristiyan olmuyoruz.Bunu anlayin artik.
0 oy
tarafından
Dinimizde Allah herkesi özgür kılmış isteyen istediğini yapar neden karışıyorsunuz anlamıyorum yani siz karıştıkça linçledikçe o insanlar kutlamaktan vaz mı geçecek bu nasıl bir mantıktır anlamıyorum Allah bile karışmazken neden bu şekilde itici davranıyorsunuz gerçekten Müslümanlığı yaymak istiyorsanız Öncelikle eleştirici tavrınızdan vazgeçmeniz gerekir Yoksa bu şekilde hiç kimseyi kendinize özendiremezsiniz
(736 puan) tarafından
Elestirmek kimsenin haddi degil bana gorede ama yanlis bilinen bir gercek var ve insanlara din uzerinden sacama sapan baskilar yapiliyor kutlamamasi icin bunu aydinlatmaya calistim ama anlamayan anlamiyo
(3,281 puan) tarafından
Dinizmde Allah herkesi özgür kılmış diye bisi yok.
(3,281 puan) tarafından
****** gibi başı boş olmayı istemek yanlıştır. Dinimiz, hürriyete de, hoşgörüye de, bir sınır koymuştur. Dünyada ve ahirette rahat yaşayabilmemiz için, “şunu yapmak, şundan sakınmak gerekir” gibi altın hükümleri vardır. Bunlara dini baskı demek çok yanlıştır. Mesela dinimiz, uyuşturucuları, alkollü içkileri, başkalarına zarar vermeyi yasaklamış, temiz olmayı, herkese iyilik etmeyi ve iyi insan olmayı emretmiştir. Bunları ihsan edip bildiren Allahü teâlâyı inkâr etmek nankörlük olmaz mı?
0 oy
(2,030 puan) tarafından
Valla yıllardır bitmeyen bir tartışma ama anlamak istemiyorlar insanların özel hayatlarına müdahale etmeyi seviyorlar. Hele de burası yok şöyle yok böyle ya sanane ben kutluyorum evime masami kuruyorum yemeklerini yapıyorum içkin hazır içiyorum günahı bana sana değil seni ne ilgilendirir yok illa yorum yapıp linç edecekler. Yılbaşı çok farklı yeni bir yılın gelişi kutlanır ister o gün güzel hazirlanirsin istersen sırada bir gün gibi davranirsin Noel ise 25 Aralık'ta gelde bunlara anlat. Su din konusunda çok neden bu zamanlarda çok hassas oluyorlar..
(736 puan) tarafından
Aynen oyle bende onu anlatmaya calisiyorum her ülkenin kendi bayram dedikleri gun farkli biz yeni yılın gelisini kutluyorum dogum gununden ne farki var yani . Ondada guzel dilekler bulunuyoruz ömrümüzce beraber olmak istedigimiz es dost akraba cagiriyoruz buda oyle bisey buda senemiz oyle gecsin diye yapilan bisey
(2,030 puan) tarafından
Anlamazlar, anlasalardi şimdiye kadar anlamış olurlardir. Eski yılı uğurluyoruz yeni yıla merhaba diyoruz ama anlayana canim saçma sapan yorumlar kesin gelir boşver takma onları
0 oy
(783 puan) tarafından
Bi ramazanda sakız çiğnemek orucu bozar mı sorusundan bir de yeni yıl mi Noel mi günah mı haram mı derdinden bıktım usandım.. günah diyenlere inadına MUTLU NOELLER diyorum..burda kaynanasini cekistirirken günahı düşünmez ama yeni yıla girerken ailece yenilen yemeğin günahını sevabını sorgular..din tüccarları bunlar 
(736 puan) tarafından
Valla anlamamakta israrcilar ama kimse yemiyo artik bu cumleleri . Birine sadaka verirken bile niet onemli hayir yaparken birine yardim ederken herseyde nietinize gore sevap aliyoruz hala iki seyin ayrimini yapamiyolar islerine gelmiyo belkide birde insanlara baski yapiyolar din uzerinden sehitlerimiz uzerinden.

İlgili sorular

+1 oy
19 cevap 577 göst.
15 Şubat 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
+3 oy
20 cevap 322 göst.
14 Şubat 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 214 göst.
9 Ocak 2024 Diğer kategorisinde BetulOpoz (530 puan) tarafından soruldu
+1 oy
9 cevap 333 göst.