0 oy
238 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (213 puan) tarafından
Pilavim lapa oluyor siz tane tane yapanlar sırrı ne tencereden tut her detayını yazın sjsjsj şeker limon falan duydum yazin siz detayları bu arada granit tencerem yok çelik var camı kırıldı granit atmak zorunda kaldım 

20 Cevaplar

+1 oy
(1,231 puan) tarafından
Yani şimdi herkes Kendi ne göre birşey yazicak . Ama benim pilavim çok kavurunca ve hafif diri bırakıp dinlenmeye koyunca çok güzel tane tane oluyor. 
-Reklam-
0 oy
(4,545 puan) tarafından
Ben çelikte yapıyorum çoğu zaman sırrı varmı bilmem göz kararı yaparım sadece şeker koyuyorum farklı olarak kavuruyoruz iyice sonra suyunu ekletiyorum çekmesine az kala suyu ocağı kapatıp nemlenmesini bekliyorum 
0 oy
(26 puan) tarafından
Pirincin çok nişastalıysa ondan lapa olabilir. Pilavı yapmadan 30dk ılık suda beklet pirinci iyice nisastasini salsın. Sonra guzelce kırmadan pirincleri süz ve tencereye al. 5 6 dk kadar kısık ateşte kavur.kavururken tuzunuda ekle birazda öyle kavur sonra tereyag ekle oylede kavur sonra suyunu verirsin. 1e 1.5 veriyorum ben .
0 oy
(272 puan) tarafından
Oilavın cinsine göre su koy. Ama kimi soğuk suda yapar kimi kaynar suyla. Ben kaynat suyla yapıyorum 1 sb pirinç 2 sb sıcak su. Kısık ateşte pişiyor ama öyle çok kısık ateşte değil lapa olur çok suda kalınca. Birde suyunu çekmeye yakın suyu azalınca karıştırıyor um kapağını kapat ıp suyu tamamen çekince kapatıyorum. Suyun tamamını çekip çekmediğini kaşıkla karıştırıyor dibine bak. Şekere limona gerek yok pirinç zaten yeterince şekerli. Bende acemiyken denemiştim çok da önemli değil limon şeker. Tecrübe için zaman gerekir yanlış yaptığını şeyi unutma aklımda tut öylece öğrenirsin 
0 oy
(2,665 puan) tarafından
Ben pilavı uarim saat öncesinden ılık tuzlu suda bekletiyorum. Tereyağlı yapıyorum. Bir de güzel kavuruyorum. Gayet güzel oluyor 
0 oy
(942 puan) tarafından
Ben celık tencereyle yapıyorum pırıncı güzel yıkayıp kavuruyorum suyu kaynayınva kısık ateşe alıyırum demlene demlene pısıyor en son bı kasık tereyapı atıyorum erıdıkten sonra kapatıtorum tencerenın kapagına peçete koyuyorum üstünü ortuyorum
0 oy
(1,182 puan) tarafından
Pirinçli  güzelce yıka o nişastasi  gitsin pirinci güzelce uzun uzun kısık ateşte  kavur en az 10 dk falan   ölçü olarakta  1 1,5 su koyuyorum 
0 oy
(2,081 puan) tarafından
Çelik'ten yaptım grantide yaptım pirinci güzel yıkıyorum suda bekletmiyorum. Güzelce kavuruyorum ama sürekli karıştırmayacaksın, sonra suyunu ekliyorum kısık ateşte demleniyor 
0 oy
(1,072 puan) tarafından

Bence size yetecek kucuk boy bir granit alabilirsiniz

Cunku granitte daha iyu oluyir. Pirinci iki uc dk yikayin. Arpa sehriyeleri kavurun. Uzerine yikadiginiz pirincleri ekleyin tekrar kavurun. Kaynamis su var ise tavuk suyu tuz nohut bir iki damla limon ve 1 cay kasigi seker ekleyip kapagi kapatin suyu azalincaya kadar yuksek ateste pisecek suyu azalinca ocagi kisin yavas yavas suyunu cekmesi lazim. Bir de dinlendirirken kapagin altina pecete koyabilirsiniz.
0 oy
(7,330 puan) tarafından
Başka tencerenin kapağını kapatın canım niye attın ki ben yaptığımı anlatıyım sana hiç sorun yaşamadım 2 kişiyiz 1 bardak pirinci kaynar suyla islelatirim bi kaç saat öyle şişer sonra suzerim tencerede yağını sehriyesini kavururum sehriyenibrengi biraz dönünce pirinçleri eklerim iyice kavururum onu pirincin rengi de degisiyo öyle olunca 2 buçuk bardan su eklerim (1 bardak pirince 2 bardak su yarım bardak da sehriyesi için ) sonra üstüne 2 çay kaşığı tuz 2 çay kaşığı ya da bi küp şeker atarım bi kaç damla limon sıkar bi tür karıştırırım kapağını kapatır sütünü cekene kadar açmam aralardan göz göz sular cikiyo o bitince kapatırım aldini ağzına havlu kağıt kapatır kapatigi koyarım 15 dk dinlendiririm en az sonra servise hazır olur 
0 oy
(1,683 puan) tarafından
Şehriye kizartiom sonra pirinci dokuyom canim karistiriom sıcak su ekliyom göz kararı tuz ariyom kapağını kapatıp pişiyor lapa da hiç olmaz ben lapa. Pilav sevmiyorum Allah afetsin kim yaparsa da yiyemiyorum lapa pilav yiyince midem bulanıyor dolmada da öyle iki hafta önce dolma yaptım lapa olmuştu kendi yaptığım dolmayi yiyenemistim
0 oy
(119,661 puan) tarafından
duru marka baldo pirinc tavsiye edetim paketi mor renkli olan
0 oy
(539 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Ben grantite yaprm benim pilav güzel oluyor bazen suda bekletirim baldo pirinç olursa  suda genlde bekelitirm nisatasi çok oluyor biraz tuz azck limon damlatirim 10 15 daka sonra suzerim güzel kavrup tuzu ilave eder teraygalda kavrurum ben soğuk suyla yaprm suyu göz karri koyarım çok olunca lapa oluyor ama 2 3 yıldır yasemin pilav yapyomm harika oluyor kısık orta ateşte nazikçe kariştirim sonunda bide ilk su ilavede karıştırım başka ka  da kasitrmam onuda tutyrmayanalr var eşim çok beğeniyor komşuma bı ara vermiştim eşi demişti kim yapms demiş ben eşi dmiş yalan etme bunu herkes tuturmaz demiş komşu vermiş komşularım hep der sende yedgmizi bir yerde yiyemyoz oyle
0 oy
(390 puan) tarafından
Canım pilavı yapmadan pirinçi yarım satt önce sıcak suda beklet öylr yap benim de öyle oluyor du lapa bunu yaptım yapalı düzeldi çok şükür 
0 oy
(814 puan) tarafından
Kapağını hiç açmamak 
0 oy
(5,240 puan) tarafından
Güzel kavurmak suyunu iyi ayarlamak önemli son mis gibi 
0 oy
(4,293 puan) tarafından

Bence el aliskanligi, goz karari ve pirincin markasina gore degisir. İyi yapan birinin yaninda bi kac kez bak. 

Celik tencere de daha iyi oluyo hafif suyu varken kapa 2-3 dk da tencerenin sicaginda pisiyo. Bi de ben onden islatmam. 5-10 dk once yikarim sicak suyla.
0 oy
tarafından
Bi kere çok karıştırma sürekli karıştırma bi kac kez karıştırma kapat ağzını 

Suyunu çok koyma Suyu azalınca tadına bak çok kıtır değilse iyi çok kitirsa üstüne sıcak su koy karistirma ama 

Kavurtlarken biraz kavurtla 

Pişince kapağını kapat hemen çula sar yarım saatte yakın dursun 
0 oy
tarafından
Ha bi de yapmadan önce pirinci leğene koy üstüne sıcak su koy beklesin biraz
0 oy
(15,377 puan) tarafından
Yağını bol koymak

Pirinci bol kavurmak

Baldo pirinçle daha güzel oluyo

İlgili sorular

+1 oy
19 cevap 478 göst.
29 Aralık 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 1,142 göst.
27 Aralık 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde Vesile hakan (844 puan) tarafından soruldu
0 oy
19 cevap 241 göst.
6 Eylül 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde Hasret03 (346 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 223 göst.
12 Ağustos 2021 Yemek-Tarifler kategorisinde Vesile hakan (844 puan) tarafından soruldu

382,112 soru

11,440,509 cevap

35,011 kullanıcı

...