0 oy
191 göst.
Diğer kategorisinde (1,001 puan) tarafından
Benim besim var kızlar zamanında tl usulü değilde verdiğim parayı altına çevirme usulü yapmıştım eşimde bende öyle bir hesap açmak istiyorum dedi kaynanama danışmış o da bende bankaya atıyorum ama faizli demiş nasıl oluyor anlamadım kızlar 1000 tl atınca dahamı fazla oluyor hiç bilmediğimden size sormak istedim bide ben günah diye biliyorum ama ısrarla eşimi dahil edicek gibi bana nasıl birşey olduğunu anlatır mısınız mantık olarak besle arasındaki fark ne merak ediyorum? 

6 Cevaplar

+2 oy
(2,818 puan) tarafından

Bakara Suresi, 275. ayet: Faiz (riba) yiyenler, ancak şeytan çarpmış olanın kalkışı gibi, çarpılmış olmaktan başka (bir tarzda) kalkmazlar. Bu, onların: "Alım-satım da ancak faiz gibidir" demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alış-verişi helal, faizi haram kılmıştır.

(Helaliizi harama çevirmeyin derim)

-Reklam-
0 oy
(10,008 puan) tarafından
Yani faiz gunah. Benim besimde altin dolar euro endeksli. Bence oyle birsey acsin esinde
(1,001 puan) tarafından
O nasıl oluyor canım ben direk altına çevirtiriyorum bankacı abi bana altına çevirmen daha mantıklı demişti
(10,008 puan) tarafından
Sen besi nasil ceviriyosunki. Benimki otomatik kendisi atiyo
(1,001 puan) tarafından
Ya kusura bakma aynen Benimkide altın fonu olarak parayı günü gelince hemen çekiyor alıyor kendiliğinden ama altın üzerine dolar euro nasıl oluyor onu anlayamadım sadece 1 taneye çevire biliyorsun diye biliyorum ben sizinkisi nasıl
(10,008 puan) tarafından
Bolunebiloyo canim. Yani her bankada varmi bilmiyorum ama yapktedide benimki.
(1,001 puan) tarafından
Anladım canım teşekkür ederim bi sorayım onu varsa bende o şekil yapayım daha mantıklı
0 oy
(4,426 puan) tarafından
Yooo Altun ne kadar kazandırsa olalar değerleniyor ona bakarsan ohoooo maaşlarımızı bankadanda almayalım bankalarda bizim paraları işletip veriyor 
(4,426 puan) tarafından
Canım ne farkeder ATM’ler kime ait hepsi bankanın
(1,001 puan) tarafından
Tamam da kız konuyu anlamadım nerden çekmemiz lazım yani bide paraları nasıl işletiyorlar cebine mi indiriyorlar hiçbirşeyden haberim yok vallahi
(4,426 puan) tarafından
Canım eşin altın hesabı açacak değil mi yanlış anlamadım altın hesabından bes yapacaksa sorun yok ama direk faize yatırıp para alacaksa o haram
Birde herşeyi bir kenara koyalım bankalardan maaşlarımızı çekiyoruz yanlış hatırlamıyorsam bankalara maaş ödemesi 1 2 hafta önceden yapılır onlarda o paraları kullanırlar vakti gelinceye yatırırlar 1 saat bile onlar için önemli ondan bahsediyorum
(1,001 puan) tarafından
Evet bende faiz istemiyorum altınlı bes daha mantıklı canım ya bide onun tadı tuzu da olmaz geldiii gibi gider bize yaramaz onlar da evet bende bankaların yediğini biliyorum zaten başka türlü faizler olmadan onlar nasıl yaşasın ya da kullanmayacklarsa herşey tarafından kandırılıyoruz aslında bizim paralarımız hiç bizim olmadıki kullanmadığımız suya kaç TL'lik vergilerle mültecilere maaş bağlattık elektrik doğalgaz herşeye oturmamıza bile vergi koymuşlar onlar yüzünden doğrulamıyoruz ki zaten değmeyecek bi parça kıyafet bile şimdi 500 600 tl olmuş imalatı 100 tl bile değildir yani
(4,426 puan) tarafından
Aynen öyle canım eşin faize girecekse altın beş daha mantıklı faize sokma engelle derim
0 oy
(20 puan) tarafından
Farkını bilmem FAİZ haram şüpheli para getiren herşey haram yinede siz bilirsiniz. 
(1,001 puan) tarafından
İşte bende öyle biliyorum canımda eşime benimkinden yap dedim hani günah onun zararıda çok olur diye kaynanam böyle demiş ben aradaki farkı anlayamadım neden altın dememiş faiz demiş onu anlayamadım bilmediğimden benimki kötümü bu seferde onu düşünüyorum bankacı adamda en doğrusu bu dedi bu seferde ya beni kandırdıysa diye düşünüyorum
0 oy
(63 puan) tarafından
Faize para yatırma haram hatta çok net haram 
(1,001 puan) tarafından
Yok kız bende günah diye biliyorum ama kaynanamın faize yönlendirmesi garibime gitti altın hesabıda hemen hemen aynı değil mi faizli hesapla arasındaki fark ne bunu merak ediyorum Kendisinde var bide bankacı bana bu daha mantıklı demişti adam bilerek beni kandırmasın diye de düşünüyorum
0 oy
(1,031 puan) tarafından
Bankacı seni kandırmamış merak etme, haram olan faiz hesabı yerine helal olan altın hesabı açmış sana ne güzel, kayınvalidene de pes yani insan kendi evladını bile bile ateşe nasıl atar aklım almıyor 

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 120 göst.
25 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde kbrazhra (1,465 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 257 göst.
26 Ocak 2021 Diğer kategorisinde Hayalll (173 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 533 göst.
0 oy
5 cevap 135 göst.
8 Eylül 2023 Diğer kategorisinde Rtyww (1,466 puan) tarafından soruldu