0 oy
163 göst.
Diğer kategorisinde (142 puan) tarafından
Merhaba. Ben özel okulda çalışan öğretmenim, eşim memur. Bir se 9 aylık oğlumuz var. Babam ve erkek kardeşim yakında Almanya'ya çalışmaya gidecekler. Sonradında da bizi yanlarına almak istiyorlar. Tabi bı süreç en az bir buçuk yılı bulur. Ama aklıma takılıyor süreç. 

Ben de malum ülke gerçeği emeğimizin karşılığını alamadığımızı düşündüğümden evi arabayı satıp gitmek istiyorum. 

Sorum şu:

Almanya'da iş bulma süreci yeni giden biri için nasıl işler? 

Bebekli kadınlar için çalışma koşullarında kolaylıklar oluyor mu? 

Çocuk yardımı nasıl? 

Dil kurslarına nasıl gidiliyor? 

4 Cevaplar

0 oy
(120,751 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap

belcikadayim burdaki durumu anlatiyim yeni gelen muhtemelen turklerin yaninda is bulur turklerde bi guzel hakkini yer saat ucreti 15 euroysa yeni gelen bilmedi icin oturum vs tam olmadi icin 10 eurodan calostirilar 

bebekli kadin is bulur part time bulur 15 ay vr ustu okula gitti icin bebek 15 ay olunca full time calisirsin

cocuk yardimi burda kagidin oturumun oldumu basvurursun alirsim cocuk yardimi gelire eve girem paraya gore degisir ornegin aylik 160 euroda alan var 250 euro alanda var

ulkeye gelirsim ev tutarsin elektirik gaz vs ustunuze aldinizda belediye max 3 ay icinde eve kagit gonderir dil kursu zorunludur gotmeyeme para cezasi var cunku  baska merak ettin olursa yaz bana
(2,162 puan) tarafından
Biz de bunu anlattık bacım . Inanır mısın zara şuan benim yaşadığım şehirdeki tekstil fabrikasında dikiliyor. Ama mağazlarda çok çok yüksek fiyatlara satılıyor.  Bu en basiti daha neler neler Gerçekten durumlar aşırı zor
ben idrak edememisim arkadasim.bi video gonderdi o sizle yazismamizdan sonra sephora istanbulda subemi ne acmis ilk 500 kisiyede camtami ne hediye etceklermis 1 grce onceden kapida kuyruk olmus insanlar yatmamis uyumamis hediye kozmetok camtasi alabilmek icin şok oldum yaa burda kozmetik alinca numune veriyolar istemedin kadar hemde insanlar o numuneleri almak bile istemiyo evet maddi yonden burasi iyi ama şu konuda var gurbetlik cok zor bee goruntulu konusma falan idare ediliyo bi sekilde
(2,162 puan) tarafından
Huzurun olsun her imkanın olsun gurbetler yakın olur bacım. Ama her şeyden önce evlatlarımızı düşünmemiz lazım. Ben de senin gibi garantiye aldım diyebilmek isterdim rahatça
allah herkezin yardimcisi olsun
(2,162 puan) tarafından
Aminnnnn
-Reklam-
0 oy
(794 puan) tarafından
Orada oturum için belli bir dil sınavı var diye biliyorum
0 oy
(4,033 puan) tarafından
Dil için A1 seviye istiyorlar yani en baş seviye. Adını soyadını nereden geldiğini alışverişini yapacak kadar. Sonrasında ama oturumu uzatmak istediğinde A2 isteniyor 1 yıl içerisinde, devletin dil kursları var onlara ücretsiz gidebiliyorsun ama devam zorunluluğu var. Çocuk bakımı konusunda yanlış hatırlamıyorsam çocuk başına 300 euro civarı veriyor Almanya. Ayrıca devlet kreşleri var ve bez bırakmış olma gibi zorunluluklar yok. 6 aydan itibaren sanırım bırakabiliyorsun. Çalışma şartları haftalık 40 saat olarak geçiyor genel olarak. 
(4,033 puan) tarafından
İş bulma konusuna gelirsek, biraz şans işi olmakla beraber mümkün olduğunca kurumsal yerleri tercih etmek lazım. Market vs bile olsa. Çünkü ne yazık ki gurbetçi veya yabancı kökenli olanları sömürmeye çalışan çok fazla patron var.
0 oy
(561 puan) tarafından
Benim kayınım evlenip gidecek ama dil kursuna burda gidiyor 30 bin TL verdi kayıt için kız orda yaşıyor oda gidecek 
(142 puan) tarafından
Peki kaynınızın mesleği nedir, ne iş yapacak orada?
(561 puan) tarafından
Öğretmen ama orda ne yapacak bilmiyorum
(142 puan) tarafından
Yaa tıpkı benim gibi. Özel okulda mı, yoksa memurluktan mı istifa edip gidecek? Eşim de üniversitede memur.
(561 puan) tarafından
Yok o gürev yapmıyor şuan atanmadı

İlgili sorular

+1 oy
1 cevap 85 göst.
15 Temmuz 2023 Kültür-Sanat kategorisinde Gamzenur123 (236 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 175 göst.
13 Haziran 2023 Aile kategorisinde Elifciks (16 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 167 göst.
7 Haziran 2023 Diğer kategorisinde Dilaravedila (34 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 104 göst.
12 Mayıs 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde KEBELEK (1,745 puan) tarafından soruldu

397,029 soru

11,875,129 cevap

35,990 kullanıcı

...