0 oy
216 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (704 puan) tarafından
Kızlar daha Yeni ek gıdaya başladık ne yedirecegimi bilemedim herkes sebzeyle başla dedi üç gün yoğurt verdim sorun yaşamadık bugünde havuç yedireyim dedim buharda haşladım baya yumuşadı azıcık ağzına verdim midesini bulandırdi ve boğazında kaldı Allah'tan babası evdeydi o müdahale etti ben dondum kaldım ya bir daha havuç vermim mi nasıl yapayım ya ne yedirecegimi bilmiyorum kabağa geçeyim dedim onu da böyle yaparsam oda boğazında kalır diye çok korkuyorum 

14 Cevaplar

0 oy
(1,319 puan) tarafından
İyice ez ve küçük küçük koy ağına zaten 3 gün kuralıyla yedirmen lazım ağzına koyduktan sonra su ver ikinci kaşığı vermeden yuttuğuna emin ol hemen pes edersen hiçbişey yediremezsin 
(704 puan) tarafından
İyice ezmistim azıcık koydum ağzına ama demek ki daha az vermeliyim eşimde diyor yoğurtla karıştır tek başına yiyemez azıcık denedim öyle yedi ama ilk başlarken ne verirsem yoğurtla mi karistiracagim diye düşündüm
(1,319 puan) tarafından
Evet öylede yedirebilirsin eşin doğru söylüyor yoğurtla yedirebilirsin
(704 puan) tarafından
Tm canım tşk ederim
(1,319 puan) tarafından
Rica ederim cnm
-Reklam-
0 oy
(4,094 puan) tarafından
Ohhhooo bunlar daha çok olacak. 8-9. Aya kadar hep tadım olacak hep öğürecek. Hep boğazına kaçıracak :)))
(704 puan) tarafından
İlk olunca acemi olunca insan korkuyor yani devam mı edeyim yine havuç vereyim mi sizce
(4,094 puan) tarafından
Tabi tabi üç gün kuralıyla havuçtan devam et. O bitince başka ver :) gibi gibi.
(704 puan) tarafından
Tm canım tşk ederim ☺️
0 oy
(272 puan) tarafından
Valla benimkisi Allah'ın izniyle bı doğsun Allah ne verdiyse yedircem acı baharat dengesine dikkat edecem o kadar ¯⁠\⁠(⁠◉⁠‿⁠◉⁠)⁠/⁠¯
(704 puan) tarafından
Haklısınız bu arada dikkatimi şu sondaki işaretler çekti nasıl üşenmeyip yaptınız çokta güzel olmuş hshsh
(4,094 puan) tarafından
Tabiki herşeyin doğalını yemesi çok güzel. Ben sadece erken zamanda sindirimini zorlayacak şeyleri yememesi gerektiğini söylüyorum. Doktorlar da böyle söylüyor tabi siz bilirsiniz
(272 puan) tarafından
Herkesten Allah razı olsun herkes kendince haklı anneler her daim haklıdır bunda sorun yok bide o işaretleri ben yapmıyorum önceden klavye de var emoji kısmına basarsanız eğer sağda görebilirsiniz (⁠☞⁠ ⁠ಠ⁠_⁠ಠ⁠)⁠☞
(704 puan) tarafından
Allah çocuklarımızı bize bağışlasın ya mecbur dikkat edeceğiz
(272 puan) tarafından
Amin amin amin kardeşim benim ve Ayn öyle valla onlar bizim mirasımız
0 oy
(115 puan) tarafından
Ben de şurda bekleyeyim 15 gin sonra biz de ek gıdaya geçeceğiz ve korkuyorum boğazında kalırsa diye 
(704 puan) tarafından
Ayyy benim ödüm koptu ya eşim müdahale etti o olmadan bir süre bişey vermem ya
(115 puan) tarafından
Insallah bir daha olmaz ,gerçekten böyle durumlarda insan donup kaliyor
(704 puan) tarafından
Evet valla bide zor ya insan ne vereceğini şaşırıyor yanlış bişey yapmaktan korkuyorum
0 oy
(896 puan) tarafından
Valla bende öyle yapıyodum o zamanlar canım boğazında kalmasın diye yoğurtla kolay yiyordu çorbaya geçene kadar hep yoğurtla yedirmistim sebzeleri bide küçücük küçücük veriyodum
(704 puan) tarafından
Şimdi yoğurt verdim havuç veriyorum sonra kabak patates vereceğim sonra meyveler sonra çorbaya mi gecmeliyim
0 oy
(485 puan) tarafından
Öyle boğazında kaldı diye vazgeçme çocuk öyle böyle büyüyecek benim oğlumda midesini bulandiyordu kusacak gibi oluyordu bende havuç olsun kabak olsun haşlayıp biraz yoğurt katıp sulu yapıp veriyordum hem kuru olmuyorduu çünkü ağzına yada bogazina yapismiyo yapısinca kusacak gibi oluyor boğazına kaçıyor takma kafana zor bı dönem tadım bitince rahatlarsın 
(485 puan) tarafından
Canım bende yeni başladım sayılır üç gün kuralı ile havuç kabak elma  patates ( ama patates az çünkü kabız yapıyor) bal kabağı yoğurt dörtte bir yumurta sarısı haşlayarak verdim sonra kabak , havuç ,elma haslayorum sonra blenderla pure haline getirip bı tatlı kaşığı zeytinyağı ile veriyorum şuan bunalari veriyorum bide yoğurda bı tatlı kaşığı pekmez karıştırıp veriyorum.canim bebeğim kabız oldu doktora söyledim dedi ne yemeğine çorbasına işte ne veriyorsan zeytinyağı köy dedi
(485 puan) tarafından
Evet canım önceden meselea havuç üç gün verdin bı şey olmadı sonra kabak üç gün verdin bı şey olamadı sonra bu ikisini beraber yap ver
(704 puan) tarafından
Bende pekmez vermeyi düşündüm ama doktor dedi bir yaşına kadar verme her doktorda farklı söylüyor galiba ya
(485 puan) tarafından
Yaaa şaşırdım iki çocuğuma da verdim canım o bal olmasın bı yaşına bal verilmiyor pekmez ilk defa duydum doktora sordum ver demişti
(704 puan) tarafından
Bal pekmez salça tuz şeker dedi hatta üç sayfalık bir yazı verdi bunlara dikkat et diye orda da yazıyor
0 oy
(685 puan) tarafından
Şimdi şöyleki boğazında kalmadan öğürmeden ek gıda alan bebek varsa bana göstersinler. Benim kadar panik bir insan yoktur eminim ama bunh aşmak zorundaydım. İlerisi için bebeğime en iyisi neyse onu yapmalıydım korkumu yendim. İlk olarak asla püre vermedim hep çatalla ezdim. 3 gün kuralına uydum özellikle alerji yapacak ürünlerde. Öğürmesine izin verdim baktım kendi kurtulamıyor sırtına vurarak yardım ettim. Bebeklerin öğürmesi çok normal ilk defa katı besinle karşılaşıyorlar sakin olan yeter. Ne yedirirsinize gelirse. Sebzeyle devam edin yoğurt vermişsiniz mesela alerji görülmemiş sebzeleri yoğurtla karıştırıp verebilirsiniz. Aşırı kadı gıdalarda biraz su ekleyip yumuşatabilirsiniz. Ve korkmayın oluyor her bebekte sadece nasıl müdale edeceğinizi bilin yeterli 
(704 puan) tarafından
Tşk ederim içimi rahatlattniz bide Yoğurt çok verme zayıflar diyorlar o da kafamı karıştırdı
(685 puan) tarafından
Bebeklerin zayıfladığını hiç görmedim sadece ayları gereği hareketleri artıyor kilo alımları yavaşlıyor. Günde ufak kase yedirmeye çalışıyorum kalsiyum açısından iyi bence
(704 puan) tarafından
Haklısınız
(685 puan) tarafından
Birde bebeği zorlamayın benim bebeğim 8. Buçuk aydan sonra ek gıdayı isteyerek yedi ozamana kadar zorlamadım. Şuan 11 ay 10 günlük pilav vs taneli herşeyi yiyor maşallahı var diyeyim
(704 puan) tarafından
Yaa maşallah aynen zorlamak istemedim yarın yine havuç denerim yemese bırakırım havucu
0 oy
(164 puan) tarafından
İlk aylar sadece tadına bakması yeterli diyor doktorlar. Kaşığın ucuyla tadım yaptır yerse yer yemezse zorlama. Boğazında kalıyor gibi illa yapar refleksleri çok güçlü çıkarıyorlar bi şekilde. Katı sert şeyler vermemeye çalış tabi ki. Bi de seker tuz bal hariç her şeyi tattır 1 yaşına kadar. İlk aylar püre sonradan yavaş yavaş katiya geçiş. 
(704 puan) tarafından
Herşeyi vereyim o zaman artık yoğurtla karıştırıp veririm
0 oy
tarafından
Canım havuçla başla,havucu iyice haşla cezvede sonra blenderle ez soğuyunca ver.verdikten sonra 30 dk tut daha sonra emziriyorsan emzir yada mama içiyorsa mama ver.her sebzeyi 3 gün kuraliyla ver alerjik durumu varsa belli olur.ilk yoğurtla da başlayabilirsin ama soğuk olmasın önceden bir kasede soğukluğu geçsin.daha sonra bal kabağı ver.sonra ikisi beraber haşla alerjik durum çıkmazsa.su ver biraz ama hazır su kaynatılmış soğutulmuş.soracagin başka bir şey varsa yardımcı olurum sana benimde 7 aylık oldu:)
(704 puan) tarafından
Yaa cok tşk ederim blender kullanayım dedim ama bazıları da öyle alışır öyle yapma diyor emziriyorum bu arada yoğurt verdim bugün havuç verdim bal kabağı da vereyim
tarafından
3 gün sadece aynı şeyi vermeye dikkat et,bir gün başka bir gün başka bir şey olmaz.bir ay sadece blenderla ver boğazında kalır Allah korusun doktorlar da öyle söylüyor daha sonra 7 aylık olunca çatalla ezmeye başlayabilirsin iyice avakadoezerek.balkabagi,normal kabak ver işte.avakado da verebilirsin internete bak nasıl vereceğini öğrenirsin.merak ettiğin bir şey olursa özelden daima yazabilirsin canım❤️
tarafından
Başta tükürebilir atabilir ama çok normal öğrenecek sonuçta ilk defa yiyor:)
(704 puan) tarafından
İsminizi not alıyorum sizden yardım alabilirim gerçekten tşk ederim ☺️
tarafından
Rica ederim ☺️
0 oy
(1,886 puan) tarafından
Bak son açtığım konuları bi incele. Ben o kadar pişmanım ki keşke biz ne yersek çocuğuma da onu yedirseydim. Özendim özendim aha da şimdi çocuk sadece kuru ekmek ve meyve yiyecek oluyor. Siz ne yerseniz onu ver. Şekerli şeyler hariç 
(704 puan) tarafından
Yani sizde anlatıldığı gibi üç gün kuraliyla sebze sonra çorba meyve falan verdiniz ve pişman mı oldunuz inceleyeyim de
(1,886 puan) tarafından
Tabiki. Hep kurallı oldum ona özel yemekler yaptım. Ayına uygun şeyler yedirdim. Şimdi çocuk hiçbir şey yemiyor. İnan çok pişmanım bak son konumu oku
(704 puan) tarafından
Hemen bakıyorum
0 oy
(6,839 puan) tarafından
Yok yok havuca basladiysan havuçla devam et haslyinca çatalla ez kaşığın ucunu havuca batır tadı gecsin yeter önce onu çocuğun ağzına ver tadını alsın sonra çok çok küçük ağzına ver zaten ilk gün 1 çay kaşığı kadar yese yeter 
(704 puan) tarafından
Evet öyle yaptım ama yine de istemedi sonra yoğurtla karıştırdim bir çay kaşığının yarısını yedi zorlamak istemedim bide boğazında kalınca korktum bıraktım
(6,839 puan) tarafından
İşte korkayacaksin yoksa nasıl alışacak çocuk haklı ilk defa pütürlü bişey geciyo ağzından sen ver yinede yoğurtla tadıma devam et en azından allerjik testini yapmış ol sonra yoğurdu azaltır havucu artiririsin öyle öyle alışır benim oğlumda yoğurt seviyo yemediği herşeye öyle alistirdim
(704 puan) tarafından
Anladım canım tşk ederim
0 oy
(2,804 puan) tarafından
En basit çorba yap , benmkide patates yemiyor ne sulu ne haşlanmış midesini bulandırıyor ama çorbaları yiyor 
(704 puan) tarafından
Nasıl çorbalar yapabilirim ki siz salça tuz falan kullandınız mı
0 oy
(126 puan) tarafından
Öncelikle öğürmesi gayet normal sıvı beslenen çocuk bir anda katı gıdaya geçiyor alışma süreci var. Ben BLW yaptım yani parmak uzunluğunda kesip buharda haşlayıp önüne koydum kendi ısırarak yedi evet öğürdü boğazına da kaçırdı ben sadece sakin kalıp bekledim çıkaramadığı durumlarda müdahele ettim. 6.5 aylıkken çiğnemeyi öğrendi bu sayede. 8 aylıkken bizim gibi yemek yiyordu tabi tuzsuz vs. Ayırıyordum ona. Asla blender kullanma ve yoğurtla karıştırma bence. Yani aslında bebeğin olması gereken bir refleksi yapmış. Sen korkup paniklersen o da yemek yemekten korkar. Anne zaten tehlikeli durumu hisseder o zaman müdahale edersin. Benim yaptıĝım yöntemi her anne uygulayamıyor korkuyor ama en azından çatalla ezip taneli bırak alışsın. Şuan 2.ye hamileyim ek gıda döneminde yine BLW yaparım kendi kendine yemesi mükemmel bir olay hemde daha iştahlı yiyorlar.
(704 puan) tarafından
Ama daha dişleri yokken blw zor olmuyor mu bide ne güzel sakin kalmışsınız ben zaten panik oldum eşim daha da beter yaptı en son o müdahale etti ve öyle verme dedi
(126 puan) tarafından
Kızım 8 aylıkken diş çıkardı. Dişle yemek yemesinin alakası yok zaten ilk çıkan kesici dişler yani damaklarıyla eziyorlar bizim gibi dişleriyle değil. Damakları çok güçlü bebeklerin
(704 puan) tarafından
Anladım canım
0 oy
(315 puan) tarafından
Bizim öğürme refleksimiz dilin ta arkasındadır. Bebeklerin dilin on bölümünde olduğu için sık sık ogurmeleri normal canım. Her öğürme boğulma değildir. Korkma. İlk yardım öğren. Ben blw ile başladım hep parmak gıda olarak verdim eline 
(704 puan) tarafından
Daha dişleri yok blw tehlikeli değil mi
(315 puan) tarafından
Yemek yemeye yarayan asıl dişler ta 2 yaşında oluyor canım. Damaklarıyle eziyorlar çok güzel
(704 puan) tarafından
Anladım canım tşk ederim

İlgili sorular

+1 oy
6 cevap 137 göst.
0 oy
0 cevap 35 göst.
2 Ocak 2024 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 47 göst.
7 Temmuz 2023 Diğer kategorisinde 1310. (318 puan) tarafından soruldu

378,337 soru