0 oy
612 göst.
Diğer kategorisinde (701 puan) tarafından
Komşum var 1 aydır tanışıyoruz iyi biri dir, evine gittik onlarda gelicek inşallah. Ben 27 yaşındayım o 25 miş ama görsel olarak benden büyük duruyor mesele bu değil ne zaman konuşsak abla diyor. Bizim oralarda 10 yaş bile varsa abla demiyoruz ki yaşitlarımıza abla demek bize garip geliyor söylesem mi  bunu ona yoksa beni yanlış mı anlar diye düşündüm ama arkadaşlık kurduğumuz insana abla demiyoruz.

33 Cevaplar

0 oy
(3,324 puan) tarafından
Ben kendimden 7 yas kucuge abla diyip duruyomuşum. Ahahah kizin 8 yaşında oglu 3 yasinda oğlu olunca benden buyuk sanmistim. Sonra annesi demişti. Ama bende o yolda buyuk demiştim simdi ismimizle hitap ediyoruz.

Sende söyleyebilirsin. Abla demene erek yok diye
-Reklam-
0 oy
(15,235 puan) tarafından
Adımla hitap et abla deneme gerek yok sonuçta aramızda çok yaş yok de :)
0 oy
(2,007 puan) tarafından
Kız o da bişey mi ben 25 yaşındayim marketteki benden en az 20 yaş büyük çalışan abla her gördükçe abla diyo :D
(701 puan) tarafından
Kız o normal koca koca adam da bize abla diyor o saygıdan söylüyorlar da arkadaşlık ettiğim yaşıtın abla demesi garibime geliyor
(2,007 puan) tarafından
Evet canım o yönden haklısın
0 oy
(1,693 puan) tarafından
Benim için hiç farketmez isterse teyze desin umrumda olmaz da tabi sen rahatsız oluyorsan şakayla karişik söyle, ne ablası kız daha ben kaç yaşındayım de bir daha demez zaten.
0 oy
(2,682 puan) tarafından
Her yöre her örf her aile görgüsü farklı sonuçta. O öyle görmüş öyle yapıyor. Söylemesini istemiyorsan şaka yollu kırmadan uyarabilirsin. Geçenlerde de komşumla konuşuyoruz abla dedim çünkü benden çok çok büyük görünüyor. Kaç yaşındasın dedim 30 dedi eeee bende 30 yaşındayım neden sana abla diyorum dedim. Bir nevi işte saygı gibi oluyor genelde  
(701 puan) tarafından
Anladım canım haklısın
0 oy
tarafından
Niye bu kadar rahatsız etti ki bu durum  :) olabilir bazı yörelerde yaş farketmeksizin abla diye hitap edilir
0 oy
(1,141 puan) tarafından

Ben olsam kızzzz ne ablası aynı yaştayızz die gülümserdim :) . Yani 2 yaş büyükmüşsn belkife onların orada 2 yaş büyük olanlara abla diuorlardır ? 

0 oy
tarafından
düzenlendi
Kesinlikle dogru bulmuyorum ama özellikle kapalı hanımlara yapılıyor bu. Benden büyük kadınlar bile bana abla diyor bazen. Benden birkac yas büyük birine de abla demem ismiyle hitap ederim tanıdığım yaşını az cok bildigim benden baya büyüklere abla derim . tanımadığım birine hitap ederken yaşlı değilse teyze abla yine demem hanimefendi diye hitap ederim. tanımadığım birine abla teyze diye hitap etmek kaba geliyor. Mesela benim kayinvalidem annemle ayni yaşta anneme Fatma teyze diye hitap ediyor. heralde kendini genc annemi yaşlı saniyor. Oysa annemden daha yaşlı görünüyor haberi yok.
(1,693 puan) tarafından
Teyze mi askdjxjd kayınvalide de tam gicikmis
0 oy
(1,693 puan) tarafından
Kaynimin bir sevgilisi vardı. Kız ya benle yaşıt ya da benden 1 yaş falan büyük yani asla küçük bile değil. Görünüş olarak da benden büyük duruyor. Bana abla diyordu ben de sinir oluyordum. Sırf yaşımı öğrensin diye doğum günümde yaşımı belirten bir paylaşım yapmıştım, ondan sonra demedi. Gerçi sonra ayrıldılar ama ben benden büyük olup da demesine ayrı sinir oluyordum :))
0 oy
(8,932 puan) tarafından
Peygamber efendimiz 1 yaş bile büyüğüne sorsrmis abi mi diyeyim ismini mi kullanayim diye yani aslında kötü bişey değil saygıdan öyle soyluyodur güzel yumuşak bi dille kız yasitiz ne ablası de gülerek ismimi kullanabilirsin de kırılmaz bence 
(701 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım öyle yaparım:)
0 oy
(14,482 puan) tarafından

Eşimin bı akrabası vardı eşimle yaşıt hatta kaynanam o daha büyük derdi.

ben ufak evlendifm için yenge derdi hoşuma da giderdi ama bigun yaşını sordumm

Bana dedi yenge sen kaç yaşındasın. Dedim 22.

Hah dedi bende 21:D

(701 puan) tarafından
Sırf daha küçük olcak illa:)))
0 oy
(7,121 puan) tarafından

O da bişey mi benim yan komşu geçen eda abla eda abla diye bağrıyor bende çocuklar sesleniyor sandım bi baktım ki benden en az 6 7 yaş büyük kadın bana abla diyor bende 23 yaşındayım herkes de yaşını göstermiyorsun çocuk gibi duruyorsun diyor geçen kargocu geldi annen baban evde mi dedi ağlasam mı gülsemmi:D:'(

(701 puan) tarafından
Senin durumun da benimki ile aynıymış oğlum da bir ara parktayken oğlum yaramazlık yapıyor oradaki adam kardeşinizi alabilirmisiniz diye söyledi bana Ben de benim oğlum dedim pardon dedi özür diledi:))
0 oy
(2,273 puan) tarafından
Valla bende benden 1 yaş küçük biri bile adımla seslendiği zaman sinir olurum hayırdır asker arkadaşı mıyız diye :))) ama artık çok takılmıyorum 

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 178 göst.
8 Mayıs 2024 Aile kategorisinde Mother.00 (490 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 43 göst.
1 Şubat 2024 Diğer kategorisinde Ftm1907 (499 puan) tarafından soruldu
+1 oy
17 cevap 449 göst.
24 Ağustos 2024 Diğer kategorisinde fatos18 (1,371 puan) tarafından soruldu
0 oy
39 cevap 2,117 göst.