0 oy
98 göst.
Diğer kategorisinde (1,210 puan) tarafından
Bazen süt alıp yoğurt mayaliyorum bazen kıvamı güzel tutuyor bazende iyi olmuyor geçen gün kayınpederim süt getirdi mayaladim süt tadı vardı yoğurta sütlemi alakası var acaba mayalamaylami bende hazir süzme yoğurtla daha iyi mayalayabiyorum kendi mayası ile hiç güzel olmuyor babamda süt getircek birazdan 5 litre onu mayalicam evde kapalı hazır kova yoğurtlardan var onla güzel olurmuki

3 Cevaplar

0 oy
(2,818 puan) tarafından
Sıcak mayalama ılık olsun sütun yoğurdun da süzme yoğurda seker atıyorum eksilik olmuyor 5 litre süt 2 yemek kaşığı yetiyor 
(2,818 puan) tarafından
Ne için edersen et hadi bi git
(326 puan) tarafından
Şeker katınca lastik gibi olmuyor mu? Ben bir kere kattım mayası ekşi idi tadı güzel olsun diye tadı güzel oldu ama yogurdum lastik gibi oldu
(2,818 puan) tarafından
Çok mu kattın ki yok yoğurdu seker ile çırpıp katıyorum güzel oluyor
(326 puan) tarafından
Tadını düzeltecek kadar kattım, kerpiç gibi tabiri vardır ya kaşıkla alınca kalıp gibi kasıkta kalır öyle oluyor mu sizinki şeker katınca
(2,818 puan) tarafından
Yok olmuyor guvecte mayaladgmda taş gibi oluyor ama tencerede olmuyor kavanozda denedim olmadi
-Reklam-
0 oy
(5,845 puan) tarafından
serçe parmağı süte sok, say 7-8 gibi yanmaya başlıyorsa tam mayalama kıvamında demek. 

yaklaşık 45 derece gibi. elinle anlayamıyorsan derece al canım, benim çok işime yarıyor. 

ben kavanozlara mayalıyorum. kavanoz kapaklarını kapatmıyorum. üstüne tülbent örtüyorum, bu şekilde sulanmıyor. 12 gibi mayalıyorum sabah 6-7 gibi olmuş oluyor. 
(1,210 puan) tarafından
Bende 7 yada sekize kadar sayıp yapıyorum ama bazen kıvamı tutmuyo tencereye yapınca kapak yerine makarna süzgeci faalan kapatıyorum
0 oy
(604 puan) tarafından
Bence alabiliyorsan eğer gıda termometresi al.ben hep 45 de mayalıyorum ve her zaman istediğim gibi tutuyor. Bi sefer bi teyze mayaladı o parmağıyla bakıp yaptı yoğurt parça parça değişik oldu benimki gibi olmadı.O parmağıyla baktıpına ben kaç derece diye gene termometreden bakmıştım 48 50 civarıydı ama 40-45 arası ideal maya sıcaklığı.kırılmasın diye bir şey demedim ama olmadı.püf noktalarına gelirsek

-ben kavanoza yapıyorum bi kaşık altına bi kaşık üstüne maya ekleyip iyice karıştırıyorum

-kapağı kapatıp sıkmıyorum hava alıcak şekilde kapatıyorum ve 4 saat dışarda örtüye sarılı bekliyor 

-4-5 saat sonra buzdolanına alıyorum gene kapakları sıkmıyorum sabaha kadar iyice çekiyor kendini

- yağlı sütde daha tok oluyo yoğurt ona da dikkat et

-maya olarakta manda yoğurdu kullanıyorum tadı hazır yoğurttan farksız ve daha besleyici
(1,210 puan) tarafından
Teşekkür ederim bende alayım internettenmi aldınız siz orda vardır
(604 puan) tarafından
Doğal ürün satan yerlerde var canım manda yoğurdu.termometreyi de trend yoldan almıştım pahalı bir şeyde değil kaç aydır kullanıyorum ben

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 76 göst.
29 Mart 2024 Diğer kategorisinde Emine S (15,912 puan) tarafından soruldu
0 oy
19 cevap 316 göst.
8 Mart 2024 Diğer kategorisinde Ayselaras (200 puan) tarafından soruldu
0 oy
19 cevap 269 göst.
5 Mart 2024 Yemek-Tarifler kategorisinde Simsek21 (1,337 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 122 göst.
2 Mart 2024 Yemek-Tarifler kategorisinde SnurT (202 puan) tarafından soruldu

378,993 soru

11,344,345 cevap

34,809 kullanıcı

...