+1 oy
251 göst.
Aile kategorisinde (264 puan) tarafından

18 aylık bebeğim kuzenleri tarafından hep eziliyor, malesef anneleri hiç müdahale etmiyor. Dün kuzeniyle görüştük oğlum ne alsa elinden çekiştirip alıyor. Sürekli ittiriyor vs. Oğlum ise hiç karşılık vermiyor, elinden birşey alındığı zaman vermek istemiyor ama ses etmiyor. Eskiden oğlum da başkalarının elinden alırdı ben hep uyardım izinsiz çekip alma diye yanlış mı yaptım acaba..

Özellikle karşıdaki çocuk bağırdığı zaman korkuyor ve ne isterlerse yapıyor. Bu durum beni çok üzüyor 
Oğlum kuzenleri arasında en küçük ama çok fark yok aralarında. 1 yastan az fark var.
Ne önerirsiniz? 

9 Cevaplar

+3 oy
(10,373 puan) tarafından
Len 18 aylık bebeyi Bi salın ya açılır o :) bebe daha kız dert arama kendine açılır annesi. 
(264 puan) tarafından
Ama kuzenleri neden öyle değil :) ? Başkasının elinden zorla istediklerini alıyorlar, hoşuna gitmeyen durum olunca ittiriyolar vuruyorlar vs.
Benimki asla vurmaz ittirmez :/ ama eziliyor işte
(10,373 puan) tarafından
Büyüdükçe öğrenir kendini korumayı korkma sen annesi daha minik her çocuk bir değil, değişecek sen üzme kendini
(264 puan) tarafından
Teşekkür ederimmm
-Reklam-
+2 oy
(603 puan) tarafından
Devir zorba devri resmen.bence sizin yaptığınız değil o kuzenlerin ailelerinin yaptiği yanlış.ailelerine şikayet edin bu davranışlardan ötürü düzelmezse de oynatmayın.ama kırılgan yetiştirmek kaba yetiştirmekten daha zor yani en azından haklarını korumayı öğrenmesi lazım.maleser hayatın her alanında kaba insanlar olacak her zaman susup konuşmak anlaşmayı beklemek olmuyo.şu an daha bebek ama hep böyle yetiştirmeyin bence genede bu devirde biraz yırtık olmak lazım malesef ki 
(264 puan) tarafından
Katılıyorum bende yırtık olsun biraz gerektiği zaman istiyorum
+1 oy
(854 puan) tarafından
Daha çok küçük canim, endiselenme. Büyüdükçe aklı erdirecek oda aynı şekilde kendini savunacak. 
(264 puan) tarafından
Insallah öyle olur canım sağol
+1 oy
(220 puan) tarafından
Daha küçük benim kızımda öyleydi baya açıldı
(264 puan) tarafından
Nasıl açıldı peki? Senin tepkin nasıl oluyordu kızına haksızlık yapıldığı zaman
(220 puan) tarafından
Valla insan ister istemez üzülüyor ama işte karşıdaki de bir çocuk ne yapılır ki... Zaten göre göre o da yapmaya baslıyor:) kızım şuan 3 buçuk yaşında hâlâ çekingenliği var ama önceye göre çok çok değişti önceden biri oyuncak alsa elinden bakardı öyle elindekini şekerini alırlardı düşün yine garibim ses etmezdi ama şuan öyle değil vermem benim diyor kardeşi daha cazgırdı mesela ablasına birşey vermezdi şimdi kıyamet koparır birşeyini alsa... Yani zamanla epey aşıyorlar bişr şey yapılmaya gerek yok bence
+1 oy
(566 puan) tarafından
Benim oğlum tamda oglunun kuzenleri gibi bişey oldumu alır ellerinde zorla yada ağlar onları döver bana şikayet eder onları illa hersey onda olacak yada begendigi bişey yapma oğlum deme rağmen nafile

Eşimin tarafından birinin çocuğu öyle o yüzden benim oğlum ve diğer çocuklar çok Zorba davranıyorlar di ona şimdi biraz açılmış tepki veriyor bagiyor kızıyor bu arada oğlum 2 yaş 3 aylık  o kız oğlundan üç ay büyük seninkide açılır tepki verir daha küçük 
+1 oy
(13,091 puan) tarafından
2 yaşın bu konuda bir eşik olduğunu düşünüyorum biraz daha bencilleşip inatlaşmayı öğreniyorlar. Benim oğluma geçen sene ablamın kızı su bile içirtmiyordu elinden alıyordu oğlumun suluğunu bu sene eminim ki dayak yese bile gider çekiştirip almaya çalışır 
(264 puan) tarafından
Insallah 2 yaştan sonra düzelir diyelim o zaman
0 oy
tarafından
Ben de çok üzülüyorum bu duruma. Asıl sorulmasj gereken zorba cocuklar nasıl zorba oluyor onlar yüzünden neden biz çocuklarımızı naif kibar  kavga bilmez bir çocukken sırf onlar tarafından zorbalığa ugramasin diye onlara benzesin istiyoruz. 

Tamam her çocuğun karakteri farklı olabilir ama anne babalar da tetikliyo bence onların o olumsuz yönünü. Bazı kadınlar çocukları karsidakini dovunce ohhh yeter ki ezilmesin de karşıdakimne naparsa yapsın kafasında. 

Benim kızımda yalnız büyümesine rağmen paylaşımcı sevecen başka çocuk ağlasa hayatta kıyamaz. Ama ne zaman başka çocukla bir araya gelse hep zorbalığa kıskançlığa uğruyor. O yüzden kızımda o şekilde davranan kendi yasitlarini sevmiyor kendisi aklı basinda olduğu için kendinden büyük aklı başında ccuklari çok seviyor. Çok şükür ki öyle çocuklarla arasına mesafe koymayı bari biliyor. Geçen çocuğun biri kizimin yanaklarını kıpkırmızı yapacak şekilde prmaklarini geçirerek sıkmıştı çok ağladı kizim. Babasına söyledi ben de onun yanaklarını sıkayim diyor babasına olmaz acır diyo ona kızma diyo. Hâla empati kurabiliyor yavrum ve daha 2 yasnda 
(566 puan) tarafından
Çok haklısınız ama inanın her fırsatta uyarirım oğlum yapma kardeş o arkds birlikte oynayın oyuncaklarını paylaş dövme günah diye ama arkamı donmemle dövüyor inadına yapiyor çoğu zamn yapma diyorum kızıyorum aynı bnde sürekli gözümün önünde tutmayaca çalışıyorum ya oğlumu yada zorbalık yaptığı çocuğu başka türlü olmuyor nereye kadar böyle olacak bilmiyorum bide oğluma dövdüğü çocuğu yazık op salir dediğimde çoğu zaman öpüp sarılıyor ama bide biraz sert seviyor sarılıyor o yüzden ondan korkuyor malesef oğlum yüzüne yada ellerinde dokunsa korkudan ağlama baslayorlar
tarafından
Sadece anneden kaynaklı olmuyor maaalesef bazen babadan bazen birlikte yaşanılan neneler dedeler varsa onların simartmasiyla felan da olabiliyor. Ya da etrafında başka zorbalar göre göre de onlara benzeyebiliyor. Ama çocuğu tetikleyen hep dış etkenler oliyor diye gözlemliyorum
(566 puan) tarafından
Ewt oğlum daha ufakken kuzenleri sürekli onu döv onu ısır diyordu tabi benim oğlumda yapıyordu kaç kere uyardım öyle yapmayın o oyun zannediyor diye sonra oğlum onlari dovunce gidip annelerine şikayet ediyorlardı yada bana bide hepside oğlundan büyük sulalede en küçüklerinden biri oğlum oyun zannediyor hala benim görümce oylemis kaynanam hep yiyor aynı ona çekmiş
(566 puan) tarafından
Ne yapacağımı bilmiyorum inanın başkasınin ona zorbalık yapmisini ve onun karşı tarafa zorbalık yapmisini istemiyorum ama olmuyor eskisi kadar ortamlara girmemeye çalışıyorum parka çıkardığım zamn sürekli yanındayım arkasındayim yanlız bırakmıyorum hiç cunki yaninda çocuk olduğunda korkuyorum açıkçası  zarar verecek diye doğrumu yapıyorum bilmiyorum eskiden böyle değildi bide birine gıcık oldu mu illa ona karışacak 1.5 yıl oldu hala gordugunde saçını çekiyor dövüyor elindekini aliyor
0 oy
(2,762 puan) tarafından
Kuzenleri köpek gibi yetişmiş diye senin uslu efendi çocuğun ozguvensiz mi oluyor :D edepli çocuk sakın çocuk iyidir. Bir ezilir iki ezilir sonra yavaştan nasıl onlardan kendini koruyacağını öğreniyor. Yeter ki o çirkef insanlardan olmasin
(264 puan) tarafından
Aslında haklısın onlar gibi olmasını istemezdim. Kendi kardeşlerimin yetiştirdiği çocuklar ama gerçekten çok kabalar. Ve ebeveynleri bundan memnun
0 oy
(2,092 puan) tarafından

Aynısı bende var.

Parkta kaymaya bile korkuyor kimsenin yanina gitmiyor sadece salıncakta sallanıp çocukları izliyor umarım geçer bu durum ama seninki daha küçükmüş benimki 29 aylık :)

(264 puan) tarafından
İnşallah geçer, geçmezse psikologla görüşmeyi düşünüyorum çok ezilmesin çocuğum

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 104 göst.
+1 oy
6 cevap 255 göst.
23 Şubat 2022 Güzellik-Bakım kategorisinde Nurtopum (603 puan) tarafından soruldu
0 oy
21 cevap 479 göst.

380,076 soru

11,377,757 cevap

34,864 kullanıcı

...