0 oy
241 göst.
Diğer kategorisinde (33 puan) tarafından
Kızlar 3 kere aynı anda boş ol demekle evlilik tamamen bitiyormu. Bunu 1 talak olarak sayan hoca da var 3 sayanda var. Ablamın kocasi sinirliyken söylemiş bayram günü. Ama hemen pişman olmuş özür dilemiş. Arastirmislar hocaların yarısı öyle yarısı böyle diyor müftülüge gidiceklermis pzt. Bir birlerini çok seviyorlar çocukları da var. Ikisida ayrılmak istemiyor. Aynı evde kalıyorlar şu an bi sıkıntı olurmu

4 Cevaplar

0 oy
(1,425 puan) tarafından
Ne kadar saçma ya insan bir anlık sinirle böyle bir şey söyler mi bence imam nikahlarını tazelemeleri lazım
(33 puan) tarafından
3kere dediği için geri dönüşü olmuyomus galiba çok pişman oldular
(1,425 puan) tarafından
Sinir ile söylendiği için bazı mezheplere göre üç bir kabul ediliyormuş
(33 puan) tarafından
İnşallah öyledir cnm
-Reklam-
0 oy
(15,658 puan) tarafından
https://sorularlaislamiyet.com/kaynak/uc-talak

Bir kişi nikahlandığı karısını daha zifafa girmeden önce üç talakla boşarsa, kullandığı ifadelere göre hüküm verilir. Şayet "boş ol" sözünü ayrı ayrı telaffuz ederek üç kez tekrarlarsa, bununla tek talak meydana gelir. Hanefî mezhebinin görüşü budur. İshak b. Râhûye, Hasenü'l-Basrî ve İbn Abbas'ın talebeleri de bu görüştedir (el-Merğınânî, a.g.e.; Şevkânî, Neylü'l Evtar VI, 260). Böyle değil de tek çırpıda, "sen üç defa boş ol" derse, üç talak birden vakî olur.

Detayları verdgigim linkte yazıyor 
(33 puan) tarafından
1 talak mi gitmiş mi oluyo şu an cnm
(15,658 puan) tarafından
Mezheplere göre değişiyor
(33 puan) tarafından
Hanefi ikisida
0 oy
(1,244 puan) tarafından
Enişten İnşallah bu Dini nikah düştükten sonra ablanın başka biriyle evlenmek zorunda olduğunu da biliyordur. Benim bildiğim kadarıyla Dini nikah düştükten sonra tekrar aynı kişiyle evlenebilmek için ablanın başka bir kişiyle Dini nikah kıyması gerekiyor tabii en doğrusunu burada bilgi sahibi olanlar söyler
(1,244 puan) tarafından
Cümlemizden
(1,244 puan) tarafından
(108 puan) tarafından
3 kez yüze karşı boş ol demek dini nikahi bozuyo ve boşanma olduktan sonra tekrar dini nikahın olması için başka biriyle dini nikah yapıp boşanmasi gerekiyo tabi o süreçte o kişiyle bir gün aynı odada olması gerekiyo benim bildiklerim böyle tabi dogrulugu var mı yok mu yanlış bilgimi bilmiyorum
(394 puan) tarafından
Nasipseanne nin dedigi gibi biliyorum bende lisedeyken din kültürü hocamız anlatmıştı ne kadar saçma şey demiştim. Hoca da bu kural millet öyle bı Boşan bı barış olmasın evlilik birliğine saygıları olsun. Sonuçta kocanın karısını paylaşması gibi bir durum söz konusu ona göre hareket etsin diye konulmuş bir kural. Tabi günümüzde bu tarz şeylere uyan varmı yok. Bosol bosol bosol demeklle ztn boşanmak ta aynı şey. Eskiden kağıt üstünde resmi nikah yokmuş söz kabuk edilirmis. Ama görüyoruz ki millet boşanıyor sonra tekrar aynı kişiyle evleniyor falan.
(33 puan) tarafından
Hmm anladım canım
0 oy
(5,924 puan) tarafından
bir anlık sinirle eş mi boşanır. bu ne saçma şey. ilk fırsatta gözden çıkarıyor eşini. ablan için çok kırıcı bir şey olmalı. dini boyutunu bilmiyorum ama ben olsam eşimi süründürürdüm. 1 hafta gitsin başka yerde kalsın da aklı başına gelsin
(33 puan) tarafından
Ama çok seviyorlar bir birlerini 1 gün bile duramiyorlar ayri
(5,924 puan) tarafından
gerçek sevgide kavga anında aklından ayrılmak geçmez, hadi geçti diyelim bu direkt boşamış. çocuk oyuncağı mı bu. tartıştıkları konu her ne ise bu boşanma ondan daha büyük sorun. benim bunu affetmem zor olurdu. çünkü gerçekten seviyorum ve bu beni yaralar. ilk fırsatta beni boşayan adamın da sevgisinden şüphe duyarım
(33 puan) tarafından
Kendi sormuş ablam o zaman beni bosa demiş ısrarla
(5,924 puan) tarafından
o zaman ablan da bir acayip kusura bakma, kavga anında boşanmak mı geliyor aklına. neyse kendileri bilir ama gerçek sevgi bu değil. sadece birbirlerine eziyet ederler. hocaya gidip öğrensinler
(33 puan) tarafından
Müftülük açılınca gidecekler pzt cnm

İlgili sorular

+13 oy
17 cevap 515 göst.
13 Eylül 2023 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
31 cevap 1,079 göst.
2 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde Defne12390 (173 puan) tarafından soruldu
0 oy
32 cevap 572 göst.
13 Ocak 2023 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu