0 oy
75 göst.
Diğer kategorisinde (65 puan) tarafından
Kızlar merhaba, 2 aylık bebeğim var. 40 ı çıktıktan sonra kaka yapmamaya başladı. 1 hafta yapmadı çay kaşığıyla zeytinyağı verdim yaptı yine 1 hafta yapmadı aynı şekil uyguladım. En sonunda 1 hafta daha yapmayınca bu sefer fitille yaptırdık. Anlamadım sebebini bir türlü. Bebeğimde bu sebepten dolayı rahatsızlık yok gibi ıkınma, ağlama vs. Ama gel gör ki kakasını yapmıyor. Aranızda başına gelen var mı? Öneriniz var mıdır?

6 Cevaplar

0 oy
(147 puan) tarafından
Evet var snein yapabileceğin su an sadece günde bir çay kaşığı zeytinyağı vermek. Yani yapmadığı zamanlar. Fitil kullanma. Benim bebeğim 9 aylık hâlâ haftada bir yapıyor. Doktorlar bir sorun gormuyor. Ha bir ihtimal daha var o da makat çatlağı olabilir. Eğer kakasını yaparken çok huzursuz ise agliyorsa çatlaktir. Onun için de doktora görünmesi lazım. 
(65 puan) tarafından
Bol su içiyorum. Rezene demliyorum. Kayısı hoşafı içiyorum. Karın masajı yapıyorum. Karnını ayağını falan sıcak tutuyorum. Aklıma gelen herşeyi denedim yinede yapmıyor.
(147 puan) tarafından
Tamam canım strese girme. Alışacak zamanla.
(65 puan) tarafından
Çocuk doktoruna randevu almıştım ben o bakmıyor mu ki
(147 puan) tarafından
Kabızlık için çocuk cerrahisi bakıyor. Eğer o poliklinik yoksa çocuk doktoruna görün. Lavman fitil falan verirse onlar tek seferlik çözüm . Genel olarak böyle de .
(65 puan) tarafından
Tamamdir çok teşekkür ederim cevapların için gidince bı söyleyeyim bakalım inşallah ciddi birşey yoktur.
-Reklam-
0 oy
(216 puan) tarafından
Mama ile mi besleniyor anne sütü ile mi
(65 puan) tarafından
Anne sütü ile
(216 puan) tarafından
Eğer kakası sert değil ise ve çocukta huzursuzluk yoksa 10 güne kadar yapmaması normal
(65 puan) tarafından
Yok yaptığı zaman sert değil ama bu 10 günlük dilim bir kereliğe mi mahsus? Bizimki devamlı yapmıyor bir kerelik değil.
(216 puan) tarafından
Yok her zaman için. Eğer siz rahat edemiyorsanız karnına masaj yapın dizlerini karnına doğru bastırın gaz çıkarırken kakada yapar büyük ihtimalle
(65 puan) tarafından
Hepsini uygulamadim denemediğim şey kalmadı bakalım p.tesine randevu aldım doktora götürecegim artik
0 oy
(6,103 puan) tarafından
zeytinyağı zararlı değil ama kaka yapmasını sağlamaz. çünkü ince bağırsakta emilir. dışkılama kalın bağırsakta olur. 

ayrıca bebekler 10 güne kadar yapmayabilir. bu normal, ekstra bir şey yapmana gerek yok. popuyu falan uyarma, etki ile kaka yapmaya alışırsa kendi kendine yapamaz. 

yaptığı kaka keçi pisliği gibi olmadıktan sonra sorun yok. 
(65 puan) tarafından
Hayır keçi pisliği gibi değil yaptığı zamanlarda normal akışkan yapıyor ama bu kaka yapmama sorunu devamlı olmaya başladı. Yani bir kere 10 gün yapmasa sonrasinda yapsa sorun değil ama bir sekilde kaka yaptırıyoruz sonra tekrar uzun zaman yapmıyor. Son 20 gündür benim zorumla 4 kere falan kaka yaptı
(6,103 puan) tarafından
ek gıdaya geçene kadar 10 günde 1 yapabilir, bu yine bir sorun değil. bazı bebekler ayda 2-3 kez kaka yapar. keçi pisliği gibi değilse sorun değil. yani boşa dert ediyorsun kendine
(65 puan) tarafından
Ek gıdaya geçince en fazla kaç gün yapmaması normal
(6,103 puan) tarafından
onu tam bilmiyorum açıkçası benimki bazen 2 güne 1 yapıyor. doktor katılığına dikkat et diyor. suyu az içtiği günlerde kabız denilecek kadar sert ve az yapıyor, o zaman beslenme şeklini değiştirip su veriyorum, düzeliyor. hani çok şükür daha uzun sürmedi. anne sütü alırken 5-6 günü buluyordu
0 oy
(15,280 puan) tarafından
Benim.basima geldi. Oğlum da.40.i çıktıktan sonra yapmamaya başladı. Doktora gittik. Günde 4 kez 1 er çay kaşığı emzirmeden önce zeytinyağı içir dedi. Duphalac şurup verdi. Hiçbirisi fayda etmedi. Çok zorlanirsa fitil kullan dedi. Hep fitille yapti cocugum. Ben de hep üzülürdüm . Hep fitille.mi yapacak bu çocuk. Neden böyle diye. Uzule uzule. Meğerse çocuğa süt yariyormus. Sütun tamamına yakınını kullanıyor vücut. O yüzden çıkacak kaka oluşmuyor. Biriktirip yapiyomus. Bilseydim hiç uzulmezdim. Sen de canını sıkma. Bir.kac aya düzelir. Ben her seferinde fitili daha geç kullandım. 8 9 gün yapmadığı oldu. Çok huzursulugu yoksa hemen kullanma fitili istersen. Bı de zeytinyağı ise yariyosa içir, bişey olmaz. Bana doktor söyledi. Sonra kendiliğinden düzeliyor. 5.5 aylıkken falan düzeldi bizimki. 
(65 puan) tarafından
Yani ilk iki sefer de zeytinyağı fayda etmişti ama üçüncü seferde artık zeytinyağı da bir işe yaramadı. O yüzden 1 hafta yapmayınca fitille yaptırmıştık. Kaç günden sonra fitil veriyordun? Evet sütün yarıyor diyenlerde olmuştu ama işte bende yinede korktum bağırsaklarinda bı soruna yol açar diye. Ha bir de zeytinyağının bebeğe Bir zararı olmaz değil mi?
(15,280 puan) tarafından
Dostum zeytinyağını içir diye bana doktor söyledi. Bence vermene gerek bile yok. Bu aslında bebeklerde olabilen bı durum. Biz çevremizde duymamisiz sadece. Benim başıma geldikten sonra burda çok kişinin yazdığını gördüm. Süt bağırsaklarda yüzde yüze yakın emiliyor. Ve çıkacak posa oluşmuyor . Haliyle kaka da olmuyor. Ve bu bebeğe güzel kilo aldırıyor. Böyle bir olumlu yanı var. Ama olumsuz yani da bebek kaka yapamadikca rahatsız oluyor. Çok ağlıyor. Huzursuzlaniyor. Ben ilk zamanlar 5 6 günden sonra verirdim fitili. Sonra biraz daha geç yapmaya başladım fitili. Rekor 9 gün. 9. Gün kendi yaptı. 8 9 gün derken zamanla düzene girdi.
(65 puan) tarafından
Peki fitilin bir zarari oldu mu makat çatlağı gibi ya da bağırsak tembelliği gibi bir durum oluşmadı değil mi
0 oy
(2,149 puan) tarafından
40 ı geçtikyen sonra yada geçmese bile gelememsi normalmiş ama 1 haftada 3 defa yaparsada normal karşılanıyor bende korkuyordum 40 liıyken falan her alt değiştirmede kakası geliyordu şuan 3  veya 4 günde bir zeytinyağıyla karnına masaj yap 
(65 puan) tarafından
Masaj yapıyorum hatta 3.zeytinyagj verisimde de artık tepki olusmamaya basladi artık p.tesi bı doktora götüreceğim bakalım
0 oy
tarafından
Bağırsakları genel olarak her bebeğin sıkıntı lı oluyor kızım 10 güne kadar görüyordu hep lavmanla fitille geçti 1 yaşa kadar

Ekstra canım kaka çok kıymetli bir sahabe ismi bu dilimize şuan ona hakaret edilmek üzere yansıtılmış ve B.k a söyleniyor Google amca da yazıyor bilgilendirme amaçlı asla kınama değil hayırlı geceler
(65 puan) tarafından
Doğrudur canım bilgilendirme için teşekkür ederim. Peki sizin 1 yaştan sonra kendi kendine mi düzeldi? Bir de lavman ile fitil arasında ki fark ne oluyor tam olarak ya da şöyle sorayım hangisinin yan etkisi daha az
tarafından
Ben ikisinde de yan etki yaşamadım lavmanda sıvı popoya koyup sıkıyordum sonra elimle popo deliğini tutup kıçını sallıyor masaj yapıyordum kurşun gibi o an sıçıyordu :D ama fitil sonradan atıyordu kendi kendine ekstra  kızıma fitil koyduğumda erimiyo direk atıyordu lavman kullandım ben çok

İlgili sorular

+1 oy
8 cevap 195 göst.
20 Şubat 2022 Diğer kategorisinde ❤️❤️Mrvnr❤️❤️ (13,717 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 37 göst.
18 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde Asel hira (860 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 132 göst.
27 Nisan 2022 Diğer kategorisinde Dilaray1404 (309 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 40 göst.
2 gün önce Diğer kategorisinde Ftm1907 (442 puan) tarafından soruldu

380,997 soru

11,406,209 cevap

34,944 kullanıcı