0 oy
205 göst.
Diğer kategorisinde (2,688 puan) tarafından

Her ne olursa olsun yaşadığınız olaylarda karşilastiginiz kişilerde iyiliği görmeye mi yoksa hemen  kötülükle karşılık veryemi meyillisiniz.? Birilerine haksızlık yaptığınızi düşündünüz mü?  Hadi biraz sohbet edelim hanımlar :) 

Benim var pişman olmamak için peşin hüküm veremiyorum hayatıma giren girmeye niyeti olanları önce anlamaya çalışıyorum.

20 Cevaplar

0 oy
(569 puan) tarafından
Aşırı iyilik gören biriyim bazen insanların kötülüklerini bile iyiliğe yormuş olduğumu fark ediyorum
(2,688 puan) tarafından
Sana zararı dokunmuyor ise bence niyetin güzelliğine de bakıyor yaşadıklarımız
-Reklam-
0 oy
(3,036 puan) tarafından
Ben hep iyiliğine bakarım. Kötülüğe de iyilik yapmaya meyilliyim.
(2,688 puan) tarafından
Bende kötülük yaparsa mesafe koymaya meyilliyim karşılık vermektense
0 oy
(767 puan) tarafından
Daimi gamsız pollyannayımdır. Amaaannn herkes kötü olsa ne yazar, ben iyiyim bana yeter diyorum. Ben iyiysem benim gibiler de vardır mutlaka o yüzden 3 5 kötü insan gördüm diye hayattan soğumaya lüzum yok.

İntikam alacak olsam en âlâsını alırım ama almıyorum. Hani bir laf var ya; "İnsanlar rahatsız olmasın diye boru öttürmeyince, sende boru öttürecek nefes yok sanıyorlar." O hesap.

Bir de insanın düşmanı kendi seviyesindedir. Ben, öyle herkes düşman bellersem nerede kaldı kalite? Affederim ama unutmam, insanlara da unutturmam. Çünkü bir daha aynı yerden vurulmam. Zira; "(Akıllı ve olgun) Mü'min aynı delikten iki defa sokulmaz, ısırılmaz." (Buhârî, Edeb, 83; Müslim, Zühd, 63)
(2,688 puan) tarafından
Evet canım ben kötülük yapmaya efor bile sarfedemiyorum bilenmek bile beni yoruyor. Dikkatli davranmakta her zaman fayda var
Düşman cogaltmamak lazım der dinimiz birde gerçekten ne kadar az olursa okadar az yoruluruz hayatta diye düşünüyorum
(767 puan) tarafından
Tedbirli ol, sırrını anlatma. Senden iyisi yok.
Hani ayeti kerime var ya "Affı tut, iyiliği emret, cahillerden yüz çevir." (A'raf, 199) Bizim meselemiz belli oluyor böylece.
Kötülük yapanı affederiz, ona doğru olanı anlatıp iyiliği emrederiz, baktık uslanmayacak o vakit de cahillerden yüz çeviririz. :)
(2,688 puan) tarafından
Aynen öyle canim dinimiz bize herşeyi çok güzel ifade etmiş yol göstermiş zaten. Düşman -dost meselesi arasındaki ince çizgi de belli. Güzel orneklendirdin Allah razı olsun =) ama kisiligimiz yasadigimiz hayatta çok baskın oluyor bu davranişlarimiza.
0 oy
(7,281 puan) tarafından

Önceden pozitif yaklaşırdım herkese baktım ki olan bana oluyor nötr kalıyorum bi müddet iyimi kötümü gösteriyor kendini ☺

İnşallah soruyu doğru anlamışımdır:D

(2,688 puan) tarafından
İzlemek gozlemlenmek de iyidir tabiki tamamen tepkisiz olmak farklı tabi.
0 oy
(1,922 puan) tarafından
Ben direk kötülüğü görüyorum desem :) ön yargıliyim insanlara 
(2,688 puan) tarafından
Himm bunun altında ki sebeb güven duygusu olabilir mi çokça zedelenmiş olması veya güven acisindan zor guvenilmesi. Ama zaten herkese hemen güvenmemek gerek zamanla oluşan birşey bu kendine zaman tanimak daha iyi
0 oy
(156 puan) tarafından
Çok fazla ve gereksiz empati yapma gibi bi huyum var.herkesle iyi olmaya çalışırım ama bir sure sonra  bana kötülük yapildigini farkedersem tamamen uzaklasır sogurum
(2,688 puan) tarafından
Ne kadar gereksiz mesela?  Empati güzel bir duygu ama çok çok fazlası da insanı çok yorar
(156 puan) tarafından
valla yoracak kadar işte :(  Biri hakkimda kötü düsünsün istemem hep ona gore davranmaya calısırım bu beni yipratiyor
(2,688 puan) tarafından
Aslında kim ne düşünmek istiyorsa onu düşünür senin davranışin eğer amacı çıkar menfaat ise o bitene kadar olur bence buna değil kendi tarafından sadece kötülük yapmamaya yonel gerisi de ne düşünürse düşünsun.
(156 puan) tarafından
evet zaten artik işler buna dönmeye basladi kime ne iyilik yaparsan yap kıymet bilmeyen bilmiyor vicdanin rahat olacak sekilde hareket etmek gerekiyor
0 oy
(1,881 puan) tarafından
Sürekli birilerinin içindeki iyiliği görme isteği insanı yorar. Ben de su katılmamış bir sal*ak hatta enayi olduğum için öyle yapıyordum. Ama dönüm noktam oldu ve hayatımı bana zehir eden o toksikleri sildim. Iyilikleri onlara kalsın kötülüklerinde boğulsunlar diyorum. Ben onları affetmiyorum Allah affetsin ama yaptıkları da yanlarına kâr kalmasın. Bazen sadece iyi penceresinden bakmak,iyilik aramak kendine yapılan saygısızlık oluyor.
(2,688 puan) tarafından
Fazla tahammül fazla duygu kirliliği yapıyor aslında tahammulu çok doldurmadan mesafe koymak lazım ama onu da herkes yapamaz bazen iyice sonuna kadar yaşamadan görülmeyebilir anlaşılmıyor doğru olan davranış. Bence yanlarına ne kalırsa kalsin ama sana kalmasın hiç kendine yük bile etme
(1,881 puan) tarafından
O kadar doğru ki aslında. Uzaklaştık biraz daha iyiyim elhamdülillah. Onlar bana maddi manevi iyi gelmiyor. Gerçekten de sırtımda bi yük gibi. Hayatımda olmamaları daha iyi.
0 oy
(1,034 puan) tarafından
Malesefki var MAALESEF O kafa bendede var ne olursa olsun iyiyi arıyorum o kırıntısı bı parçayı.bende senin gibiyim o yüzdende hep kaybeden oluyorum 
(2,688 puan) tarafından
Aslinda kaybettirmiyor kaybettiriyor gibi gozuksede iyi hayat tecrübesi oluyor sora sende daha ölçülü davranmayı ogreniyorsun
(1,034 puan) tarafından
Gerçekten öyle
0 oy
(1,245 puan) tarafından
Keisnlikle kötülüğü görüyorum. Ve kötülüğe kötülükle yaklaşırım. Çünkü beni bu hale insanlar getirdi iyilik düşünemiyorum ve kimseye güvenmiyorum 
(2,688 puan) tarafından
Aslında ben ilkte gormesemde sora sora davranış şekilleri onu gormeye itiyor ama yine de herkesi kendi kotulugunde bırakmayı tercih ediyorum.
0 oy
(17,721 puan) tarafından

Ben asla kimseyle kötü olup kavga etmek istemem ama işler o raddeye gelirse kötü olmam konusundada iyiyimdir lakin kötü olmamak isterim bana yapılırsa hakkını veririm kimseye zararım dokunsun istemem kimseyi kırmak istemem :sideways:

(2,688 puan) tarafından
Ben hakkını vermek yerine uzaklaşirim direk silerim gerekirse ama çenemi yormam umursamazlik tek silahım isye
(17,721 puan) tarafından
Aslında en güzeli ama yaptıkları yanına kalınca sinirleniyorum ben
0 oy
(6,950 puan) tarafından
Valla kimin ne niyetle yaklaştığını anlıyorum haksızlık illaki yapmisimdir ama şuan aklıma gelmiyo 
(2,688 puan) tarafından
Ya insan başkasını anlıyor ama içindeki yakın olanları hemen o sınıfa koyamıyor belki diyor tabiki ben desemde zamanla herkesin fikri zikri belli oluyor inşallah yapmamişizdir istemeden
0 oy
(69 puan) tarafından
Ne kadar iyilik yaptıysam karşılığında bir şekilde kötülük gördüm kimseye iyilik yapılmaz kimseye de günahım gelmez şu saatten sonra en iyisi böyle olmak iyilik yapılacak zamanda değiliz bnce kimseye peşin hükümlü değilim ama herkes çıkarcı kimse kimseye çıkarı olmadan yanaşmıyor 
(2,688 puan) tarafından
Herkes çıkarcı değildir diyor benm gönlüm yine :))
Ama biraz baktığımız pencere yıkık dökük olabiliyor insanoğlunda en iyi sevgi Allah için sevmek zaten dünya jcin oldu mu herşey karmakarışık.
0 oy
(573 puan) tarafından
Ben kötülük gördüğümü düşünüyorum aslında 
0 oy
(4,204 puan) tarafından
Asssla öyle bir eğilimim yok :D bende "babamın oğlu mu arkadaş" eğilimi var :D müthiş kolay adam silerim :D
(2,688 puan) tarafından
Belki çok içselleştirmiyorsun çoğu şeyi ondandır
0 oy
(579 puan) tarafından

Hiç uğraşamam. Direkt siler geçerim. İçindeki her ne ise hepsini alıp kapı dışarı ederim :D

(2,688 puan) tarafından
Silme olayı bende de var ama ben silmeden önce gene kıpırtı varsa beklerim yoksa eksileri artıları aşmişsa çıkartmak iyidir der silerim
0 oy
(2,405 puan) tarafından
Biriyle ilgili olumsuz bişey bi dedikodu dönse, tabi çok ağır bişey olmadıkça, acaba yanlış mı anladılar, şöyle demiş ya da yapmış olabilir mi derim hakkında konuşulan insanla ilgili ama bana karşı kabalık değişik kibirli tavırlar gösteren birinin içindeki iyiliği falan göremiyorum. Aslında iyidir yok dobradır. Başlarım onu dobralığına. 
(2,688 puan) tarafından
Bazıları kendini hemen belli eder zaten ister istemez hayatımıza direkman sokmuyoruz onları ama bide öyle böyle hayatına giriş yapmış olanlar var yada akraban veya çok yakının. Yeni kişileri silmek daha kolay olabiliyor tabiki
0 oy
(1,312 puan) tarafından

Önceden herşeyi ve herkesi pozitif, iyi birşey olarak düşünüyordum ama öyle değilmiş gerçekler beni değiştirdi ve ben değiştiğim için kabullenmeleri zor oldu tabi. Ama ben bu beni daha çok sevdim :) Kinci bir insanım beni kıran, üzen insanları her lafını en ince noktasına kadar unutamıyorum ve bu beni yiyip bitiriyor çok takıntılıym bu huyumu da hiç sevmiyorum bu arada :))) ama yinede iyimser yaklaşmaya çalışıyorum her ne kadar içimde firtinalar kopsadaa:))

(2,688 puan) tarafından
Kinci olmak yıpratıcı birşey bence kin tutan insan herşeyi içinde sürekli yaşiyormus gibi yaşar sünger çekemez ama hayat devam ediyor işte bı şekilde dshs huzurlu nasıl geçirebiliriz diye otelemek lazım eskileri
0 oy
(1,003 puan) tarafından

Ben ne kadar iyimser olsamda kazık vs çok yiyorum yenilen pehlivan güreşe doymazmış hesabı usanmadan bıkmadan yaparım:D

(2,688 puan) tarafından
:D kazık yemek defalarca oluyorsa suç tabi oncelikle bizde pehlivan doymaz ama haklısın:))
(1,003 puan) tarafından
:D işte bi yerden sonra salaklığa gidiyor da napalım onlar akıllı olsun ahahah
0 oy
(4,137 puan) tarafından
Ben kötülük yapmam Allah'a havale ederim sadece muhatap olmam bidaha 
(2,688 puan) tarafından
En temizi bende öyleyim.
0 oy
(1,873 puan) tarafından
Ben varım diyebilirim genelde insanları olduğu gibi kabullenirim bi olay olduğunda diğer açılardan da bakmaya çalışırım belki altında bilmediğimiz bişiy vardır diye hemen yargılamamaya çalışırım. Ama bi kere art niyet gördüm mü her hareketinde art niyet ararım 
(2,688 puan) tarafından
İşte art niyette basit birşey değil bikere dusunen hep düşünür dersin güven kalmaz zaten.

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 83 göst.
25 Temmuz 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 381 göst.
21 Ekim 2021 Diğer kategorisinde Gentle Avenger (3,769 puan) tarafından soruldu
0 oy
25 cevap 425 göst.
28 Mayıs 2023 Yemek-Tarifler kategorisinde Birdilektut (1,271 puan) tarafından soruldu
0 oy
64 cevap 1,049 göst.
23 Nisan 2023 Diğer kategorisinde Ecenin annesiii (1,022 puan) tarafından soruldu

379,235 soru

11,351,866 cevap

34,822 kullanıcı

...