0 oy
183 göst.
Aile kategorisinde (513 puan) tarafından
Uzun olacak ama .Görümcem bekardi calisiyordu bir kızım, sonra ikizlerim oldu.Gorumcem azda olsa sağolsun yinede bez aldı.Kayinpederim,k.validem ne bana ne çocuklara birşey aldı.İlk kızıma 600tl baston araba aldık,ikizlerime ikinci el araba aldık ha bu arada onun parasını görümcem verdi onu bile çok görerek .Neyse sağolsun yinede çabaladı.Biz şunu alın demedik ama bir altın bir takmadilar ama esimede dedim her zman boşver boşver ağzıma almadım hiç.Ama şimdi görümcem hamile k.validem diyor ki kız tarafı beşiği,yatağı,nevresimi alır bizde alicaz diyor.Onun kayınpederi gilde demiş biz alırız.Bebek arabasını biz alicaz dediler.Gorumcem hatta dedi almayın sizin borcunuz var diye ( ev yaptık borçlar girtlakta, biz oturduk eve eşimin ailesi daha oturmadı onların kat yapılacak daha) .Ama kayınvalidemin tavrı ise beni çok üzdü öyle çıkışıyor ki hayır hayır asla bizim almamiz gerek,kaç para olsada alcaz tavrı.Birde altın mevsuzu var gorumcemin kocasının ailesi diyor sen takmadin mi bir altın falan filan takman gerekiyodu.Oda diyor durum yoktu.Yani biraz ayipladilar.Ama o zaman durum vardı, aslında şuan borç içindeyiz.kayinvalidem sırf onlara karşı bile belki altın takacak gorumcemin çocuğuna.Bugune kadar asla demedim bunu etmediniz falan filan ama öyle birşey yaparsa konusucam.Cok zoruma gidiyor.Benim evlatlarım evlat değil mi hiç çaba göstermediler.Eşiminde zoruna gidiyor eğer böyle bişey yaparsa bende lafımı esirgemeyecegim gibilerinden.Bu arada bizde bez alalım diyecegiz görümceme.Kayinvalidem belki az görür sen abisin diye ama  Cnku durum yok . Çocuklarım bezli benim daha,yaz geldi kiyafetleri,krediler dolu.Anakucagi istiyor görümcem  fiyatı baya yüksek.Bize demedi tabi alın diyede, Alalim desek zor yanı.Durum olsa keşke alsak.Gorumcemi çok severim oda beni sever.Bez alicaz diyelim mi sizce ?

7 Cevaplar

0 oy
(10,402 puan) tarafından
Senin ailen beşik vs yaptı mı peki canım adet kız tarafı şeklinde sanırım. Ben kimseden bir şey ummadım o ayrı tek çocuğa yetebilridm şimdiye dek öyle de devam ettim şu an hazırım Allah nasip ederse olur diyorum. Burada sorun birilerinden bir şeyler beklemek ne siz bekleyin ne de onlar. Evlat kimsenin değil sizin evladınız. Onlar torunlarına dilerse yapar dilemezse yapmaz. Bence beklenti yoksa huzur oluyor bunu tavsiye olarak görün 
(513 puan) tarafından
Kesinlikle bende aynı dusuncedeyim ben hep dedim zaten kimse bakmak birşey almak zorunda değil.Ama suanki duruma kim olsa kayıtsız kalamaz inanki.Oyle bir insan olsam ağzımı şimdiye kadar kaç kere açmıştım.Ailem beşiği almadı biz aldık hatta ben aldım altınım vardı onunla.Ama kaç yıldır çocuklarıma sadece onlar hep biseyler yaptı.Bunu herkez biliyor zaten
-Reklam-
0 oy
(2,381 puan) tarafından

Belki el emeği hediyeler yaparsın sende :) her şey maddi olarak değil ki bir battaniye bir patık yapsan güzel olur bence veya senin çocuğuna gelen giydirmediklerinden varsa

(513 puan) tarafından
Canım cocuklarima çok şey gelmedi burda öyle değil adetleri değil yani bizde hediye çok gelir.Evlendim gelen olmadı,çocuklarıma gelmediler.Herseyi kendimiz yaptık.Ama ep emegide mantıklı cinsiyeti belli olduktan sonra  çok sevinir görümcem eminim
(2,381 puan) tarafından
Daha anlamlı olur bence bir patik yap bir battaniye birde yapabilirsen şapka kolay gelsin şimdiden
(513 puan) tarafından
Örgüde iyi değilim kızıma sadece battaniye yapmıştım :) öyle bişey mümkün benim için , teşekkür ederim
0 oy
(807 puan) tarafından
Eğri oturup doğru konuşalım. Kimsenin kimseye bir şey alma mecburiyeti yoktur ve bu işler de karşılıklı yapılmaz.

Kız tarafı şunu alır, oğlan tarafı bunu alır gibi şeyler biraz zorlama oluyor. Dediğiniz gibi durumu olan var, olmayan var.

Ancak beklemek en büyük hata. Yapmak zorunda değildi, yaptı veya yapmadı. Ona bağlı.

Yapmak zorunda değilsiniz, yaparsınız veya yapmazsınız. Size bağlı.

Oldu ki eşinizin ailesi görümceniz için altın aldılar, siz de kalkıp konuşacaksınız. Ne olmasını bekliyorsunuz? Siz söylediniz diye size de alacakları zaman aslında içlerinden gelerek almayacaklar. Almayınca da lafını etti olacak. 2 ucu da size değiyor ve 2 ucu da kötü.

Ayrıca kimse çocuğu birilerine güvenerek yapmamalı. Şahsi olarak size söylemiyorum, yanlış anlaşılmasın. Yardım edilir, evet ama imkan varsa ve içinden geliyorsa.

Benim evladım, benim evladımdır. Dedesi, halası, amcası, babaannesi falan artık kendileri bilir. Herkes kendi şerefinde takılır demişler -Kİ altını çiziyorum- kimse buna mecbur değil.

Beklememiş üstüne boşver diyerek siz zaten elinizden geldiği kadar takmamışsınız. Evet belki haksızlık ama siz söyledikten sonra yapmaları daha mı hoş olacak? Bilmiyorum, nihayetinde sizin hayatınız.
(513 puan) tarafından
Kız tarafi veya erkek tarafı bişey alır alma mevzusuna katılmıyorum .Çünkü kabul görmüş adetlerimiz var .Yani illa yapmalı diyemem.Ki zaten demedim bugüne kadar ağzımı açmadım dediğim gibi.Mevzu benim çocuklarıma ypasinlar mevzusu hiiiic değil.Kırginpigi dile getirme mevzusu.Cunku çocuk daha yeni bu süreç böyle devam ederse kırılan hep biz alucaz.Bazen hatasını bilmesi gerekiyor karşı tarafın.Ben değilim mevzu, çocuklarım.Buyuduklerinde de aynı şeyleri göz göre göre yaşamalarını istemem .
(807 puan) tarafından
Sizin bileceğiniz şey. Allah yardımcınız olsun :)
(513 puan) tarafından
Amin teşekkür ederim:)
0 oy
(7,203 puan) tarafından
Böyle şeylerden hoşlanmıyorum ben lafını etme bence ve evet çoğu yerde ilk bebeğe kız annesi alışveriş yapar seninkiler yaptı mi merak ettim 
(513 puan) tarafından
Benim tarağı işin içine katmadim bile canım .cnku coooook şey yaptılar 3 çocuğum için halada yapıyorlar.Benim amacım karşılaştırmak değil öyle olsa eşimin ailesi ezilir altında.Amacim kirginligimi dile getirmek istemem.Bizim.ikinci planda olmamız.Evlat aynı deyip bunu ayiriyormus gibi yapmak
0 oy
(15,269 puan) tarafından
Ben senin yerinde olsam ağzımı açıp tek kelime etmem. Eşin ne denecekse desin. Onlar beşiği senin ailenin almasını beklemiş sanırım. Böyle bı adet oluyo bazı yerlerde. Ben de hamileyken duydum. Benim ailem dedi beşik alcaz diye ben istemedim. Kız tarafı alır beşiği falan dedi. Şaşırdım. Hiç duymamistim. Ama önemli değil. Sen durumun neye yetiyosa onu al. Durumun müsait olunca başka bir hediye daha alırsın. Madem gorumceni seviyosun. 
(513 puan) tarafından
Bizde de öyle canım erkek tarafı alır.Ama zaten ben kimseye beşik alın demedim .Kendi altınım vardı onu bozdum ilk kizim için,ikizlerede eşimle aldık zaten.İki tarafta almadı.Ama susmak içimden gelmiyor inanki.Esimde söylesin o ayrı ama bana kızımsin diyip gozuma soka soka boyle birşey yaparlarsa bende kizlariysam bunu söyleme hakkını kendimde bulurum.
0 oy
(118 puan) tarafından
Kız tarafı neden beşik alıyor ben bunu anlamadım ya ne saçma bişey 
(513 puan) tarafından
Öyleymiş eşimin ailesi tarafinda
0 oy
(460 puan) tarafından
Bugüne kadar kimseden bir beklentim olmadı olmazda. Benim çocuğumun kimsenin vereceği paraya altına ihtiyacı yok gerekirse beşi bir yerde taksinlar umrumda değil kimse. Ben kızımi sevip sayıyorum Rabb'im onları güzel temiz ahlaklı insnalarla karşılaştırsın. Gelecekleri için uğraşıyorum isterse kimse düğününe dahi gelmesin umrumda değil. Kimseden bir bekletin olmasın olduğu sürece böyle kendini uzersin. Yapsınlar b.ver söyleme değerin düşmesin bir altın için herkes kendi değerinde kalsın 
(513 puan) tarafından
Çok haklısın hep derim zaten esimede Allah kimseye muhtaç etmesin sen yetiyosun diye.Altin alsınlar diye değil duygusal kırgınlık bu.Goze soka soka böyle bişey yapilmasi görmezden gelinmiyor inan cnku çok içli disliyiz kayinvalidemlerle
(460 puan) tarafından
Aman soksunlar herkes yaptığıyla Allah'a havele kimsenin yanına kar kalmayacağı kessin gerek bu dünyada gerek ahirette elbet hesap verilecek. Sağlıklı olun mutlu olun altında onların olsun. Çocuklarınla ilgilen onları geleceğe hazirla tek gayen bu olsun ahlaklı çalışkan çocuklar yetisrmeye bak. Büyüdüklerinde her tarafını altın yapacaklar zaten. Hiç üzme dert etme kendine hayatım
(513 puan) tarafından
Çok doğru diyorsun inşallah öyle çocuklar yatistirebiliriz tabiki, gayemiz o
(460 puan) tarafından
İnşallah canım hayırla

İlgili sorular

0 oy
12 cevap 388 göst.
28 Eylül 2020 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 88 göst.
20 Mart 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde clk38 (1,371 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 147 göst.
30 Ocak 2021 Diğer kategorisinde Ahsen (2,020 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 285 göst.
13 Şubat 2024 Alışveriş-Hediye kategorisinde Oykulku (1,064 puan) tarafından soruldu

380,718 soru

11,398,882 cevap

34,923 kullanıcı

...