0 oy
703 göst.
Diğer kategorisinde (1,053 puan) tarafından
Az önce bize geldi ev sahibimiz çokta severiz yani sayıp sevdiğimiz bir amcamız çay sunum vs derken yan komşumuz 5 senedirli oturuyormuş 4 binden 10 bine kirayı arttırdık dedi sizinkide eylülde 8 binden oturuyorsunuz 20 binden 15bine düştü dedi ve güldü bende 15 binmi yok artık asla olmaz dedim hiçbirşey demedi sonra sözleşme 1 sene yaparsan çıkarma veya yükseltme Hakkın var dedi bilmiyorum benim bildiğim 3 sene oturduktan sonra çıkarma hakkın var dedim hayır öyle olmuyor dedi ve ekonomi çok kötü herşey çok pahallı falan oma göre düşünmek lazım dedi bende bizede ekonomi pahallı tek sana değil ya dedim yine birşey demedi ve 12  katlı site her kat 4 daireden oluşuyor nerdeyse 8-9 daireden kira alıyor kızlar resmen aç yani ne garip insanlar ben çok şaşırdım gerçekten dediği doğru mu kızlar ben bu fiyata hayatta oturamam yani bir hal çaresine bakarım en azından o kadarda sever sayarım tek size değil herkese öyle gıcık aldığımı çıkarırım falan dedi birşey demedim ona beklemiyordum ondan ve şimdiden lafı meydana koydu yani.

25 Cevaplar

0 oy
tarafından
O kadar yükseltemez kiracı hakları çok iyi şuanda 
(1,976 puan) tarafından
Ama sözleşme yeni mi kaç sene önce yaptınız canım sozmesme yaptıktan 10 yıl boyunca çıkaramaz ,5 yıl boyunca da kira duzenlemesi için dava acamaz
(1,053 puan) tarafından
Canım şimdiki sözleşmeler 1 senelik önceki sene yaptık 1 sene sözleşmeyi
(1,976 puan) tarafından
Geçen sene yapıldıysa üzerinde 1 sene yazsa bile o sözleşme 10 yıl geçerli canım :) yeni sözleşme yapmanıza gerek yok ,otamatik olarak sizi on yıl çıkaramaz ,5 yıl kira dengelemek için sulh hukuk mahkemesine veremez yani ev sahibiniz hiç birşey yapamaz ,kira zam artış oranı yaziyormu sozlesmede
(1,053 puan) tarafından
Zam artışa hiç bakmadım canım yarın bi bakayım eğer dediğin gibiyse sittin sene beni çıkaramaz ne yaparsa yapsın o zaman
(4,251 puan) tarafından
ahmn 5 yol gecmeden dava acamaz . dava acsa bile cikarmak icin iki bucuk senedir enistem kiracisini cikarmaya calisiyor oglu yerlesecek hala mahkeme devam ediyor. oglu coluk cck tuzemlere tasindilar. kira odeyemez gecinemez cunku
-Reklam-
0 oy
(3,097 puan) tarafından
Baya fazla zam yapmış gibi geldi bana o civarda kiralar kaç ki ?
(1,053 puan) tarafından
İşte 15 bin falan aşkım
(3,097 puan) tarafından
Canım valla çok yapmış ya kabul etme en fazla 11 12 yani
(1,053 puan) tarafından
Bende öyle diyorum yani severiz sayarız ama eş.şekte değiliz yani sadece sorayım dedim 1 sene sözleşms bitince böyle bir hakları varmıdıe peki canım istediğini yapabilirmi
0 oy
(8,937 puan) tarafından
5 sene sonra emsal gösterip kira artisi davası açabilir 10 yıl sonra tahliye edebilir sen sakın kabul etme versin mahkemeye %25ten fazla zırnık alamaz
(1,053 puan) tarafından
Tamam canım öyle yapıcam zaten onların dediği hem bize esasta devlete aykırı
0 oy
(229 puan) tarafından
8ken kiraniz 15 mi oldu? Yani benim bildiğim yasal olarak zaten yapamaz o kadar. Huzursuzluğu göze alırım derseniz baya uzun süre oturabilirsiniz ama rahat da vermeyebilir
(1,053 puan) tarafından
İşte rahst vermezler canımda otururum valla istediği kadar yırtsınlar kendilerini
(229 puan) tarafından
Biz kiracılı ev aldık ama içindeki adamın 3 tane evi vardı. Çıkmasını istedik diye bize ne tehditler hakaretler. Yani dava açmak için bile 6 ay geçmesi lazım, dava da açsan bitmesi 2 yıl sürüyor. Bunları göze alırım derseniz baya oturursunuz. Ama davayı kaybedersniz her masraf size kalıyor. Gerçi şu an dava açabileceği bir durum yok sanırım. Biz evin yeni sahibi olduğumuz için ve adamın evleri olduğu için davada yüzde yüz kazanirdik
0 oy
(9,654 puan) tarafından
Asgari ücret 17 bin değil miydi. Bu insanlar kiraya 15 verse geri ne kalıyor. Bunlara bi el atılmalı artık 
(1,053 puan) tarafından
Valla canım ben şok oldum karşı komşumuz 4ten 10a çıkarmış birşey diyemedim yani onlar kabul edip oturuyorlar ama bana göre aşiri fazla eşimde az önce dedi 25lşk zam var kabul ederse ederim etmezse ver beni mahkemeye derim dedi
(9,654 puan) tarafından
Eşimin dedesinin ev sahibi de böyle birden artırmış. Diğer bir kiracısı da polis. Yüzde 25 veririm gerisini mahkemede düşünürsün demiş. Sonuç olarak adamın dediğini değil yüzde 25i veriyorlar adam sesini çıkaramadı daha
(1,053 puan) tarafından
Gerçekten mi bizde öyle yapalım bakalım işe yarayacak mı bide pişkin pişkin diyor ne hakla yani hayırdır asla öyle birşey olamaz bizde tepemiz attı ama birşey diyemedik işte ne diyelim ama ben hayır asla öyle olmaz dedim eşim mülayim birç hemen kabul ederde gerekirse ben konuşurum yani
(9,654 puan) tarafından
Kabul etmesin kesinlikle hiçbir şey yapamaz
0 oy
(830 puan) tarafından
Resmen iki katı zam yapmış anlamadığım aynı ev olmasına rağmen niye herkesten farklı para alıyor bu haksızlık değil mi
(1,053 puan) tarafından
Tabiki haksızlık bize o zamanın piyasasına göre veriyor güya canım
0 oy
(416 puan) tarafından
Benim de evim 7.500 tl idi 15.000 yaptı malesef 
(1,053 puan) tarafından
Siz peki veriyormusunuz canım
(416 puan) tarafından
Evet zaten başka yere de çıksam aynı en azından nakliye parası ve abonelik parası falan derken uğraşmamak için tamam dedik
(1,053 puan) tarafından
O da doğru canımda bende ona üzülüyorum işte yoksa çıkarsın ama ha diyince çıkılmıyorki
(416 puan) tarafından
Aynen öyle çıktığın ev burdan çok uygunsa evet ama değilse değmiyo
0 oy
(7,831 puan) tarafından
Eski bir ev bizim oturdugumuz yer suanda 1 sene once 2 bucuga anlastik 3 sene sozlesmemiz var bu ay 1 sene doldu 8 yapti normalde 8 yapamaz.oyle bor hakki yok ama biz 6 dedik suan ev sahipleri cildirmis durumda zaten tasincaz ev bulduk 6 verene kadar uzerine ekler daha iyi bi eve oturiruz
(1,053 puan) tarafından
Vallahi bende eşime dedim canım 15 bin vereceğime ev alalım daha mantıklı dedim pisi pisine bunlara yedireceğime ev sahibi olurum tek acıdığım bilseydim böyle yapacaklarını iyice araştırır taşınırdım bir süri nakliyat elektrik su parası valahi rezillik insan gerçekten insan olmalı ya nasıl bir vicdan merhamet bu
0 oy
(678 puan) tarafından
Yapabilir sizin sokakta kiralar ne kadar ona göre  eğer 15 binden başlıyorsa yapar yasal hak  
(378 puan) tarafından
Sözleşme bitince çıkmanız gerekiyor diye biliyorum ama ev sahibinin üç ay öncesinden bildirmesi gerekiyor.
(1,976 puan) tarafından
Bitiremez bitirmesi için size haklı sebeblerden sözleşme bitiminden önce taahhütname çekmesi lazım oda kafasına göre taahhütname çekilemez

Ya oğlum kızım girecek diye çekebilir evden çıkın diye
İhtiyaç durumundan o sebeple çekilirse 5 yıl kiraya veremez tut ki kiraya verdi , ispat edersiniz  oturan oğlu kızı degil ,kiracı diye  tazminat alırsınız bir yıllık kira +taşınma bedelini yani öyle kolay şeyler değil canım şuan eğer gelecek ay başlıyorsa zam yüzde yirmibes yatirsaniz hiç birşey yapamaz ne çıkış için taahhütname gönderebilir ne sizi cikarabilir ,öyle hiç bir hakkı yok isterseniz bir avukata danışın yinede ama çıkaramaz

Yanlız birşey daha soracağım siz sözleşme yaparken ,bazı uyanık ev sahiplari çıkış taahhütnameside imzalatiyor imza atmadiniz dimi çıkış taahhütnamesine sözleşme yanında
(1,053 puan) tarafından
Ayy dur ben ona bakayım umarım eşim atmamıştır çok kötü olurum valla hemen sana yazayım canım
(1,053 puan) tarafından
Canım şimdi baktım kira karşılığı yazılmamış 8.000e oturduğumuzu yazmamış kira müddeti 1 yıl denmiş imza falan yok en alta kiraya tutan ve kiraya veren imzaları var
(1,976 puan) tarafından
Alta canım oğlunun ibanina atiyoruz kirayı  dediniz o kısmı sıkıntı avukat ile görüşün mutlaka ,kira zammı yapmayacağız derken davalık olup 80-90 binlik bir paradan olabilirsiniz ki bunu durduk yere de olabilirsiniz orda büyük hata yapmışsınız canım ,bunlar benim kiramı ödemediler diye dava açabilir,direk ev sahibinin ibanina atsaydiniz hiç birsey yoktu canım ama ev sahibinin oğlunun hesabına attığınız için, kira ödememiş gibi gözükebilirsiniz ve icralık olma ihtimaliniz var ,bence birşey yapmadan ,avukata gidin bu iş karışabilir
0 oy
(1,403 puan) tarafından
8binden en çok yapabileceği 12 olur ya i 15 ne seneye kaç yapicakmis deseydin biz maaşı sana verelim olsun bitsin
(1,053 puan) tarafından
Valla kız yese bizleri doymaz bizde herşey pahallı diyince birşey olmaz ölümli dünya diyor o kadar haram para alıyorsun heralde birşey olmaz dersin oturduğum ev görsen dersin buna nasıl 8 bin veriyorsun eşimede dedim 15 vereceğimize kredi çeker ev alırım bu ne böyle
0 oy
(2,316 puan) tarafından
Versin mahkemeye hangi şehir bilmiyorum ama büyük şehirler de aşırı bir yoğunluk var 2 yıl sonraya gün veriyor. Siz %25 üstüne ekleyip yatırırsınız. 
(1,053 puan) tarafından
Kız vandayız vanda ne kadar büyük şehir olabilir ki evleri gör dışı lüks içi pert oturduğumuz ev geldiğimizde ölüydü biz diyicez eğer yok mok derse versin mahkemeye ama tek sıkıntı 1 senelik sözleşme yaptık canım istediği fiyatı sene bitince verebilir mi eylülde senemiz doluyor
0 oy
(118 puan) tarafından
Adama bak tövbe tövbe toprak doyursun gözünü deseydin 
(1,053 puan) tarafından
Zaten hasta kız doyuracak ama ne zaman Allah bilir d.
0 oy
(438 puan) tarafından
3 binden 10 bin yaptı 1 hafta önce mahkemeye verdik şuan 
(118 puan) tarafından
Sizinkide şok
(1,053 puan) tarafından
Allah vicdan versin gerçekten bu ev sahiplerine başkada birşey diyemiyorum Allaha havale et bebeğim
0 oy
(4,353 puan) tarafından
İmkanı yok o kadar artiramaz 8 bin liranin en fazla maximum artırabileceği %25 fazlasını yapamaz mahkemeye gitsin madem.
(1,053 puan) tarafından
Peki canım sözleşmryi 1 sene yaptık biticek bittiğinde istediği fiyatı verebilir mi
(4,353 puan) tarafından
Veremez işte %25 den fazla devletin tanıdığı hak bu ona.Bazen hakkını arayacaksın aç gözlüler karşısında
(1,053 puan) tarafından
Bencede vallahi o gün gelsin bakalım yapabiliyorlarmı yapamıyorlarmı görücez
0 oy
(296 puan) tarafından
Böyle insanların gözünü toprak doyursun benim illet ev sahipi gibi ya 32 yaşında oğlu var sünnete takılan çeyreği saklıyorum dedi yaaa 
0 oy
(1,336 puan) tarafından
Sana 10 yapması lazjm bence ama işte artık milletin gözü aç.yapar kendi evi sonuçta ama çıkmaya kalksan zaten sana daha fazla paraya mal olacak bu iş.
0 oy
(564 puan) tarafından
%25 yapabilir 8 binin %25’İ de 2bin oluyo yani kirayı 10 bine cikarmasi gerek 
0 oy
(177 puan) tarafından
Zam oranı şuan %25 fakat 30 Haziran'da bu yaş kalkıyor yeni oran belli olacak , ona göre zam yapması lazım. Birde sözleşme tarihinden 1 ay önce gelip sözleşmeyi yenilemezse sözleşme yenilenmiş sayılıyor ve 10 yıllık oluyor . 1-10-1 yıldır sözleşme seneleri şuan 11 sene çıkmama hakkın var yani. Evini daha dün kiraya vermiş biri olarak araştırdığımız da bunları öğrendik canım 
0 oy
(334 puan) tarafından
Eve girerken tahliye taahhütnamesi imzalattiysa kontratin yanında icraya verip çıkarabilir .verirse siz itiraz edersiniz dava açar bu şekilde en geç 1.5 yıla sizi çıkar.dava süresince çıkaramaz .tahliye taahutu yoksa 5 yıldan önce zaten kira güncellemesi yapamaz 10 yıl dolmadan da çıkaramaz.2 kere kirayı fazlaca geciktirir veya yatirmazsaniz ancak dava açıp çıkarabilir .eviniz içinize sinen bir ev ise anlasamaya çalışın .yeni eve tasinmak size 5 kat daha maliyetli olur .ev sahipleri de kendi yatirimlarindan gelir elde etmek istiyor sonuçta .8 bin kira şu dönemde uygun kaliyor ona göre işte .malesef devletimiz sağolsun vatandasi ne hale getirdi .ev sahibini de suçu yok kiracinin da 
0 oy
(2,007 puan) tarafından
Kimsede insaf kalmadı bende git kadsr eve küflü eve yedi bin veriyorum ederi asla değil ama sesimizi çıkarmıyorum işte bu yüzden 

İlgili sorular

0 oy
20 cevap 359 göst.
8 Şubat 2024 Aile kategorisinde Annelerrr (277 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 301 göst.
1 Ekim 2023 Diğer kategorisinde Kelebekkm34 (1,097 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 71 göst.
9 Eylül 2023 Diğer kategorisinde Canveannesi (1,048 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 93 göst.