0 oy
189 göst.
Diğer kategorisinde (213 puan) tarafından
Çarsamba günü ikinci çocuğuma doğum yaptım. Elhamdülillah bir kızım oldu bir de 4 yaşında oğlum var. Oğluma 3 ay önce hafif otizm tanısı kondu. Aslında çoktandır ben farkındaydım ama doktorlar bir türlü tanı koyamıyorlardi. Eğitime basladigimiz zaman ben hamileydim ve doğum zamanına kadar kendim götürdüm getirdim özel eğitim kurumuna. Oğlum bana çok düşkün doğum yapmadan 2 hafta önce ayrı yatirmaya başladım. Sağolsun kaynanam çok ilgileniyor gözüm kapalı emanet ederim ama içimde acaba iyi anne olamıyor muyum hissi hep var. Doğumdan sonra eve geldiğimden beri sürekli ağrılarım olmasına rağmen o acı eşiğini unutmaya çalışıp oğlumla ilgileniyorum ama hep sanki eksik ilgileniyorum gibi. Kardeşinin olduğunun farkinda bile değil sanki ona yanlış yapmışım gibi bir duygu var içimde. Ama elhamdülillah o bana allahin bir lütfu ne gelirse Rabbimden diyorum öyle ferahliyorum. Hırçın bir çocuk değil ama bazen çözemiyorum tavırlarını ve konuşamıyorda. Onun hamileliği doğumdan sonraki zamanı falan hep sıkıntılı geçti ama çok şükür sağlığı yerinde. Biraz içimi döktüm uzun da oldu hakkınızı helal edin. Lütfen bizim için dua eder misiniz? 

5 Cevaplar

0 oy
(740 puan) tarafından
Yani bu durumu çok kafana takma bence sadece çocuğun buyumus bir anaokuluna yaz bir sene bak konuşursa durumu iyise rapor çıkarma ama konuşma önemli hiç mi konusmuyor bir de hafif otizim ne kadar ne derece o önemli 
(213 puan) tarafından
Evet bende öyle düşündüm. Aslında kalabalığı seviyor arkadaşlık kurması da iyi olur. Çok teşekkür ederim.
(740 puan) tarafından
Ekran maruziyetini bazen doktorlar otizimle karistirabiliyorlar
(213 puan) tarafından
Evet ekrana maruz kaldı. Bende ona yoruyorum zaten 1 senedir ekranla ilişkimiz kesildi. Algısı açık her dediğim yönergeyi algılıyor biliyor oturduğumuz binayı daireyi biliyor. Halasının evini bile biliyor alt sokagimizda oturuyor camı alçak beni o sokağa çekip koşarak gidip cama vuruyor
(740 puan) tarafından
İyi o zaman emin ol otizimli olsa algisi açık asla olmaz otustikler başka bir dünyada yaşıyor
(213 puan) tarafından
Evet gittiğimiz kurumdaki çocuklar ile oğlumun arasında çok fark var. Çok inatçı o yüzden bazen dediklerimi yapmıyor ama grup dersindeki ogretmenimiz hep iyi şeyler söylüyor bireyseldeki de herşeyi biliyor diyor ama o tanı konulduğu için benimde aklımda bir sürü soru işareti kalıyor. Tuvalet eğitimi vermek istiyorum ama kendini ifade edemediği için başlamadım hala.
-Reklam-
0 oy
(156 puan) tarafından
Hayirli olsun canım annelik babalı büyüsün belirti neydi canim
(213 puan) tarafından
Sürekli ilgi ve oyun çok önemli. Gözlemleyin çevresiyle nasıl arkadaşlık kurmada nasıl bunlar çok onemli. Aciktigi zaman size söylüyor mu yada susadigi zaman ne yapıyor. Otizm farklı birşey benim oğlana tanı kondu ama %70 belirti yok oğlumda. Rabbim evlatlarimiza şifa versin inşallah
(156 puan) tarafından
Acıkınca demez ama susayinca der fu der çiş kaka söylüyorum bezi gösteriyor kuzeniyle oynar kucuk kuzeniyle geçinemez
(213 puan) tarafından
Hiç korkma gayet güzel bence iletişimi. Ama takipte kal sürekli konuş su yerine fu diyorsa sende su mu istiyorsun diye teşvik et. Hem daha küçükmüş zamanla kendini belli eder sende farkına varırsin zaten
(156 puan) tarafından
2 yasina girecek köpekten kortu annemin oraya gidince hav hav diyor
(213 puan) tarafından
Bak korku duygusu varmış ve köpeğin taklidini yapıyor köpeğin nasıl ses çıkardığını biliyor güzel birşey bu
0 oy
(2,639 puan) tarafından
Ikinci cocuk olunca o his oluyo. Snra zamanla duzen oturunca geciyo. O yuzden kendini uzme. Bakan guvendigin kisi de varsa stres yapma bebeginle ilgilen :)
(213 puan) tarafından
Evet düzene girince geçeceğini hissediyorum. Çok teşekkür ederim çok sağol :)
0 oy
(2,381 puan) tarafından
Dil eğitim kursları var hiç endişelenme çok iyi bir annesin içimizde hep o düşünce oluyor yetememekten korkuyoruz bende de var o his her şey çok güzel olacak anneler günün kutlu olsun ❤️
(213 puan) tarafından
Ya çok teşekkür ederim seninde anneler günün kutlu olsun:) Herşey çok güzel olacak buna eminim inşallah :)
0 oy
(1,327 puan) tarafından
Otizim tanısı nasıl koydun canim nasıl belirtileri vardi
(213 puan) tarafından
Göz teması fazla yoktu, akranlarına göre çok gerideydi, konuşamadi zaten zamanı gelmişti en önemli etkende bu. Algısı çok kapalıydı şimdi çok şükür birçok şeyi biliyor algısı açıldı yonergelerin bir çoğunu alıyor. Göz temasımiz hala kısıtlı. Aslında otizmin %70 belirtisi bizde yok ama doktorlar bu tanıyı koydu . Normalde otizm çocuklar kalabalık sevmez benim oğlan çok sever etrafında dönme düzen takıntısı falan yani birçok belirti yok kısıtlı belirtileri var. Ben ekrana maruz kaldığını düşünüyorum eğitimle bu belli olacak

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 121 göst.
8 Nisan 2024 Diğer kategorisinde Emine zerrin (285 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 150 göst.
27 Haziran 2023 Diğer kategorisinde Kezban94 (415 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 387 göst.
17 Haziran 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
28 cevap 475 göst.