0 oy
914 göst.
Diğer kategorisinde (1,457 puan) tarafından
Kızlar dayımın kızı 3 ay önce 9 aylık oğlu vefat etti. Dayımın kızı dayımın oğlu ile evli Antalya'da yaşıyorlar..

Psikolojisi iyi olmadığı için ramazan bayramından beri annesine gelmiş gitmemiş kocası da burda.. 

Kaynanasının (yengesi de olur) hafta sonu ablası kızını evlendirdi.. Bunlar instagram WhatsApp hep durum hikaye paylaştılar yengeme kadar görümceleri hepsi düğüne gidip öyle bir oynamışlar ki anlatamam.. Kınada düğünde evde.... 

8 görümcesi var 4 evli 4 bekar.. Kuzenim çok bozuldu benim oğlum yeni öldü bunlar neden böyle yapıyor diye sonra ağlamış.. Hadi bekar görümce anlıyorum ama kaynanam hiç mi üzülmüyor diye..

Teyzem biri de dayanamamış aramış dayıma  Hatice çok üzülüyor madem gittiniz bu kadar oynamasaydınız ya da bu kadar paylaşmasaydınız..

Yengemin kulağına gitmiş yengem de teyzemi aramış bir sürü laf söylemiş siz ne bilirsiniz cahilsiniz burda böyle daha bir sürü böyle hakaret... 

Görümceleri de...

Teyzem aradı az önce çok üzgündü çok zoruma gitti.. 

Cahillik ne alakası var birinizin torunu birinizin yiğeni.. 

Kardeşiniz oğlunuz için üzülürdünüz 

9 ay küçükmüş gel de sinirlenme.. 

Kızlar iki teyzemle konuşmuş... görseniz teyzemleri  hareketleri evleri aile yaşam biçimi çok modern ve kaliteli kişiler.. Büyük olan teyzem kızı biri hemşire bir tanesi hukuk okuyor iki oğlu İstanbulda

Ailecek de çok modern güzel insanlar.. 

Konuştuğum teyzem evini konuşmasını yaşamı çok kaliteli insan büyük oğlu tıp okuyor ikiside gaziantep merkez yaşıyorlar

Aksine onlar çok cahil buluyorum evli kızları kapalı bekar kızları açık açıldıkça modern olduğunu sanıyorlar. 

Uzaktan çok merak ederdim eskiden 2 yıldır samimiyet kurma zamanımız oldu boş insanlar olduğu anladım. 

Usül bilmezler 

Birbirlerine öyle küfür ederler aklınız şaşar 

Dayımın oğlu geçen sene gelmişti annesine milletin ortasında küfür ile konuşurdu 

O günden beri tiksindim onlardan. 

Gerçekten biz bir şey demiyoruz.. 

Ben Batı doğu meselesi olduğunu düşünmüyorum.. 

Bence bu acıyı hissetmek üzülmek alakalı.. 

Gerçekten batıda yaşayanlar böyle mi sizde

Yoksa biz mi abartıyoruz 

(kusura bakmayın çok uzun oldu.. Daha çok var ama en kısa hali bu oldu..) 

31 Cevaplar

+4 oy
(15,242 puan) tarafından
Olayın yönle ne alakası var ki. Duygusuz insan her yerde duygusuz 
(5,190 puan) tarafından
aynen dogusu batisi ne alaka. insan olan heryerde insan. dogu taraf da türkiye bati tarafta turkiye. insanin kalbi pis olursa dusuncesiz olursa bunun adi modernlik olmuyorki
-Reklam-
+1 oy
(912 puan) tarafından
Bence siz haklısınız. İnsanın kalbi duyguları olmalı. 
+1 oy
(5,300 puan) tarafından
Tamam da onun kadar aci cekemezler onlar da dugune gittiler yas ta dugunde ayri herkes malesef ayni sekilde ayni aciyi yasamiyor
(1,457 puan) tarafından
Biz düğün gitmesin demiyoruz
Ama o kadar oynamanın gereği yok
Hadi oynadın zaten uzakta görmüyoruz.
O kadar paylaşmanın anlamı ne
(5,300 puan) tarafından
Tamam da dugunde oturmaya aglamaya gitmediler ki yapmasalar olabiljrmis ama yapmislar yani kendi tercihleri herkesi kendiniz gibi dusunmemeniz lazim
(1,457 puan) tarafından
Herkes bizim gibi değil.
Zaten biz yas tutsun demedik anneye üzüldük

Birde onlar ölen bebeğin nene ve halası..
Saatlerce oynamanın gereği var mıydı

Birde kendileri üzülmesi gerekmiyor mu
+1 oy
(49,833 puan) tarafından
il veya ülkeye bagli değil insanin vicdanina kalmis birsey mesafe koysun herkese
(1,457 puan) tarafından
Bence de öyle yapar..
Aynen kaynanası hep evine gelmeyi severler
Hizmet etsin diye..

Zaten psikolojik olarak hiç iyi değil
Ramazan bayramı annesine geldi halen burda..
En son gördüğümde ne konuşuyor ne bir şey diyor sen konuştuğunda duymuyor bile..

3 yaşında oğlu var onunla biraz ilgileniyor..
+1 oy
(2,459 puan) tarafından
Doğma büyüme Antalya'lıyım. Oranın da batı sayılmaması lazım hani güneybatı olsa bile nihayetinde Türkiye bir doğu ülkesi.

Orada insanlar 3'e ayrılıyor. Yerli halk olan yörükler. Sonradan gelen ama kendini yerlisi sananlar (ben bunlardanım) Bir de turist halk.

Sizin akrabalar tamamen sonradan gelen güruha giriyor. Yörükler de cahildir ama ilim yönünden cahildir yoksa hak hukuk irfan bilirler. Örf adet gelenek görenek ayıp ve kim ne der onlar için önemlidir. O yüzden yerli halk sizin akrabaların yaptığını ASLA yapmaz.

Sonradan gelenler de birkaç bölüme ayrılıyor. Emekli yaşlılar, iş var diye gelip temel atanlar, yılın yarısı başka yerde yarısı burada tatile gelenler.

Antalya'da şöyle bir algı var "Kimsenin hayatı senin hayatın kadar mühim değil." GERÇEKTEN HER YÖNDEN CAHİLLİK PAÇALARDAN AKIYOR VE BUNU KİMSE KABUL ETMİYOR.

Komşuluk anlayışı, mahalle düsturu veya raconmuş gelenekmiş görenekmiş kimsenin umurunda değil. Batının en saçma sapan özellikleri burada var evet ama yine de asla ama ASLA kendilerini bir halt sanmamaları lazım.

Orada Rus ve Alman turist çok olur, onlar yüzünden her yer dehşet şekilde bozuldu. İnsanlar da öyle.

Oraya gelen de zaten kendi memleketindeki zoraki gelenek ve göreneklerden kaçmak için geliyor. Altın falan takmazlar mesela düğünlerde, abes gelir. Halbuki kendi düğünlerinde beklerler.

Görüp görebileceğin en görgüsüz insan topluluğudur Antalya. Ramazan bayramına şeker, kurban bayramına et bayramı demeyi üstünlük sayarlar.

Hele bir de merkezde Lara tarafında yaşıyorsa sanki dinle ilgili herhangi bir şey söylerse gerici diye yaftalanacakmış gibi asla ağzına almaz. TAM BİR UTANÇ KAYNAKLARI YANİ. Kıyafetler bile poponun yarısında biter, marifetmiş gibi de övünürler. Kıyafetin kapalılığına göre seni AÇIKTAN VE SESLİCE aşağılarlar.

Evet coğrafyayla bir alakası var bu durumun ama bozulmayan da bozulmuyor.
(1,457 puan) tarafından
Bizimkiler 16 yıl oldu gideli
Aynen anlattığınız gibi
Muhteşem tespit(Alkış)
(2,459 puan) tarafından
İliklerime kadar nefret ediyorum, tiksiniyorum ve iğreniyorum oradan. Gözümü orada açtım ben, çarşaflıyım bir de siz hesap edin gördüğüm muameleyi. İlkten Arap turist sanıyorlardı ama Türkçe konuşunca pislik gözüyle bakarlar. Şimdi tabelaları bile tamamen Rusça olmuş. Altında bir yerde Türkçe bile yazmıyor.
Yani ben orada haç işaretli başörtüsü takanı gördüm. Çünkü başındaki ipek eşarp büyük bir markanın, o yüzden takması lazım ki herkes o markayı taktığını görsün. Haç varmış yokmuş mühim değil.
Antalyanın yörüğünün kalbi temiz aklı cahildir. Öğrenmeye hevesli de değiller.
Sonradan gelenlerin kalbi kara ama güya aklı aydın. En zeki onlar gibi davranıyorlar.
Emekli yaşlılar da mahallede camına gelen topu kesen amcalar olur ya, hepsi ondan. Asla iyi yürekli emekli yaşlı göremezsin. Açığı da, kapalısı da benzer. Koşa koşa istanbula taşınmamızdaki en büyük etken de bu insan topluluğudur.
0 oy
(8,935 puan) tarafından
Seninde dediğin gibi doğu batıyla alakası yok bunun bence saygıyla alakalı ben bişey paylaşırken kırk kere düşünürüm öyle söz falan paylaşmam düğünde bayrama özel gunlerde çocuğumu ailemi paylaşırım sadece geçen anneler gününde herkes durum attı ben ne annemi ne kaynanamı paylasmadim kuzenim var teyzem abim 2 yaşındayken vefat etmiş o görür üzülür diye bayram geldi oğlumun doğum gününü kutladım kaynım boşanma kararı aldı bayramda onlar ayriyken paylaşmak usulüne gelmedi görürler kendi ayrılıklarıns uzulurler diye çocuğumun doğum gününde tek bi kare paylasmadim eltim görür biz ayrıldık onlar eğlence yapmışlar der diye kutlamayacaktim bile oğlum çok heveslendi kıyamadım bu tamamen saygıdan 
(8,935 puan) tarafından
O akrabaik durumunu anlayamadım da şöyle bişey var düğüne katilmissin gitmesen olmaz yeğenini kaybettin torununu kaybettin hiç mi uzulmedin hadi ayıp olmasın kalktın oynadın bi de çekip niye paylasiyosun gözüne sokar gibi benim kaynimin nisani olduhunda kaynanamin babası yeni vefat etmişti ben gitmemiştim nisana da kaynanam bile kalkıp bi oynayip oturmus oğlumun hattı kalmasin özel günü diye çok az o da ne kaynanam ne kayinbabam durum atmadilar bizde bi hayırlı olsun diye ikisinin fotoğrafini paylaştık bu kadar olması gereken bu bence
(743 puan) tarafından
Amca çocukları anladığım kadariyla
(1,457 puan) tarafından
Kuzenlerim amca çocukları evliler..
Kaynanasının da ablasının kızı evlenmiş.
3.kızı da..
Biz katılmasını değil abartıp göze sokmasına bozulduk.
(8,935 puan) tarafından
İşte batıyla doguyla degil gorguyle saygiyla alakalı bu tamamen mesela ben şuan Ankara'da yaşıyorum 19 yaşıma kadar Uşak'ta yasamistik orda hiç görmedim burda da şey var bi aileden birini kaybettiler mesela yıllarca hiç bi ortama uyum sağlamıyorlar mesela eşimin halası taa 5 sene önce kaynanasını kaybetmiş hala bi düğünde falan kalkıp oynadığını görmedim elalem beni kinar der bu kadarı da yanlış bence
(1,457 puan) tarafından
Zatenn olması gereken ortası..
Belli bir süre geçer ondan sonra devam edersin..
0 oy
tarafından
İnsan olmakla alakalı tamamen ve insan değillermiş. Ne demek 9 ay küçük insan karnındaki doğmamış olana üzülüyor 
tarafından
Sadece kendilerini kandırırlar. Çok üzüldüm bu arada. neden vefaat ettiğini sorabilir miyim
(1,457 puan) tarafından
Bebek doğduğunda iç organları fazla gelişmemişti 6 aydan sonra iflas etmeye başladı 9 aylıkken vefat etti..
Son 3 ayı hastane ve ev arası geçti.. En son dayım kızı evde hortum ile yemek verip hortum ile tuvalet yaptırırdı..
En son konuştuğumda ben razıyım o yaşasın yeter dedi

Bu arada 3 yaşında 1 oğlu daha var
tarafından
Ne zor bi durum. Bebeklerle ilgili böyle şeyler gördüm mü aklımdan atamıyorum Rabbim sabrını versin evladını bağışlasın
(1,457 puan) tarafından
Amin sağol canım..
Sen duymana rağmen düşünüyor üzülüyorsun:-(
tarafından
Öyle tabi tahmin bile edemiyorum. Bide böyle insanların içinde daha da zor
0 oy
tarafından
G antepliyiz annemler bırakın teyzemin oğlu öldüğünde düğün caldirmayi teyzemin kayın validesi ölse bile yaptırmaz dügun  siz isywninizda haklısınız böyle insanlara tek diyeceğiniz bu Devran döner 
(1,457 puan) tarafından
Bak bu karşıdaki ölüye saygıdır..
Hele karşındaki akraba olsa üzülür insan
0 oy
(1,212 puan) tarafından
Bunun batıyla bir alakası yok insanlıkla bir alakası var. Ben Konyaliyim çok iyi hatırlıyorum anneannem vefat ettiğinde annem 3 gün dedemin yanında kalmıştı gelen giden cenaze vs zaten kadın kendinde değil annesini kaybetmiş durumda babaannem tuttu zorla annemi eve getirtmeye çalıştı bağ bahçe işleri beklemez bostanin kurudu  ölen öldü kalan kaldı dedi.  işin acı tarafı asıl can alıcı tarafı şu ki annannemle babaannem kardesti. Yani kendi öz kardeşinin bile cenazesi olarak düşünmedi. Bu kadının bir kanadı kırılmış hem teyze hem de kaynana olarak ona anne olayım demedi bir de acısını hiçe sayıp böyle yapmıştı.  

Benim de evladım vefat ettiğinde üst kattaki komşum torunun sünnet düğünü yaptı tepemde. Daha yedisi çıkmamıştı yavrumun... öyle düğün salonunda  falan değil bayağı evde yukarıda halaylar oyun havaları hiç düşünmedi bu kızın canından can koptu şimdi nispet yapar gibi düğün olmasın demediler yani bu tamamen insanlıkla alakalı bir durum. 
(1,457 puan) tarafından
Sizin de başınız sağ olsun..
Allah size sabır versin..
Keşke biraz daha düşünceli olabilsek..
Ben anne olduğumdan beri 40 kat yabancı biri ile evladı ağır hasta ya da vefat etti duyduğum da kalbim ağrır Allah sabır versin derim..
0 oy
(743 puan) tarafından
Kız ne alaka batı doğu. Ayrıca 9 Ay küçük derken. İnsanın evdeki muhabbet kuşu ölünce bile içi sızlıyor. Allah bilir ama belkide gelinini istemiyormu ki ? Bende öyle bir his bıraktı. 

Ve gerçekten çok ayıp yaptıkları. Kimse üzülmek zorunda değil ama paylaşımları yapmaları büyük terbiyesizlik 
(1,457 puan) tarafından
Gelin arası normal canım kötü değiller..

Gerçekten bari yaptınız göze sokmayın bir de 3 gün üst üste onlarca yüzlerce desem abartmam..
(743 puan) tarafından
Bazı insanlarda akıl var ama fikir yok. Şahsen ben asla birdaha konusmazdim. Kızın kocası ne diyor bu duruma ?. Yani annesi sonuçta
(1,457 puan) tarafından
Tam bilemiyorum canım..
Zaten birbirlerine küfür edip sonra barışırlar..

Teyzem daha bu akşam konuştum sinirlerim bozuldu..
GALİBA o da çok bozulmuş anneside mecburdum seni dolduruyorlar demiş tek bildiğim bu..
0 oy
(2,007 puan) tarafından
Bunun batı veya doğu ile alakası yok karakter ile alakalı 
(1,457 puan) tarafından
Kesinlikle
0 oy
(1,618 puan) tarafından
Allah sabır versin o anneye insan karnındaki evladını bile kaybedince aylarca kendine gelemiyor 9 ay bakmış büyütmüş emek vermiş ne nasıl bir cevap küçük dü daha Allah kalplerine merhamet versin 
(1,457 puan) tarafından
Amin canım..
Bir de yapan dayımlar daha da zor geliyor insana..
Aksine Hatice üzülüyor dediğimizde hakaret duyuyoruz..
(1,618 puan) tarafından
Demekki onlar için evladın anlamı başka gelini aynı zamanda da yiğeni galiba doğrumu anladım acaba eğer öğleyse daha düşünceli olmaları lazım kardeş çocuğu sonuçta
(1,457 puan) tarafından
Yok kaynanası amcasının eşi..
Kuzenim kaynının kızı olur..

Kız akraba olmazsa bile o senin toronun evladının canı

Birde kuzenim yıllar önce babasını trafik kazasında kaybetti 32 yaşındaydı..
Çok hassas biri
0 oy
tarafından
Avukat, öğretmen, hakim, savcı vs olması insan olduğu anlamına gelmiyor. Okumuş ama adam olamamış diyoruz biz böylesine Allah vicdan merhamet versin 
(1,457 puan) tarafından
Amin sağol canım..
(1,457 puan) tarafından
Yalnız hakaret ettiği teyzemlerin çocukları okumuş bilgili kişiler orayı karışık yazdım galiba..

Onlar batıda modernlik bizim de abarttığımızı söylüyor
tarafından
Biraz karışık olmuş ben o meslek sahibi olan kişilerin hakaret ettiğini anladım
(1,457 puan) tarafından
Yok canım hakaret ettiği teyzemlerin öyle olmadığını anlatmak istedim

Kendileri cahil onlar beğenmiyor
Teyzemlerle annem biraz konuştum sinirim bozuldu
Sinirle yazdım..

Biliyordum insan meselesi yine de sormak istedim
0 oy
(965 puan) tarafından
Akrabamı geçiyorum haberlerde bile böyle şeyler duyunca oynamayı geç yemek dahi yiyemem,savaş var inan ki boğazımdan lokma vicdan azabıyla geçiyor elimdekine şükrediyorum bunun batıyla doğuyla asla alakası yok bunun vicdan ve merhametle alakası var
(1,457 puan) tarafından
Vicdan ve merhamet aynen
0 oy
(17,445 puan) tarafından
Batı deyince Avrupa zanneden ben. 

Yazının sonunda Batı'nın turkiyenin batısı olduğunu anladım. Batı veya doguyla bunun ne alakası var. Uzulmemisler. Vicdanları yokmuş. Kuzenin muhatap dahi olmasın bence. Başka bişey elinden gelmez zaten. Allah'ım sabırlar versin.
(1,457 puan) tarafından
Amin canım..
Kuzenimin hep evindeler genelde hizmet beklerler..
Olan kuzenime oldu halen çok perişan ve psikolojisi alt üst..
(17,445 puan) tarafından
Çok zor. Allah'ım sabırlar versin cennetinde kavuştursun ☹️ bebiş neden vefat etti dostum. Hasta miydi
(1,457 puan) tarafından
AMİN dostum..
İç organları fazla gelişmemişti 6 aydan sonra iflas etmeye başladı 9 aylıkken vefat etti.
Son 3 ayı hastane ve ev arası geçti son günlerde kuzenim hortum ile yemek verip hortum ile tuvalet yaptırırdı

En son konuştuğumda ben razıyım yeter ki oğlum bir şey olmasın :-(
(17,445 puan) tarafından
Ah yaa ne zor ☹️☹️☹️
0 oy
(1,348 puan) tarafından
Doğuyla batıyla alakalı bir durum değil insan olan herkes in içi sızlardı böyle bir durum karşısında. İnsanlıkla alakalı birşey. 
0 oy
(5,476 puan) tarafından
Öncelikle başınız sağolsun. Rabbim annenin gönlünü ferahlatsın. Evlat acısını hiçbir ana yaşamasın. 

Sonra soruya gelecek olursak ben hanımefendinin çocuğunu kaybetmesinden başka birşey anlamadım. Yani kimin kimin nesi, kim kiminle evlenmiş asla konuyu kavrayamadım. Yanlış anlamayın ama içim de kalktı biraz 
(1,457 puan) tarafından
AMİN SAĞOLUN..

Dayımın kızı dayımın oğlu ile evli onlar amca çocukları..

Kısacası
Kaynanası ve görümceler düğün oluyor hafta sonu bunlar baya bir oynuyorlar kına da düğünde evde hiç oturmamış desem yeridir..
Sonra 3 gündür instagram WhatsApp yüzden fazla durum desem abartmam
Kuzenim görünce çok üzülmüş ağlamış evladım değersiz mi diye..
Teyzem dayımı aramış kayınbabası olur
Hatice çok üzgün hadi bu kadar oynadınız paylaşmasaydız..

Sonra yengem duyuyor alıyor telefonu teyzeme bir sürü hakaret biz cahilmişiz orda öyle imiş...
Daha bir sürü söz ve hakaret
Bebek 9 aylık zaten 1 oğlu daha varmış

Teyzemle bu akşam konuştum sinirim bozuldu
Olayın heyecanından eksik karışık yazmış olabilirim.
çok da dikkat ettim..

Kuzenimin psikolojisi bozuk olduğu için ramazan bayramı geldi daha gitmemiş..
(5,476 puan) tarafından
Ayıp etmişler kızcağıza. :( çok özür dileyerek bebiş neden vefat etti acaba?
(1,457 puan) tarafından
Anne karnında iç organları fazla gelişmemişti 6 aydan sonra iflas etmeye başladı 9 aylıkken vefat etti.

Son 3 ayı hastane ve ev arası geçti kuzenimin..
Son zamanlarda hortum ile yemek verip hortum ile tuvalet yaptırırdı

En son konuştuğumda ben razıyım yeter ki oğlum yaşasın demişti
0 oy
(28,397 puan) tarafından

Batı doğu farketmez insanın içinde olacak merhamet anlayış değişik Allah hidayet versin 

(1,457 puan) tarafından
Amin...
0 oy
(10,829 puan) tarafından
Doğu batı o bu su değil konu vicdansızlık maalesef 
0 oy
(1,579 puan) tarafından
Doğu batı değil insana göre değişiyor bende çevrede olsun çok duydum küçük uasta bir bebeğin çocuğun ölmesi o kadr önemsemiyorlar büyük değil diye ama giden bir can parça evlattir acısı daha tazeyken bunların böyle yapması çok saçma ve o anneye babada gunahh 

Allah sabır versin inşallah ama onlarla yerinde olsam bir daha konuşm zor zmnimda böyle yapan iyi günümde olmasın derdim eşi acaba ne düşünüyor annesi kardeşleri hakkında 

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 362 göst.
7 Mayıs 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
19 cevap 996 göst.

397,116 soru

11,877,497 cevap

35,994 kullanıcı

...