0 oy
774 göst.
Aile kategorisinde (1,026 puan) tarafından
Kızlar çok ama çok zor bi durumdayım. Üçüzlere hamileyim ikisi tek yumurta diğeri ayrı kesede ve 9 haftalık oldum. Doktorum kesinlikle ikizlere müdahale etmemiz lazım diyo. Oğlumu da 29. Haftada başlayan kasılmalarla maalesef hastanelerde yatarak erken doğurdum. Çünkü rahmimde hafif bi darlık var benim. Hamile kalmadan önce doktor ameliyat demişti ama kabul etmemiştim erken doğurabilirsin dedi keza dediği gibide oldu.Şimdi doktor üç bebeği taşıyamayacağımı ciddi anlamda erken doğum riskim olduğunu rahmimin tek bebeği bile zor taşırken 3 bebeği taşıyamayacağını söylüyo. Onları öldürüp vebale girmekten de korkuyorum. Diğer türlü hepsini kaybetmekten de korkuyorum çok çaresizim 

22 Cevaplar

0 oy
(2,162 puan) tarafından
Hamile kalmadan önce doktor ameliyat demiş keşke dinleseydin. Ne gibi müdahalede bulunacak?
(1,026 puan) tarafından
Evet ama rahime yapılan müdahaleler ciddi anlamda zarar verebiliyo bu yüzden korktuk. Zaten çocuğumuz yoktu elimizdeki rahimdende oluruz diye vazgeçtik. Arkadaşım da bu ameliyatı oldu ve maalesef kötü sonuçlandı. Ama nerden bilebilirdim bir gün bunun yaşanacağını. Maalesef tek yumurta ikizlerinin kalbini durdurmayı teklif ediyo doktor zaten 1 hafta geriden geliyolar
(2,162 puan) tarafından
Yaaaa gerçekten miii? Allah'ım bi anne için ne kadar zor bir durum. Peki müdahale edilmezse ne olacak?
(1,026 puan) tarafından
Edilmezse tek yumurta ikizlerinde kan çalma başlayabilir biri büyürken biri küçülebilir ya da kordonları birbirine dolanıp biri olabilir biri ölürse diğeri de ölür ya da sakat kalabilir buda bütün bebekleri kaybetmem demek çünkü zehirlenme riski var. Benimde rahmim yırtılabilir erken doğurabilirim ya tek gebeliğe oranla zehirlemme yaşama olasılığım 3 kat fazla e tabi doğum sonrası 3 bebek olduğu için anne ölüm olasılığı da fazla kanamadan kaynaklı
(2,162 puan) tarafından
Ahhh bacım ya Rabbim seni korktuğuna uğratmasın. Eğer hepiniz için ne hayırlısıysa o olsun.
-Reklam-
0 oy
(3,111 puan) tarafından
Çok zor bir durum 2 defa erken doğumla bebeklerini kaybeden biri olarak seni anlıyorum 

Ama maalesef ki bence bu eşinin ve senin vermen gereken bir karar bilemedim 
(1,026 puan) tarafından
Evet canım oğlum da neler çektim bi Allah bi ben bilirim. 2 aym hastanelerde geçti bebeğim minicik doğdu Allah onu bize bağışladı. Şimdi 3 bebek çok korkuyorum :(
0 oy
(2,142 puan) tarafından
Allah yardımcın olsun 
(1,026 puan) tarafından
Allah razı olsun dua edin  :(
0 oy
(968 puan) tarafından
Rabbim yardımcın olsun çok zor bir karar inşallah güzel şeyler olur 
(1,026 puan) tarafından
İnşallah Allah razı olsun dua edin bana Allah bu kararı bana bırakmasın hayırlısıyla:(
0 oy
tarafından
Öyle A'RAF bir durum kı ya başarsalar hanı yatarak falan ıhtımal olsa keşke. Çok çok çok zor Allâh yardımcın olsun. Ama eğer 3 unu kaybetmekten sen bırınj kurtarma şansı varsa ona göre önlem almak daha mı ıyı acaba ay Allâh yardımcın olsun işin ıcınden çıkamadım 
(1,026 puan) tarafından
Vallahi öyle bir haldeyimki depresyonda gibi sürekli uyuyorum içime kapandım doktor anne için de tehlikeli deyince eşim de korktu berbat durumdayız dua edin Allah bu seçimi bize bırakmasn hayırlısıyla :(
0 oy
(1,573 puan) tarafından
Acaba başka doktora falandamı gitsen Rabbim verdiyse vardır bildiği çok zor bir durum annenin evlatlarının arasında seçim yapması belki mucize olur duâ et Allah'ım yardımcın olsun 
(1,026 puan) tarafından
Gidicez ama bu karar için zamanımız kısıtlı belli bi haftadan sonra müdahale yapılamıyo yani kaderime terke edecekler. Evlattan yana imtihanım hiç bitmedi dua edin inşallah:(
0 oy
tarafından
Allah ol derse olur. Varsa nasipleri gelirler sağlıkla. Bence Allah'ın takdirine bırakın bol bol yatarak geçirin hamileliğinizi. 
(1,026 puan) tarafından
Ya hepsini de kaybedersem zamanında vermediğim bu karar vicdanımı rahat bırakır mı.  Sadece bebekte değil doktor rahmin yırtılabilir diyo Allah yardım etsin bana dua edin inşallah :(
tarafından
Aşkım nasibinde ne varsa o olur. Başka doktorlara da görün birde
tarafından
Bu dedıgın cok sakıncalı bırsey doktor hepsı ölür dıyor rahmı darmıs erken dogum rahmı yırtılıp hayatı rıskı olabılır dıyor nasıbınde ne varsa o olur demek yanlıs olur
tarafından
Kuzum başka doktora görünsün bir kaç tane , ona göre kesin karar verilsin ya
0 oy
(2,292 puan) tarafından
Öncelikle geçmiş olsun, yaşamayan bilmez durumlarından biri bu da. Hani derler ya, annesi ölene öksüz, babası ölene yetim derler ama evladı ölene bir şey denmez çünkü denecek söz bile yoktur. Bu çok tehlikeli ve bir o kadar da ağır bir süreç belli ki. Rabbim tez elden hayırla afiyetle yardımcınız olsun.

Yanlış anlamazsanız bir şeyi hatırlatmakta fayda görüyorum. "Her nefis ölümü tadıcıdır.” (Âl-i İmrân, 3/185). “Muhakkak ki sen de öleceksin, onlar da ölecekler.”(Zümer, 39/30)

Eğer ölüm yazılmışsa bu her türlü şekilde mutlak surette gerçekleşecektir. Ama siz sebebiyle, ama doktor sebebiyle, ama başka sebeple. Öyle ya da böyle, nefes sayısı dolduysa ne yaparsanız yapın ölüm vaki olacaktır.

O sebeple evladınızın ölümünü kendiniz seçmek yerine mevcut olan vaktin son haftasına kadar bekleyip güvenilir olan başka başka doktorlardan da tekrar görüş almanız daha iyi olmaz mı? En azından çabalamış olacaksınız.

Tabi ki işin ucunda Allahın size emanet ettiği canınız da var. Onu da kötü bir duruma düşürmemelisiniz ve bu gibi ciddi kararlarda her 2 yönü de enlemesine tartıp öyle sonuç belirlemelisiniz.

Asla kolay bir durum değil, Rabbim siz de dahil tüm kadınları bu tür ağır süreçlerden hayırla afiyetle selamete çıkarsın. Ben yaşadığınız şeyi idrak dahi edemem ama 3.bir göz olarak tamamen tarafsız şekilde, naçizane söylemek isterim; bir bebeği öldürmek, normal bir insanı öldürmekten farksızdır. Hele bir anne için bu durum evlatları arasında seçim yapmasına kadar varıyorsa en vahim halindedir. O sebeple bırakın eğer öleceklerse bu Rabbimin kendi can almasıyla olsun, vesile olarak siz veya doktorlar olmasın. Eğer aldırma kadadı verecekseniz en azından sizin de zarar göreceğiniz bir durum mevcut olduğu için mutlaka ama mutlaka birkaç farklı doktordan bunun için görüş alın. Üzülmenizi ve harap olup yıpranmanızı hiç istemem. Allahım sizi en güzel, en hayırlı yolla sağlıklı şekilde afiyete çıkarsın.
(2,292 puan) tarafından
Amin amin güzelim dualarımdasınız.
(2,292 puan) tarafından
Son durum nedir
(1,026 puan) tarafından
Maalesef 11.haftada tek yumurta ikizlerinin kesesi yırtıldı ve  10 gün içinde kalpleri durdu şu an 7. Ayımdayım kızımı bekliyorum  nasipse
(2,292 puan) tarafından
Çok geçmiş olsun bitanem :(
Nasibe bakar mısın? Bunun tesellisi olmaz biliyorum ama en azından onların gidişini sen seçmedin. Rabbim ağrı sızı hissettirmeden bir avazda hayırla afiyetle sağlıkla sıhhatle kolay doğum yapmanı nasip etsin.
(1,026 puan) tarafından
İnşallah ben seçmemişimdir inşallah düşündüklerimden otürür Allah sorumlu tutmaz cennetin en güzel yerindeler. Allah razı olsun canım amiiin ❤️
0 oy
(8,770 puan) tarafından
Ay canım ya inan ne yazacağımı bilemedim çok üzüldüm Rabbim yardımcın olsun İnsaAllah 
(1,026 puan) tarafından
Bide beni düşün öyle zor ki Allah'a yalvarıyorum bu kararı bize bırakma diye Allah razı olsun:(
0 oy
(3,244 puan) tarafından
Bence hiç vebale girme nereye kadar giderse artık belki bie mucize olur Rabbim üçünü de bağışlar sana doktorlar en ufak birşey de hemen aldır diyor sen işini Allaha bırak 
(1,026 puan) tarafından
İşin ucunda üçünü de kaybetmek daha kötüsü rahim yırtılması olursa birdaha hiç çocuk sahibi olamamak da var. Hasta bi insan  tedavi olmayı reddetse bi mucize beklese olur mu olmaz demi işte buda öyle. Ama bilmiyorum Allah bana acısın yardım etsin öyle kötüyüm ki boşa koysam dolmuyo doluya koysam almıyo :(
0 oy
(1,571 puan) tarafından
Biraz bekle veren Allah yaşatir başka doktora da git hep dinlen iş yapma en azından 30 haftalık dogsada kuvezde gelişir korkma Allah büyüktür sonuçta Allah vermiş sen o cana kiysan daha kötü olabilir 
(1,026 puan) tarafından
12. Haftadan sonra istesemde ya da sorun yaşasam da müdahale edemeyecekler zaten o yüzden çok bi zamanım yok karar vermek için. Oğlum bile o haftaları o kadar zor gördü ki hastanelerden hiç çıkamadm. Ya da rahmim yırtılırsa geri dönüşü olmayan bi yola girmiş olucam. Dua et inşallah Allah beni bu çıkmazdan kurtarsın :(
0 oy
(3,996 puan) tarafından
Çok şükür başka bir evladın var başka doktora  da gözük  aynı şeyleri derse bir düşünün sonra sağlam karar ver
(1,026 puan) tarafından
Başka doktorlardan randevu aldık gerçekten bilmiyorum çok zor bi durum onlara kıyamıyorum ama sonuçları ağır olursa naparm onuda bilmiyorum
0 oy
(633 puan) tarafından
Herkesin sağlığı vücudu aynı değil ama ben ikiz bebeklerimi 22.haftada aniden açılmam olduğu için erken doğum yaparak kaybettim, sonra tekrar ikizlere hamile kaldım ve 37 haftalık doğum yaptım birgün progestan hapı kullanmadım hiç dikkatte etmedim ağır işlerde yaptım yinede 37.haftaua kadar geldik şuan 40 gündür doğum yapmışım, demek istediğim ilk cocugun öyle erken olmuş diye bunlarda erken olacak diye bişey yok ama tabi eşinle bunu iyice düşünüp kararlaştırmanız lazım Allah yardımcınız ölsün 
(1,026 puan) tarafından
Canım bahsettiğin şey rahim ağzı kısalması. Bu her gebelikte değişir  benimkisi rahim darlığı. Tekrar yaşama olasılığım yüksek ki benimkisi ikiz bile değil üçüz. Tabi herşey bi olasılık. Ne olur bilemeyiz.  Nasip deyip akışına bırakmak istiyorum ama sonuçları ağır olursa naparm bilmiyorum. Allah bana yardım etsin dua edin inşallah
(633 puan) tarafından
Eşimin halasının rahimi çok Dardı oğlunu 32.haftada doğurdu ama onun tek bebekti seninki üç tane yani gerçekten çok zor bir karar ya valla Rabbim hakkınızda hayırlısı neyse onu nasip etsin, akışına bırakırsaniz ne gibi şeyler olabilir doktor söyledi mi size
(1,026 puan) tarafından
Benim en büyük sorunum tek yumurta ikizleri. Bunların plasentası ortak olduğu için 20 li haftalarda kan çalma başlayabilir biri büyürken biri küçülür küçülen ölüp diğerini de öldürebilir ya da sakat birakabilir. Ayni kesedeler kordonları dolanabilir. İleriki haftalarda üç bebekten birini kaybetmem demek hepsini mecburi olarak doğurmam demek 20 haftalık olsalar bile. Benim de gebelik zehirlenmesi yaşama olasılığım 3 kat fazla rahmim de yırtılabilir babam şeker hastası çoğul gebelik+genetik yatkınlık nedeniyle gebelik şekeri de yaşayabilirim. Çok sıkı takip edilmem lazım ve yaşadığım yerde hiçbir doktor takibimi kabul etmiyo. Öyle işte kalplerini durdursam bi dert yapmasam bi dert
0 oy
(491 puan) tarafından
mudahale ettirme bence allah ne dilerse o olur 
(1,026 puan) tarafından
Canım şöyle düşün hastasın ve doktor bi tedavi öneriyo reddedip yok ben kaderimde ne varsa onu yaşarım diyebilirmisin? İşte öyle bi çaresizlik benimki. O kadar riski göze almak kolay değil heleki arkamda bi evlat varken :(  Çok zor bi imtihandayım :(
(491 puan) tarafından
bebegi aldirabilmen icin.doktorun sana cocugu almazsak oleceksin demesi lazim oyle demiyorsa aldirman yanlis olur
(1,026 puan) tarafından
Zaten öyle diyo doktor rahmin dar yırtılır veya gebelik zehirlenmesi geçirir zamanında müdahale edilmezse olabilirsin diyo. Ve yaşadığım yerde küçük bi ilçe hastanesi var burdaki doktorlar takibimi kabul etmiyo iyi bir hastanede takip edilmem lazım ki ben bu ihtimallerden birini yaşadığım da öyle bi hastaneye gitmem en az 2 saat.
(491 puan) tarafından
baska doktra da git devlette ona gore karar ver
0 oy
(5,078 puan) tarafından
Bence sen birkaç iyi Dr a daha git ona göre karar verin, Allah yardımcınız olsun 
(1,026 puan) tarafından
Öyle yapıcaz zaten Allah razı olsun
0 oy
(19,706 puan) tarafından
:(((( çok üzücü bi durum insan vazgeçemezki evladından
(1,026 puan) tarafından
Öyle zor ki benim için psikolojim bozuldu :(
0 oy
(1,299 puan) tarafından
Aşkım vebale günaha girmek asla istemeyiz Allah yar ve yardımcın olsun inşallah karnın üçünüde taşır vallahi Allah sana dayanma gücü versin bırtanem
(1,026 puan) tarafından
O vebale nasıl girilecek bilmiyorum. Kalplerini durdursak ikizlerin vebaline girmiş olucaz müdahele etmesek bile bile kabul ettiğimiz için bişey olursa üçünün vebaline girmiş olucaz
0 oy
(409 puan) tarafından
Cok zor bir karar böyle durumlarda istihareye yatılabilir istihare namazı kıl bu bebekler hayırlısı ile dünyaya gelecekse rüyamda bana göster eger kötü sonuçlanacaksa rüyamda göster diye dua et namazdan sonra kimseyle konusmadan sag tarafına yatarak uyu
(1,026 puan) tarafından
Hay aklınla bin yaşa bugün perşembeyi cumaya bağlayan gece bugün yatayım belki Rabbim bi yol gösterir
(409 puan) tarafından
Haber et banada
0 oy
tarafından
Allah yardimcin olsun insallah
(1,026 puan) tarafından
Allah razı olsun kardeşim
0 oy
(598 puan) tarafından
Başka bir doktora da görün 
(1,026 puan) tarafından
Alanının en iyi doktorlarına gidiyorum zaten p.tesi başka doktora gidicez
(598 puan) tarafından
Ay canm hadi hayırlısı inşallah ucunu de kucağına alırsın

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 104 göst.
28 Şubat 2024 Aile kategorisinde Papatya9519 (359 puan) tarafından soruldu
0 oy
19 cevap 1,259 göst.
20 Aralık 2022 Diğer kategorisinde Az (438 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 106 göst.
1 Nisan 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Asena3433 (29 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 555 göst.

396,399 soru

11,857,526 cevap

35,954 kullanıcı

...