0 oy
334 göst.
Diğer kategorisinde (2,413 puan) tarafından

Saçma bir başlık oldu ama bugün aldığım bir rolon yıllar öncesine anneme götürdü beni çok duygulandırdı 16 sene önce gencecik yaşta kaybettiğim annemin kucağında yatıyor hissi verdi:'( niye bilmiyorum paylaşmak istedim 

image

18 Cevaplar

+1 oy
(4,822 puan) tarafından
Koku hafızası çok güçlüdür, o gün ne yaşadıysan Şimşek etkisi yaratır insanda. O nedenle insanlar sevdiklerini koklar, koklayarak öper. 
(2,413 puan) tarafından
Daha bol daha fazla koklasaymışım keşke anacığımı
-Reklam-
+1 oy
(4,648 puan) tarafından
Tabı cnm bir yemegin kokusunda bile annemın yaptığı yemekler cocuklugum aklıma gelir ozlerim
(2,413 puan) tarafından
Aynn bendede olur o . Özellikle patates yemeğini yaparken annem kekik atardı bende atarım o kokuda bile annem olur. Bide yeşil kalıp sabun :) annem onunla yıkardı beni
(4,648 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Ayy evet, annem misafir gelince parçalamış tavugu biraz tencere de kaynatır sonra kızartirdi. Domates biber eklerdi ama cok lezzetli olurdu. Bende her yaptığımda o misafir günleri gelir aklıma. Fırın pek olmazdı o hmn cabuk olurdu. Ahh ah eski ne guzeldi
+1 oy
(3,895 puan) tarafından
Duyu belleği, insanın kendi başına hatta şizofrencesine yaşadığı ikinci bir hayattır. 

Ben buna inanırım. 
(2,413 puan) tarafından
Doğru bencede her kokuda bir olay canlanıyor
+1 oy
(900 puan) tarafından
Evet götürüyor canım. Bir gün bir mağaza poşetinde biri bişey getirdi. İçindeki parfüm kokusu bana anasinifina gittiğim günleri hatırlattı neden bilmiyorum ama o zamana döndüm resmen. Sanırım öğretmenimin parfümüyle aynıydı. Öyle düşünüyorum. Keşke o kokunun neye ait olduğunu bilsem hemen gider alırım. 
+1 oy
tarafından
Allah rahmet eylesin canım :( kesinlikle bu duyguyu bende yaşarım hep koku hafizam da çok iyidir bı yerde kullandığım sabun duyduğum parfüm kokusu gibi kokulari duyduğumda bu surda vardı diye gelir aklıma ve o ana giderim direk. Bu markanin deodoranti da teyzemde vardı hiç unutmam makyaj masasının üstünde dikkatimi cekerdi şuan benide cocukluguma yaz tatilinde memlekette teyzemlerde kaldığımız zamanlara götürdün ❤️
+1 oy
(19,756 puan) tarafından
:(( hiç saçma değil banada oluyo bu his çocukken bildiğim bi koku beni çocukluğuma büyüdüğüm eve götürüyo mekanı cennet olsun annenin 
+1 oy
(382 puan) tarafından
Evet kokular eskiye goturur.. Allah rahmet eylesin gözlerim doldu senin öyle yazmana
+1 oy
tarafından
Evet bazı kokular benide geçmişe götürüyor bazen bi parfüm kokusu bazen bir yiyecek bazende bir ortamda olan kokular ⁸
+1 oy
(8,041 puan) tarafından
Evet var kokuların maziyi hatırlatması.

Rabbim anneciğinin mekanını cennet etsin ❤️
(2,413 puan) tarafından
Amin Allah razı olsun
+1 oy
(7,121 puan) tarafından
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah canım

Evet bazı kokular var gerçekten insanı çocukluğuna götürüyor şimdi aklıma gelmedi ama bazen ansızın bi koku geliyor burnuma mesela bana eskileri hatırlatıyor hüzünlendiriyor 
(2,413 puan) tarafından
Aminn sağolasın
+1 oy
(2,546 puan) tarafından
Allah rahmet eylesin keşke almasaydin uzulmussundur:(
(2,413 puan) tarafından
Aminn sağolasın canım Özellikle aldım markette görünce şok oldum epeydir görmedim bu markayı yada bana denk gelmedi
(2,546 puan) tarafından
Var canım senelerdir iyi yapmışsın aslında bı nebze annenin yanında olduğunu hissedersin
+1 oy
(1,198 puan) tarafından
Goturmez olur mu... Ne zaman dezenfektan kokusu alsam vefat eden bebeğim  aklıma düşer burnumun direği sızlar :(  Sadece hastahane ortamlarında olan dezenfektan kokusunda yaşıyorum bunu çünkü günde birkaç kez yoğun bakımda iken görmeme izin verirlerdi.  Baştan aşağı koruyucu kıyafet giyer o dezenfektanı kullanırdık o yüzden o koku hep meleğimi hatırlatıyor bana 
(2,413 puan) tarafından
Ahirette ilk o karşılıcak seni  . Rabbim bol sabır versin diğer evlatlarına hayırlı uzun ömürler versin
+1 oy
(5,476 puan) tarafından
Koku alma soğanı, fiziksel olarak amigdala ve hipokampus gibi hafıza merkezleriyle çok yakından ilişkilidir. Ayrıca bazı üst düzey bilişsel bölgelere de doğrudan bağlanarak, kendi üzerinde bazı hafızaları depolayabilmektedir. Anneniz ve sizin için çok üzüldüm. Nurlar içinde yatsın inşallah. Rabbim yar ve yardımcınız olsun. İnşallah diğer tarafta, cennet bahçelerinde el ele koşarsınız...
(2,413 puan) tarafından
Aminn canım aminn sağolasın.. inşallah inşallah
+1 oy
tarafından
Allah rahmet eylesin inşallah 

Evet mesela kolonya kokusu beni alıp eski bayramlara götürüyor 

Şarkılar da eskiye görüyor 
(2,413 puan) tarafından
Amin canım sağolasın
+1 oy
(15,179 puan) tarafından
Ben ergenliğimde genç kızlığımda annemin yeleklerini giyerdim evde. Sonra sonra fark ettim sevgi ihtiyacımda daha çok yöneliyorum ona ve şu ah hala bile annem bana sarılmış gibi hissederim giyince kesinlikle kokunun böyle bir etkisi var kaybolmayan 
(2,413 puan) tarafından
Öyle 34 yaşıma geldim hala anne kokusu arıyorum.Rabbim kimseyi anasından babasından ayırmasın evlatlarımıza hayırlı uzun ömürler versin inşallah
(15,179 puan) tarafından
Amin inşallah canım benimki hayatta çok şükür ama bir senedir görmedim
0 oy
(532 puan) tarafından

Öncelikle Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah canım <3

Bu markadan bende parfüm ve deodorant var kokusunu ağır buluyorum. Pek kullanmam ama manevi değer olunca o dünyanın en güzel kokusu da olur. Bende de bı koku anısı var. Her kokladiigmda aklıma o gelir. Çok güzel zamanlardı cookk...

(2,413 puan) tarafından
Aminn canım sağolasın. aynn huzur buldum kokuda resmen
0 oy
(49,808 puan) tarafından
evet kokular gecmise taşıyor basin sagolsun canim Allah sabirlar versin 
(2,413 puan) tarafından
Aminn canım sağolasın
0 oy
tarafından
Evet anılar bırakir 

İlgili sorular

0 oy