+2 oy
301 göst.
Diğer kategorisinde (1,098 puan) tarafından
Merhaba Hanımlar, bebeklere yapılan aşılar, topuk kanı gibi konular hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizler yaptırdınız mı yaptırmadınız mı? Yaptırıp yaptırmam konusunda gerekçeleriniz nelerdi? 

16 Cevaplar

+5 oy
(37 puan) tarafından
Hazır aşı konusu açılmışken Ben de muzdarip olduğum bir şeyden bahsetmek istiyorum. Bakın Hanımlar çocuğuna aşı yapan da yaptırmayan da çocuğunun iyiliğini düşünerek bu kararları alıyor. Aşı yaptırmayanların yapanları yapanların da yaptırmayanları sert bir şekilde eleştirmesi doğru değil çünkü herkes çocuğunun iyiliğini istiyor. Aşı yaptırıp yaptırmamak çok zor bir karar gerçekten o yüzden iki tarafta birbirine saygı duymalı. 
(1,098 puan) tarafından
Çok haklısınız..
-Reklam-
+2 oy
tarafından
Çocuğuna paketli gıdaları kimyasalları dayayanlar aşıya takmış durumda acıyorum...
(1,656 puan) tarafından
+++++ lar sanaaa
(1,098 puan) tarafından
Garip bir genelleme...!
(528 puan) tarafından
Aşı yaptırmadım ama yorumunuza da katılıyorum. Gerçekten aşı yaptırmamak kadar önemli kimyasallardan uzak durmak içeriği zararlı gıdalar tüketmemek
+1 oy
(1,656 puan) tarafından
Yaptırıyorum. Belki eski Türkiye olsa yaptırmam şu anda ordan burdan o kadar insan var ki. Nasıl yaptırmayayım. Ben çok meraklı değilim çocuğumu ağlatmaya acı çekmesine. Mülteciler yüzünden zorunda hissediyorum 
(1,656 puan) tarafından
Hijyenini geçtim bak çinden gelen toz toprak vardı o bile bizi hasta etti. Yan tarafımda var kokudan ayakkabı bağlayamıyoruz ben ev sahibine söylemek istiyorum 4 çocuk var onlara dua etsin. Böyle pislik olamaz benim ayakkabılarım çalındı bebeğimin bebek arabası çalındı en üst katta oturuyorum onlar gelmeden önce hiç böyle şeyler yoktu. Ayakkabı çalındı diye konuştuk aşağıda gördüm sanki dedi bakarım sonra dedim. İçeri girdi çıktı aa bak ben baktım ayakkabin burda dedi. Evden çıkarttığını görmedim sanki. 3 kere giymedigim ayakkabımı çöpe attım hayatta giymem. Çocukların dolabı yokmuş benden valiz istedi. Yerlerde mı peki bu kıyafetler? Ne kadar hijyenik? Hadi kendimizi kileri neyse kızımın kıyafetlerini giydirmesemde en fazla 1 ay hepsini yıkarım ayda 1 kere. Kapı açılınca evdeki koku sanki insan ölmüş öyle bir koku nasıl yaptırmıyım bacım. Dolu böyle pislikler ya
(1,370 puan) tarafından
Sen de çocuklarını sal madem sapasaglamsa çok saçma konuşuyorsunuz
(1,098 puan) tarafından
Umay hanım doğru söylüyorsunuz. İnsanları ayırmayı ve genelleme yapmayı sevmiyorum ama geneli böyle maalesef.
(1,098 puan) tarafından
Tuğçe hanım beni anlamadınız galiba. Ben sadece özlemimi söyledim ve çok ilginç olduğunu anlatmaya çalıştım. Böyle yapılması doğru demedim. Sakin olmaya çalışın...
(1,656 puan) tarafından
Ben ayırıyorum ister ırçkı olayım ister başka bişey. Ülkelerinden gelmemiş olsalar her türlü yardımı yapabilirim yaptık da zaten Allah korusun depremi var yangını var biz her millete destek oluyoruz onlara da olabilirdik. Ne kadar çok insan o kadar çok mikrop bana göre
0 oy
(7,893 puan) tarafından

Yaptirmadim yaptirmicam hiçbir kuvvetde yaptiramaz ;)

Ama sana smdi nasıl anlatayım gelir linç ekibi

tarafından
.d.d.d.d
tarafından
Şu zeka da gıda mühendisi olmadığına eminim ahahah hadi gul
tarafından
Diplomamı gözüne sokardm ama :) o derece muhatap bulmuyorum kudurdugundan  eminim zira seviye düştükçe düşüyor:)
tarafından
Hadi işine hadee
tarafından
Ahhahhahaha:) okey canısı
0 oy
tarafından
Ben yaptırdım hepsini
0 oy
tarafından

Ben böyle bir başlık açmıştım postum kapatılmıştı :)

(1,098 puan) tarafından
Umarım katılmaz. Cidden görüşleri merak ediyorum. Belki kapatılması bile bir baskı sonucudur, bilemiyorum :))
0 oy
(1,463 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
9.ay aşısına gerek duymadım diğerlerini yaptırıyorum çevremde de herkes yaptırıyor kimse ölmedi. 

Benimde aşılarım tam bişey olmamış 

Otizm ediyor otizimi tetikliyor diyorlar Asi otizim yapmaz arkadaslar doğuştan gelen biseydir o.(Gittiğim doktorlar bu yönde konuştular)

Yaptırıp yaptırmamak sizin kararınız aşı karşıtı veya ille yapılacak bunlar diyenlerden değilim ileride kızım ağır bi hastalık geçirse pişman olmamak için yapıyorum 
tarafından
Otizm doğuştan gelen bişey değilmiş beslenme düzeni ile bile değişen bişeymiş araştırın görün.
(1,463 puan) tarafından
Özelde doktorumuzla konuştuk bu konuyu hocam aşılar otizm yapar yada tetikler mi diye oda otizm doğuştan gelen birşey demişti bize
tarafından
Dr özelde olması bişey değiştirmez ki Allah aşkına bu zamanda kimseye güven kalmadı. İyileşmek için aldığımız ilaçlar bile tamamen artık para tuzağı olmuş ağrı kesiciden başka iyileştiren ilaç görmedim. Birde reçeteye bakın zararı yararından çok etki bir tane yan etki 100tane Dr larda para alıyor yazdıkları ilaç kadar bir sürü şey dönüyor. Allah'ım muhtaç etmesin.
(1,463 puan) tarafından
İlaç hakkında bişey diyemem ilaçlar olmasa ben ayakta duramam :( zatürre olduğu için
Kızıma zorda kalmadıkça ilaç vermemeye çalışıyorum
0 oy
tarafından
Bu burda anlatılacak kadar kısa bir konu değil.

Madem bu soruyu sorabilmissiniz demekki sizin de şüpheleriniz oluşmuş. Araştırın kapsamlı bir şekilde 
(7,893 puan) tarafından
Senin kadar bilgim yok ama kendime yetecek kadar bilgim var birine saatlerce anlaticak gücüm yok hele cahillere asla münakaşaya girmeden cevap vermemek en iyisi :) inşallah arkadaşta aydınlanır

Seviliyorsun
0 oy
(140 puan) tarafından
Ben bebeğimi bir yaşına kadar hemen hemen tüm aşılarını yaptırdım yaptırdıktan sonra hayatı zindana dönüyordu hep hastalaniyordu huzursuz bir bebeklik geçirdi ne zamanki farkettim şuan iki yaşında artık yaptırmadım keşke keşke doğduğunda da yaptirmasaydim elhamdülillah bı sorun yaşamadık buda bana bı ders oldu
0 oy
(15,997 puan) tarafından
Asilardan en çok korktuğum 18 aylık karma aşı 
(1,370 puan) tarafından
Neden ki
(15,997 puan) tarafından
İcindeki civa nedeniyle
tarafından
Fatoo hanım hepsinde var
0 oy
(12,469 puan) tarafından
YETEEEEERRRRRR.!!!!!! 

Allah aşkına ne bu bencillik bu kadar ya ortalık hastalıktan kırılırken özel aşıları geçtim senelerdir yapılan aşıları nasıl sorgular oldu bu millet bizim asilarimiz tam ne sorunumuz var?
tarafından
Egzama, bronşit, astım, alerji , besin alerjisi ve daha bir çok hastalık aşı yan etkileri ama hastalık adını aldı belli süre sonra. Bizler bunlara hastalık deyip geciyoruz aşıdan demiyoruz.
Ben eminim sende bunların aşıdan olduğunu bilmiyordun.
Sorunumuz bunlar işte:)
(12,469 puan) tarafından
Doğan bebekler besin alerjisi ile doğabilir anne saglikliyken bunun aşıyla ne alakası var genetik yatkınlık diye bisi var benim nenemin aşısı var mı sizce? Onda astım var ve ta bize kadar ulaşıyor neden hemen ailede yakında hastalık var mı diye soruyorlar dersiniz.
tarafından
Eskiden köylere gidip öyle gelişigüzel her yaştan kisileri asiliolarmis özellikle de aşı yeni bulunduğu dönemlerde. Nenenizden eminmisiniz bilmiyorum.  Bazı hastalıklar aşıdan kaynakli hepsi demiyorum zaten o yüzden doktorlar da sorar ailede kalp şeker cart curt varmı diye.  Anne sütü bebeğin tek gıdasıdır. Mama yokken genel söylüyorum. Allah buna yatkın yaratmamıştır mıdır sizce bebekleri de?  Emen bebeğin annesinin sütüne neden alerjisi oluyor? Sütüne dediğim elbette içeriğine. Allah haşa bunu düşünmemiş midir
(7,893 puan) tarafından
Asermucummmm❤️
0 oy
(14,458 puan) tarafından
devletin yaptığı hepsini yaptırdım çok şükür sağlıklı çocuğum 

oğlumda da yaptıracağım 
0 oy
(410 puan) tarafından
Ben kimseyi linç etmem herkesin kendi görüşü ama ben rota hariç şuana kadar hepsini yaptırdım şuan kızım 5 aylık 

Eşim aşılara karşı olduğu halde ben yaptırıyorum.
0 oy
(2,198 puan) tarafından
Yaptırıyorum yaptırmayana saygım var ama kızımın okulunda yaptırmayan iki aile yüzünden bir hafta bildiğin pandemi yasadık şu çiceği kızım olmadı olduysa da o dönem ateş ile atlattı ateş nedenimiz sürekli bademcikti çünkü üzerinde fazla durmadım ama kabarmadı şu çiceği gibi aşı ile yok edilen bir hastalık belki aşı karşıtlığı belki de mülteciler yüzünden tekrar gündeme geldi aşı karşıtlıgına saygım sonsuz onların  da haklı nedenleri var ama ben yaptırıyorm yaptırmaya devam edecem
0 oy
(1,322 puan) tarafından
Merhaba canım topuk kanı konusunda çok hassasım çünkü meslek hayatım boyunca topuk kanı alınmayıp hastalık saptanamamış 4 çocuğun ölümüne şahit oldum ve annelerin perişanlığına eskiden bizimde aşılarımız yapıldı topuk kanımız alında kaç otizm var bizim yaşımızda bağlamışlar otizme otizm genetikte olan bir şeydir sonradan oluşan değil böyle düşünenler yeterli araştırmayı yapmayan kendini bilimci zanneden safsatacıdır benim nezdimde ben bir sağlıkçı olarak çocuklarımın bütün aşıları tam küçük çocuğumda rota virüsünün zamanını geçirdim unuttum ve çocuğum ölümden döndü 1 hafta hastanede kaldık ve çok zor bir süreçti büyük çocuğumu kreşe gönderdim aşısı olmayan bir çocuk kızamık geçirdi ve okulda sadece aşı olmayanlarda bu hastalık nüksetti 10 çocukta 4 tanesi çok ağır geçirdi bu hastalığı ve aşılı çoxuklar gayet sıkıntısız geçirdi sadece bir tanesinde görüldü o da anlaşılmadı bile diyebilirim şuan ülkemizde kontrolsüz göçmen o kadar fazla ki bana aşı karşıtlığı çok saçma geliyor büyük oğlum alerjik astım kreş döneminde doktorumuz grip aşısı dedi yaptırdım hala grip olmadık ara da gelir gün sürmez ama aşı toplum bağışıklığı için çok önemli bu kadar önemli bir karar alırken bu sayfadakileri ve instagram bilimcileri şarlatanlarını baz almayın lütfen iyice araştırın makaleler bakın sonra karar verin. Herkes özgür fikir konusunda bu benim şahsi kanaatim o yüzden tartışmaya kapalı
(15,997 puan) tarafından
18 aylık asisinin otizmdeki büyük etkisini biliyorsunuzdur bence
(1,322 puan) tarafından
Bir sağlıkçı olarak bütün etkilerini biliyorum hanımefendi sizde diğer ilaçların yan etkilerini biliyorsunuz o zaman siz ya da ailenizde biri hastalandığında doktora gidip tedavi almayın aynı durum
0 oy
(587 puan) tarafından
Benim bebeğim yok şuan maalesef ama olduğu zaman düşünmüyorum yaptırmayı aşıyı yaptıkları hastalığı geçirmesini ve bir çok yan etkisini kabul etmiyorum 300e yakın yan etkisi olduğu yazıyor üzerinde bende bu riski kabul etmek istemiyorum göze alamam üstelik sağlığın çok pahalı olduğu bir ülkede bu denli sağlıklı olduğunu söyledikleri aşıları ücretsiz yapmaları da düşündürüyor beni tabiki, aşıyı kabul eden annelerde bu hastalıkları geçirmelerinden korktukları için yaptırıyolar saygım var herkes kendi açısından evladını düşünüyor 
(528 puan) tarafından
MaşaAllah. Şimdiden sizi tebrik ediyorum:)

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 183 göst.
25 Temmuz 2023 Diğer kategorisinde Y (133 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 140 göst.
27 Mart 2024 Aile kategorisinde damlaceyhun (33 puan) tarafından soruldu
0 oy
44 cevap 1,238 göst.
0 oy
11 cevap 241 göst.

396,525 soru