+1 oy
275 göst.
Diğer kategorisinde (27 puan) tarafından
Öncelikle yargı dağıtacaklar ön yargılı olanları bu soruyu okumadan çıksınlar.

Merhaba hanımlar 2.5 yaşında kızım var kreşe yazdırdım çalışıyorum annem uzakta ve şuan destekçim yok kızım kreşe yeni başladı sürekli hastalanıyor 1 aydır gidiyor 1 aydır hasta ya burnu akıyor ya öksürüyor ilk 2 hafta gidemedi hastaydı gönderemedim ya işe götürdüm ya evde durduk falan eşim taksici oda geç geliyor geç gidiyor falan.

İşi bırakasın var ama ödemelerim var kızımı böyle görünce gönderesim gelmiyor biryandan kreş de yaradı bugün çiçek çizdi 10 kadar saymayı öğrenmiş falan benim gibi anneler bana akıl verirmisiniz ev iş çocuk nasıl bir düzen sağladınız

10 Cevaplar

+1 oy
(7,925 puan) tarafından
Çocuk bağışıklık kazandığı için şu anda hastalanıyor. Bu durum her çocukta her yaşta yaşanır. O yüzden şimdi göndermesen yine olacak ileride. Bence pes etme. Devam et. Bir süre sonra geçecektir alışacak çünkü vücudu
(27 puan) tarafından
Doktora götürdüm oda bana aynı şeyleri söyledi alışacak fanüs de saklayamazsın dedi.
Bir yandan benden erken mi ayrıldı acaba ?
Ya ruhen kötü etkilenirse ?
Kreştekiler de dedi hem ruhsal hem zihinsel çocuğunuz çok iyi diye ya şimdi benden uzak kalınca daha kötü olursa?
Ya annelik ne deli birşey sürekli onun için birşey düşünüyorum insanın aklı beyni bir dk da olsa bir rahat durmazmı durmuyormuş
(7,925 puan) tarafından
Erken değil bence. Ben çocuğumu baya erken annemlere bıraktım, çalışmıyorum (örgün okuduğum için). Evet, çok küçüktü ama beni görünce çok mutlu oluyordu. Sonrasında çok güzel ilgilenebiliyordum ben de o zamanlar. Çünkü annenin de kendi alanı olmalı. İş, gezi gibi gibi.
Allah nasip ederse ben de şu anda iş arayışındayım ve bulursam ilk yapacağım kızımı kreşe yazdırmak olacak. Çok istiyorum ben de kızım için, kendimi için çalışmayı. Hayırlısı bakalım.
-Reklam-
+1 oy
(7,761 puan) tarafından
Ben çalışmıyorum tercihimi bu yönde kullandım ama hayat şartları gereği ihtiyaç duysam tabiki çalışırım ve inan bana anane babaneye heleki baneye birakmaktansa krede gondermeyi tercih ederim hem çocuk sosyallesir hem eğitim alır bu çok güzel bişey geri kalan vakitlerde cougumla çok güzel ilgilenirim ben olsam soyle yaparım sabah birlikte kalkar güzel bi kahvalti yaparım sonra hızlıca toplar hazırlanır cocugumu kreşe gönderirim ben işime giderim iş çıkışında çocuğumu alır evime gelirim önce üst baş değiştirir bi güzel disaririn pisliginden arindiktan sonra karnımızı doyurur en az 2 saat onunla oyunlar oynarım sonra birlikte evi toplama oyunu oynarım bu şekilde iş paylasimini ve sorumluluklarını da erkenden öğrenmiş olur hemde o uyumadan evim temiz olur günlük temizlik yapmaya gerek duymam zaten akşama kadar evde olmucaz kim batiracak aman batarsa da canımdan cocugundan önemli değil ya sonra cougumu uyutur ertesi günün yemeğini akşamdan hazır ederim benim her zaman buzlugumds pratik yemekliklerim olur ordan çıkarır bi yemek bi çorba yaparım mis yeter ertesi güne kolaylık olur 1 saat içinde yemek işini de hallettikten sonra istediğim kafan kendime vakit syiririm sonra uyurum hafta sonlarını verimli geçirmeye çalışırım hafta içi iş çocuk ve yemek işlerinde koatlik olduğu için temizliğe yogunlasirim kalan vaktimde yine buzluk için hazırlık işleri yaparım 1 haftalık plan çok güzel bence 
(27 puan) tarafından
Mervecim Öncelikle değerli vaktini ayırıp sorumu okuyup bana bu güzel yazıları yazdığın için çok teşekkür ederim. Ne kadar güzel planlamışsın evet söylediklerin sıralamaların o kadar güzel ki yemin ederim aklım ve kafam rahatladı okuyunca evet işte bu dedim Rabbim evine eşine çocuklarına sağlık sıhhat huzur versin rabbim hanenden hastalığı nazarı uzak etsin bereketi eksik etmesin
(7,761 puan) tarafından
Ay çok teşekkür ederim canım çalışan insan anliyo gercekten plan program olmazsa hiç bişey düzene girmiyo suan ben çalışmıyorum ama yinede herseyim planlı düzenlidir çok faydasını gördüm resmen yaşam kalitesi artiyo insanın enerjisi yukseliyo faydası olduysa ne mutlu güzel duaların içinde çok teşekkür ederim Allah razı olsun benim için ne niyetin duan varsa rabbim 10 katını sana versin inşallah
+1 oy
(422 puan) tarafından

Ben olsam 2.5 yaşında tam zamanlı bir kreş tercih etmezdim. Haftanın belli günleri oyun gruplarına götürürdüm. Erken eğitimi destekliyorum ancak eğitim ve öğretim farklı şeyler. Belli bir yaşa kadar aile eğitimi sonra sizin yaşlarınızda oyun grupları sonra yarım gün okul öncesi eğitim sonra tam zamanlı anaokulu şeklinde gitmek daha mantıklı. Akademik kariyerim bunun üzerine ve düşüncelerim bu şekilde.. 

Ancak çalışmak da hayatın bir parçası. Şartlar değiştikçe, bazı şeyler mecbur kalınırsa yapacak bir şey yok. Zaten kreşler de  bu yüzden var. Kreşlerin asıl amacı bakım vermek, MEB'e bağlı değiller. Daha erken yaşlarda vermek zorunda olanlar da oluyor. 

Bence hassas konular, tamamen kendi düşüncelerinize göre hareket etmelisiniz. Çünkü ekonomik boyutunun yanı sıra psikolojik, sosyal boyutları da var. 
(27 puan) tarafından
evet çalıştığım için tam zamanlı veriyorum 4 gün iş 3 gün evdeyim 9 da veriyorum 6 da alıyorum hiç mutlu değilim aklım sürekli onda suçluluk duygusu cabası zaten sabah bana gel diyor içeri gidiyor kapıda bekliyorum bir zaman ağlıyor mu diye kontrol ediyorum ama çalışan tek anne ben değilim diyorum çalışan diğer annelerin canı yokmu diye kendimi terapi etmeye çalışıyorum
(422 puan) tarafından
Çok iyi anlıyorum.
Eski zaman insanları, " eskiden her şey zordu" derler. Ancak içinde bulunduğumuz devir bence kadın için daha zor. Çünkü ev işleri ve çocuk bakımıyla beraber, çalışmak da bir nevi zorunlu hale gelmiş. Eskisi gibi karnı tok, altı temiz mantığı ile büyümüyor çocuklar. Gelişimsel birçok ihtiyaçları oluyor. Burada bile 2.3. Gebelikler falan konuşulurken " maddi imkanımız var " yazıyorlar ama fizyolojik ihtiyaçlarından bahsediyor çoğu kişi. Halbuki çoğu kişi özel aşıları yaptırmamış, çocuğunu kurslara göndermemiş vs.. Yani üst segment bir gelir düzeyi yok ise, ikinci bir maaş olmadan çocuğa güzel imkanlar sunmak çok zor.
Ancak tek maddiyatla da ilişkili değil. Hayatın bin türlü hali var. Boşanma olur, ölüm olur, ciddi sağlık problemleri olur vs. Kadının çalışması psikolojik anlamda güç verir. Allah korusun 10 sene sonra eşin ile ciddi problemler yaşasan, elinde bir işin olmasa cesaretin bile olmaz boşanmaya. Her türlü şeye razı olursun. Burada çok örneğini okumuşsundur diye düşünüyorum. O yüzden kadın zaten çalışmalı, mümkünse bir mesleği olmalı. Sadece küçük yaşta bunu yapmak biraz zor, imkan olsaydı bir sene daha seninle olsaydı daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum ama imkanın yoksa ( yani hem ekonomik anlamda hem de yeniden iş bulma anlamında) o zaman yapacak bir şey yok.

Çocuklar genelde kapıda ağlar ama içerde sakinleşir. Fakat kimi çocuklar aklına geldikçe anne diye de söyleniyor yalan değil.

Benim kişisel kanaatim, annenin iyi bir mesleği var ise, ekonomik anlamda kötü değil ise, yaşı çok ilerlememiş ise biraz daha beklenebilir. Tabii öncesinde yazdığım hayatın gerçeklerini bilerek.
Kısaca iki ucu b.klu değnek :)
(27 puan) tarafından
Evet kesinlikle ben neden okudum emek verdim çalışmalıyım ödemem gereken borçlar var diyorum ama şöyle bir dışarıya bakıyorum

Herkes kadın çalışsın , ekonomik özgürlüğünü eline alsın. Aynı sizin dediğiniz gibi eşiyle ilgili bir durum olsa kadın kendi ayaklarının üstünde dursun falan liste uzar gider.

Biraz argo olacak ama :) Ulan kadına çalış ayaklarının üstünde dur deniliyor. Öteki tarafa dönüyorsun uzmanlar çocuklar en az 4 yaş öneriyor 4 yıl uzak kalmak hem maddi hem sektörel olarak zorlayıcı.
Kadına birse evi yüklüyorlar. Erkekler çalışıp para kazanmanın gurunu yaşıyorlar ne evle ne çocukla ilgileniyorlar içleri rahat biz 284393929 bölünüyoruz üstüne de vicdan azabı suçluluk duygusu yetersizlik hissi yükleniyor
0 oy
(343 puan) tarafından
Bende oğlumu çalışarak büyüdüm canm hep hasta olurdu o kadar doktora araştırdım sonunda Bi doktor buldum ve şikayetlerim söyledim bana dediği bağışıklığı gelişiyor hasta ol.masi mikropla savaştığı anlamına geliyor ,şuan 14 yaşında buyur hiç üzülme onun için çalışıyorsun an esi
(27 puan) tarafından
Evet ama keşke hiç hasta olmasalar
(343 puan) tarafından
Ola ola büyüyecektir bizde öyle büyüdük seni anlıyorum için gidiyor ama evdedw olsa hasta olucak annesi
0 oy
(4,384 puan) tarafından
Oncelikle cocugunuzu 5 yasinda da gonderseniz ilk sene hastalik sureci yogun olacak. Sonra ki seneler daha azalacak.  

Size tavsiyem saglikli besleyin ,paketli gida ,seker ve sutten uzak tutun. Hasta oldugunda ya da hasta olacak gibi belirtileri varsa sarimsak kuru verin. 2 tane sarimsagi minik minik dograyin 1 tatli kasigi bal ve 3-5 damla limon koyun karistirin bekletmeden 1 cay kasigi kadar sabah-aksam verin. 

Aksamlari mutlaka mevsim sebzeli, etli,kemik sulu yemek ve yogurt yedirin. Sabah vaktiniz varsa 1 tane yumurta yedirin. 

Bi de doktorunuza danisin ve Nurtrigen karamurver olan vitamini deneyin. Biz hastalik surecini daha hafif ve kisa atlattik vitamin sayesinde. 

Benim bebegim 25 aylikken basladi krese. Cok memnunum :) iicniz rahat etsin calisin bence.
(4,384 puan) tarafından
Rica ederim. İmmunie yi hastalik surecinde baska bi doktor onermisti. Antibiyotik kullanmamiza gerek kalmamisti ama hafif bi hastalik sureciydi.
(27 puan) tarafından
Ateşi var randevu buldum bugüne 9.30 bize yine doktor yolları gözüktü
(4,384 puan) tarafından
Gecmis olsun. Siz dedigim sarimsak kurunu mutlaka sabah -aksam en az 3 gun verin. Antibiyotik etkisi gosteriyo.
Beslenmesine cok dikkat edin. Sutten uzak tutmaya calisin.
(27 puan) tarafından
Merhaba canım bu güzel yorumların ve açıklamaların için çok teşekkür ederim bugün bizim kız da kusunca dayanamadım öyle de işe gidince işverenimle konuştum oda beni çok anlayışlı karşıladı evden devam edebilirsin kendine göre ayarlarsın dedi o kadar rahatladım ki ve mutluyum ki Allah’ıma çok şükür
(4,384 puan) tarafından
Cok sevimdim sizin adiniza. İsvereninizi de takdir ettim. Gecmis olsun bebeginize. Beslenmesine cok dikkat edin. En onemisi bu
0 oy
(232 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Ben çocuğumu bırakıp hastaneye bile gidemiyordum, ama mecbur olsam kesinlikle çalışırdım. Çalışmaya alışkın kadınlar için zaten manevi olarak ihtiyaç.

Kaç yaşında olursa olsun ilk senesi hastalıkla geçecek zaten. Hasta olduğunda izin alma şansınız varsa hiç düşünmeyin bile. Ev işlerinizi planlayın, fırsat buldukça dolaba yemek yapıp atın, eşinizden yardım isteyin ve bence siz de takviye kullanın çocuğunuza da doğal takviyeler verin. Onunla verimli şekilde geçireceğiniz bir saat bile yeterli olacaktır. Bence bırakmayı hiç düşünmeyin sadece düzeninizi oturtmaya çalışın. 
(27 puan) tarafından
Merhaba canım bugün işverenimle konuştum kızım 3 gündür hasta olup kusunca artık dayanamadım eşimde çık idare ederiz dedi dedim böyle böyle oda bana çıkmana gerek yok evden yapabilirsin dedi o kadar mutluyum ki ve rahatladım ki
(232 puan) tarafından
Çok geçmiş olsun canım kızına Allah şifa versin. Çok sevindim valla :) Allah razı olsun öyle işverenden.
0 oy
(789 puan) tarafından
Uzmanların tavsiye etmediği bir yaş grubu evet geçim zor ama kıt kanaat de olsa gecinebiliyorsan kimseye muhtaç değilsen bence 4 yaştan önce verme faydası olmaz zararı olur 2.5 yaş daha konuşamıyor başına bir durum gelse haberin bile olmaz 
(27 puan) tarafından
Yani bunları zaten biliyorum ben zaten çıkmazdayım neden eksi bir yorum yapıyorsunuz maalesef herşeyi görüyoruz duyuyoruz olumsuzlukları bildiğim için benim gibi olan annelerden tavsiye için yazdım haberim bile olmazmış töbe tövbe rabbim evlatlarımızı her türlü kötülüklerden korusun
(176 puan) tarafından
Aksi yorum yapması gerçeği değiştirmiyor maalesefff böyle bir ihtimalde var Allah korusun ama şöyle gittiği kreşte her yerde kamera varsa sürekli fotoğraf video vs. Gönderiliyorsa bir nebze okey derdim
(789 puan) tarafından
Pardon da nasıl haberin olacak dilsiz çocuk 8 saat işte olsan iki saat yol sürse toplam ne ara çocuğa annelik yapacaksın ki çalış çalışmak çok güzel ben çocukla çalışma demiyorum en azından 4 yaşına kadar ya bekle ya da çalışıyorsan da park time çalış yarı zamanlı
(27 puan) tarafından
Siz benim her postun altına yorum yapıyorsunuz böyle dik dik konuşuyorsunuz anneliği sana mı sorucam üslubunu düzelt önce anne çaktık ha burda her postumun altına yorum yapacağına o telefonu bırakta git çocuğuna analık yap
(789 puan) tarafından
Ben senin anneligine laf mı ettim pardon Türkçe anlamıyor musun sen bir yazdıklarımı oku bana hangi cümlemin anneligine laf atmak olduğunu yaz bakalım merak ettim bende telefonu Birak  git çocuğuna annelik yap demişsin de ben anneliğimi yaptım çocuğumun bana ihtiyacı yok her şeyi kendi yapıyor zaten;)
0 oy
tarafından
Hiç üzülme çocuk tabiki hasta olcak böyle böyle büyüyecektir. Kreslerde ister ister bir sürü çocuk var bagusiklik kazanıyor herseye göndermeye devam et. Sabrın sonu selamet biraz yoracak sizi ama alisacaktir mutlaka
(27 puan) tarafından
Bugün işverinimle konuştum kızımı kreşe gönderdiğimi ve başıma gelen durumu anlattım bu durumda çıkmam gerekiyor dedim. Ve bana ne dedi dersiniz hayır çıkmana hiç gerek yok evden devam edebilirsin dedi o kadar rahatladım ve mutluyum ki
0 oy
(7,824 puan) tarafından
Oğlumu 4.5 yaşında krese verdim ve alışma süreci cok cok zor oldu. 2.5 3 yaşında çocuklar vardi onlar küçük olduğu için daha kolay adapte olmuslar benim oğlum daha akli erdiği için adapte olmakta cok zorlandı. Okulda yemek yemedi, tuvalete gitmemis ben gidince yaptırıyordm o yüzden mecbur yarım gün gidiyordu. Hatta kreste yarım gün olayi yoktu ama öğretmenler Oğlumu görünce yarım gün gelsin dediler kiyamadilar. Yani uzun anlattim ama kisacasi küçükken gidip alıştırmak daha kolay. Ve oglum da sürekli hasta oluyordu yaşı kac olursa olsun bu surecler olacak
0 oy
(1,872 puan) tarafından
Hiç düzeninizi bozmayın derim ben zaten zamanla alışacak çocuk. Benim kızım 5 yaşında bu sene kreşe başladı başlar başlamaz her hafta hastalanıyordu resmen heh atlattık diyorduk sar başa tekrar. Doktora götürdüm bağışıklık kazanacak çünkü dedi öyle öyle atlattık yani özellikle anasınıfı ve 1. Sınıfa gidenlerde mutlaka görünen bir şeymiş bu.
(27 puan) tarafından
Bugün işverinimle konuştum kızımı kreşe gönderdiğimi ve başıma gelen durumu anlattım bu durumda çıkmam gerekiyor dedi. Ve bana ne dedi dersiniz hayır çıkmana hiç gerek yok evden devam edebilirsin dedi o kadar rahatladım ve mutluyum ki
(1,872 puan) tarafından
Çok sevindim sizin adınıza :))

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 96 göst.
9 Haziran 2023 Diğer kategorisinde Pembeoje (427 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 161 göst.
5 Mayıs 2023 Aile kategorisinde Aysefatma (1 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 224 göst.
12 Nisan 2024 Diğer kategorisinde Baldananne (292 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 111 göst.
29 Kasım 2023 Kültür-Sanat kategorisinde Canan can (176 puan) tarafından soruldu

384,929 soru

11,513,148 cevap

35,174 kullanıcı

...