0 oy
999 göst.
önce Diğer kategorisinde (67 puan) tarafından
Şimdi bazılarınız kızacak filan ama umurumda değil açıkçası. 

Sabahın 9undan akşamın 10una kadar tek başına baktığım 2 yaşında bir kızım var doğduğundan beri hep tek başına üstlendim herseyi baba işten akşam 7de geliyor gelincede bir koltukta uzanıp kalıyor.. annemler desen kırkim çıkana kadar bile durmadilar yanımda akraba yok tanıdık yok bütün gün kızımla tek başımayım 

Dur desen durmuyor yemek yemez dışarı çıksak kucak ister bebek arabasında durmaz uyusa yarım saatte kalkar acayip sıkıldım herseyden hasta olsam dinlenemiyorum bile ne zaman geçecek bütün gün peşinde dolanmaktan acayip yoruldum 

53 Cevaplar

+10 oy
önce (147 puan) tarafından
Hey Kurban olduğum Allah'ım böylelerine çocuk nasip ediyorsun da bana etmiyorsun. Keşke çocuğum olsa da tüm gün boyunca benim başımın etini yese. Tepembe dolansa . Çok bencilsin. Birilerine güvenip mi yaptın çocuğu ? 
önce (3,380 puan) tarafından
Ay durun biraz daha yaziyim ilk zamanlar eşim çok yardımcı oldu hâlâ altını alır yıkar parka vs götürür yedirir içirir ama olay şımartması saçma sapan şeyler öğretmesi ya ne bileyim çocuğuma üçgen kare dikdörtgen beşgen vs vs öğrettim ben ise bunlari 4. Sınıfta öğrenmiştim o derece yani çocukla ilgileniyorum sürekli sohbet ediyorum benimle kimse ilgilenmedi ki küçükken hep geçim derdi yüzünden ailemin önceliği başkaydı karnimiz doysun yeterdi onlar için ki gece uyuyamayip yumurta diye ağladığımı bilirim
Valla kendimizi geliştirmemiz lazım.  Çocuk dilinden anlamamız lazım çocukla ben de bir çok şey öğreniyorum onun o pamuk ellerine bakıp çok değerli kıymetli olduğunu düşünerek ona yetemiyorum bu da neden aşırı derecede temizlik takıntısı olan eşime sürekli ev temizlicem diye kendimi yipratmaktan aman bir şey demesin laf etmesin diye cabalamaktan çocuğum da benimle birlikte ağlamadan etmeden temizlik yapıyor yemeği beraber yapıyoruz dolayısı ile kronik olarak bir  çok hastalığa sahip olmam sürekli yorgun olmama rağmen çocuğum için yetersiz hissederek kendimi çok üzülüyorum ne bileyim yâ pencere kenarına koltuğu çekmiş ayaklarımı dışarıya uzatmış rüzgarın hafif esintisi ayaklarımı okşarken bunları yazıyorum bu arada beni hiç sivri sinek ısırmaz yazacak bir şeyler düşünüyorum da eşim benim her şeyim her şeye rağmen bana çok yardımcı oldu asla unutamam yani hastane odalarında oğlumuzun test sonuçlarını beklerken emzirme odasına getirdiği gözlerimde yaşlarla içtiğim  sıcak çikolatanin tadını asla unutamam her aklıma gelince gözlerim dolar ağlarım :(
önce (5,692 puan) tarafından
Valla bacım benim evimde istediğin kadar kararlı dede babaanne olunca o kararlılık devam etmiyo istersen g.tunu yırt ama maalesef büyük kızım da kardeşini kıskandığı için son dönemlerde kardeşine vurma başladı güzellikle konuş aynı bağır aynı o yüzden ben hayır dediğime evet demem kayınvalidem mesela başı sıkışınca annesinden korkuyo başkasından korkmuyo diyo çünkü onlar yüz verme derdinde ben kızınca anneni ben döverim annene ben kızarım babası kızınca ben döverim ben kızarım sonra çocuk laf söz dinlemiyo
Ayyy çok kötü anneni babanı döverim demek nedir ya
önce (5,692 puan) tarafından
İşte eskiden hep öyle yapmışlar ya şimdi akıllarınca onlarda iyilik yapiyo :D
-Reklam-
+2 oy
önce (3,911 puan) tarafından
4 yaş olacak hala anlattığın gibi iki ailede uzakta yuvaya bırakacak halimiz yok usansakta bıksakta onlar dünyaya selamun aleyküm deyip gelmedi biz istedik Rabbim verdi
önce (36 puan) tarafından
önce tarafından düzenlendi
Vallahi kusura kalma sen çocuğunu seviyorum diyor sana ben sevdiğine pek inanmıyorum çünkü seven bıkmaz hele ki anneysen bence çok yapmacık geliyor ay seviyorum ama yani çocuk senin istediğin gibi çocuk olunca çocuğu bağrına basacaksın çocuğa ah canım çocuğum işte benim çocuğum diyeceksin çocuk yaramazlık yaptığında seni yorduğunda bıktım Yeter bu ne bu tür şeyler söyleyeceksin ondan sonra da diyeceksin ki ben çocuğumu seviyorum bence hiç samimi değil
önce (67 puan) tarafından
Kalbimi açıp içine mi baktın hayırdır bu kadar kesin konuşmaların kaynağı ne
Bir insanın kalbini açıp da görmeye gerek yok bakmaya da gerek yok canım yani ben böyle şeyler okudukça üzülüyorum üzüldüğüm için de böyle konuşuyorum çünkü biz anneyiz biz yorulacağız biz çocuğumuz için canımızı ortaya koyacağız kanatlarımızı gireceğiz çocuğumuzla değil bana olsun diyeceğiz kalbini açmaya zaten gerek yok sen orada zaten kendi kalbinden geçeni söylemişsin içimden geçeni söylemişsin herkesin bir sıkıntısı var imtihanı var Rabbim beterinden korusun bak ben o kadar çok sıkıntı o kadar çok sıkıntı çekiyorum ki o kadar çok bunalmışım ki kimsesizlikten çocuğuma yetememekten yani inanır mısın bazen diyorum ki çocuğumu dışarı götüremiyorum parka götüremiyorum kırılmıyorum ben nasıl anneyim diyorum bazen diyorum ki çocuğum geç konuşuyor şu an konuşması yok diyorum ki benim annem babam yanımda olsaydı belki çocuğun konuşurdu çünkü etrafında insan yok yani çocuğum için yetemediğim için yani şikayetçiyim evet ben de şikayet ediyorum çok hem de ama evladıma yetememekten yani diyorum ki ben çocuğuma şu kıyafete alamıyorum neden alamıyorum üzülüyorum çocuğum yürüyor ayakkabısı yok neden alamıyorum diyor çocuğum hastalanıyor diyorum ki karnımdaki çocuğa baktırmaya gideceğim ama çocuğuma niye baktırmaya gitmiyorum etrafımdaki insanlara şikayetçiyim evet ben de şikayet ediyorum ama etrafımdaki insanlardan dolayı şikayet ediyorum annem niye gelmiyor niye aramıyor diyorum niye sormuyor diyorum babam nasıl sormaz ya kardeşim insan kardeş ablasını aramaz mı niye aramıyor diyorum ben evlendim dul kadın gibi evlendim bana hiçbir şey yapılmadı diyorum çöp gibi evde yaşadım diyorum çöpe atılmış eşyalarla yaşadım hiç eşyam olmadı diyorum bunlara evet isyan ediyorum ben çocuğumu boz gibi evde yetiştirdim büyüttüm kundaklara sardım çocuğum üşümesin ona bir şey olmasın bunlar için ben şikayet ettim kimse bana kalsa da Ayşenur sen şikayetçi bir annesin demedi yani kocam her zaman haklısın sana doğru düzgün hiçbir şey yapamadım çocuğuma da doğru düzgün bir şey yapamıyorum yetinemiyorum yetemiyorum diyor hepimizin bir sıkıntısı var ya bak yine şükret senin yanında annen var baban var ailen var en azından doğumuna gelmişler hani şikayet etmek hiçbir şey düzeltmeyecek aksine daha da kötüye götürecek çünkü Kurban olduğum Rabbimiz zoruna gider bak belki milyonlar da anne var evlat sahibi olamayan Allahu Teala sana vermiş şikayetçi olduğunda ne diyecek biliyor musun diyecektim madem ben sana hiç kimseye vermediğim evladı sana verdim sapasağlam sağlıklı bir çocuk verdim sen de şikayet ediyorsun bıktın öyle mi dur ben senin çocuğunla bir imtihan edeyim daha büyük bir imtihanla karşılaştırsın o zaman sen çocuğun yoğun bakımda Allah korusun yani bu sefer diyeceksin ki Allah'ım tamam çıksın da etrafı dağıtsın çıksın da beni bıktırana kadar ağlasın sağ olsun yeter ki yanımda olsun diyecek zamanı getirecek belki Allah bunlar gelmeden çocuğumuzdan şikayet olmayalım gerçekten üzülüyorum böyle Duygu duyunca görünce çünkü biz anneyiz Cennet hepimizin ayakları altında ama nasıl annelerin ayakları aldım 10 tane çocuk doğuran değil tabii ki de ama bir tanesini bile çok iyi bakan yetiştiren ahlaklı olsun dini konusunda olsun her konuda onu yetiştiren kişi anne cennet annesidir ama ne yapamayan anneler cennet annesi değildir bence çünkü buna bakarsan kafir de doğuruyor kafirin beş altı tane çocuğu oluyor hristiyan'ın 5-6 tane çocuğu oluyor hepsine de gayet de güzel bakıyorlar şikayette etmiyorlar yani ben onların şikayet ettiğinde mesela o kadar program izliyoruz tanıdıklarım da var iş verip şey yapmıyor yani şikayet etmiyor ama cennete girebilecekler mi peki arasın ve çok doğum yapmak çocuk bakmak çocuk büyütmek bunlar cennete sokmuyor tabii ki de görevimiz sokacak bunlar da tabii bizim sevaplarımız amellerinize yaşıyor ama evladına anne olabilmek ona şefkat gösterebilmek yani benim düşüncem o çocuğundan şikayetçi olan anne tam anne olamamış demektir benim gözümde öyle herkesin gözünde bence öyle bir yerde düşünsene sen senin yanında bir anne çocuğundan şikayet ettiğin görsen hoşuna gider mi demez misin ya bu nasıl bir anne çocuğundan nasıl şikayet ediyor bıktım sıkıldım bunaldım dese senin yanında senin hoşuna gider mi abes kaçmaz mı böyle demez misin ya bu nasıl bir anne çocuğuna bak nasıl söylüyor dersin işte seninki de öyle oldu bize abes kaçta insan bunu alabilir herkesten şikayet edebilir ama evladından değil
Tamam
Canım benim benim çocuğum doğduğunda o kadar çok kötü bir gündü ki yani normal doğum diye girdim sezaryene girdim o kadar perişan oldum ki yani o kadar berbat geçti ki doğumum tabii kimsem de yok ne annene babaanne kardeş hiç kimse kapının önünde bekleyen tek kocan o kadar çok sıkıntı çektim ki buz gibi evdeyim yemin ederim duvarlara ayrılmıştı dışarıdan içeriz görünüyordu öyle Bir evde hem de ağrı gibi bir yer buz gibi kış ben Erzurum'da doğum yaptım çok kötüydü doğumu çocuğumun kırkı çıkmadan ateşlendi yani çıkmış da daha yeni çıkmıştı ben de banyo yapmıştım benim kırkım çıkana kadar ben hep böyle yani ciddeyken bir şeyler görürsün derler ya ben de öyle hep gördüm çocuğumu ağlıyordu sanki çocuğum gözümün önünde çocuğum değil de başka bir surette bir şey görünüyordu bana ve ben o kadar çok sinir ediyordum ki bıktım Allah'ım bana verdin bana niye verdi ben doğurmasaydım bunu niye verdin ben zaten istemiyordum o kadar çok isyan ettim ki ya o kadar çok ağladım ki hele ki geceleri daha fazlaydı uykusuz kalıyordum artık dedim yoruldum sezeryaniyim bir de ve kırkı çıktı çocuğumun ben banyo yaptım ondan sonra rahatladım artık o tür şeyler görmüyordu çocuğumu da o şekilde görmüyordum ve çok pişman olmuştu sonra çocuğum hastalandı hastaneye kaldırdık doktorlar bir yetiyor ki işte TM olabilir eşinden test alıyorlar sonra diyorlar ki kanser olabilir işte ilik kanseri olabilir sonra işte biri de diyor ki Yok diyor otizm de olabilir Bir de diyor ki hayır akıl sağlığı yerinde olmayabilir falan ateşlenmiş bu çocuk ne söylüyorsunuz bana hani oturmuşlar 4 tane doktor ayrı ayrı şey söylüyor benim o an hepsi söyledikçe hepsi bir şey söyledikçe benim başımdan aşağı sanki kaynar sular döküyorlar ben o ağlıyorum Doktorlar söylüyor ben ağlıyorum Doktorlar söylüyor eşim yanında eşim beni sakinleştirmeye çalışıyor eşim bir yandan gözyaşlarına tutamıyor ya diyorum çocuk ateşlendi hani bu kadar mı kötü çocuğun sonra işte bana dediler ki test sonuçları çıksın sonra konuşacağız falan işte iyilik kanseri ise çocuğunuza bir tane daha çocuk doğurmamız lazım kardeş olması lazım çocuğunuzla tedavisi için çocuğumun saçları zaten çok güzeldi yeni doğduğunda ben kıyamıyorum saçlarını çocuğum onlar dökülecek mi diyorum kaşları dökülecek mi diyorum o kadar üzülüyorum ki hastanede çocuğuma iğne yapıyorlar içim gidiyor eğer onlar kolay içiniz diyor başında bekliyorum perişan olmuş durumdaydı dedim ki Allah'ım sana yalvarıyorum ya yardıma ve bir şey olmasın ben razıyım kalksın evimi dağıtsın balkonu da alsın Allah'ım yırtsın her şeyimi her ne yapıyorsa yapsın ama yeter ki sağ Salim canın sağ olsun sağlıklı olsun ben dayanamam gecelerce o ağladı ben ağladım o uyudu ben yine ağladı gözüme uyku girmiyordu günlerdi de uyumadığım günlerce iyi pişmedi eşim bir şeyler getiriyor yiyemiyorum dolaba atıyordu sonradan Doktorlar hiçbir şey yokmuş dediler Allah'ım eve gittim secdeye kapandım şükür secdesi yaptım defalarca defalarca yemin ederim o kadar çok sevindim ki benim Allah'ım sana binlerce kez şükürler olsun sana sonsuz şükürler olsun Rabbim evladımın canını bana bağışlasın şimdi de ne yaparsa yapsın hiçbir şekilde şikayet etmiyorum sadece yokluktan şikayet ediyorum insanların bana yaptıklarında şikayetçi oluyorum çünkü benim çocuğum ya ölümlerden döndük yani ben şahsen ben çok kötü olmuşum ama kimsem yoktu yanımda annem bir kere bile aramadı torunum nasıl aramadı babam aramadı kardeşim zaten küçük ama o da aramadı kayınpederim para bile göndermedi ki eşin çalışmıyor kızım benim torunum hastanede perişansınız ihtiyacınız olacak hastaneye para ödeyeceksiniz çocuğun yemesidir hiçbir senin yemenleri hiç ben de bir şeye ihtiyacınız var mı demedi biz dedi ki baba bu evde çocuk hastalandı dışarıdan içerisi görünüyor duvarlar ayrılmış ev çok kötü durumda baba köpek kulübesine dönmüş senin evine geçelim sen İstanbul'da Yok ben yeni yapılmış evime sesini niye sokayım dedi Allah'tır ya bize de iş çıktı İzmir'e geldik çok güzel bir evde sigortalı bir işte kocam çalışmaya başladı sonra orada da insanlar nazar etti durdurmadı artık insanların belası çıktı orada şimdi geldik istanbul'dayız eşim atanamadı bir türlü ben de çocuğumdan dolayı çalışamıyorum yani benim bir mesleğim var ama çalışamıyorum işte şükürsüzlük olunca ha böyle benim gibi imtihanı tutmuyoruz maksadım şu an evladına bir şey olmaz hep şükret peki çok şükür çocuğum sağlıklı aklı başında ki bunları yapıyor şükret hep böyle ona baktığın zaman ona seni yoran birisi değildi seni cennete götürecek bir burak olarak düşün şükret sabret Allah daha guzelini nasip edecek
+2 oy
önce (343 puan) tarafından
Bikma canim bikmaa keşke bende olsada ben biksa. Bana yollaa
Bence prenses annelik  çok çocuklu annelik çünkü annelik rahat olmak demek değil Cennet annelerin ayakları altında cenneti bu kadar kolay mı sandınız cenneti bu kadar basit mi gördünüz Cennet kolay değil cenneti kazanmak Zor herkes cennete giremiyor herkes anne olamıyor herkes Kur'an'da bahsedildiği gibi cennet anneleri olamıyor olabilmek için sınavlardan geçmek lazım imtihanlardan geçmek lazım çocukların istediği yorduğunda açın bir gazze'yi eye bir bakın annenin hallerini evlatların ölü bedenlerini ya da Sema hastası olan kanser hastası olan kanser olan kan kanseri olan çocuklara bakın bakın evladınız o sıra nasıl şükrediyorsunuz şükürsüzlük böyle bir şey şükürsüz olmayalım evet zor tabii ki de zor Cennet kolay mı annelik kolay mı biz bir tane iki tane çocuk için şikayet ediyoruz çocuğu da biz yetiştiriyoruz o hale getiren de biziz yani eskiden hatta eskiden de değil şimdi bile var peş peşe çocuk doğurmuş 7-8 tane bakan nasıl bakıyor onlar anne değil mi eskiden ya çamaşır makinesi de yoktu kurutma makinesi de yoktu bulaşık makinesi de yoktu yok robot süpürgesidir yoktu elektrik süpürgesi yoktu eskiden bunlar var mıydı evimizde bir robot eksik bunun bu rahatlığa rağmen çocuk bakmakta sıkıntı yaşıyoruz diyorsak da bence biz anne olamıyoruz demektir eskiden halı yıkarlardı derelerde çamaşır kaynatırlardı çamaşırları yıkarlar da ellerin değil karlarda ya halılar yıkanır da şimdi halı yıkamacı var halı yıkamacıya veriyorsun halı yıkamacı yıkıyor kapına kadar getiriyor eskiden öyle miydi yoksa yemek yapacağız yemeğimiz bile dışarıdan söyleyebiliyoruz dışarıdan getirebiliyoruz gibi mi kazan kazan yemek kaynatalım bir sürü aile bir sürü insana kalabalık insanlara bir ailenin içinde 10 15 tane insan vardı yaşıyordu ya yapan ev kadını nasıl yapıyordu her biri çocuğu ayrı ayrı okula göndermek olsun her birinin bakımı farklı zahmet miydi şimdi bizim bezimiz hazır ıslak mendilimiz var eskiden ıslak mendil mi vardı bez mi vardı yemin ederim şükürsüzlük budur ya küstünüz ya çocuklarımıza her türlü olağan var her türlü fırsat var her türlü imkanımız var hastaneler ayaklarımız eskiden hastane bile yoktu millet köyden kızaklarla çocuklarını taşıyıp götürüyordur hastaneye yetiştirsin ya günlerce yola çıkıyorlardı yola düşüyorlardı sırf çocuğunu hastaneye yetiştirebilmek için bazılarının çocuğu yolda vefat ediyordu bazıları doğumunu yolda yapıyordum bizim gibi artık her şeyi rahat değil ki benim kızım da çok yaramaz çok huysuz ay öyle ağlar öyle ağlar apartman sesinden iner ama ben onu susturmak için elimden geleni yapmaya çalışırım strese girerim tabii giriyorum girmiyor değil ama Allah'ım ne olur sen sabır ver yarabbim ne olur Allah'ım evladıma güzel huyu nasip et ne olur Allah'ım evladım ağlamasın artık diye dua ediyorum Rabbime dua etmek yerine isyan etmenin de bir anlamı yok bence
önce (10,312 puan) tarafından
Bizim nasil yasadigimizi neye dua ettigimizi nerden biliyosun canim. Kimsenin anneligini elestirmek kimsenin haddine degil inanki. Senin sartlarin baskadir benimkiler başka. O yuzden tartismiycam. Herkes ayni psikolojide ayni eşle ayni ailede degil. Sukretmedigimizi sen bilemezsin. Cennet 10 cocuk bakanami bahsedildi tek cocugu olan gitmeyecekmi yani
Çocuk 10 çocuğu olan anneye değil tek çocuğu da olsa 10 çocuğu da olsa şükreden anneye ve şikayet etmeyen anne sadece şikayet etmeyen anne değil biz Kullar olarak bak sadece senden de bahsetmiyorum bazen çocuklardan ziyade ben en çok şundan şikayetçi oluyorum her zaman ya benim hayatım neden düzene girmedi neden benim etrafımda kim insanlar böyle ben hep böyle sorguladıkça benim karşıma hep kötüsü daha kötüsü çıktı yani benim demek istediğim şu ilk anneler olarak çocuklarımızdan şikayet ettikçe daha kötüsü başımıza gelecek daha kötüsüyle karşılaşacak yani dertlerimiz bitmeyecek biz bu dertlerimizi gözümüzde büyüttükçe biz de her zaman dert değil de hastalık olacak yani kimse bize hasta etmez kendi kendimize hasta ederiz ya bir çocukla ilgilenmek tabii ki de zor tabii ki de meşakkatli tabii ki de emek istiyor bazen insan bittiği noktaya geliyor evet ama bu bittiği noktada sıkıldım bunaldım yardım edecek kimsem yok bıktım yani bu tür şeyler söylemektense iyi ki var iyi ki doğurmuşum ben kimseye çocuk doğmadım kendime doğrudum canın sağ olsun yani bunu başkalarına da aynı şekilde söylemek gerekiyor yani benim bir üvey kayınvalidem var kadının 3 tane çocuğu vardı eski eşinden üçüncüsünün yanında getirmiş ikisi geride bırakmış bir tanesi de kayınpederimden oldum şu an kızımla aynı yaştalar daha doğrusu aynı aydalar kadın sürekli her halinden şikayet Of bıktım of usandım sürekli iş görüyorum işte sadece iş konusunda değil tabii ki de iş konusunda insan bunalıyor ben de söylüyorum sıkıldım her gün temizlemekten diyorum ne zaman bu ev temiz kalacak canım ama çocuğum için öyle demiyorum tabii evi çocuk da atıyor kimse dağıtacak değil ama çocuğuma şöyle bir bakıyorum diyorum ki evim toplu olacak bir gün toplu olacak ve o gün çok geç olacak çocuğumu o mumla arayacağım neden çünkü çocuğum evlenip gidecek veyahut meslek sahibi olacak gidecek yüzme belki bakmayacak benim en güzel günlerim bu günler bugünlerde şikayet edersemse geri kalanında nasıl şikayet olmayacak bir çocuk istediğimiz gibi olursa çocuğu o zaman mı şikayet etmeyeceğiz sonuçta o bizim kanımız canımız parçamız yani çocuğundan şikayetçi olan bana lan anneleri anneleri tabii ki de sorguları yani şimdi diyeceksin ki kimsenin haddini değil çünkü senin haddinde değil ama kimsenin kalkıp böyle şeyler söylemesi de yani insana abes düşüyor e düşüncede insan diyor ki acaba çocuklarını sevmiyor mu çünkü sevgi bizim bahsettiğimiz gibi bir şey değil sevgi ay hak edilen bir şey değil anladın mı sevgi her şekilde verilen sevgidir kalkıp ya çocuğum öyle çocuğum şöyle yani Allah muhafaza çocuğun bir gün hasta olduğunu düşünsene sabaha kadar başındasın ve ateşler içerisinde veyahut hastaneye gittin hastanede doktor çocuğunuz kanser dedi ne yapacak bir anne o zaman şikayetçi bir anne olacak mı tükürcü ve annem olacak Allah'ım sana şükürler olsun sana şükürler olsun Rabbim bugün de çocuğumu yaşadı diyecek yani bir gün bile çocuğunun iyi olduğunu aa çocuğum ateşten gözlerini açtı benim yüzüme güldü Allah'ım sana şükürler olsun dediği zaman mı gelmesi lazım ki Bir annenin şikayet etmemesi için biz anneyiz ne ara bu kadar şikayet konuma düşecek evlatlarından hem de yani tabii ev işinden şikayetçi olabilirsin işte geçimsizlikten insan şikayetçi olabilir olabilir bu insan her şeyi yani etrafındaki insanlardan şikayetçi olabilir ama bir anne evladına şikayet olamaz bence yani bu zamana kadar çocuğumdan hiç şikayetçi olmayan biriyim yani çocuğum ağladı çocuğum çünkü benim çocuğum çok huysuz hiç Durmaz benim çocuğum şu an çok güçsüz ama bir anne çocuğundan şikayetçi olamaz ama bir anne
Benim demek istediğim o yani yoksa herkes annedir ama anne olabilmek önemlidir hani adı annedir gerçekten annemidir hani tabii ki de çocuğunun ayağında cambazsa içi gider ama kimse dört dörtlük aynı değildir bilirim çünkü çocuğunun her şeyine yetişemez bir kadın yani hem yemek yap hem evin işini gör hem kocanla mutlu et hem çocuğunu ilgilen tabii ki de hiçbir anne bunların hepsini dört dörtlük yapamaz ama yapabildiği kadar elinden geldiği kadar ve yaptığını da şikayet etmeden şimdi hanımefendi orada yazmış kadın zaten güzel bir şey söylemediğini bilerekten oraya yazmış başta zaten söylemiş söyleyeceğini sonradan zaten şikayetinde bulunmuş yani kimse için çocuk doğurmuyoruz biz kimsenin bakması için doğurmuyoruz biz bakıcı değiliz biz anneyiz yani şu an benim kızım yanımda o kadar tatlı o kadar minnak o kadar güzel ki gülüyor sarılıyor eteklerime tutunuyor ağlıyor istediği şeyi yapmayınca çok ağlıyor hem de kendini yerlere atıyor böyle ama yapacak bir şey yok benim çocuğum sonuçta onun için canım feda neden şikayet edeyim ki ben bugün onun o huysuzundan şikayet etsem yarın Allah beni daha büyük bir dert de sinyalayacak çocuğunla ilgili belki çocuğumun sağlığıyla sınayacak imtihan edecek senin çocuğu sapasağlam sağlıklı koşuyor oynuyor sen bundan şikayetçisin öyle mi al bakayım kulum bu imtihanı kaldırabilecek misin ben sana sağlıklı bir imtihan verdim sen sağlıksız imtihanından bakayım başa çıkabilecek misin der Allah zoruna gider kurban olduğum Rabbimin zoruna gider Cennet diyoruz cennete annelerin ayakları altında ama hangi annelerin ayaklar altında her doğuran kadın ayakları altında mı eğer öyle olsaydı kafir de doğum yapıyor tatilde 7 tane 6 tane çocuk doğuruyor büyütüyor o zaman onların da en net onların da ayakları altında olması lazım neden imansız onun da olması lazım alakası yok anne olabilmek yani önce Müslüman olacak sonra çocuğuna güzel ahlakı öğretecek sonra çocuğundan şikayet etmeyecek her zaman şükredecek yani şükredecek dediysem şu yaramazlık yaptı Allah'ım sana şükürler olsun sağlık vermişsin hak vermişsin ki çocuğum yaramazlık yapıyor akıl vermişsin ki çocuğun bir şeyleri keşfetmeye çalışıyor sana şükürler olsun yani bunu diye bilmek önemli bence yoksa kesin alsalar herkes de şikayetçi olabilir yani benim de tabii noktama geliyor diyeceğim diyeceğim en sonunda diyorum ki Allah'ım sana hamdolsun daha beteri olabilirdi sana şükürler olsun Allah'ım nefsimi durduruyorum evet nefsim ağır geliyor bazen taşımak ama ben nefsimin istediğini nefsimin eline vermiyorum kurban olduğum Rabbim ne emretmişse o şekilde annelik yapmaya çalışıyorum çocuğumla anne demeden önce allah demeyi öğretiyorum çocuğum önce anne değil de ancak allah demeyi öğrenmiş sin çocuğum terbiyeli büyütsün ahlaklı büyütsün mahremiyete öğretiyorum ben çarşaf giydiğimde çocuğum benim yüzüme gülerek bakıyor öyle sevinerek koşuyor ki kollarıma sanki ne görmüş benim çocuğum demek ki ben çocuğuma bir şeyler araştırmaya bilmeye çalışıyorum demek budur yani hepiniz yapıyorsunuzdur eminim o kadın da yapıyordur eminim annemiz de yapıyordur ama şikayet etmese çok güzel bir anne bence keşke şikayet etmesi çünkü yani öyle öbür gün çocuğunu yoğun bakımda gördüğünde pişman olacak belki o sözlerinde keşke ayağa kalksa da çocuğum yaramazlık yapsın beni bıktırana kadar ağlasa beni dinlemek istediğin bu yani dört dörtlük annelik olmaz ama şikayetçi anne olmayabilir yani şikayet etmeyen anne olabilir
Benim abimin de çocuğu yok hani yıllardır olmuyor çocuk çocuk diye Hasret çekiyor ve görümcen mesela bu postu gördü bana ne diyor biliyor musunuz ne kadar şükürsüz anneler var şükredin ya şükredin ben bazen diyorum ki işte kızımın şuyu yok diyorum şikayet ediyorum yani yokluktan şikayet ediyorum bana diyor ki ya diyor şükret çocuğun var bırak o da olmasın işte Rabbim anne olmak değil de anne olmaya hak eden insana evlat versin çünkü şu an açıyoruz haberleri filistin'deki çocuklar katlediliyor yani o çocukları görünce diyorum ki Allah'ım getirsinler kendi bağrıma basarım yani kendi evladım gibi görüyorum sanki benim kızım orada o durumdaymış gibi yani ve getirseler hepsini sanki bakacakmışım gibi hepsini yetişecekmişim gibi uyumuyor hepsine koşacakmışım gibi ama işte böyle imtihanlardan geçiyorlar oradaki insanlar evlatlarının cesetlerini kucaklarına alıp kokuları koklayıp duruyorlar bedenlerini cansız bedenlerine sarılıyorlar biz bu zamana gelince mi çocuğumuzun kıymetini bileceğiz biz bu hale gelince çocuğumuz hastalanınca mı çocuğumuz vefat edince mi Allah korusun kıymet bileceğiz yani bence çocuğunuzla hükmetmeye gelelim şikayet etmeyelim oynasan geçsin tosun bağırsın çağırsın başımızın etini yesin sürekli ağlasın ama yeter ki canı canında sağ olsun Halim olsun bizim için yeterli zaten yetiştirmek eğitim evde başlar yetiştirmek önemli sen yetiştirdiği zaman zaten o çocuk senin istediğin gibi bir evlat olur hazreti Ali buyuruyor ki çocuk mücevher gibidir nasıl işlersen o şekilde şekil alır biz nasıl çocuğumuza eğitim verirsek o şekilde çocuğumuz eğitim alır ilk eğitim evde başlar ben de ilk başlarda çok şikayet ediyordum sıkıntı çıkana kadar çocuğumda kırkında o kadar çok gözüm kararıyordu ki çocuğuma farklı bir şey görüyordum yani bana görünüyorlardı yani çocuğumu c in olarak görüyordum resmen sonra kırkım çıktıktan sonra rahatladım ve çok pişman oldu ben çocuğuma nasıl kızdım ben çocuğuma nasıl bağırdım ben nasıl şikayet ettim ben şikayet ettiğim zaman ne oldu biliyor musunuz çocuğum ateşlendi hastaneye kaldırdık ay Allah'ım Doktorlar test yapıyor bir şeyler yapıyor çocuğum da şu var bu var diyorlar bu da olabilir diyorlar Allah'ım nasıl ağlıyorum nasıl ağlıyorum Allah'ım ben şükretmedim ben isyan ettim ya rabbi çocuğuma sen bunu verdin diye çok ağladım Allah'ım affet beni çok özür dilerim ya Rabb'im bir daha şikayet etmeyeceğim ben evladıma şikayet etmeyeceğim ya rabbi ben başım pisti o yüzden dolayı şikayet ettim o yüzden dolayı bunu alıyordum kırklıydım o yüzden Allah'ım ne olur sen beni affet diye yalvardım gecelerce sonra Doktorlar otizm de olabilir dediler o kadar çok üzüldüm o kadar çok ağladım ki kendimi yıprattım vallahi ne olur Yeter ki kalksın yaramazlık yapsın yeter ki sağlıklı olsun yeter ki evimi dağıtsın ne olur Allah'ım gecelerce uyumamaya razıyım başında beklerim ama yeter ki çocuğumun canı canında olsun sağlıklı olsun hastalıklı olmazsa ben bu imtihanı kaldıramam ya o kadar çok ağladım ki o kadar çok Allah'a yalvardım ki anlatamam şimdi de o kırkımdan sonra asla ve asla çocuğumdan şikayetçi olmadı kızım kızdım çocuğuma kızım sen niye buraya böyle dağıttın ya ama of senden bıktım sıkıldım sen hep benim evimi dağıtıyorsun sen böylesin sen şöylesin diye azarlamadım küçücük çocuk ne anlayacak biz de çocuktuk biz de çocuk olduk o yüzden dolayı bence imtihan edinmeden şükretmemiz lazım çünkü ben çok sıkıntı çektim Allah beni öyle bir imtihan ettik ki ömrü hayatımda edilmediğim imtihan edilmiş gibi gördüm işte ilik kanseri olabilir Bir tane daha çocuk sahibi olmanız lazım çocuğunuzu sağlığı için çeşit konulmamış ama bana böyle söylüyorlar ben çok ağladım daha bir aylık bebeğim ya kötü çıkmış daha yeni yemin ederim ben çok kötü olmuştu hastanelerde perişan olmuştu çocuğum ağlıyor ben onunla ağlıyorum çocuğum uyuyor ben yine ağlıyorum neden yemiyordum içmiyordum çocuğuma gözlerinin içine bakıyordum o kadar kötüydü ki zaten doğumun kötü geçti bu sefer de çocuğumun hastalığı beni çok kötü etmişti ama çok şükür sadece bir ateşlenmeymiş yani yine binlerce kez sonsuz hamdü senalar olsun Rabbim çocuğum şu an koşuyor geliyor söylüyor gayet akıllı her şey yapıyor çok şükür dünyalar güzel iyi ki de doğmuşum iyi ki de olmuş
+1 oy
önce (4,384 puan) tarafından
Kizmiyorum aksine seni cok iyi anliyorum. Bence bebek bakmak ,buyutmek dunyanin en zor isi. Cok haklisin. Bende 2 yasina kadar evdeydim kendim baktim. Cok zor gunlerdi ozellikle uykusuz bi bebekse hersey daha zor oluyo. 2 yasindan sonra ise basladim daha cok yoruldum ama en azindan farkli ugrasim var kafam dagiliyo ve bebek buyutmek gibi bi yorgunluk degil. Biraz nefes aldim ,kendime vakit ayirdim acikcasi. 

Burada en buyuk hata esinin. Aksamlari isten gelince 1 saat ilgilense sende biraz kendine vakit ayirsan nefes alsan hersey daha guzel olacak. Keske en basindan beri boyle alistirsaydin. 

Allah kolaylastirsin. Cocuguna saglik sihhat versin. İmkanin varsa yarim gun krese gondermeni tavsiye ederim. 8:30-12:30 arasi iyi olur bence.
+1 oy
önce (2,283 puan) tarafından
Bebekler biz istedik diye dünyaya geldiler, kimseye guvenmedik sonuçta.  2 yaşında artık kendini bir birey olarak kabul ettirmeye çalisiyor senin dediklerini yapmaması gayet doğal burada ise bizim sabır göstermemiz gerekiyor, anneyiz ama insanız yorulmamız tükenmemiz gayet doğal. Bu süreçler elbet gecicek birazcık sabretmek gerekiyor 
+1 oy
önce (18,230 puan) tarafından
Seni çok iyi anlıyorum bende bıktım demeyim ama yoruldum ağlayasım geliyo bugün evi temizledim işlerimi hallettim komşularla avluda semaverde çay yaptık ağzımla içtim burnumdan geldi yani 
Bende komşu da yok arkadaşta :D kafayı yemeye ramak kaldi
önce (18,230 puan) tarafından
Allahım yardımcın olsun
0 oy
önce (13,276 puan) tarafından
şuan 4 yaşında kızım 33 haffalık hamileyim bir tane destek yok vallahi insanız yoruluyoruz bunlar normal şeyler anneyiz diye insanlıktan çıkmadık canım az sabır o da büyüyecek 
İnşallah benimle arkadaş gibi olup lafımı dinlediği birlikte gezecegimiz günleri dört gözle bekliyorum en zoru bebeklik galiba
0 oy
önce (202 puan) tarafından
Gelir şimdi başkalarına güvenerek mi dogurduncular. Seni gayet iyi anlıyorum ama geçici bir süreç olduğunu unutma zaman zaman düzelecek yine olacak oğlum beş yaşında günü gününü tutmuyor 17 günlükte bebeğim var iki saatlik uykuyla duruyorum ama şükrediyorum sağlığımız yerinde evimizdeyiz zaman öyle böyle geçip gidiyor başkasını boşver ama eş desteği çok önemli eşim destek olmasa bende yetememe korkusu zaten var çok zorlanirdim eşinle konuşmayı denedin mi bu konuyu zorlandığını 
Evet konuştuk bari işten gelince yarım saat ilgilen bak bunaldım diyorum bende durmuyor annesini istiyor filan diyor baba ilgisiz olursa anneye kaçar tabi çocuk ne yapacak başka
0 oy
önce (575 puan) tarafından
Benim kızımda öyleydi.Dışarda bile rahatça oturamazdım.Bu sene rahatladım.5 yaşında.
önce (10,312 puan) tarafından
Ayy 5 yasta isik varmi gercekten :)) benimkide 4u dlldurcak
önce (575 puan) tarafından
Çoçuktan çoçuğa değişir tabi ama sınırları iyi çizmek lazım.Bunun üzerinde çalışıyorum yaklaşık bir yıldır baya işe yaradı.Onun da etkisi çok.
0 oy
önce (1,483 puan) tarafından
Seni anlıyorum insan bazen kısa sürede olsa kendine vakit ayırmak isityor 3 yaşında kziim var bazen dedesi alır gezdirir bazen babası gezdirir bazen annemde durur ben işimi yaparım yada dinlenir.boyle olmasa hep bana kalsa bende bunalirdim kimse olmasada insan eşten destek bekliyor 
Aynen canım en azından gün içinde birileri gelse bu kadar bunalmam aile yok arkadaş yok komşu yok bütün  gün  bebekle tek başımayım işte
0 oy
önce (3,722 puan) tarafından
Bebek bakmak çocuk bakmak yorucu evet çünkü dinlenme şansın yok tatilin yok tüm gününü ona adiyorsun onunla zaman geçirmek zorundasın insanın arada nefes almaya ihtiyacı olmalı ne kadar çocuğun da olsa en azından bir iki saat  arada sırada kendini dinleyeceğin zaman olmalı haklısın anne olmak yorucu benim çok bunaldigimda eşim alır gider oğlumuzu bazen sabah uyumamam için alır gider dışarı çıkarır beraber kahvaltı yaparlar ben uyurum yada anneme bırakırız eşimle eglenmeye gideriz insanız sonuçta anneyiz evet ama bizimki de can:)
Bizde esim bakmıyor işte parka götür cocugu biraz diyorum banane diyor iki sene oldu çocuk doğalı bir kere bile babasına bırakıp bir yere gidemedim kuaföre bile bebek uyuyunca gidiyorum böyle insan nasıl sıkılmaz ki
önce (3,722 puan) tarafından
Bebek bakmak sadece anneye ait olmamalı baba da bakmalı babaysa baba gibi davranıp sorumluluklarıni yerine getirecek senin kadar oda kendinden ödün verecek bbiz kadınlar zaten yemek iş çocuk eş derken kendimizi  fazlasıyla yoruyoruz birazda onlar bizim için yorulacak  mecbur
0 oy
önce (15,810 puan) tarafından
Ben de usandigim zamanlar çok oluyor. Annelik gerçekten çok zor. Tahmin ettigimden daha zor. Şuan mesela sinir krizi gecircem nerdeyse. Sabahtir bir lokma yemedi yine. Sinir oluyorum. Sabah kahvaltıda bişey yemez zaten . Onu geçtim. Öğlen yemekte taze fasulye makarna yaptım. Makarna yer belki diye . 2 tane makarna yedi sadece 2 lokma taze fasulye. O kadar. İkindin yesin diye puding yaptım pirinç unlu. Onu da lokma yemedi. Aciksin iyice diye bu saate kadar beklettim. Tavuk suyuna çorba yaptım. Yine yemedi. Lokma yemedi hem de .  Elma yer belki dedim. Onu da yemedi. Nereye ayilip bayilayim şaşırıyorum. En nefret ettiğim şey ya. Bişey yememesi 
0 oy
önce (276 puan) tarafından
Benim kızımda 2 ay sonra 2 yaşına basacak. Dediğiniz gibi durmuyor sürekli ağlıyor yemek yemez biseyi istedimi vermezsem agliyor bağırıyor. Dısari çıkınca kucakta durmuyir beni yere bırak diye kucagimdan atliyor birakincada kaçıp gidiyor bu sefer ben peşinden koşamiyorum

Doğduğunda sadece 2 gece gorumcem yanımda kalmıştı o da gece belki bebek ağlar da sesini duyup uyanmam diye ama baktı uyanıyorum artık kalmadı yanımda sadece 2 gece o da gün içerisinde evine gidiyordu kızımı çok şükür bu yaşına kadar ben baktım. Yani çocuk yapmışım başkası baksın diye değil . 
0 oy
önce (2,128 puan) tarafından
Seni o kadar iyi anlıyorum ki bende aynıyım 2 buçuk yaş kız çocukla. Ne evde durur ne dışarda oynar. Sürekli ayağımın dibinde beş dakikalık işi bir saatte yaparım. İş bitince bakarım ki başka yerleri dağıtmış dökmüş saçmış. Kesintisiz on dakika oturamiyorum anne kalk diye ağlıyor sürekli bişeyler istiyor. Bugün görümcelerime dedim ki insan çocuğundsn sıkılır mi ben sıkıldım. Tek başıma oturup nefes almak istiyorum sadecebo kadar bunaldım ki. Eşim çoğu zaman geç geliyor benimde kimsem yok burda. Bazen sitenin içinde iniyorum komşular oturuyor kafam dağılsın diyorum ama on dakiks olmadan geri eve çıkıyoruz. Hele son bir haftadır tansiyonum yerlerde ayakta zor duruyorum ona rağmen çıkarıyorum ama yine oynamıyor ilgilenmiyor biseyle. Bakalım ne zamana kadar böyle gidecek 
0 oy
önce (103 puan) tarafından
İlk yorumu görünce bir dellendim çok haklısın tek başına bakmak çok zor insan bunaliyor wc ye bile gidemez hale geliyor çok çok anlıyorum seni 
0 oy
önce (1,154 puan) tarafından
Vallahi bende senin gibiyim tek başıma büyütüyorum. Kızmıyorum çok iyi anlıyorum. Bazen nefes almaya ihtiyaç duyuyoruz bazen bugünde biraz evi temizleyelim diyoruz sonra ilgilenemedim diye içimize dert oluyor. En çokta beyinen yorulduğumuz için beyin makina değilki arada boş kalsın rahat etsin istiyoruz sonra duygularımız çıkıyor önplana vicdan azabı çekiyoruz anne olmak kolay değil ve çokça sabır gerekiyor. Dost acı söyler o kalbin hep dışarda onun bedeninde attığını hissedeceksin. Her yaşında ayrı bir sorun çıkacak ve üstlik sorunlar dahada büyüyecek. Bu şekilde düşünmek kendini hazırlamak beynin için daha iyi olur. En azından süprizlerle karşılaşmazsın. Ama inan herşeye değer. Evlat gibisi yok. İlerde onun için en değerli varlık sen olacaksın bu herşeye değer.. 
Evet biliyorum şimdi bile anne cici diyip beni öpüyor :D ama hiç kendi kendine oynamıyor beş dk bile yapmıyor kovaya kum dökmek için bile kaşığı elime veriyor kendi kendine oyun sıfır oyun arkadasida benim
önce (1,154 puan) tarafından
Benim kızımda öyleydi. Ama onunda senden başka kimsesi yok gördüğü tek şey sensin. Bir gün uyandığında hiçbiryer dağılmamış kocanın işte olduğu çocuğunun başka bir adamla kadınla evlendiği güne kalkacaksın. Yani birgün ogünleri arayacağız. Ozamanlarda bunların yerini keşkeler alacak. Rabbim yardımcımız olsun. Bu şekilde düşünmen senin için daha hayırlı ve daha sağlıklı olur.
0 oy
önce (8,218 puan) tarafından
Ya ben ne yapayım biri 8 biri 4 buçuk yaşında sürekli kavga dövüş sabah oğlan okula götürürüm eve gelir kızı yedirir giydirir saçı başı beslenmi kahvaltısi onn götürürüm gelirim oğlanın öğlen yemeğini götürürüm.gelir bulaşık süpürge yemek vs gider oğlanı alırim ordan dil terapistine ordan eve gelirim yemeği düşünürüm gider kızı alırım yemek yaparım yemekten sonra bu defa ödevler asla bensiz bir Saniye durmazlae anne anne anneeee o beni dövüyor hayır o dövdü önce sürekli şikayet etrafımda biliyor dövüşlerini.simdi okul kapandı ne yapacam diye kara kara düşünüyorum ne komşuluk var ne bahçe var sürekli anne sıkıldık anne oyun oynayalım bir babaları var sadece karınlarını doyuruyo o kdr 
0 oy
önce (1,383 puan) tarafından
Eşinin izin günü yok  mu? O günler vereceksin.cocugu ona. Gideceksin gezeceksin dışarıda yemeğini yiyeceksin.  Güzelce  kahveni içeceksin.  Deşarj  olacaksın.  Bunu eşinle konuşup anlaşmanın lazim
0 oy
önce (1,457 puan) tarafından
Zor çok zor ... bende ikizlerimi senin gibi büyüttüm tek başıma biri dursa biri durmuyor hala öyle.  Bir oğlum otizm yemek seçer yemez ağlama krizleri falan bitmiyor bacım buna şükür diyelim napalm anneyiz biz mecbur güçlü olmak zorundayiz
0 oy
önce (2,665 puan) tarafından
Ahh be kuzum anneyiz biz herşeyi üstlenmek zorundayız 3 yaşında kızım var 33+6haftalik gebeyim kalkamıyorum oturamiyorum fazla yuruyemiyordum...eşim sagolsun evde olduğunda destek oluyor ama kızım var ne kadar tuvalete götürebilir götürse bile poposunu yikayamaz...ağlasa neden ağladı diye anlamaz...dun hastaneye gittim kızım nerde olduğumu bildiği halde aglamis annem nerde telefonunu vermeyen eşim odadan çıktım telefonundan çizgi film açmış kizim dursun diye annem kayınvalidem aynı memleketteyiz anneme uzaklık arabayla 5 dk. Ama hergun gidemiyorum.. kayınvalideme yakınlık 2 dk öyle yakinki yatak odamın camından evleri görünüyor...ama sagolsunlar ne evime gelirler ne telefon açarlar napiyorsun diye ne de kızımı sevmeye gelirler ben gidersem o gitmesem hiç de demezler napiyorsun bı isteğin var mı smdi dersin aranizda sorunmu var hayır tam tersi çok severler beni sayarlarda 5 yıllık evliyim hiç aramizds bişe olmadı 

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 210 göst.
17 Temmuz 2023 Diğer kategorisinde Betularglu21 (24 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 139 göst.
27 Ocak 2023 Diğer kategorisinde Hersey-nasip (368 puan) tarafından soruldu
+2 oy
10 cevap 460 göst.
22 Şubat 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
11 cevap 1,350 göst.