0 oy
259 göst.
Diğer kategorisinde (17 puan) tarafından
Kızlar iyi aksamlar. 2 yaşındaki çocuklarınızin iletişimi nasıl ? Benimki anne, baba , dede, nene, abla, abi ,gel, git, kuş, kedi, su, mama, karpuz, dondurma gibi aklıma geldiğince yazdim  kelimeri soyluyo fakat cümlesi yok hala. Çok kafama takmaya başladım. TV izliyor mu diyeceksiniz evet maalesef ki yemek yerken açıyorum sırf karnıni doyursun güzelce diye. Ondan sonra hemen kapatıyorum evin içinde peşimden geziyor. Oyun gruplarina goturuyorum hep bir cekingen suskun, kimseyle oynamıyor. Her gün parka çıkıyoruz orda da sadece seçili ( kendinden 3 5 yaş büyük erkekler ) ile oynuyor. sizce endiselenmeli miyim ? 

17 Cevaplar

0 oy
(1,819 puan) tarafından
20 aylık kızım hemen hemen çoğu kelimeyi kullanıyor, anne gel, baba gitti, su istiyorum gibi cümleler kurabiliyo, kendi ailemizin yanında da konuşuyor ama onun harici yabancılarda çekiniyor sanki sessiz kalıyor çoğu zaman 
-Reklam-
0 oy
(1,634 puan) tarafından
Kızım 26 ylik anne havhav geldi anne büyük su doldjr gibi üç kelimeli cümleleri kuruyor benim kziim da yemek yerken izliyor canim demem oki kıyaslama yapma bir problemi yoksa elbet konuşur bende takiyordum bir anda açıldı yabancılardan benimkide çekiniyor bu güzel bişey 
0 oy
(1,450 puan) tarafından
2yasinda bizimde sadece kelimenin vardı şuan 25 aylık.anne getir anne baba gitti anne eve gel.filan bir anda konuşuyor merak etme konuşur 
0 oy
(926 puan) tarafından
Benim kızımda 2 yaşına girecek. Baba, anne, gel, git, bebe, mama, ama, al, hav hav, bak gibi kelimeleri var. Cümle olarak baba git, anne gel. Bebe ağlıyor. Diyor. Bende yemek yerken mecburi telefon veriyorum. Çoğu şeyi işaretle anlatıyor sinirim bozuluyor benimde. 
0 oy
(14,166 puan) tarafından
Bende sadece yemek yesin diye açıyordum zamanla önünü alamadık kıyametler kopmaya başladı evde, senin ki daha 2 yaşında küçük yol yakınken bir şey anlamıyorken vazgeç derim ben. Soruna gelince ortalama 2 buçuk yaştan sonra ikili cümleleri başlıyor bir anda çözülüyor dilleri.
0 oy
(364 puan) tarafından
kac aylik olduguna bagli canim mesela benim oğlum 23 aylikken anne, baba, del, dit falan derdi simdi 25 aylik masallah baya konusuyor baba annem buna hayir dedi yada evet dedi falan baya cümle kuruyor. ama bziim şansimiz iki tane ablasi var 3 bucuk yasinda onlar konustukca oda ögreniyor. hatta yanlis konsursa kizlae gelip söylüyor bunu yanlis söyledi diye sonrasinda oturup beraber dogrusunu ögretmeye calisiyoruz
0 oy
(3,661 puan) tarafından
Bizimki cümle kuruyordu konuşuyordu baya ama yarıdan çoğunu ben anlıyordum sadece:D
0 oy
(733 puan) tarafından
Benim ki baya uzun bişeler diyor 23 aylık oldu daha yeni ama çoğu kelimesini anlamıyorum aralarından bir iki kelime anlayıp onun konuşmasının devam etmesini sağlamak için sohbet etmeye çalışıyorum bazen hiç bişe anlamıyorum o an TV'ye bakıyorsa onla ilgili bişe derim ya da oyun oynuyorsak onunla ilgili sürekli sohbet halindeyiz benim oğlan hiç yaşıtlarıyla oynamaz büyük insanlarla oynamayı sever 
0 oy
(13,313 puan) tarafından
İyi akşamlar

Benim kız da iki yaşında

Dede baba ma cıs kaka gitti bitti su hala kuş hav hav kedi pis

Bunları söylüyor ama cümlesi yok hala

14 aylıkken başladı oyun gruplarına gitmeye çok sosyaldir tabi iki yaş sendromuna girdi şu an sadece istediğine Sevdiriyor

Parka gideriz doya doya oynar her gün dışarı çıkar ama cümle yok anne de demedi
0 oy
(793 puan) tarafından
Benim oğlum da 20 aylığa kadar öyleydi. Şu an 2 yaşında. Sonra birden bire açıldı maşallah diyim artık sanki yetişkin biriyle konuşuyor gibi sohpet ediyoruz. Herseyi bilir herseyin adını ne olduğunu VS. Ama hep konuştum Herseyi anlattım eline bir yiyecek versem adını söyledim oyuncak alsak adını söyledik yemek yesek ne yediğimizi söyledik. TV benimki de izliyor izlemiyor diyemem ama yemek yerken ya da uyanınca ben kahvaltı hazırlayana kadar bazen akşam eşim işteyse sıkılıyoruz bir saat flan izliyor. yaşıtı çocuklar var ama öyle sık görüşmüyoruz. Benimki de çekingen. Bence zamanla birden açılır merak etme tedirgin olma. Eltimin kızı 2 buçuk yaşında hala kelime kelime konuşur o da nadir öyle akışkan kelimesi yok hiç. Çocuktan çocuğa değişiyor hersey gibi. 
0 oy
(1,294 puan) tarafından
Canim her çocuk farklı inan. Ben kendi kızıma maşallah konuşuyor anlatıyor diyordm. İkili üçlü cümleler kuruyor diyordm. Kuzenimin oglu kızımdan 4 ay küçük . Kızım 26 aylık oda 22 aylık ağustosta 2 yaşına girecek oğlan. Baya baya iyi konuşuyor yani.sok oldm onu görünce. Kuzenimden avukat yani pek Bi ilgisi yok . Kaynanası bakıyor. Her çocuk Bi degilmis onu anladm. Kızımda çok şükür güzel konuşuyor. Anlatması anlamasi. Mesela kızımdan 12 gün küçük komşu kızı var. Bide ablası var onun daha iyi anlamasi konuşması lazm ama kızın oyle cümlesi hiç yok .. eğer içine sinmiyosa da canım. Bi doktora da götürebilirsn.
0 oy
(503 puan) tarafından
2 yaşında su gibi konuşur şarkı söyler ama gel gelelim benim ki de çekingen biraz yeni yeni az değişmeye başladı bu yaşlarda normal galiba TV 1 saat izler sık dışarı çıkarız oyun gruplarına arada bir götürürüm parka gideriz genelde.Konismalari da her bebek kendine özel illa ki konuşacaklar birgün.
0 oy
(3,539 puan) tarafından
Normal gelisim surecinde 2li cumleler kurmaya baslamis olmasi gerekir diye soyler doktorlar. Benim ilk oglumda 2li 3lu cumleler kuruyodu. Ama ben sifir ekran ve bol kitap okuyordum. Okumadan kastim resimleri konusuyoduk. Ben kelimesi oldugu icin biraz uzerine giderek ilerletebileceginizi dusunuyorum.

Ama benden size tavsiye yesin diye asla tv telefon acmayin. Buna alisiyor hem normal zamanda istiyor hemde acmadiginiz zaman yememeye basliyo. Nerden biliyosunuz derseniz bende 3 ve 4 yas araligindaki istahsizliginda (megersem kansizlik varmis) yeterki yesin diye bu hataya dustum, inanin acmazsan yemem diyodu. Neyseki astik onu ama zordu asana kadar. Istahsizsa mutlaka kan testi yaptirin.
0 oy
(747 puan) tarafından
Kaynımın kızı iki buçuk yaşında bırak cümle kurmayı herhangi bir kelimeyi bile söyleyemiyor. Çocuk harf çıkaramıyor 
0 oy
(28,482 puan) tarafından

Başkasının çocuğu ile kıyaslama yapma derim her çocuğun gelişimi farklı oluyor

0 oy
(310 puan) tarafından
2 yasimda kizim anne baba gel git al kedi ke diyor ama anne gel diyor anne git diyor kelimesi az var parka bizde gidiyoruz surekli orada çekingen fazla kimseyle oynamaz 
0 oy
(1,402 puan) tarafından
Sorun olsaydı bu kelimeleri de söylemezdi canım endişe etme her çocuk bir değil 

İlgili sorular

+1 oy
7 cevap 311 göst.
9 Haziran 2022 Diğer kategorisinde Hayal53 (386 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 278 göst.
17 Kasım 2021 Diğer kategorisinde Alyakus (2,449 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 129 göst.
1 Nisan 2021 Diğer kategorisinde Burcu21 (300 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 174 göst.